Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

4 çocuklu öğretmen: 10,9 milyar dolar!

Bloomberg Milyarder Endeksi'nde, başarısına şapka çıkarılan Rusya'dan bir iş kadını var: Tatyana Bakalçuk. Koronavirüs günlerinde online satış mağazalarının talep patlaması yaşamasıyla, bu alanda Rusya'nın en büyük şirketi olan Wildberries'in kurucusu ve sahibi olan Bakalçuk'un serveti de katlandı. Aralık 2019'da serveti henüz "sadece 1 milyar dolar"dı. 

Genç iş kadını, Bloomberg Milyarder Endeksi'ne göre en zengin 15 Rusya vatandaşı arasında yer alıyor. Servetinin 10.9 milyar dolar olduğu tahmin edilen Bakalçuk, küresel milyarderler listesinde de 205. sırada yer alıyor.

 
Yılbaşından bu yana bir iş  kadınının servetinin yüzde 20 (yaklaşık 1.8 milyar dolar) arttığı hesaplanıyor. Wildberries'in cirosu geçen yıl ikiye katlandı ve 437,2 milyar rubleye (yaklaşık 6 milyar dolar) ulaştı.
 
Forbes ve Bloomberg listesinde giren zenginlerinin hemen hepsi petrol, gaz, metal şirketlerine sahipken,  Tatyana Bakalçuk'un sıfırdan kurduğu, geliştirdiği, kendi elleriyle var ettiği şirketiyle kazandığı başarı, hikayesini "benzersiz" kılıyor.

Daha önce İngilizce öğretmeni olarak çalışan, hem muazzam bir kariyer hem de dört çocuk yapan Bakalçuk hayatını şöyle özetliyor:

"Tüm bu zorlu yıllar boyunca kariyeri ve anneliği bağdaştırmak hiç zaman kolay değildi. Çocuklarımı haftalarca görmediğim oldu. Ama beni affedeceklerini umuyorum. "

Bloomberg Milyarderler Listesi'nin tamamı için TIKLAYIN

TürkRus.Com, Bakalçuk'un başarısının Aralık 2019'da şu haberle duyurmuştu:
 

 

Rusya'nın ikinci kadın milyarderi, Forbes'un 'en dikkat çekici zengini' oldu
 
İngilizce öğretmenliğinden online satış şirketine uzanan yolda Rusya'nın ikinci dolar milyarderi kadını olan 44 yaşındaki Tatyana Bakalçuk, dünyanın vitrininde. Rusya'nın en büyük online perakende zincirlerinden Wildberries'in kurucusu ve sahibi olan Tatyana Bakalçuk, Forbes dergisinin "en dikkat çekici 10 yeni milyarder" listesinde ilk sırada yer aldı. Aralık 2019 itibarıyla Bakalçuk'un kişisel serveti 1 milyar dolar eşiğini geçti. 
 
Eski bir İngilizce öğretmeni olan, baba tarafından Kore kökenli Bakalçuk'un biyofizikçi olan kocası Vladislav'ın önce teşviği, sonra partnerliği ile 2004'te kurduğu Wildberries, 2018'de 1,9 milyar dolarlık gelire ulaşmıştı.
 
Forbes, Bakalçuk'un şirketinin Rusya'nın yanı sıra Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan gibi ülkelerde iki milyona yakın müşteriye hizmet verdiğine dikkat çekiyor.
 
Rusya'da kişisel serveti 1 milyar dolar sınırını ilk geçen kadın Yelena Baturina olmuştu.  Baturina, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden eski Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov ile evliydi.
 
Bakalçuk, Wildberries'ı 2004 yılında eşi ile birlikte kurmuş, sitede başta sadece Otto ve Quelle kataloglarından kıyafetler satılıyordu, şimdi ise çok çeşitli ürünler bulunuyor.
 
Siteyi her ay yaklaşık 60 milyon kişi ziyaret ediyor. Sitenin geçen yılki cirosu yüzde 72 artarak 118.7 milyar rubleye ulaşmıştı. Site, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan'da faaliyet gösteriyor.
 
Wildberries Yandex, Mail.ru ve Avito'dan sonra 1.2 milyar dolarla Rusya'daki en değerli şirketler arasında yer almıştı.

25.2.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?



©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi