Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Savaş gibi: Kovid-19 ve iklim kriziyle nüfus 2,4 milyon azaldı

Rusya'da son bir yılda hayatını kaybedenlerin sayısı 2,4 milyonu aştı. Yeni doğanlara ve dışarıdan gelen göçe rağmen ülke nüfusu yaklaşık 1 milyon kişi azalırken, Vedomosti gazetesi ülkenin 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek can kaybını yaşadığını yazdı.
 
Rusya hükümetinin 2024'de kadar nüfusun seyrini değerlendirdiği çalışmada  bu yıl için 1000 kişi başına düşen ölüm sayısını 15,6, nüfus kaybını ise 6,4 olarak öngörülmüştü. Ancak eylül ayı verileri bu tahminlerin fazla iyimser olduğunu ortaya koydu. Ay sonu itibarıyla ölüm oranı bin kişide 16,4 olarak hesaplandı.
 
Demografi uzmanlarının tahmini 2021 sona erdiğinde yıllık ölüm sayısının 2,45 milyon, nüfus kaybının da 1,05 milyona ulaşacağı yönünde.
 
Ölüm oranındaki artışta en büyük rol oynayan faktör Kovid-19 olarak açıklandı. Uzmanlar pandemi nedeniyle hastanelerde yaşanan yoğunluk ve sağlık hizmetlerindeki aksamaların sayıyı daha da arttırdığına dikkat çekiyor.
 
Ek olarak, küresel ısınma nedeniyle normalden daha sıcak geçen yaz mevsiminde çok sayıda yaşlının hayatını kaybettiği belirtiliyor.
 
2.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi