Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"Rusya Merkez Bankası bu cuma faizleri art arda 6. kez yükseltecek"

Türkiye’de faiz indirimi tartışmaları yoğunlaşırken, Rusya’da tam tersine, enflasyonu dizginleyebilmek için yeni bir faiz arttırımı bekleniyor.
 
İzvestiya gazetesinin anketine katılan analistler, Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu'nun 22 Ekim'de yapacağı toplantıda faiz oranını 0,25 puan artırarak yüzde 7'ye çıkaracağını düşünüyor.
 
Analistlere göre, Merkez Bankası bu adımı atarak para politikasını daha da sıkılaştırmayı ve enflasyonu yüzde 7 ile sınırlı tutmayı hedefliyor.
 
Bazı analistler ise yüzde 0,25’lik artışın yetmeyeceği, yüzde 0,50’lik artış olacağı görüşünde.
 
Sovcombank baş analisti Mihail Vasilyev, gazeteye yaptığı değerlendirmede "Dünya borsalarında gıda ve hammadde fiyatlarının uzun yıllar ortalamasının en yüksek seviyelerine yükselmesi ve pandemi nedeniyle tedarik zincirlerinde yaşanan kesintiler, artan enflasyonist baskının süreceğini gösteriyor. Dünyadaki çip sıkıntısının yanı sıra otomobil, elektronik ve beyaz eşya üreticilerini etkileyen konteynır taşımacılığının artan maliyeti, Çin ve Avrupa'daki enerji krizleri, karantina kısıtlamaları hafifledikçe ertelenmiş talebin artması, küresel enflasyonu etkiliyor. Faiz artışı kaçınılmaz” dedi.
 
Raiffeisenbank'tan Stanislav Murashov ise, enflasyondaki düşüş eğilimi hızlanırsa gösterge faizindeki artışın yüksek olmayacağını, aksi takdirde Rusya Merkez Bankası'nın Aralık toplantısında da faiz arttırımı bekleneceğini söyledi.
 
Uzmanlar bu yıl içinde en kötü senaryoda faizlerin yüzde 7,5’i görebileceği düşüncesinde.
 
Gazeteye konuşan çoğu analist, enflasyonun yüzde 7'ye düşeceği görüşünde.  Eylülde enflasyon yıllık bazda yüzde 7,4 olmuştu. Bu son beş yılın en yüksek oranı.
 
Rusya Merkez Bankası 10 Eylül’de politika faiz oranını üst üste beşinci defa artırarak yüzde 6,75'e yükseltmişti.
 
Son toplantıda, enflasyon risklerinin artması nedeniyle faiz oranının, 25 baz puanlık artışla yüzde 6,75'e çıkarıldığı duyurulmuştu.
 
Yüksek enflasyon beklentileri nedeniyle, enflasyon hedefinde yukarı yönlü daha uzun bir süre sapma yaşanabileceğine dikkat çekilen açıklamada, gelecek toplantılarda da ilave faiz artışının gerekli olabileceği kaydedilmişti.
 
18.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi