Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da tasarruf: Rezervler 591 milyar dolarken savunma bütçesini kesiyor

Rusya, yorganı uzasa da ayağını fazla uzatmamaya kararlı. Perşembe günü itibarıyla Rusya Merkez Bankası'nın döviz ve altın rezervleri 591 milyarı aşarak tüm zamanların rekoruna yaklaştı.  2008'deki 598 milyar dolarlık rekora az kaldı. Ancak kriz günlerindeki bu önemli artışa ve sağladığı güvenceye rağmen Rusya, bütçe dengesi yakalayabilmek için harcamalardan kısmaya karar verdi. Savunma bütçesinde de kesintiye gidilecek.

İzvestiya gazetesi hükümetin yeni bir tasarruf programını onayladığını yazdı. Buna göre, hükümet 2021-2023 bütçesinde silah harcamalarına ayrılan kaynağı azaltacak.

Maliye Bakanı Anton Siluanov ayrıca memur maaşlarını güncellemekte kullanılan endeksleme uygulamasına bu yıl başvurulmayacağını da açıkladı. Bu ise memur maaşlarına zam yapılmaması ve artış için ayrılan kaynağın bütçede kalması demek.

Bakan Siluanov, koronavirüs pandemisi ve petrol fiyatlarındaki çakılma nedeniyle bu yıl bütçenin GSMH'nin yüzde 4,4'ü oranında açık vereceğini söyledi.

Açıklanan kesintilerle sağlanması planlanan tasarruf miktarı ise 2021'de 927 milyar ruble ve 2022'de 970 milyar ruble (toplamda 25 milyar dolar). Bu sayede 2023 öncesinde bütçe açığının yüzde 1,1'e kadar düşürülmesi hedefleniyor.

Öte yandan, RBC gazetesi bakanlığın medya kuruluşlarına verilen devlet desteğinin 2021'de yüzde 40 arttırılmasını istediğini yazdı. Buna göre, 2021'de verilecek destek 101,2 milyar ruble civarında olacak (1,3 milyar dolar). Bu miktardan en büyük pay 27 milyar ruble ile Russia Today'e gidecek.

18.9.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi