Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'ya 4 yıl olimpiyat yasağı

2020 Tokyo Olimpiyatları için umutlu bekleyiş içindeki Rusya'ya kötü haber geldi: Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (WADA) bugün İsviçre'nin Lozan kentinde yaptığı toplantıda, Rusya'nın 4 yıl boyunca tüm uluslararası spor müsabakalarından men edilip edilmesine karar verdi.  Rusya, Anti Doping Ajansı RUSADA'nın 2019 Ocak ayında veriği laboratuvar verilerini manipule ettiği için suçlu bulundu.  Gelecek olimpiyat oyunlarına Rus sporcular Rusya bayrağı ile katılamayacak. 

Wada, WADA yönetiminin bu kararı oy birliğiyle aldığı kaydedildi. WADA sözcüsü, bu kararın ardından Rusya'nın Tokyo 2020 Olimpiyatları ve 2022'de Katar'da düzenlenecek Dünya Kupası'na katılamayacağını açıkladı.

Avrupa futbolunun yönetim organı UEFA, dopingle mücadele ihlallerine ilişkin kararlar konusunda büyük etkinlik organizasyonu olarak tanımlanmadığı için, Rusya Euro 2020'de yer alabilecek. Rusya'nın St Petersburg kenti de maç oynanacak şehirler arasında yer alıyor. 

BBC'nin haberine göre, Rusya'nın yıllardır bilinçli bir şekilde sporcularının doping yapmasına yeşik ışık yaktığı ve doping testlerinin sonuçlarının negatif çıkması için manipülasyonda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

WADA'nın kararını Rusya 21 gün içinde Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) temyize götürülebilecek. 

67 Rus sporcunun, 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmalarına izin verilmemişti. Bu sporcular arasında kadınlar sırıkla atlamada 2 kez olimpiyat şampiyonu olan Yelena Isinbayeva da vardı.

Rus sporcular 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda sadece doping testinden geçerek "temiz kağıdı almaları" halinde Olimpiyat bayrağıyla yarışabilecek. 

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) WADA'nın doping skandalı nedeniyle Rusya'nın Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'ndan men edilmesi tavsiyesini reddetmiş, ancak ülkenin Pyeonchang'taki 2018 Kış Olimpiyatları'na katılmasını engellemiş, Rus sporcular tarafsız olarak yarışmıştı.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) Doha'daki Dünya Şampiyonası'nın başlamasından dönt gün önce, Rusya'nın men edilmesi kararını açıklamış, Rusya'nın şimdi,  2022 Dünya Kupası'ndan men edilme riski olduğu iddia edilmişti. 

 

9.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi