Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Ya "Demir Feliks", ya Aleksandr Nevski

Moskova’da belediye, tarihi KGB (şimdiki FSB) binasının önündeki Lubyanka Meydanı’na dikilecek heykel için halk oylaması başlatıyor. SSCB’nin yıkıldığı dönemin ilk sembol adımlarından olan Feliks Dzerjinski (Demir Feliks) heykelinin, 1991’de kaldırıldığı tarihi KGB (şimdiki FSB) binasının önündeki Lubyanka Meydanı’na geri dikilmesi için başvuruda bulunulmuştu.

 
1918’de, bugünkü FSB’nin köklerinin uzandığı, Sovyetler Birliği'nin ilk istihbarat ve gizli servisi Çeka’yı kuran Dzerjinski’nin devasa heykeli, Sovyet devrinin kapandığı dönemde portesto gösterileri sonrası belediyenin kararıyla kaldırılmış ve Moskova’nın açık hava heykel müzesi olan Muzeon’da sergilenmeye başlamıştı.
 
“Aktivnıy Grajdanin” adlı internet portalı, medya kuruluşları ve belediye meclisi üyeleri tarafından yapılacak anketlerde, Lubyanka Meydanı’nda Feliks Dzerjinski ya da Aleksandr Nevski’nin (Rus savaş kahramanı) heykelinin dikilmesi konusu oylamaya sunulacak.

Daha başka adaylar ileri sürülse de Moskova Toplumsal Konseyi, sadece iki adayı oya sunacak.
 
25 Şubat’ta başlayacak oylama 5 Mart’a kadar sürecek.
 
22 Ağustos 1991 akşamı, Devlet Acil Durum Komitesi’nin Gorbaçov’a karşı darbe girişiminin başarısızlığa uğramasının ardından başlayan gösteriler sonrası Dzerjinski anıtı sökülmüştü.
 
2015 yılında VTsIOM tarafından yapılan bir ankette, Moskovalıların yüzde 56’sı anıtın dönmesine karşı çıktı.

Bu arada kilise de bir açıklama yaparak  Dzerjinski  heykeline karşı olduğunu duyurdu.

Medyaya yansıyan yorumlarda, Kremlin'in arzusunun da Aleksandr Nevski yönünde olduğu bildiriliyor. Rusya tarihinde çok saygı bir yeri olan Aleksandr Nevski (Rusça : Алекса́ндр Яросла́вич Не́вский) 1220-1263 yılları arasında yaşamış, Novgorod'un Büyük Prensi ve Rus savaş kahramanı olarak anılıyor. 
 
Önce Novgorod sonra da I. Vladimir beyliklerinin lideri olan Nevski, Rusların uzun süre maruz kaldıkları Tatar ve Moğol yenilgilerinin ardından Töton Şövalyeleri ordularına karşı kazandığı zaferden sonra "Nevski" (Rusça dilinde "Neva Muzafferi") soyadını almıştı. 

 

 

20.2.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi