Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'ya temiz enerji darbesi

“Rusya, Batı’daki yeşil enerji planları ve karbon vergisi nedeniyle ihracat gelirlerinin düşmesine hazırlıklı olmalı.” Bu uyarı Maliye Bakanı Anton Siluanov’dan geldi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasının küresel enerji dengesinde önemli değişikliklere yol açtığını belirten Siluanov, “Bütçe gelirlerimizin büyük bölümü ham madde ihracatından geliyor. Bu tahminlerin gerçeklemesi halinde, düşen gelirlerimizin yerini nasıl dolduracağımızı şimdiden düşünmemiz gerekiyor” dedi. 

 
Bloomberg’in sorularını yantlayan Rus Bakan, Avrupa Birliği’nin, Rusya’nın ham madde ihracatında kilit öneme sahip olduğunu, AB’de getirilecek karbon vergisinin Rus tedarikçilerin rekabet gücünü azaltacağını vurguladı.
 
Siluanov, Merkez Bankası’nın AB'deki karbon vergisi nedeniyle Rusya’nın yılda 9,7 milyar dolar kayba uğrayacağını hesapladığını aktardı.
 
Rusya Enerji Bakanlığı ise 2023’e kadar uygulanması planlanan önlemler nedeniyle Rus petrol ve doğal gaz ihracatçılarının yılda 4 milyar dolar kaybı olabileceğini öngörüyor.
 
Rusya’nın büçe gelirlerinin yüzde 40’ını petrol ve doğal gaz gelirleri oluştuuyor. 
 
Ülkenin ihracatında petrol ve doğal gazın payı ise yüzde 50’inin üzerinde.
 
12.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi