Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Ekonomide gidişat belirsiz: "Hızlı toparlanma bitti, cirolarda düşüş arttı"

Rusya’da koronavirüs salgınıyla ilgili beklentilerdeki belirsizliğin ekonomideki toparlanmayı sekteye uğratabileceği tahmin ediliyor. Kısıtlamaların hafifletimesinin ardından başlayan hareketliliğin kısa sürdüğüne, birçok sektörde olumsuz gidişatın devam ettiğine dikkat çekiliyor.


Kommersant gazetesinin ekonomideki gidişatla ilgili analizinde, “Toparlanma süreci beklenenden daha istikrasız olabilir. Bunun nedeni şu anki durum değil, beklentilerdeki belirsizlik. Bu durum ilk defa Rusya ekonomisinde bu kadar önemli rol oynuyor” tespitine yer verildi.

Haziranda, önceki aylarda ertelenen talep nedeniyle ekonomide hareketliliğin başladığı, ancak salgın sürecinde hızlı bir toparlanma beklememek gerektiği belirten yazıda, “İşini kaybeden ya da maaşları azalan çalışanların oranı yüzde 7-10 olsa da, herkes için bu risk arttı” denildi.

Rusya Merkez Bankası’nın verilerine göre, 20-24 Temmuz tarihleri arasında ekonominin genelinde cirolar yüzde 4,7 azalırken, temmuzun son haftasında bu düşüş yüzde 11’e yükseldi. 

Toptan ticarette temmuzun son haftasında daralma bir önceki haftaya göre yüzde 1,2’den yüzde 4,6’ya çıktı. Otomotivde ise cirolar ortalama göstergenin yüzde 45,6 altına indi.

Turizm ve otelcilikte devam eden toparlanma sürecinin ise ekonominin geneline önemli ölçüde olumlu katkısı olmadığı belirtiliyor.

8.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi