Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'dan uluslararası online satış sitelerine yüzde 3 vergi geliyor

E-ticaret hacminin giderek arttığı Rusya’da yabancı digital şirketler için yüzde 3 oranında kazanç vergisi getirilmesi gündemde.  Forbes Rusçanın haberine göre, Rusya’da faaliyet gösteren yabancı dijital şirketlerin ciroları üzerinden bu oranda vergi alınması planlanıyor. 

Katkov i Partnerı şirketinin sahibi Pavel Katkov, Business FM’e yaptığı değerlendirmede, yeni vergi fikrinin, internette ticaret hacmindeki ciddi artış sonrası gündeme geldiğini belirtti.
 
“Market place” sistemi nedeniyle internet satışlarında çok büyük artış olduğuna dikkat çeken Katkov, “Tüm satıcılar için kendi internet sitesini kurmaktansa marketplace’ler üzerinden satış yapmak daha kolay. Bu alanda yılda yüzde 20-30 büyüme kaydediliyor. Gelir kaynaklarındaki düşüş sonrası, tabii ki iktidar da bu alanı bütçeyi doldurmak için bir kaynak olarak görüyor” dedi. 
 
Rusya’da 2017’den beri yürürlükte olan, “Google vergisi” olarak bilinen ve yabancı internet şirketlerinden alınan verginin de yürürlükte kalmaya devam edebileceği belirtiliyor.
 
Amazon, Google, Facebook gibi şirketlerden İngiltere’de yüzde 2, Türkiye’de yüzde 7,5, Polonya’da yüzde 1,5 vergi alınıyor.
 
10.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi