Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Doğu Ukrayna'da 1 yılda 500 binden fazla kişi Rus vatandaşlığı aldı

Rusya İçişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın Rusya yanlılarının kontrolündeki Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yaklaşık 530 bin kişinin Rus vatandaşlığını elde ettiğini açıkladı.
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Lugansk ve Donetsk sakinleri için Rus pasaportu alma sürecini basitleştiren kararnameyi geçen yıl 24 Nisan'da imzalamıştı. Bakanlık bu tarihten beri Rus vatandaşlığına geçen kişi sayısının 527 bin olduğunu belirtti.
 
Euronews'in aktardığına göre kararname, Rusya'ya vatandaşlık başvurularında inceleme süresini 6 aydan 3 aya indirmişti. Ayrıca Belarus ve Ukrayna uyruklu başvuru sahiplerinin Rusça bilme zorunluluğu kaldırılmıştı.
 
Temmuz 2019'da yasada bir değişiklik daha yapılmış ve Rusya vatandaşı olmak için mevcut vatandaşlıktan çıkma şartı da kaldırılmıştı.
 
2017 yılında Ukrayna’nın doğusundaki Rusya’nın destek verdiği Donetsk Halk Cumhuriyeti yeni devlet kuracağını duyurmuştu.
 
3.5.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi