Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Koronavirüs insanlığı öldüremez!

"Koronavirüs belki insanları öldürebilir, ama insanlığı öldüremez!"

İşte bu sloganla herkesin katılması gereken, Rusya'dan Türkiye'ye de yayılması umut edilen bir kampanya başlatıldı: Babuşkalar ve deduşkalar… Yani nineler ve dedeler. Koronavirüs yüzünden insanların evlerine hapsolduğu, karantina günlerinin yaşandığı sırada en büyük sıkıntıyı çekenlerin başında onlar geliyor. Çünkü sınırlı ekonomik imkanları ile çoğunluğu genelde her gün marketten, o güne yetecek kadar az miktarda gıda ürünü alarak yaşamaya çalışan bu yaşlı insanlar için hayat daha da zorlaştı. Özellikle Moskova’da yalnız başlarına yaşayan on binlerce babauşka ve deduşka olduğu biliniyor. İşte bu insanların hayatını bir nebze de olsa kolaylaştırmak için bir kampanya başlatıldı:

Hedef, evde yalnız kalan, sokağa çıkamayan yaşlı ve ihtiyaç sahibi insanlara yardım eli uzatmak.
 
İlk etapta Moskova'da başlayan kampanya şöyle işleyecek:

Apartman girişlerine (podyezd) bir liste ve kalem konulacak.

Kampanyaya katılarak destek olmak isteyen apartman sakinleri isimlerini ve daire numaralarını yazacak.

Aynı apartmandaki ihtiyac sahibi yaşlı ve hasta insanlar, böylece ihtiyaç listelerini gönüllülerin posta kutularına atacak ve temel gıda, ilaç vb. ihtiyaçlarının karşılanması için destek alacak.

Bu kampanyaya katılan gönüllüler, aldıkları ürünlerden para almayacak.

Ürünleri, ihtiyaç sahibinin kapısına bırakacak. Yani ihtiyaç sahiplerine, sadece alan ile verenin bileceği bir sistemde, karşılıksız bir yardım yapılacak.

Birkaç komşu listeye adını yazdırıp, bir komşunun masraflarını ortak üstlenebilecek.

Bazı apartmanlarda ise, ihtiyaç sahipleri isimlerini listeye açıkça yazarak mahçup omasın diye,  kapalı zarf içinde isim ve daire numarası yazılarak belli bir posta kutusuna atılması isteniyor. 
 
Koronavirüsten en çok ve en kolay yaşlı insanlar etkilenip, sık sık evden çıkan yaşlılar hastalık riskini arttırdığı için bu kampanya büyük önem taşıyor.

20.3.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi