Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'nın petrolü bitiyor mu?

Suudi Arabistan'ın veliaht Prensi Muhammed Bin Salman'ın, Rusya'nın petrol piyasasından 20 yıl içinde tamamen silinebileceği yönündeki öngörüsü Rusya'da ses getirdi. Salman, gerekçe olarak, ülkenin petrol yataklarının tükenmesini göstermişti. 

Bunun üzerine İzvestiya gazetesi, Rusya'nın sahip olduğu petrolle ilgili verileri derledi:

"Rusya, 2017 yılında petrol üretiminde Suudi Arabistan'ı geride bıraktı. 1990 yılında Rusya yılda sadece 300 milyon ton petrol üretiyordu. Bu rakam ülkenin bugünkü petrol üretiminin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturuyor.

Doğal Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, sadece Rusya'nın bugün bilinen petrol rezervleri 14 milyar ton civarında. 

Rusya, en büyük petrol devletleri içinde rezervlerine göre üretimi en düşük olan ülke. Irak ve İran'ın sahip oldukları petrolün, bu ülkelere 90 yıl yeteceği hesaplanıyor. Bu süre Nijerya'da 50 yıl, Suudi Arabistan'da 61, Venezüella'da 392, Rusya'da 25 yıl.

Uzmanlar, Rusya'da petrol üretiminin 2021 yılından sonra düşüşe geçebileceğini öngörüyor. Yeni yatakların ortaya çıkarılması için giderlerin artırılmasının, ancak petrol fiyatlarının yükselmesi halinde mümkün olacağı ve yaptırımların yeni teknolojilere erişimin önünde engel olduğu belirtiliyor. 

Rusya'da petrol sektörü bugün felaketten çok uzak. Dünyada petrole olan talebin arttığı göz önünde bulundurulursa, petrolün ileride de Rusya ekonomisi için önemli bir kalem olarak kalacağı görülüyor."

12.10.2018Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi