Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

'Kara gün parası'na Putin düğümü

Rusya’da  2018'den beri varil başına 40 doları aşan petrol gelirinin biriktirildiği kumbara olan Ulusal Varlık Fonu ile ilgili önemli karar: Başkan Putin, büyük çaplı altyapı ve modernizasyon projelerine Ulusal Varlık Fonu’ndan şimdilik kaynak aktarılması planından vazgeçilmesini öngören yasayı imzaladı. Yeni düzenleme ile yasa, “kara gün” parasının ekonomik büyüme hedefleri doğrultusunda da kullanılmasını zorlaştırıyor. 
 
Rusya’da mevcut yasal düzenlemede Ulusal Varlık Fonu kaynakları, GSYH’nin yüzde 7’sini geçmesi halinde kullanılabiliyor.
 
1 Kasım 2021 itibarıyla fonda 8,102 trilyon ruble (döviz ve mevduatlar) (GSYH’nin yüzde 7’si) bulunuyor. Ancak Putin'in onayladığı yeni düzeneme ile artık bu çıta, GSYH'nin yüzde 10'una yükseliyor.
 
 Bütçe yasası, 2022-2024 yılları arasında Ulusal Kalkınma Fonu’na 8 trilyon 203 milyar ruble aktarılmasını öngörüyor.
 
Putin’in imzaladığı yeni yasal düzenleme, önümüzdeki üç yılda fondan yatırımlar için yaklaşık 6 trilyon ruble kullanılmasından vazgeçilmesi ve sadece 1,5 trilyon ruble harcanması anlamına geliyor.
 
Böylece bu kaynaklarla yatırımların finanse edilmemesi ve “kara gün parası”nın küresel ekonomideki olası bir kriz durumunda ülke ekonomisinin ayakta kalması için korunması amaçlanıyor.
 
Bu yıl fondan tahsil edilen 1,1 trilyon ruble Rusya Demiryollarına, Rosavtodor'a (M-12 otoyolu için), Transmashholding'e (St. Petersburg metrosu vagonları için), Rosatom'a, havacılık endüstrisine, bazı konut ve toplumsal projeleri modernize etmeye harcanıyor.
 
30.11.2021
 
 
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi