Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Uzman tahmini: Rusya'da hayat ne zaman 'normale' dönecek?

"Koronavirüs salgınının şimdiki seyirde devam etmesi ve ikinci bir dalga ile karşılaşılmaması durumunda Rusya'da vatandaşlar eski gündelik hayatlarına Ağustos ayında dönebilecekler." Bu tahmin, Politik Konjonktürler Merkezi'nin (TsPK) araştırmasında yer alıyor.

Araştırmayı sayfalarına taşıyan İzvestiya gazetesi, nüfusu 1 milyonun üstünde olan pek çok Rus şehrinde karantina önlemlerinin gevşetilmesine paralel olarak evde kalma endeksinin düşüşe geçtiğini yazıyor. Bu durumun iki istisnası ise Yaroslavl ve Mahaçkale şehirleri.

9-10 Mayıs tatil günlerinde 1 milyondan kalabalık şehirlerdeki en yüksek ve en düşük endeks değerleri arasındaki fark 1 iken, 23-24 Mayıs itibarıyla 0,85 puana gerilemiş durumda. Uzmanlar bu şehirlerde endeks değerlerinin daha da düşeceği kanısında.

Evde kalma endeksi, Yandex tarafından geliştirilen ve insanların karantina önlemlerine ne kadar riayet ettiğini ölçen bir uygulama. Buna göre, endeks değeri ne kadar düşükse, insanlar evde kalma çağrılarına o kadar uyuyor demek.


27.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi