Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya’da inşaat krizi uyarısı

Rusya’da dev altyapı projelerine imza atan en büyük inşaat şirketleri, Devlet Başkanı Putin’e bir mektupla başvurarak inşaat sektörünün büyük sıkıntıda olduğunu, sektördeki krizin "ülkenin güvenliği" de dahil olmak üzere "kabul edilemez riskler" yarattığını savundu. 
 
Şirket yetkileri, altyapı projelerini gerçekleştiren inşaat sektörünü zarara ve borçlara sürükleyen sorunlardan dolayı şikayetçi oldular.
 
Şikayetçi şirketler listesinde, Putin’in St. Petersburg yıllarından çocukluk arkadaşı olan, Kerç Boğazı’nı birleştiren Kırım Köprüsü’nü inşa eden Arkadi Rotenberg de var.  Ayrıca  "SGM-Most", Gennadi Timçenko’nun "Stroytransgaz" ve “Autobahn” şirketleri de Putin’e yardım için başvuranlar arasında.
 
Mektubun haziran sonunda iletildiği Putin'in, Başbakan Mihail Mişustin'e bu mektubu “değerlendirerek kendisine rapor vermesi” talimatıyla yönlendirdiği belirtildi.
 
İnşaat sektörü neden krizde?
 
İnşaat firmalarının başkanları, mektupta sektörün durumunu "kriz" olarak nitelendirdi.
 
Mektuba göre sektör, 2015'ten bu yana, beş yılda toplamda 137 milyar rubleye ulaşan zarar kaydetti.
 
RBC’ya konuşan uzmanlar 2018’de en büyük 170 inşaat şirketinin kazançları 14,6 milyar rubleyi bulurken, bir yıl sonra 22,5 milyar ruble zarar ettiklerini belirttiler.
 
Son beş yılda inşaat sektöründe şirketlerin yüzde 54’i pazardan silindi.
 
İnşaatçıların borç miktarı, net varlıklarının miktarını dört kat aştı. Yalnızca 2019'da en büyük 170 şirkete verilen uzun vadeli kredilerin toplamı 4,1-4,3 trilyondan 5 trilyon rubleye yükseldi.
 
İnşaatta istihdam edilen kişi sayısı ise 400 bin kişi azaldı. InfraONE Research'e göre, 2019'da 2,4 milyon kişi inşaat sektöründe çalışıyordu. Bu, Rusya nüfusunun yüzde 1,64’üydü.
 
Putin’e yazılan mektupta krizin ana nedenleri, çoğu bütçeden finanse edilen hükümet sözleşmeleri kapsamındaki risk yönetim sisteminin işin uygunluğunu değerlendirmek için bir prosedür içermemesi ve inşaatçılar için bir "suçluluk karinesi” gibi kullanılması sayıldı. 
 
Ayrıca proje bütçelerindeki fiyatlandırma sisteminin piyasa gerçekleriyle uyuşmadığı, banka garantilerinin maliyetlerini hesaba katmadığı, “yüklenicinin kazancı” gibi bir kavramın proje fiyatlamasında yok sayıldığı gibi şikayetler de Putin’e iletildi.

Şikayetler, özel sektör yatırım ve projelerinden çok, devletten ihale alarak büyük altyapı projelerini inşa eden şirketlerden kaynaklanıyor.


19/7/2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?



©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi