Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Uzmanlardan ekonomi politikalarına eleştiri: "Fazla rezerv ekonomiye zarar!"

Yaptırımlar sonrası mali açıdan Batı’ya bağımlılığı azatmak için tasarruf önemlerine ağırlık verilen Rusya’da, "rezervlerin harcanmaması için özel çaba gösterilmesinin ekonomik büyümeyi frenleyerek ülkeye zarar verdiği" görüşü de tartışılıyor.

Rusya’da Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, beş yıl aradan sonra net kamu borç stoğu sıfırlandı. Bazı uzmanlar, bunun olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Business FM’e değerlendirmee bulunan ekonomist Yeveniy Nadorşin, “Ekonomi Bakanı’na katılıyorum. Bu örnek gerçekten kitaplara geçebilir, ama tutarsız bir ekonomi politikası olarak” dedi. Rusya’da ekonomik büyüme temposunun dünya ortalamasının üzerine çıkarılması hedefine karşın, ülke ekonomisinin geçmiş yıllara kıyasla büyüme dahi göstermediğini belirten uzman, “Ama devlet teşvik adına hiçbir politika uygulamıyor, bunun yerine aktif biriktiriyor ve bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatıyor. Uzun yıllardır halkın gelirleri artmıyor, birçok sorunla karşı karşıya olan KOBİ’lerin sayısı azalıyor” yorumunu yaptı. 

Rusya’nın kamu borcunun düşük omasının yatırımcıları ülkeye çekebileceği gibi, tersi etki de yaratabileceğini savunan Sergey Suverov adlı analist ise, “Rusya’nın kreditörlerine karşı borcu, GSYH’nin yüzde 15’i gibi dünya ölçeğinde düşük bir oranda. Örneğin ABD’de bu miktar GSYH’nin yüzde 100’ünden fazla, Japonya’da yüzde 200’ün üzerinde” dedi.

Net kamu borç stoğunun sıfırın altında olmasının, devlet tahvilleri satın alan yatırımcılara güvence verdiğini belirten uzman, şöyle devam etti:

“Diğer yandan Rusya, kuşatılmış kale gibi hareket ediyor. Rezerv oluşturuyor, az borç alıyor ve bunlar da ekonomik büyümeye olumsuz yansıyor. Yılın ilk yarısında GSYH büyümesi yüzde 0,7 oldu. Bu eşsiz bir durum. Bir yandan tahvillerin kredi gücünün yüksek olduğunu gösteriyor, diğer yandan ise, ülkeye doğrudan yatırımların cazibesini azaltıyor. Çünkü stratejik yatırımcılara dinamizm gerekiyor, Rusya’da ise bu yok.” 

TürkRus.Com haberi dün şu şekilde okurlarıyla paylaşmıştı:

Rusya zoru başardı: Tasarruf etti, kamunun iç ve dış borçları sıfırlandı 
Batı'nın yaptırımları ve petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası "kara gün" önlemi olarak tasarrufa ağırlık veren Rusya, uzun bir aradan sonra net kamu borç stoğunu sıfırın altına çekmeyi başardı. 

2014 yılından bu yana ilk defa Rusya'nın net kamu borcu sıfırlandı. Devletin borcunun bitmesinin, rezervlerdeki ciddi artıştan kaynaklandığı belirtiliyor.  

RBK’nın haberine göre, federal yönetimin iç ve dış borçları ile yerel yönetimlerin ve belediyelerin borç toplamları, merkezi ve yerel yönetimlerin sahip oldukları likiditenin atına geriledi.

Bunun, Rusya’nın kamu organlarının, Merkez Bankası’nın ve bankaların hesaplarında bulunan kaynaklarla tüm borçlarını kapayabileceği anlamına geldiğine dikkat çekiliyor.

BKS Premier şirketi analistlerinden Anton Pokatoviç, “Yaptırımlar ve düşük petrol fiyatları hükümeti ‘kara gün’ parasını artırmaya yöneltti. Net kamu borcunun olmaması, gelişmekte olan ülkeler içinde Rusya’nın ayrı bir konumda olduğunu gösteriyor” dedi.

1 Ağustos itibarıyla Rusya Merkez Bankası'nın altın ve döviz rezervlerinin toplamı 458 milyar doları aştı.

12.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi