Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Türkiye'den Çin'e... Rusya'nın dış ticareti hangi ülkeyle ne kadar düştü?

Rusya'nın dış ticareti bütün olarak düşüşe geçti. Pandeminin etkisi altında geçen ocak-ağustos döneminde Rusya'nın Avrupa Birliği ile karşılıklı ticareti yüzde 24,5 oranında gerilerken, ithalat ve ihracat verilerini tutan Federal Gümrük Servisi (FTS), ABD'ye de ihracatın yüzde 7 oranında düştüğünü açıkladı.
 
Rusya'nın ihracatı Çin'e yüzde 7, Belarus'a yüzde 20 ve Türkiye'ye yüzde 26 oranında düşüş kaydetti. Ukrayna'ya yapılan ihracat ise yarı yarıya azaldı. 
 
Konuyu haber yapan İzvestiya gazetesine konuşan uzmanlar, düşüşün geçici olduğunda hemfikir. Zira söz konusu düşüşün en önde gelen sebebi pandemi. 
 
Koronavirüs salgınının ilk aylarında sanayi üretiminin ve tüketimin yavaşlamasına paralel olarak dünya genelinde petrol ve doğal gaz talebi düşüşe geçmişti. 
 
Ticaret hacmini aşağı çeken pandemi kaynaklı bir diğer etken de turizmin durma noktasına gelmesi oldu. Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğal gaz miktarı azalırken, Rusya'nın da Türkiye'ye gönderdiği turist sayısı önceki yılların altında kaldı.
 
23.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi