Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

6 Ocak-15 Şubat: Arşiv

SON GELİŞMELER// 16 Şubat Cuma, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun 723. günü
 
SON HABER
 
- ABD Başkanı Joe Biden, Aleksey Navalnıy'nın ölümü nedeniyle Rus yetkilileri suçladı ve ABD'nin Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar düşüebileceğini söyledi. Biden özel açıklamasında, "Navalnıy, ülkesinde yolsuzluğa, şiddete ve Putin hükümetinin yaptığı tüm kötülüklere cesurca karşı çıktı" dedi. Navalnıy'nın başına ne geldiğine dair kesin bir bilgi bulunmadığını kaydeden Biden, "Ölüm haberi doğrulanırsa hiç şüphe yok ki bundan Putin sorumlu, başkası değil" dedi. Joe Biden, 2021'de Aleksey Navalnıy'nın ölümünün Rusya açısından "yıkıcı sonuçlar doğuracağından" söz ettiğinin hatırlatılması üzerine, bu açıklamayı üç yıl önce o günün şartlarında yaptığını, bugün Rusya'ya katı yaptırımlar uygulandığını, yeni yaptırımlar için ABD hükümetinin bir dizi seçeneği değerlendirdiğini söyledi. Biden, “Navalnıy faaliyetlerine devam etmesi halinde hapse atılacağını veya muhtemelen öldürüleceğini bilerek Rusya'ya döndü. Ama yine de inandıklarını yaptı. Çünkü ülkesine, Rusya'ya çok derinden inanıyordu” dedi. (Kommersant)
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
-- Rusya Dışişleri Bakanlığı ABD'yi Aleksey Navalnıy'ın ölümü karşısında itidalli olmaya ve tıbbi sonuçlarını beklemeye çağırdı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı için bir Rus vatandaşının Rus ıslahevinde hayatını kaybetmesi, bir Amerikan vatandaşı olan gazeteci Gonzalo Lira'nın Ukrayna'daki bir hapishanede işkence görerek öldürülmesinden neden daha önemli ve daha korkunç? Ağır suçlamalar yerine itidalli davranmalı ve adli tıp incelemesinin resmi sonuçları beklenmelidir." Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bir kişinin ölümünün her zaman trajedi olduğu kaydedildi. (Sputnik)
 
- Aleksey Navalnıy'nın annesi Lyudmila Navalnaya Rusya'da yasaklı Facebook üzerinden paylaştığı mesajda "Taziye duymak istemiyorum. Oğlumu kolonide ayın 12'sinde gördüm. Sağlıklı ve neşeliydi." yazdı.
 
- Duma milletvekili Şamsail Saraliyev Ukrayna ile hayatını kaybeden askerlerin bedenlerinin takas edildiğini açıkladı. Saraliyev 61 Rus askerinin bedeninin Rusya'ya getirilirken, 58 Ukrayna askerinin bedeninin teslim edildiğini söyledi.
 
- Ukrayna Fransa'nın ardından Almanya ile de bir güvenlik alanında işbirliği anlaşması imzaladı. Ukrayna lideri Zelenskiy resmi ziyaret kapsamında Almanya'da bulunuyor.
 
- Ukrayna ordusu Avdeyevka'danın güneyindeki ünlü Zenit mevziinden çekildiklerini açıkladı.
 
- Rusya Ekvador'dan muz ithaline getirilen kısmi yasağı iptal etti. Rosselhoznadzor'un beş şirkete ithalat izni verdiği bildiriliyor.
 
- St. Petersburg savcılığı Vladlen Tatarski'ye suikast düzenleme suçundan 27 yıl hapis cezasına çaprtırılan Darya Trepova'ya verilen cezaya itiraz etti. Savcılık cezanın 28 yıla çıkarılmasını istiyor.
 
- St. Petersburg'daki Nissan fabrikasının tedarikçileri arasında yer alan İtalyan-Japon ortaklığı Marelli, Rusya pazarından çıkacağını duyurdu. Şirket tasfiye sürecini mayıstan önce tamamlamayı planlıyor.
 
SON DAKİKA
 
Rusya Federal Ceza ve Islah Servisi FSİN muhalif politikacı Aleksey Navalnıy'nın hayatını kaybettiğini duyurdu. Navalnıy Yamalo-Nenets bölgesindeki 3 numaralı kolonide bulunuyordu. Cezaevi yönetimi Navalnıy'nın gezinti sırasında bilincini kaybettiğini açıkladı. Navalnıy 47 yaşındaydı.
 
Aleksey Navalnıy'nın avukatı Leonid Solovyov, ailesinin isteği üzerine şu anda bir yorum yapmayacağını söyledi. Solovyov bir başka avukatın çarşamba günü Navalnıy ile görüştüğünü, o sırada siyasetçinin durumunun normal olduğunu dile getirdi.
 
Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi Federal Ceza Kurumu'nun internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "Aleksey Navalnıy'nın 16 Şubat Cuma günü yürüyüş yaptıktan sonra kendisini iyi hissetmediği, düşerek bilincini kaybettiği" belirtildi. Açıklamada derhal sağlık personelinin çağrıldığı ama Navalnıy'ı hayata döndürmeyi başaramadıkları, ölüm sebebinin araştırıldığı bilgisi verildi. 
 
Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Aleksey Navalnıy'nın ölüm haberinin Devlet Başkanı Vladimir Putin'e iletildiğini söyledi. Peskov, ölüm nedeninin ancak doktorararın vereceği raporla anlaşılabileceğini ekledi.
 
Medyada, Navalnıy'nın dün çıkarıldığı duruşmada yargıç ile polemiğe girerek espri yaptığı, acil bir sağlık sorunu olmadığını gösteren bir video yayınlandı. Russia Today kanalı, Navalnıy'nın beyin kanaması sonucu öldüğü iddiasını haber yaptı. 
 
Rusya'da mahkeme, Kremlin karşıtı muhalif yayınları ile gündemde olan, Almanya'ya tedavi için götürüldükten sonra geri dönmeyi tercih ederek yeniden tutuklanan Navalnıy'ı aşırılıkçı ve terörist ilan etmişti.
 
Navalnıy toplamda 19 yıllık hapis cezası almıştı ve en az 11 yıl daha hapiste kalması beklenirken yeni davaardan da yargılanıyordu.
 
Navalnıy'nın tutulduğu IK-3 'Kutup Kurdu' adlı cezaevi tesisi, Moskova'nın 1900 kilometre kuzeydoğusunda, kutup çizgisinin 60 km kadar kuzeyinde bulunuyor.
 
Navalnıy, Ağustos 2020'de bir yurt gezisinden Moskova'ya döndüğü uçakta rahatsızlanmış, uzun süre komada kalmış, zehirlendiği kuşkusuyla tedavi için Almanya'ya götürülmüştü. Navalnıy'nın Rusya'da havaalanında içtiği çaydan zehirlenmiş olabileceği açıklanmıştı. 2021'de iyileştikten sonra, gözaltına alınabileceği uyarılarına rağmen Rusya'ya dönen Navalnıy, Moskova Vnukovo Havalimanı'na ayak basar basmaz gözaltına alınmış ve hakkında bulunan eski mahkumiyet kararları nedeniyle hapse atılmıştı. 
 
Navalnıy'nın ölümümünün ardından Batılı başkentlerden, olaydan Kremlin'i sorumlu tutan suçlamalar ve yorumlar gelmeye devam ediyor. 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Financial Times'ın haberine göre NATO yönetimi, Rusya'nın silah üretimini arttırması konusunda endişe yaşıyor. Gazeteye konuşan bir İngiliz yetkili Rusya'nın "askeri niyetlerini muhafaza ettiğini" ileri sürdü. Habere göre Batılı ülkelerin büyük bölümü Rusya'nın önümüzdeki 5-6 yıl içinde askeri potansiyelini yeniden toparlayacağı düşüncesinde (Kommersant).
 
- Ukrayna ordusu Avdeyevka'da birliklerin "manevra" yaptığını ve askerlerin hayatını korumak için yeni pozisyonlar hazırladığını açıkladı. Dün geceden itibaren Ukrayna askerlerinin Avdeyevka'daki bazı mevzilerden çekildiği haberleri geliyor.
 
- Pentagon Rusya nedeniyle her hafta uzaya yeni bir uydu göndereceklerini açıkladı. Amerikan basını Rusya'nın uydulara karşı kullanılabilecek nükleer enerjili bir silah geliştirdiğini yazmıştı. Kremlin iddiaları "kurnazlık" olarak niteliyor.
 
- Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Türkiye ile banka transferleri konusunda ciddi problemlerin olduğunu söyledi. Yerhov sorunları çözmek için Türk tarafıyla görüşme halinde olduklarını belirtiyor. Yehov bazı konularda ilerleme kaydettiklerini, ancak bazı meselelerde güçlüklerin sürdüğünü söyledi.
 
- Ukrayna'ya silah tedariki nedeniyle Rusya ile arası açılan Ekvador, muz ihracatında yaşanan sorunları görüşmek üzere Moskova'ya heyet gönderiyor.
 
- Kommersant gazetesi Rusya'da başkanlık seçimlerine katılmasına izin verilmeyen Boris Nadejdin adına Kazan'da imza toplayan bir kişinin evinde arama yapıldığını yazıyor. Şahsın gözaltına alınmadığı açıklandı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- ABD Temsilciler Meclisi Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a askeri yardım öngören yasa tasarısı üzerinde yine bir anlaşmaya varamadı. Meclis ilgili tasarıyı oylamadan 28 Şubata kadar görüşmelere ara verdi (recess). Beyaz Saray ise Temsilciler Meclisi Sözcüsü Mike Johnson'un tatil kararını eleştirdi. Beyaz Saray temsilcisi Andrew Bates kararı "izne kaçış" olarak niteledi. Bates, Johnson'ı "Oylamayı ertelediği her gün, Cumhuriyetçilerin Kongre'deki otoritesi Amerikan halkının gözünde biraz daha sarsılıyor" ifadesini kullandı.
 
Toplam 95 milyar dolarlık yardım paketi Senatoda onaylandıktan sonra Temsilciler Meclisi'nin önüne gelmişti. Tasarının kabul edilmesi halinde Ukrayna ABD'den 60 milyar dolarlık askeri yardım daha alacak.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı dün roket saldırısına uğrayan Belgorod vilayetinin yanı sıra Karadeniz üzerinde 5 insansız hava aracının düşürüldüğünü açıkladı.
 
Öte yandan Belgorod'da dünkü saldırıda yaralananların sayısı 19'a yükseldi.
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, Washington’un ‘ABD’nin ulusal güvenliğine yönelik yeni tehdit’ iddialarını görüşmek üzere Moskova ile etkileşime girdiğini belirtti.
 
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Washington'un, ‘ABD'nin ulusal güvenliğe yönelik tehdit’ olarak değerlendirdiği Rusya'nın uzaya uydu karşıtı silahlar konuşlandırması yönündeki bilgileri görüşmek üzere Moskova ile etkileşimde olduğunu söyledi.
 
Kirby, “Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla istişare sürecindeyiz. Bu konuda Rusya ile etkileşim sürecindeyiz" dedi. (Sputnik)
 
- Avrupa Birliği 2023'te Rusya'dan yaklaşık 30 milyar euroluk petrol ve doğal gaz satın aldı. Eurostat Rusya'nın 27 AB ülkesine toplam ihracatının da 51 milyar euro seviyesinde gerçekleştiğini açıklıyor.
 
- İsviçre yönetimi Rusya'ya yönelik yaptırımların ihlal edildiği iddialarına karşı soruşturma başlattı. Geçtiğimiz hafta RTS televizyon kanalı ülkede yaptırımların etrafından dolanıldığını gösteren 230 vaka tespit edildiğini ortaya çıkarmıştı. (Tass)
 
- Yunanistan'ın eşcinsel evliliği yasallaştırması Rus basınında da kendine yer buldu. Kommersant ilgili tasarının 300 milletvekilinden 254'ünün evet oyuyla kabul edildiğini yazıyor. Rusya "uluslararası LGBT hareketi" adını verdiği oluşumu yasa dışı ilan etmişti.
 
SON HABER
 
- The Washington Post gazetesi, Ukraynalı askerlerin Avdiyivka'dan çekilmeye başladığını yazdı. Haberde "Ukrayna ordusu, şehri teslim etmek zorunda kalmalarının an meselesi olduğunu söylüyor. Perşembe günü ordu, kısmi geri çekilmenin çoktan başladığını bildirdi" deniliyor. Gazeteye konuşan bir kaynak, Rus kuvvetlerinin başarılı bir şekilde "baskı uyguladığını" ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin geri çekilmek zorunda kaldığını söyledi. Burada bulunan kok fabrikasının Ukrayna ordusunun “son kalesi” olabileceği varsayılıyor. Avdiyivka, Donetsk'in kuzey banliyösü olarak Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından güçlü bir müstahkem bölgeye dönüştürülmüştü. 
 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Sağlık Bakanlığı Belgorod'a düzenlenen roket saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 6'ya yükseldiğini açıkladı. Yaralı sayısı 17.
 
- Financial Times'ın haberine göre Avrupa Birliği, Macaristan'ın pozisyonu nedeniyle Rusya'ya karşı yeni yaptırım paketi üzerinde anlaşma sağlayamadı. Macaristan'ın Rusya'yla yaptırımlar aleyhine iş yapan Çinli şirketlere karşı ilave önlemler alınmasına karşı çıktığı belirtiliyor.
 
- Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy resmi bir ziyaret kapsamında Paris'e geldi. Emmanuel Macron ile görüşen Zelenskiy'nin Fransa başkanıyla bir güvenlik anlaşması imzalaması bekleniyor.
 
- Avrupa Komisyonu Ukrayna'nın yeniden yapılandırılması için gereken para miktarı öngörüsünü güncelledi. Komisyonun açıkladığı yeni tahmin 486 milyar dolar. İlgili raporda en ciddi zararın ülkenin konut, ulaştırma, ticaret ve sanayi altyapısında olduğuna dikkat çekiliyor.
 
- Avrupa Birliği, Ukrayna üzerinden transit taşınan Rus doğal gazıyla ilgilenmediklerini duyurdu. Birliğin enerjiden sorumlu komiseri Kadri Simson, ilgili anlaşmanın uzatılmasını gerekli görmediklerini söyledi. Gazprom ile Naftogaz Ukrainı şirketleri arasındaki transit geçiş anlaşması 2024'te sona eriyor.
 
- Ukrayna Güvenlik Servisi Rus iş insanı Oleg Deripaska'ya resmi suçlamada bulundu. Kommersant'ın haberine göre servis Deripaska'ya ait işletmelerin Rus roketi İskander üreten şirketlere ham madde temin ettiğini iddia ediyor.
 
- Rusya Yüksek Mahkemesi, başkanlık seçimlerinde aday olmak isteyen, ancak Merkez Seçim Komisyonu tarafından adaylığı reddedilen Boris Nadejdin'in başvurusunu reddetti. Nadejdin Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağını açıkladı.
 
- Rusya, Moldova'nın İnterpol aracılığıyla istediği İlan Şor'u iade etmeyeceğini duyurdu. Şor'un kendi adını taşıyan parti Molsova tarafından yasaklı ilan edilmişti.
 
SON DAKİKA
 
Rusya'nın Belgorod valisi Vyaçeslav Gladkov bölgeye düzenenlen bir saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 18 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gladkov hayatını kaybedenler arasında bir de çocuk bulunduğunu belirtiyor. Gladkov saldırıda bir alışveriş merkezinin yanı sıra, bir fabrika, birkaç daire ve 5 aracın zarar gördüğünü söyledi.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Bloomberg ajansı Donald Trump'ın kasımda başkan seçilmesi halinde Ukrayna'yı Rusya ile müzakerelere zorlayacağını iddia etti. Habere göre Trump'ın ekibi Rusya ve Ukrayna devlet başkanlarının katılımıyla bir zirve düzenleme olanaklarını değerlendiriyor. Buna göre Trump Ukrayna'yı masaya oturtmak için "silah desteğini kesmekle", Rusya'yı ise, tersine, "Ukrayna'ya desteği arttırmakla" tehdit etmek niyetinde.
 
Haberde ayrıca Trump'in NATO anlaşmasının 5. maddesi kapsamında yalnızca mali yükümlülüklerini tam anlamıyla yerine getiren ülkelere destek sözü vereceği belirtiliyor.
 
NATO'ya üye ülkeler GSYİH'lerinin en az yüzde 2'si oranında askeri harcama yapmakla yükümlü. Ancak Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin harcamaları bu oranın altında.
 
Bloomberg, Trump'un bu tavırda ısrarcı olması halinde "iki kademeli bir NATO" ortaya çıkacağını yazıyor.
 
Öte yandan Trump, Vladimir Putin'in kendisi yerine Joe Biden'ın ABD başkanı olmasını tercih edeceği yönündeki söylerine yanıt verdi. Bir sonraki seçimler için yine aday olan Trump "Rusya devlet başkanı Putin bana büyük bir iltifatta bulundu. Çoğu kişi bunun kötü bir şey olduğunu söyledi. Hayır, hayır, bu iyi bir şey." şeklinde konuştu. Putin Biden'ın Trump'a göre daha öngörülebilir ve daha tecrübeli bir lider olduğunu söylemişti.
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın uzaya nükleer silah yerleştireceği yönünde Amerikan basınında çıkan haberleri "yeni bir kurnazlık" olarak gördüklerini söyledi. Peskov Biden yönetiminin Ukrayna'ya destek sağlamak için Kongre'yi "gerçeklerle ya da yalanlarla" ikna etmeye çalıştığını ileri sürdü.
 
- NATO'nun Ukrayna ordusu ile İttifak güçleri arasında tam uyumun sağlanması için Ukraynalı askerlere yönelik yeni bir eğitim merkezi açmayı planladığı belirtildi.
 
İspanyol El Pais gazetesi, adını açıklamadığı diplomatlara dayandırdığı haberinde NATO'nun Ukrayna ordusu için modern bir eğitim merkezi kurma planları yaptığını yazdı.
 
Yeni projenin AB'nin Ukrayna'da kurduğu 'AB Askeri Danışmanlık ve Eğitim Misyonu Ukrayna' adlı yapıya takviye olacağını kaydeden gazete, söz konusu merkezin Kiev'e yalnızca askeri personelin eğitiminde değil, aynı zamanda onlara askeri yönetim stratejilerinin öğretilmesinde de yardımcı olacağını ifade etti. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı askeri havalimanlarının hava saldırılarına karşı dayanıklılık denetiminden geçirildiğini açıkladı. Bakanlık yetkilileri pistlerin vurulması halinde yeniden faal hale getirilmeleri senaryolarını dikkate alan tatbikatlar düzenlediklerini belirtiyor.
 
- Moskova'daki Şeremetyevo havalimanında bir yolcunun bagajında bulunan el bombası biçimli çakmak nedeniyle C terminali girişe kapatıldı. RBC gazetesi olay yerine Rosgvardiya birliklerinin intikal ettiğini yazıyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rossiya 1 TV kanalına özel demecinde, Kiev'in Minsk anlaşmalarına uymamasının ve Donbass'taki saldırıların Ukrayna'da özel bir operasyonun başlatılması için "doğrudan tetikleyici" olduğunu söyledi. Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel ve eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Minsk anlaşmalarını uygulama niyetinde olmadıklarını, yalnızca Ukrayna'ya ek silah pompalamak için zaman kazandıklarını "doğrudan ve kamuoyuna" itiraf ettiklerini söyleyen Putin, "Pişman olabileceğimiz tek şey, düzgün insanlarla iş yaptığımıza inanarak aktif eylemlerimize daha erken başlamamış olmamızdır" dedi. 
 
 
- Putin, mevcut ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya için Donald Trump'tan daha iyi tercih olduğunu, çünkü daha öngörülebilir olduğunu söyledi. Putin, "Rusya için kim daha iyi, Biden mı yoksa Trump mu?" sorusunu yanıtlarken, “Biden daha tecrübeli ve öngörülebilir bir insan, eski formasyonun siyasetçisi. Ancak Amerikan halkının güvenip seçeceği herhangi bir ABD lideriyle çalışmaya hazırız" dedi.  Putin Biden'ın sağlık durumu için "Ben doktor değilim" diyerek yorum yapmayı reddetti.
 
- ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Mike Turner, tüm Kongre üyelerine verdiği brifingte "ciddi bir ulusal güvenlik tehdidi" hakkında bilgi verdi. ABD'li bir yetkili CNN'e bunun Rusya ile ilgili olduğunu söyledi. ABC News'in dayandığı iki kaynak, bilgilerin Rusya'nın uzaya nükleer silah gönderme niyetiyle ilgili olduğunu iddia etti. Olayın Dünya'ya yönelik bir silahla değil, uydulara karşı olası kullanımıyla ilgili olduğu, durumun "çok endişe verici" olduğu iddia edildi. 
 
- Ukrayna'ya ait bir insansız hava aracının saldırısının ardından Kursk bölgesinde bir petrol deposu alev aldı. Bölge valisi Roman Starovoit, Telegram kanalında yaptığı açıklamada, "İlk bilgilere göre herhangi bir can kaybı yok” diye yazdı.Medyaya göre 100 tonluk bir tank yandı.
 
- Moskova'nın merkezindeki Puşkinskaya Meydanı'nda bulunan eski İzvestiya gazetesi binası "İzvestiya Hal"da sabaha karşı yangın çıktı. Binanın çatısının yangınla alev aldığı, yangının binadaki  Residence bar ve Lookin Rooms gece kulübünde başadığı bildirildi. İtfaiye yangını kontrol altına aldı. 
 
- NATO savunma bakanları, Ukrayna'nın savunmasına ilişkin temas grubunun Ramstein formatındaki toplantısı için 19. kez bir araya geldi.  Pentagon şefi Lloyd Austin'in hastalığı nedeniyle katılamadığı toplantı online formatta yapıldı. Medyaya göre "toplantının ana mesajı, ABD'deki belirsizliğe rağmen Batı'nın gevşeyemeyeceği" oldu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg "Kiev'e daha fazla destek, ittifakın güvenliğine yatırımdır ve bu nedenle artırılması gerekiyor. Herkes genel olarak sorunun bu formülasyonu konusunda hemfikir" dedi. Jens Stoltenberg, "Moskova'ya, tüm müttefiklerimizi savunmaya hazırlığımızdan ve kararlılığımızdan şüphe duyması için en ufak bir şans bile vermemeliyiz" dedi. Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev'e özel yardım için Avrupa başkentlerini gezmeye ve meslektaşlarından kişisel olarak para ve silah istemeye karar verdi. 
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, geçen yıl 31 NATO ülkesinden yalnızca 11'inin mali yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyledi. Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesi ve Doğu Ukrayna'daki çatışmaların ardından NATO ülkeleri savunma bütçelerini GSYİH'nın en az yüzde 2'sine yükseltme konusunda anlaşmışlardı.
 
- Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisinin başkan danışmanı Mihail Podolyak, Rusya'da akrabalarının olduğunu ancak bunların FSB ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Daha önce medyada Podolyak'ın erkek kardeşinin Rusya Federal Güvenlik Servisi'nde çalıştığına dair söylentiler çıkmıştı. Podolyak,  “KGB, FSB ve benzerlerini bilmiyorum elbette. Bir kişi 60 yaşındaysa, ben 51 yaşındayım, diğer insanlardan sorumlu mu olmalıyım?” diye sordu.  General Aleksandr Sırskiy'nin Ukrayna Genelkurmay Başkanlığına atanmasının ardından Rusya'da da akrabalarının olduğu ortaya çıkmış, Moskova yakınında yaşayan anne ve babası Rusya'nın özel askeri operasyonunu desteklediklerini söylemişlerdi. 
 
- Alman otomotiv üreticisi Daimler Truck (Mercedes-Benz Grubunun bir parçası), Rus kamyon üreticisi KamAZ'daki yüzde 15 hissesini sattı. 
 
14 Şubat Çarşamba
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri operasyonun zamanla kolektif Batı’ya karşı savaş biçimini aldığını, ancak bunun operasyonun tüm hedeflere ulaşmasını engellemeyeceğini belirtti. ‘Gelecek Teknolojileri Forumunda’ gazetecilere açıklamalarda bulunan Peskov, Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri operasyonun zamanla kolektif Batı’ya karşı savaş biçimini aldığını, bundan dolayı süreleri uzasa dahi operasyonun nihayetinde tüm hedeflerine ulaşacağını söyledi. Peskov, “Özel askeri operasyon Ukrayna’ya karşı başlatılmıştı, fakat zamanla kolektif Batı’ya karşı bir savaş biçimini aldı. ABD liderliğindeki kolektif Batı ülkelerinin bu çatışmaya doğrudan dahil olduğu bir savaş. Evet, bu durum operasyonun biraz daha uzun sürmesine neden olabilir. Ancak bu durum, olayların gidişatını değiştiremez. Özel askeri operasyon, verilen tüm görevler tamamlanıncaya kadar devam edecek” diye konuştu. (Sputnik)
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'ye Ukrayna'daki çatışmayı dondurmayı önerdiğine dair haberleri yalanladı.
 
Reuters, Putin'in arabulucular vasıtasıyla ABD'ye Ukrayna'daki çatışmayı dondurma teklif ettiğini fakat ABD'nin müttefikleriyle yaptığı görüşmelerden sonra bunu geri çevirdiğini iddia etmişti.
 
Basın toplantısında gazetecilerin söz konusu habere ilişkin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Peskov, "Bu doğru değil" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
- Bugünkü basın toplantısında Dmitri Peskov'a Karadeniz'de Rus donanmasına ait bir gemiye saldırı düzenlendiğiyle ilgili haberler de soruldu. Kommersant gazetesi Peskov'un yorum için Savunma Bakanlığı'nı işaret ettiğini yazıyor. Gazetenin aktardığına göre Ukrayna ordusu Sezar Kunikov adlı çıkarma gemisini batırdığını iddia ediyor.
 
- Ukrayna basını, Avdeyevka'daki Ukrayna birliklerinin temel ikmal yolunun kaybedilmesi riski bulunduğunu aktarıyor. Avdeyevka'da sokak savaşının yaşandığını belirten bir ordu yetkilisi temel ikmal yolunun düşmesi halinde yedek yolları kullanma konusunun değerlendirildiğini söyledi. (Kommersant)
 
- Politico dergisi Ukrayna'ya yapılan mali yardımların İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD'nin Marshall Planı kapsamında Avrupa ülkelerine yaptığı yardımları geride bıraktığını yazıyor.
 
- St. Petersburg'daki Nissan fabrikasının mülkiyeti yeniden devlete geçti. RBC gazetesi fabrikanın 2023'te Rus otomobil devi Avtovaz'a devredildiğini hatırlatıyor. Habere göre fabrika devlet enstitüsü olarak yeniden yapılandırılacak.
 
- St. Petersburg'da bir emekli "iktidarı yıkmaya çalışmak" suçlamasıyla yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. RBC gazetesi 66 yaşındaki Jumagul Kurbanova, bir askerlik şubesine molotof kokteyli attığını aktarıyor. Habere göre Kurbanova telefon dolandırıcıları tarafından yönlendirildiği iddiasında.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Ukrayna'nın yeni genelkurmay başkanı Aleksandr Sırskiy, Avdeyevka'da ve Kupyansk yakınlarında Ukrayna ordusu için durumun "son derece zor" olduğunu söyledi. Sırskiy her iki bölgede de Rus ordusunun sayısal üstünlüğü bulunduğunu ve aktif biçimde hava kuvvetlerini kullandığını belirtiyor.
 
Genelkurmay başkanı buna rağmen söz konusu bölgelerdeki pozisyonları elde tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
 
- Vladimir Putin ordu hakkında yalan haber yapan ve yayanların mal varlıklarına el konulmasını öngören yasayı onayladı. Putin'in bugün onayladığı diğer bir yasa da 16 yaşından küçük çocuğu olan yalnız ebeveynlerin işten çıkarılmasına yasak getiriyor.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Mihail Popov, ABD Başkanı Joe Biden ve Savunma Bakanı Lloyd Austin'in rahatsızlıkları nedeniyle "kazara" nükleer savaş çıkma riski bulunduğunu iddia etti.
 
- Bazı bakanları hakkında Rusya İçleri Bakanlığı tarafından yakalama kararı çıkarılan Litvanya, Rusya'ya diplomatik nota verdi.
 
- Alman ordusunun, Ukrayna’daki çatışma öncesine göre birçok açıdan daha kötü donatıma sahip olduğu ve açığın ne zaman doldurulacağının henüz belli olmadığını yazan Financial Times gazetesi, haberinde, “Almanya en iyi teçhizatının çoğunu Kiev’e verdi. Bu boşlukların tekrar nasıl ve ne zaman doldurulacağı henüz belli değil” ifadesini kullandı.
 
Ülkenin Ukrayna'ya 14 zırhlı obüs verdiğine işaret edilirken, bu obüsler, dünyada bu türden en gelişmiş sistemler arasında yer alıyor.
 
Lakin mevcut sözleşmelere göre, bu obüslerin sadece 10’u yenisiyle ikame edilecek. Almanya Savunma Bakanlığı temsilcisi, “finansmanın izin vermesi durumunda” orduya 18 obüs alabileceklerini söyledi.
 
Öte yandan, Ukrayna’ya verilen 5 adet MARS II çoklu roketatar yerine İsrail yapımı PULS çoklu roketatarları alma planı çok yavaş ilerlerken, Alman ordusu da henüz bu alıma onay vermedi. (Sputnik)
 
- Moskova Borsası'nda fon piyasası işlemleri bugün yine durduruldu. Borsa yönetimi dün de teknik bir aksaklık nedeniyle işlemlerin geçici olarak yapılamadığını açıklamıştı.
 
- Ukraynalı şarkıcı Vera Brejneva'nin Bişkek'teki konseri yetkililerce iptal edildi. Karara gerekçe olarak "teknik sebepler" gösteriliyor. Kırgızistan daha önce de Rusya'nın yabancı ajan listesinde bulunan ya da özel askeri operasyona karşı çıkan Morgenştern, Bi-2, Pornofilmı ve Diana Arbenina gibi grup ve sanatçıların konserlerine izin vermemişti.
 
Öte yandan Viyana'da Ukraynalıların protestosu nedeniyle Yunan kökenli Rus orkestra şefi Teodor Kurentzis'in konseri iptal edildi.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin yeni başkomutanı olarak atanan Aleksandr Sırskiy, Alman televizyon kanalı ZDF'ye verdiği röportajda, "Ukrayna ordusunun saldırı eylemlerinden savunma operasyonu yürütmeye geçtiğini" söyledi. Sırskiy, "Operasyonumuzun amacı, mevzilerimizi, insansız hava aracı dahil elektronik harp anlamında teknik açıdan avantajlarımızı kullanarak, savunma hatlarını hazır tutarak düşmana maksimum kayıp vermektir" dedi. Ukraynalı komutana göre dronların yoğun kullanımı nedeniyle çatışmalar "yeni bir aşamaya" girdi.  Sırskiy, "Ukrayna ordusunun kendi sınırlarına ulaşarak çatışmayı sona erdirme hedefi" olduğunu ancak bu hedefe ulaşmak için toplumun birleşmesi gerektiğini kaydetti. Sırskiy,  askeri personeli korumak için ordunun gerekirse geri çekileceğini söyledi. Ukraynalı komutan, “Gerekirse mevzilerden çekilirim ama personelin ölümüne izin vermem” dedi.Ukrayna’nın yeni Genelkurmay Başkanı Aleksandr Sırskiy, ZDF’ye verdiği demeçte, askeri personeli korumak için ordunun gerekirse geri çekileceğini söyledi.
 
- Telegram hesabından video mesaj yayınlayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Genelkurmay Başkanı Aleksandr Sırskiy ve Savunma Bakanı Rüstem Umerov'un cephedeki askeri birimleri ziyaret ederek, Ukrayna birliklerindeki personel ve yönetimle ilgili sorunlar hakkında bilgi verdiğini söyledi. Zelenskiy, “Genelkurmay Başkanı Sırskiy ve Savunma Bakanı Umerov şu anda cephede. Bugün cephedeki tüm sıcak noktaları ziyaret ederek durumu rapor ettiler. İkmal, güçlendirilme, yönetim gibi mevcut sorunları çözüyorlar” ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
- Reuters Rusya'dan kaynakların dayanarak verdiği haberde, "Amerikalı yetkililerin, Putin'in aracılarla Washington'a ilettiği, Ukrayna'daki çatışmanın ve ateşkesin dondurulması yönündeki önerisini görüşmeyi reddettiklerini" iddia etti.  Ajansın muhataplarına göre Putin, 2023'te Moskova'nın Orta Doğu'daki Arap ortakları da dahil olmak üzere aracılar aracılığıyla hem kamuya açık hem de özel mesajlarla Washington'a sinyaller gönderdi. İddiaya göre Putin çatışmayı mevcut konumlarında dondurmaya hazırdı, ancak kontrol ettikleri topraklardan vazgeçmek istemedi.
 
- ABD Dışişleri Bakanlığı basın servisi RBC'ya, ABD yetkililerinin Ukrayna'daki çatışmayı sona erdirme konusunda Rusya ile müzakere yapmadığını söyleyerek Reuters haberini yalanladı. Açıklamada "Ukrayna'nın katılımı olmaksızın müzakere yürütmeyiz. 'Ukrayna olmadan Ukrayna'da çözüm olmaz'' ilkesine bağlıyız. Ukrayna'nın topraklardan vazgeçmeye zorlanmasını desteklemeyiz. Rusya bu savaşı sonlandırmanın yolunun Washington'dan geçtiğini düşünebilir. Ama bu elbette doğru değil” denildi. 
 
- ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi'ni Ukrayna ve İsrail'i desteklemek için fon tahsis edilmesini öngören bir yasa tasarısını acilen onaylamaya çağırdı. Dün tasarı ABD Senatosu'ndan geçti, ancak Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi sözcüsü Mike Johnson tasarının büyük ihtimalle reddedileceğini söyledi.
 
-  Joe Biden, Donald Trump'ın, Trump'a göre savunmaya çok az harcama yapan NATO müttefiklerini koruma konusundaki isteksizliğine ilişkin açıklamasını "akılsızca ve utanç verici" olarak nitelendirdi. Joe Biden, Trump'ın sözleri için, “Tarihimizde hiçbir başkan diktatörlere boyun eğmedi. Çok açık söyleyeyim: Asla boyun eğmeyeceğim. Bu beyinsizliktir, bu ayıptır, bu tehlikelidir. Bu Amerikan tarzı değil” dedi.
 
- AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Vladimir Putin'in yeniden başkan seçilmesinin ardından Rusya'nın Ukrayna'da yeni bir saldırı girişiminde bulunacağını iddia etti. Kiev'e yaptığı son ziyaretin ardından açıklama yapan Borrell, Ukrayna'ya verilen desteğin "acilen güçlendirilmesi" çağrısında bulundu,"AB ve üye devletlerinin önümüzdeki aylarda Ukrayna'ya Rusya'nın saldırısına karşı koyacak araçları sağlamak için yapacakları şey hem Ukrayna hem de Avrupa Birliği'nin güvenliği açısından hayati önem taşıyacak" diye yazdı.
 
- Finlandiya'nın ardından Estonya, Rusya vatandaşlarını Rusya Federasyonu ile sınırının kapanma olasılığı konusunda uyardı. Estonya Polis Departmanından yapılan basın açıklamasında sınırın "göç baskısı" nedeniyle kapatılabileceği belirtildi. Raporda, "Son haftalarda Rusya, Avrupa Birliği'ne girme konusunda yasal hakkı olmayan bir grup yabancıyı kasıtlı olarak Estonya sınırına gönderdi" denildi. Estonyalı yetkililer, "bu faaliyet devam ederse Finlandiya'da yapıldığı gibi sınırı kapatmak zorunda kalacakları konusunda" uyardı. 
 
- UNESCO'nun raporuna göre, çatışmaların başlamasından bu yana Ukrayna'nın kültürel mirası yaklaşık 3,5 milyar dolar zarar gördü. Hasarı değerlendirmek için uydu görüntülerini kullanan UNESCO'ya göre, 340'tan fazla müze, anıt, kütüphane ve dini mekan da dahil olmak üzere yaklaşık 5 bin bina yıkıldı.
 
13 Şubat Salı
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Amerikan senatosu Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a toplam 95 milyar dolar tutarında askeri ve insani yardım yapılmasını öngören yasa tasarını kabul etti. Bazı cumhuriyetçilerin de aralarında bulunduğu 70 senatör tasarı lehinde oy kullanırken, 29 senatör hayır oyu verdi. Pakette en büyük payı 60 milyar dolarla Ukrayna'ya yapılacak yardımlar oluşturuyor. 
 
Ancak tasarının kabul edilebilmesi için Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanması gerek. Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nin sözcüsü Mike Johnson tasarıya karşı oy kullanacaklarını açıkladı.
 
- İki ülke arasındaki sınır gerilimi, olası barşı anlaşmasının geleceği hakkında soru işaretlerine neden olurken, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan müzakerelerdeki son durumla ilgili ilk açıklama geldi.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sınırda yaşanan son gerginliğin Ermenistan'ın provokasyonuna yanıt niteliği taşıdığı belirtilirken, Bakü’nün buna rağmen Erivan ile yürütülen barış sürecine sadık olduğu vurgulandı.
 
Açıklamada, "Azerbaycan, barış sürecine sadıktır, Ermenistan tarafını bu yöndeki çabaları tehlikeye atabilecek askeri gerginliklerden kaçınmaya çağırmaktadır" ifadesi yer aldı. (Sputnik)
 
Öte yandan Ermenistan sabah saaatlerinde yaşanan çatışma nedeniyle 4 askerini kaybettiğini duyurdu.
 
- Moskova Borsası'nda fon piyasası işlemleri sunucu kaynaklı bir hata nedeniyle geçici olarak durduruldu. Arıza giderildikten sonra işlemlere yeniden başlandı.
 
- Rusya İçişleri Bakanlığı Mellstroy adını kullanan blogger Andrey Burim hakkında yakalama kararı çıkardı. Burim'in hangi suçtan arandığı açıklanmadı.
 
- Fransa'da yabancı müdahalesini önlemek için kurulan devlet bürosu Viginum, 2022 şubat ayından bu yana Fransızca yayın yapan 193 internet sitesini "Rusya lehine propaganda yaptıkları" gerekçesiyle kayıt altına aldı.
 
- St. Petersburg'daki Pulkovo havalimanında "kenevirli jelibon" bulundurduğu gerekçesiyle 38 yaşında bir Almanya vatandaşı gözaltına alındı. RBC gazetesi Hamburg'tan uçağa binen şahsın İstanbul aktarmalı geldiğini yazıyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Moskova Temyiz Mahkemesi, Marksist sosyolog Boris Kagarlitski'ye para cezası verilmesinin yetersiz olduğuna hükmetti. Kagarlitski 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sosyolog "terörizmi akladığı" iddiasıyla yargılanıyordu.
 
Kagarlitski Türkçeye de çevrilen Düşünen Sazlık kitabıyla tanınıyor.
 
FSB, daha önce yabancı ajan ilan edilen 64 yaşındaki Kagarlitski'ye "internet yoluyla terörizm çağrısı yapmak" suçlaması yöneltmiş, gözaltına alınan Kagarlitski soruşturmanın yürütüldüğü Komi Cumhuriyeti'nin Sıktıfkar şehrine gönderilmişti.
 
- Bloomberg ajansı, ABD'nin geçtiğimiz ekim ayında yaptırım kararı aldığı 50 tankerin yaklaşık yarısının Rus petrolü taşımayı bıraktığını yazıyor. Ajans tankerlere yaptırım kararı sonrasında Rusya'dan Hindistan'a giden petrol miktarının azaldığını, Yunan tankercilerin de Rus petrolü taşımayı reddetmeye başladığını bildirdi.
 
- Rusya Merkez Seçim Komisyonu, Vladimir Putin'in başkanlık seçimi öncesinde adaylar arasında düzenlenenecek münazaralara katılmayacağını açıkladı.
 
- Rusya İçişleri Bakanlığı Estonya başbakanı Kaja Kallas hakkında yakalama kararı çıkardı. Rus basını Kallas'ın yanı sıra Litvanya, Letonya ve Polonya'dan devlet görevlileri hakkında da yakalama kararı çıkarıldığını bildiriyor.
 
- Azerbaycan Ermenistan birliklerine karşı "İntikam" operasyonu gerçekleştirdiğini duyurdu. Ordudan yapılan açıklamaya göre operasyon sırasında Ermenistan'a ait bir kontrol noktası "tamamen yok edildi".
 
- St. Petersburg'daki eski Hyundai fabrikası adını AGR Otomobil Fabrikası olarak değiştirdi. Fabrika Rus şirketi Art-Finans tarafından satın alınmıştı. Hyundai, fabrikada üretimi 1 Mart 2022'de Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyonu gerekçe göstererek durdurmuştu.
 
- FSB Leningrad Vilayeti'nde doğal gaz boru hatlarına yönelik bir sabotaj girişiminin engellendiğini duyurdu. Olayda bir Ukrayna vatandaşının gözaltına alındığı bildiriliyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- ABD Senatosu pazartesi günü Ukrayna'nın yanı sıra İsrail ve Tayvan'a askeri yardıma ilişkin tasarının hızlı bir şekilde onayanması yönünde önemli bir prosedür adımı attı, ancak Temsilciler Meclisi Başkanı bunu engelleme tehdidinde bulundu. Analistler Washington'da "yardım krizi"nin Trump yanlısı Temsilciler Meclisi başkanının örgütlediği" direniş" nedeniyle hala devam ettiğini vurguluyor.
 
ABD Senatosu bu hafta İsrail ve Ukrayna'ya yardım paketine ilişkin nihai oylama yapacak. Oylamanın 14 Şubat Çarşamba günü yapılabileceği kaydedildi. Senato tarafından onaylanması halinde paket ABD Kongresinin Temsilciler Meclisi kanadına sunulacak.
 
Senatörler, ek bütçe tahsisine ilişkin tasarı üzerindeki tartışmanın 30 saatle sınırlı olacağı konusunda anlaştılar. Tasarıda Ukrayna'ya 60 milyar dolar, İsrail'e ise 14 milyar dolar civarı yardım planlanıyor. Tasarının son haline 66 senatör evet, 33'ü hayır oyu verdi.
 
Mitch McConnell liderliğindeki bazı Cumhuriyetçi senatörler de Ukrayna ve diğer müttefiklere acil yardım yapılmasından yana tavır aldı. Tartışma sırasında McConnel arkadaşlarına yardım etmeyi reddetmeleri halinde bunun ABD'nin imajını ve etkisini nasıl etkileyeceğini düşünmeye çağırdı.
 
Ancak diğer yandan Trump yanlısı Temsilciler Meclisi Sözcüsü Mike Johnson, dün yaptığı açıklamada, Cumhuriyteçilerin çoğunlukta olduğu meclisinin, müttefiklere yapılan yardımları desteklemeyeceğini, hatta bu yardımı ABD sınırı ve göç meselesinden ayıran tasarının yeni bir versiyonunu ciddiye bile almayacağını söyledi. Johnson, "Meclisteki Cumhuriyetçiler, herhangi bir sözde ek ulusal güvenlik yasa tasarısının, ulusal güvenliğin kendi sınırımızda başladığını kabul etmesi gerektiği konusunda tutumumuz  başından beri çok açıktı" dedi.
 
 - Alman televizyon kanalı N-TV'nin aktardığına göre Norveç istihbarat servisleri, "Kuzey Kore ve Çin'in desteğiyle Rusya'nın Ukrayna'daki konumunu güçlendirdiğini" rapor etti. Haberde, ABD'deki iktidar çatışmaları Kiev'e yardım etmeyi zorlaştırırken, Norveç istihbaratı Moskova'nın bölgede güç dengesini değiştirmek için doğru anı yakaladığı uyarısında bulundu. Norveç'in askeri istihbarat şefi Niels Andreas Stenneses, ulusal güvenlik riskleri hakkındaki yıllık raporunu sunarken, Kiev'in durumu değiştirme umudunu korumak için kapsamlı yeni Batı askeri yardımına ihtiyacı olduğunu belirtti, "Rusya şu anda bir yıl öncesine göre daha güçlü bir konumda ve avantajlı durunmda. Moskova Ukrayna'nın yaklaşık üç katı kadar askeri harekete geçirebilecek pozisyonda. Rusya yaptırımlara "-beklenenden daha kolay uyum sağladı. Endüstrisinin yıl boyunca operasyonları desteklemeye yetecek kadar mühimmatı, insansız hava aracı ve füze üretme kapasitesi var" dedi. Stennes'e göre Rusya, İran, Belarus ve Kuzey Kore'den askeri destek alıyor, Çin ise silah sağlamasa da Rusya savunma sanayine makine, araç, elektronik ve yedek parça veriyor.
 
- ABD yönetimi, Avrupa Konseyi'nin dondurulan Rus varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna'ya yardım için kullanılmasına izin veren kararını destekledi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller  “AB'nin Rus varlıklarını Ukraynalıların yararına kullanmak için atacağı her adım bizi cesaretlendiriyor. G7 de dahil olmak üzere müttefiklerimiz ve ortaklarımızla bu konuda aktif tartışmalara devam ediyoruz" dedi. Miler müzakerelerin konusunu, "hukuk  çerçevesinde ve uluslararası hukuka uygun olarak"hangi ilave eylemlerin mümkün olabileceğinin belirlenmesi" olarak açıkladı.
 
- Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ordusunun sınırda kendi topraklarına ateş açtığını iddia etti. Bakanlığa göre, Nerkin Hand köyü bölgesindeki Ermeni mevzilerine hafif silahlardan ateş açıldı. İlk verilere göre Ermeni tarafından iki asker hayatını kaybetti. Azerbaycan makamarı ise "Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin bir başka askeri provokasyonu sonucunda sınır birliklerinden bir asker yaralandı. Ermeni tarafının bu provokasyonu Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış sürecine ciddi bir darbe indirdi" denildi. 
 
- Donald Trump, ABD'nin NATO'daki ortaklarının Kiev'e yardımı artırmaları, aksi takdirde Washington'ın kendi çıkarlarını ön planda tutması gerektiği çağrısında bulundu. Trump, ABD'nin Ukrayna'ya NATO ülkelerinin desteğinden 100 milyar dolar fazla yardım sağladığını belirterek, "Yeter. NATO'nun harcama düzeylerini eşitlemesi gerekiyor ve onlara kibarca sorarsanız bunu yapacaklardıt" dedi. Trump son yıllarda NATO'nun güçlendirilmesinden övgüyle bahsetti.
 
- Elon Musk, sosyal ağ X'teki mesajında "Yeni bir askeri yardım paketi Ukrayna'yı yenilgiden kurtaramayacak" dedi. Musk "Bu yardımların Ukrayna'ya faydası yok, savaşın uzatılmasının da Ukrayna'ya faydası yok. Bunun anlaşılması çok önemli" dedi.
 
-  Münih Güvenlik Konferansı organizasyonu tarafından hazırlanan Güvenlik Endeksi 2024 raporuna göre, Rusya geçen yıl Almanya’da hakın gözünde "en büyük tehdit" sayılırken, bu yıl  yedinci sırada yer aldı. G-7 ülkelerinimn geneline bakıldığında da Rusya en büyük tehdidi sıralamasında bu yıl dördüncü oldu. Göçmen akını ve terör tehdidi artık en büyük tehdit olarak görüyor.
 
12 Şubat Pazartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile röportaj yapan ABD’li gazeteci Tucker Carlson, Rus liderin Ukrayna konusunda uzlaşmaya hazır olduğuna inandığını belirtti. Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde düzenlenen ‘2024 Dünya Hükümetler Zirvesi’ne’ katılan Carlson, Putin’in uzlaşmaya hazır olup olmadığı sorusu karşısında, “Elbette” yanıtını verdi. Tüm ülke liderinin çalışmalarının kendilerini uzlaşma bulmaya ittiğine dikkat çeken Carlson, “Diplomasi denilen şey budur ve o (Putin) da onların arasında yer alıyor” vurgusunu yaptı. Putin, Carlson’a verdiği röportajda Ukrayna’daki duruma müzakereler yoluyla çözüm bulmak istediğini söylemiş, Ukrayna’nın Washington’un talimatı ile Rusya ile müzakerelerden vazgeçme kararı aldığını ve şimdi ABD'nin bu hatayı düzeltmesi gerektiğini ifade etmişti.
Moskova’nın ABD’deki herhangi bir şehirden daha hoş izlenim bıraktığını da dile getiren Carlson şöyle konuştu: "Daha önce hiç gitmediğim, 13 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük şehri olan Moskova’nın, ülkemdeki herhangi bir şehirden çok daha hoş olması benim için bir şok oldu. Bundan haberim yoktu. Çok daha temiz, daha güvenli ve estetik açıdan daha güzel bir şehir. Mimarisi, yemekleri, hizmetleri ABD’deki herhangi bir şehre göre daha iyi.” (Sputnik)
 
- Finlandiya'nın yeni cumhurbaşkanı Alexander Stubb, özel askeri operasyon sona erene kadar Rusya ile ilişki kurmama sözü verdi. Stubb Ukrayna'ya olan desteklerinin süreceğini de söyledi. Stubb şunları söyledi:
 
"Rusya politikamız basit. Diplomatik ve resmi ilişki devam ediyor, ama siyasi zeminde Rusya ile ilişkimiz olmayacak, ta ki Rusya Ukrayna topraklarındaki askeri operasyonunu bitirene dek."
 
Daha önce başbakanlık görevinde bulunan Alexander Stubb haftasonu sonuçlanan seçimlerden sonra ülkenin yeni cumhurbaşkanı olmuştu.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı 18 İngiltere vatandaşının ülkeye girişini yasakladı. Giriş yasağı getirilen isimler arasında resmi görevlilerin yanı sıra kitapları Türkçeye de çevrilen Orlando Figes gibi tarihçiler de var.
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Starlink terminallerinin resmi olarak Rusya'ya satılmadığını, bu yüzden resmi olarak kullanılamayacağını açıkladı. Peskov sertifika almamış bir ürünün ülke içinde kullanılmasının imkansız olduğunu söyledi.
 
- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev ile Mersin'de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaat sahasını ziyaret etti.
 
Rosatom Genel Müdürü Lihaçev ziyaret sonrası bir açıklama yaptı. Lihaçev "1. ünitede inşaat işlerinin tamamlanma oranı yüzde 90'ın üzerinde. Ayrıca nükleer adanın tüm ekipmanları kuruldu. Türbin bölümünde ise statorun ve elektrik üretim sistemi tabanının kurulumu devam ediyor. Stator, nükleer güç santralinde en ağır donanım. Reaktör, nükleer güç santralinde kanı pompalayan kalbe benzetilebilir. Kan ise, santralin kasları olan türbin ve jeneratörü besler. Bu kaslar, Türkiye gibi büyük bir ülkenin toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 10'unu karşılıyor olacak." ifadelerini kullandı (Sputnik)
 
- Rusya'da başkan adaylığı başvurusu reddedilen Boris Nadejdin, Merkez Seçim Komisyonu'na karşı Yüksek Mahkeme'de 3 dava açtı.
 
- Geçtiğimiz hafta Rusya'daki şirketinin adını Sistems olarak değiştiren Siemens'in bu şirketi tamamen tasfiye etmeye hazırlandığı öğrenildi. İnterfaks'ın haberine göre şirket "iş yapmanın imkansız olmasını" gerekçe göstererek şubat ayından itibaren tasfiye işlemlerine başlama hazırlığında.
 
- Financial Times, ABD'nin bu yıldan itibaren Rusya'dan uranyum alımına son vermeye hazırlandığını yazıyor. Gazete cumhuriyetçi ve demokrat senatörlerin konuyla ilgili bir yasa tasarısı hazırladığını yazıyor. ABD Rusya'dan yılda 1 milyar dolarlık uranyum alıyor.
 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Çin bankalarının Rus şirketlerle iş yapmayı reddetmesinden sonra Rus bankaların elindeki yuan rezervinin hızla eridiği bildiriliyor. Merkez Bankası verilerini haberleştiren RBC gazetesi  1 Ocak itibarıyla Rusya'daki yuan miktarının iki ay öncesine göre yüzde 25,7 azalarak 6,8 milyar dolarlık değere gerilediğini yazıyor. Rus bankalara ait muhabir hesaplarda bulunan yuan miktarının üç aydır gerilediği öğrenildi.
 
Gazetenin görüşüne başvurduğu uzmanlar yuan miktarındaki düşüşü piyasa aktörlerinin kredi aktivitesinin yanı sıra ikincil yaptırımlardan kaynaklanan risklerin etkisine bağlıyor.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına yönelik "hasım ülkelere" seyahat tavsiyelerini güncelleyeceğini duyurdu. Bakanlık yetkilileri yeni tavsiyelerde "yüksek risklere" temas edileceğini belirtiyor.
 
Rusya'nın Almatı Konsolosu Dmitri Turayev, 2022 yılında ülkeye giriş yapan 400 bin Rusya vatandaşından geriye 80 bin kişinin kaldığını açıkladı. 2022'de gelen Rusyalıların büyük bölümünün Rusya'ya geri döndüğü tahmin ediliyor.
 
- Ukrayna’nın yeni Genelkurmay Başkanı Aleksandr Sırskiy’in sınıf arkadaşı Andrey Valikov, Moskova Harp Okulu’nda okudukları sırada Sırskiy’in Kızıl Meydan’da 9 Mayıs Zafer Bayramı ve 7 Kasım günleri düzenlenen geçit törenlerine katıldığını belirtti.
 
Rus İzvestiya gazetesine konuşan Andrey Valikov, “Dört yıllık eğitimimizin yaklaşık bir yılını sahalarda, kamplarda geçirdik. Çok büyük eğitimden geçtik. Geçit törenlerine de katıldık. Zannımca Aleksandr da 9 Mayıs ve 7 Kasım’daki geçitlere katıldı” ifadesini kullandı.
 
Harp okulundan 1986’da mezun olduklarını belirten Valikov, “Mezuniyet törenimiz Kızıl Meydan’da yapıldı” diye ekledi. (Sputnik)
 
- Avrupa Birliği 14 Şubatta Rusya'ya karşı 13. yaptırım paketini görüşmeye başlayacak.
 
- Forbes dergisi, Ukrayna ordusunun Avdeyevka'yı tutmak için en iyi müfrezelerinden birini harekete geçirmeyi planladığını yazıyor.
 
- ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin yeniden hastaneye kaldırıldı. Pentagon, Austin'in yoğun bakım servisinde tedavi gördüğünü duyurdu. Prostat kanseri teşhisi konan Austin'in yıl başında da birkaç günü hastanede geçirdiği ortaya çıkmıştı.
 
- CNN, 15 bin Nepallinin Rusya saflarında Ukrayna'da çarpıştığını idda etti. Kanal haberini eski Nepal Dışişleri Bakanı Bimala Rai Paudyal'ın açıklamalarına dayandırdı.
 
- Geçtiğimiz günlerde Tayland'dan sınır dışı edilen Rus Bi-2 grubunun Dubai'deki konserlerinin de iptal edildiği öğrenildi. Grup üyeleri Rusya'nın özel askeri operasyonunu eleştirerek ülkeden ayrılmıştı.
 
- Kommersant gazetesi Rusya'nın Stavropol şehrinde bir askeri birlikte yangın çıktığını yazıyor. 30 m2'lik alanı etkileyen yangında ölen ya da yaralanan olmadı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı basın servisi, yeni başkomutan olarak atanan Aleksandr Sırskiy'nin "Sovyet geçmişine sahip ve Rusya'nın adamı olduğu" yönündeki haber ve yorumları dezenformasyon olarak nitelendirdi.  Sırskiy kurmay eğitimini SSCB'nin son dönemlerinde Moskova'da almıştı ve Rusya'nın askeri operasyonunu destekleyen babası ve annesi, Moskova yakınlarındaki Vladimir şehrinde yaşıyor.
 
Yeni başkomutanı Aleksandr Sırskiy'nin babası Stanislav, Russia Today'in Telegram kanalına demecinde, "oğlunun bu göreve atandığını öğrendiğinde herkesle aynı duyguları yaşadığını" söyledi. Oğlunun Ukraynalılarla nasıl çalıştığını bilmediğini söyleyen babası,  "Ben onlarla çalışmıyorum" diye ekledi. Sırskiy'in annesi de genç Ruslara Rusya'nın özel askeri operasyon (SVO) bölgesindeki çıkarlarını savunmalarını tavsiye etti. Yine Russia Today'e konuşan anne, gençlere "Gidin ve Rusya'yı savunun" diye çağrıda buundu.
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Trump'ın son açıklamalarını yorumarken, "bir NATO ülkesinin bir saldırı durumunda diğerinin yardımına gitmeyeceği yönündeki tartışmanın ittifakı tehdit ettiğini" söyledi. Stotenberg "Müttefiklerin birbirlerini korumayacağına dair herhangi bir iddia, ABD'nin güvenliği de dahil olmak üzere tüm güvenliğimizi baltalar ve Amerikalı ve Avrupalı ​​askerleri artan riske maruz bırakır" dedi. NATO Genel Sekreteri, "NATO'ya yönelik herhangi bir saldırının ortak ve kararlı bir yanıtla karşılanacağı" sözünü verdi.
 
- Ukrayna'ya yardım tasarısı ABD Senatosu'nda usul oylamasına sunuldu. Senato'nun Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a 95 milyar dolar yardım tahsis edilmesini öngören bir tasarıyı desteklemeye devam ettiğin ve belgenin önemli bir usul oylamasından geçtiği bildirildi. Karara 67 senatör destek verdi, 27 senatör ise karşı çıktı. Tasarının ilerlemesi, Donald Trump'ın belgeye yönelik eleştirilerine rağmen Demokratlar ve 18 Cumhuriyetçi tarafından desteklendi. AFP'nin haberinde ABD Senatosu'nun nadiren hafta sonları toplandığı, ayrıca Amerian futbolcu  şampiyonluk maçı Super Bowl'un finalinin olduğu gün bu toplantının yapılmasının "işim ciddiyetini gösterdiğini" yazdı. 
 
- Alman Bild gazetesine göre Ukrayna, Rusya'nın Kiev'e saldırmasından bu yana en büyük askeri krizle karşı karşıya. Gazetenin genel yayın yönetmeni yardımcısı Paul Ronzheime, geçen hafta Ukrayna'ya ziyaretinin ardından kaleme aldığı yazıda, "Zelenskiy ile görevden aldığı eski başkomutanı Valeriy Zalujny arasında siyasi bir mücadele yaşanıyor. Zalujnıy uzun zamandır netti: Zelensky'nin kaybedilen tüm bölgeleri geri ama hedefi gerçekleştirilemez ve bunun kamuoyuna açıklanması gerekiyor, diyordu. Çünkü yeterli silah, asker, teknoloji ve en önemlisi ABD'den yeteri destek olmadığı belirtiliyor. Ukrayna ordusu seferberliği bekliyor" dedi.
 
- Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, The Telegraph'a verdiği röportajda, "Erivan'ın Roma Tüzüğü'nü onaylaması nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ermenistan gezisine ilişkin tavsiye vermeyi gerekli görmediğini" vurguladı. Paşinyan'a göre "hukuki konular hakkında yorum yapması gerekmiyor ve bu belgenin onaylanma süreci ülkenin güvenliğinin artırılmasını hedefliyor." Paşinyan, bu tür konularda kararların ilgili yasal kurumlar tarafından alındığını, görevinin başbakan olarak yetkilerini kullanmak olduğunu, kişilerin gözaltına alınması konusunun kendi yetkisi dahilinde olmadığını da sözlerine ekledi.
 
- İzvestiya'nın haberine göre FSB, 59 uçak ve helikopterin Rusya'nın yetki alanından yasa dışı olarak çıkarılarak satılmasına ilişkin bir ceza davasında Federal Hava Taşımacılığı Ajansı'nda aramalar gerçekleştirdi. Gazetenin kaynakları, uçaklardan bazılarının, özellikle de üç Mi-8 helikopterinin yurt dışına nakledildikten sonra Kiev tarafında Ukrayna'daki çatışmaya karıştığını söyledi. RBC
"Olaylar sırasında Rosaviatsiya çalışanlarının ve henüz kimliği belirlenemeyen diğer kişilerin uçak kayıtlarını silmeye yönelik eylemlerinin hukuka aykırı olduğunu doğrulayan nesnelere ve belgelere el konuldu" dedi.
 
11 Şubat Pazar
 
 - Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov, şu anda cephe hattında durumun zor ve sıkıntılı olduğunu, Kiev'in acilen silah-mühimmata ihtiyacı olduğunu söyledi.
 
- Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Donald Trump'ın Washington'un NATO müttefikleriyle ilişkileri hakkındaki eleştirel açıklamaları karşısında, Avrupa Birliği'nin stratejik özerkliğine acilen kavuşması ve savunmasına yatırım yapılması gerektiğini belirtti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin son 24 saat içinde 30 Ukrayna insansız hava aracını düşürdüğünü bildirdi.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Korgeneral Aleksandr Pavlyuk'u Kara Kuvvetleri Komutanlığına atadı. 
 
-  Trump NATO'ya yönelik eleştirilerini artırdı ve yabancı bir lidere, Rusya'yı kendi başlarına yeterince harcama yapmadıklarını düşündüğü üye ülkelere "ne istiyorlarsa onu yapmaya" teşvik edeceğini öne sürdüğünü iddia etti.
 
Donald Trump, geçmişte bir büyük NATO üyesi ülke liderine, Rusya'yı, "askeri ittifakının bir parçası olmalarına rağmen faturalarını ödemeyen herhangi bir NATO üyesine saldırmaya teşvik edeceğini" söylediğini aktardı.
 
Cumartesi günü Güney Carolina'da düzenlenen mitingde konuşan Trump, Rusya hakkındaki yorumlarını, başkanığı döneminde NATO ülkelerinin liderlerinin katıldığı bir toplantıda yaptığını söyledi.
 
Trump, Coastal Carolina Üniversitesi'ndeki miting sırasında şöyle konuştu:
 
"Büyük bir ülkenin başkanlarından biri ayağa kalktı ve 'Peki efendim, ödeme yapmazsak ve Rusya'nın saldırısına uğrarsak bizi koruyacak mısınız?' dedi." . 'Ben de 'Ödeme yapmadın mı?' dedim. Sen suçlusun.' 'Evet öyle oldu diyelim' dedi. Hayır seni korumayacağım. Aslında onları ne isterlerse onu yapmaya teşvik ederim. Borcunu ödemelisin'
 
Beyaz Saray sözcüsü Trump'ın açıklamasına tepki gösterere, "En yakın müttefiklerimizin cani rejimler tarafından işgalini teşvik ediyor. Bu korkunç ve mantıksız" dedi. Sözcü açıklamanın "Amerikan ulusal güvenliğini, küresel istikrarını ve ekonomiyi tehlikeye attığını" ekledi.
 
Bu yılki ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday olarak yeniden aday olan Trump, uzun süredir NATO'yu ve diğer 30 üye ülkenin savunmasını garanti altına almak için ABD'ye aşırı bir mali yük olarak gördüğü politikaları eleştiriyor.
 
2006'dan beri her NATO üyesi, 2024 yılına kadar gayri safi yurt içi hasılalarının en az yüzde 2'sini savunma harcamalarına harcama yönünde bir yönergeye sahip. Trump daha önce NATO müttefiklerini bir Rus saldırısından korumamakla tehdit ettiğini öne sürmüştü. 2022'de Heritage Vakfı'nda düzenlenen bir etkinlik sırasında eski başkan, yabancı liderlere, diğer ülkelerin kendi savunmaları için daha fazla harcama yapmaması halinde NATO'nun 5. Madde toplu savunma maddesini uygulamayabileceğini söylediği bir toplantıyı anlatmıştı.
 
-  Donald Trump, Washington'un İsrail'e, Ukrayna'ya ve diğer yabancı ülkelere karşılıksız olarak yardım yapmayı reddetmesi ve bunu sadece kredi şeklinde sağlaması gerektiğini söyledi. Trump bu şartarda Ukrayna'ya 60 milyar dolar kredi sağlanabileceğini savundu.
 
-  Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna için en iyi seçeneğin kendi topraklarında Batı ile Rusya arasında bir "tampon bölge" oluşturmak olduğunu savundu. Orban, “Biz beğensek de beğenmesek de, Ukraynalılar beğense de beğenmese de Ukrayna haritada olduğu yerdir. Bunun için en iyi olasılık, Rusya ile Batı arasında, elbette güvenlik garantileriyle birlikte bir tampon bölge yaratılması olacaktır” dedi. Eski Avusturya Şansölyesi Wolfgang Schüssel ile yaptığı görüşmeden sonra konuan Orban, "Aksi takdirde Ukrayna ülkesini kaybedecek” diye ekledi.
 
- Macaristan Başbakanı Danışmanı Balazs Orban, Avusturya^da yayın yapan Exxpress gazetesine verdiği demeçte, Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'ya mali yardımı onaylamayı reddettiği için Macar ekonomisini vurmakla tehdit ettiğini söyledi. Financial Times’ın (FT) ‘AB’nin Kiev'e mali yardımı onaylamayı reddetmesi halinde Macar ekonomisine zarar vermeyi planladığı’ yönündeki iddiası sorulan Orban, “Durum ciddiydi. AB devlet ve hükümet başkanları Başbakan Viktor Orban ile telefonda görüştüklerinde aynen bu tehdidi ilettiler” dedi. (Sputnik)
 
- The Economist'e göre  Letonya, Litvanya ve Estonya'nın savunma bakanları Rusya sınırlarına sığınak inşa edileceğini duyurdu. Plana göre toplamda altı yüze yakın bu tür yapının oluşturulması gerekiyor. 
 
10 Şubat Cumartesi
 
- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ile uzun bir dönem karşı karşıya kalacaklarını belirterek Avrupa ülkelerine silah üretimini artırma çağrısında bulundu. Stoltenberg, Alman Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, "Putin, Rus ekonomisini uzun bir savaşa hazırlıyor. Rusya'nın askeri harcamalarında yüzde 70'lik bir artış talimatı verildi ve İran ile Kuzey Kore'den füze tedarik etmekten vazgeçmiyor. Rusya tüm ekonomisini savaşa yönlendirdiği için biz de güvenliğimiz için daha fazlasını yapmalıyız" dedi. NATO'nun Rusya ile savaş arayışında olmadığına dikkati çeken Stoltenberg, "Ancak kendimizi on yıllarca sürebilecek olası bir karşı karşıya gelmeye hazırlamalıyız" dedi. Stoltenberg, şu anda hiçbir NATO ülkesinin Rusya'nın doğrudan askeri tehdidi altında olmadığını vurguladı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Ukrayna'ya daha güçlü destek vermelerini isteyen ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un bu yöndeki çağrılarını öven Stoltenberg, tüm müttefiklerin Ukrayna'ya desteği artırması gerektiğini kaydetti. (Sputnik)
 
- Rus ordusunun, Elon Musk'un şirketi tarafından geliştirilen Starlink uydu iletişim sistemini kullanmaya başladığı iddia edildi. Haberi Newsweek Ukraynalı askeri personel ve gazetecilere dayandırdı.  - SpaceX, Şubat ayı başında Rus yetkililer veya askeri güçlerle işbirliği yapmadığını ve Starlink'i Rusya'ya satmadığını açıklamıştı. Defense One'ın muhataplarından biri, Starlink'in Rus cephe hattında  ilk kez kullanıldığının birkaç ay önce fark edildiğini, onlarca terminalin çalıştığını söyedi. Kaynaklardan biri, terminallerin üçüncü şahıslar aracılığıyla satın alındığını iddia etti. (RBC)
 
- Ukrayna’da iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi'nin Parlamento Grup Başkanı David Arahamiya yaptığı açıklamada, Ukrayna ordusunun Batı'nın yardımı olmadan iki ay daha çatışmaların sürdürülmesine yetecek silah stokuna sahip olduğunu söyledi. Arahamiya “Ukrayna ordusu Batı'nın yardımı olmadan sadece iki ay yetecek kaynağa sahip” dedi.
 
- Rusya Federasyonu'na bağlanan Herson Bölgesi’nde son 24 saat içinde Ukrayna’ya ait 26 İHA'nın düşürüldüğü bildirildi. Herson Valisi Vladimir Saldo, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, Herson Bölgesi’nde son 24 saat içinde Ukrayna’ya ait 26 İHA'nın düşürüldüğünü, bölgedeki çatışmalarda Ukraynalı 80’den fazla askerin etkisiz hale getirildiğini belirtti.
 
- Biden Ukrayna’ya yardım görüşmelerinin tıkandığı bir dönemde Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u ağırladı. Scholz, Almanya'nın Ukrayna'yı desteklemek için kararlı bir şekilde katkıda bulunduğunu belirterek, "Şimdi aynı şey Avrupa'nın geri kalanında ve ABD'de de gerçekleşmeli" dedi. Scholz, "ABD'nin ve Avrupa devletlerinin desteği olmadan Ukrayna'nın kendi ülkesini savunma şansı olmayacak" dedi. Scholz, Putin'in Perşembe günü yayınlanan muhafazakar ABD'li talk-show sunucusu Tucker Carlson ile yaptığı röportajda "savaşın kökenleri hakkında tamamen saçma bir hikaye anlattığını" savunarak, "Ortada açık bir neden var ve bu da Rusya Cumhurbaşkanı'nın Ukrayna'nın bir bölümünü ilhak etme isteği" dedi. Putin'in 2019'da Berlin'de bir Çeçen muhalifi öldürmekten hüküm giyen Vadim Krasikov'le yaklaşık bir yıldır Rusya'da tutuklu bulunan ABD'li gazeteci Evan Gershkoviç'i takas etme önerisi sorulduğunda Scholz bu tür konuların gizli bir şekilde görüşülmesi gerektiğini söyledi. (VOA)
 
- Başkan Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ABD ve Avrupa'nın ABD ve Avrupa'ya desteği sürdürme çabaları konusunda bir araya geldiği sırada, Cumhuriyetçilerin Ukrayna'ya yeni ABD yardımı gönderilmesini engellemesinin "suç seviyesinde bir ihmal" olduğunu söyledi. Biden "Bu çok çirkin" dedi.
 
- The New York Times, Amerikalı yetkililerin tahminlerine dayanarak, Ukrayna hava savunmasına yönelik füze ve mermi rezervlerinin yalnızca Mart 2024'e kadar dayanacağını yazdı. Haberde, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin yeni bir başkomutan atamasına rağmen sorunların aynı kaldığı belirtiliyor. 
 
- Zelenskiy, ABD Temsilciler Meclisi'nden bir heyetle gerçekleştirdiği görüşmede, Ukrayna ordusuna uzun menzilli ATACMS füzelerinin tedariki konusunda bir sonuç alamadığını belirtti. Zelenskiy, “Öncelikle acil ihtiyaç duyduğumuz ve şu anda tartışmaları devam eden yeni Amerikan yardım paketi, Patriot başta olmak üzere hava savunma sistemleri ve maalesef şu ana kadar bir çözüme ulaşamadığımız 300 kilometre menzilli ATACMS füzelerinin tedarikinin önemini vurguladım” dedi.
 
- Bloomberg, Zalujniy'nin görevden alınmasının Zelenskiy için yarattığı tehlikeye diikati çekti ve bunun "en uygunsuz zamanda" gerçekleştiğini yazdı. Kaynakları, Ukrayna ordusunun başkomutanın ayrılmasını, daha temkinli olan Zalujnıy'ninkinin yerine, Zelensky'nin onunla ters düşen "daha cesur bir askeri plan" tercihine bağlıyor. Bloomberg, ilişkilerdeki bozulmayı Ukrayna'daki çatışmaların başlamasından bu yana "en büyük iç sarsıntı" olarak nitelendiriyor. 
 
-  Elon Musk, ABD Başkanı Joe Biden'ın Kongre'nin Ukrayna'yı destekleme konusundaki isteksizliğinin "cezai ihmal" olacağı yönündeki sözleri üzerine yorum yaptı Musk, Ukrayna'ya yardım edilmesi gerektiğini vurguladıktan sonra "Bu kıyma makinesini durdurmanın zamanı geldi" dedi. Musk asında bunun bir yıl önce yapılması gerektiğini vurguladı.
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Biden ve Scholz'un "Ukrayna'ya olan güçlü desteklerini ve Ukrayna'ya yardıma devam etmenin bir yolunu bulduklarını yeniden teyit ettiklerini" söyledi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin dün akşam Karadeniz'in güneybatı kesiminde Ukrayna'ya ait bir insansız botu imha ettiğini bildirdi. Deniz uçağı Kırım Yarımadası'na doğru yol alıyordu.
 
- Ukrayna ordusundaki görevden alma operasyou devam ediyor. Vladimir Zelenskiy, Valeriy Zalujnny'ı Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı görevinden aldıktan sonra dün.akşam yayınladığı video mesajında da ​​Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Sergey Şaptala'yı azetti, yerine Anatoli Bargileviç'i atadı. 
 
 
9 Şubat Cuma
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'da genelkurmay başkanlığı görevine Aleksandr Sırskiy'in getirilmesinin özel askeri harekatın gidişatını değiştirmeyeceğini vurguladı.
 
Peskov, Kara Kuvvetleri Komutanı Sırskiy'in ordunun başına atanmasının özel askeri harekatı etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine "Bunların harekatın gidişatını değiştirebilecek bir faktör olduğunu düşünmüyoruz" yanıtını verdi.
 
Kremlin Sözcüsü, özel askeri harekatın hedeflere ulaşıncaya kadar süreceğinin de altını çizdi. (Sputnik)
 
- Bloomberg ajansı Ukrayna'nın ABD yardımı olmadan IMF'den kredi almak için bir plan geliştirdiğini yazıyor. Ajansın haberine göre ABD'den finansal destek alınamaması halinde Kiev yönetimi devlet tahvili satışlarını ve vergileri arttırarak IMF'nin kapısına gidecek.
 
- NATO ile Rusya arasında çatışma çıkabileceği yönünde bir öngörü de Danimarka Savunma Bakanlığı'ndan geldi. Ülkenin savunma bakanı Troels Lund Poulsen Rusya ile NATO arasında önümüzdeki 3 ile 5 yıl arasında sıcak çatışma yaşanabileceğini söyledi. Poulsen ayrıca Rusya'nın savunma sanayi üretim kapasitesinin ciddi biçimde arttığını belirtiyor.
 
- Tucker Carlson'ın Vladimir Putin ile gerçekleştirdiği söyleşi 13 saat içinde X.Com üzerine 104 milyonluk izlenme oranına ulaştı.
 
- Alman AG Siemens'in Rusya'daki şirketi OOO Siemens adını OOO Sistems olarak değiştirdi. Şirketin yüzde 100 hissesi hala AG Siemens'in elinde bulunuyor.
 
- Ukrayna Güvenlik Servisi SBU Kiev Mağaralar Manastırı'nda yeni bir arama yaptı.
 
- Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi SekreteriAleksey Danilov, Belgorod'da düşen İl-76 nakliye uçağında Ukraynalı savaş esirlerinin bulunmadığı iddiasını yineledi (RBC).
 
- Moskova Borsası'nda gündüz saatlerinde dolar bir anda 90 rubleden 93,53 rubleye fırladı. Euro da kısa sürede 98,58 rubleyi gördü. Ancak bir süre sonra iki para birimi de sabah saatlerindeki değerlerine geriledi.
 
17.20 itibarıyla dolar 91,08 ruble, euro 98,22 rubleden işlem görüyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- The New York Times gazetesine konuşan üst düzey bir NATO yetkilisi ABD yardımı olmadığı takdirde Ukrayna ordusunun durumunu "umutsuz" olarak niteledi. 
 
Gazeteye demeç veren bir Pentagon yetkilisi de "Çok karamsar bir senaryo" ile karşı karşıya olduklarını söyledi.
 
Financial Times'a konuşan batılı yetkililer mühimmat sıkıntısı nedeniyle Ukrayna birliklerinin önümüzdeki aylarda mevcut pozisyonlardan çekilme riskinin bulunduğunu belirtiyor.
 
- ABD Dışişleri Bakanlığı, Ekvador'un yeni ekipman karşılığında ABD'ye teslim edeceği Rusya üretimi silah sistemlerinin Ukrayna'ya verileceğini açıkladı.
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Tucker Carlson'un Vladimir Putin söyleşisindeki sorulara bir müdahalelerinin olmadığını söyledi.
 
- Politico dergisi Aleksandr Sırski'nin genelkurmay başkanı olarak atanmasının Ukrayna ordusu saflarında nasıl karşılandığı sorularına yanıt aradı. Derginin haberine göre Sırski, Bahmut'un savunması gibi  operasyonlarda fazla kayıp verilmesi nedeniyle "Kasap" ve "General 200" olarak adlandırılıyor. Ancak bazı ordu mensupları ordunun kazandığı başarıları Sırski'yle birlikte anıyor.
 
- Rusya Savunma Bakanı Şoygu, özel askeri harekattaki faaliyetlerin koordine edildiği ve yönetildiği Birleşik Kuvvetler Grubu'nun sınırdaki Rostov Bölgesi'nde bulunan karargahında komutanlardan rapor aldı. (Sputnik)
 
- Finlandiya Adalet Şansölyesi Tuomas Pöysti Rusya sınırındaki kapıları kapatma kararının eskisine kıyasla daha uzun vadeli olabileceğini söyledi. Fin hükümeti önceki gün kapıları kapalı tutma kararını 14 Nisana kadar uzatmıştı.
 
- Ukrayna ürünlerinin ithal edilmesine karşı çıkan Polonyalı çiftçiler protestolara yeniden başladı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Ukrayna'nın yeni genelkurmay başkanı ile ilgili düşüncelerini yazdı. Medvedev Telegram kanalındaki paylaşımda yeni genelkurmay başkanı Aleksandr Sırski'nin kendisinde "nefret, küçümseme ve iğrenme" duygularını tetiklediğini söyledi. Sırski 1965 yılında Moskova yakınlarındaki Vladimir Vilayeti'nde dünyaya gelmiş, Moskova'da eğitim almış, 1980'lerde Ukrayna'ya taşınmıştı.
 
- ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby Ukrayna'nın yeni genelkurmay başkanı Aleksandr Sırski ile çalışmaya hazır olduklarını açıkladı.
 
- Rusya Savunma Bakanlğı dün gece hava savunma sistemlerinin dört bölge ve Karadeniz üzerinde 19 insansız hava aracını etkisiz hale getirdiğini açıkladı.
 
- RBC'nın haberine göre Krasnodar Krayı'ndaki İlskiy Rafinerisi'nde gece saat ikide bir yangın çıktı. Olayda yaralanan olmadığı bildiriliyor. Gazete rafinerinin insansız araçların hedefi olduğu yönünde bir haber aktardı, ancak haberin resmi kaynaklarca doğrulanmadığının altını çizdi.
 
- The New York Times'a konuşan Amerikalı bir yetkili edindikleri bilgilere göre Belgorod'da düşen İl-76'nın Patriot füzesiyle vurulduğunu ve büyük bir olasılıkla Ukraynalı savaş esirlerini taşıdığını söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı uçakta 65 Ukraynalının bulunduğunu açıklamıştı.
 
- Rusya ile Ukrayna Birleşik Arap Emirlikleri aracılığıyla büyük bir esir takası daha gerçekleştirdi. Rusya Savunma Bakanlığı takas sonucunda karşılıklı olarak 100'er askerin evlerine döndüğünü açıkladı.
 
 
8 Şubat Perşembe
 
SON DAKİKA
 
Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujnıy'ı görevden aldı. Genelkurmay başkanlığına Zalujnıy'nın yerine Aleksandr Sırski getirildi. Sırski kara kuvvetleri komutanlığı görevinde bulunuyordu. Haberi Savunma Bakanı Rüstem Umerov duyurdu.
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Bloomberg ajansı Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı kabul etmeyi planladığı 13'üncü yaptırım paketinde 55 tüzel ve 60 gerçek kişinin yer alacağını yazıyor. Habere göre AB yeni pakette Kuzey Kore'den silah ithal eden Rus şirketlerini hedef almak niyetinde.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ikili ilişkilerle birlikte ABD, Filistin ve Ukrayna'daki durumu ele aldıkları telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
 
Kremlin tarafından paylaşılan yazılı açıklamada, Putin ve Şi'nin telefon görüşmesine Rusya ile Çin arasındaki ilişkilerin ele aldığı belirtilirken, iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinin görülmemiş düzeyde olduğuna vurgu yapan liderlerin Birleşmiş Milletler ve BRICS platformlarındaki işbirliklerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiği aktarıldı. (Sputnik)
 
- İtalya'da Giorgia Meloni liderliğindeki koalisyon hükümetinin, Ukrayna'ya silah yardımını 2024 boyunca sürdürmeyi öngören kanun hükmünde kararnamesi parlamentodaki onay sürecini bugün tamamladı.
 
Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi, hükümetin, Ukrayna'ya yönelik silah yardımını 2024 yılında da sürdürülmesini öngören kanun hükmünde kararnamesini onayladı. (Sputnik)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı seferberlik döneminde sözleşmeli personel için üst yaş sınırının subaylarda 70'e, diğer askerlerde 65'e çıkarılmasını önerdi.
 
- Rusya Merkez Seçim Komisyonu, Boris Nadejdin'in adaylığını yetersiz imza gerekçesiyle reddetti. Nadejdin başkan seçilirse özel askeri operasyona son vereceğini açıklamıştı. Mart ayında düzenlenen başkanlık seçimlerinde yalnızca dört aday yarışacak: Vladimir Putin (bağımsız), Leonid Slutski (LDPR), Nikolay Haritonov (Komünist Partisi) ve Vladislav Davankov (Yeni İnsanlar).
 
- Leningrad Vilayeti, terör tehdidini gerekçe göstererek mayıs ayında kadar bölgede miting yapılmasını yasakladı.
 
- Finlandiya Rusya ile sınır kapılarını kapalı tutmaya  14 Nisana kadar devam edecek. Ülkenin içişleri bakanlığı sınır kapılarını kapatma kararının uzatıldığını duyurdu.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Ukrayna'da zafer kazanmasının "liberal dünya düzenine bir darbe" olacağını söyledi. Scholz bununla birlikte NATO'nun çatışmaya müdahil olmaması gerektiğini savundu.
 
The Wall Street Journal için bir makale kaleme alan Scholz, Atlantik'in her iki yakasındaki liberal ülkelerin "Rusya'nın zafer kazanmaması için" Ukrayna'ya olan desteklerini arttırması gerektiğini dile getirdi. Scholz Rusya'nın zafere ulaşması halinde dünyanın Soğuk Savaş döneminde olduğundan daha istikrarsız, daha tehditkar ve daha öngörülemez günlere uyanabileceğini ileri sürdü.
 
- Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya ürettiğinden daha fazla mühimmat tedarik etme şansının olmadığını söyledi. Resmi ziyaret için Kiev'de bulunan Borrell "elimde sihirli değnek yok" ifadesini kullandı. Yüksek temsilci bununla beraber, yıl sonuna kadar Ukrayna'ya 1,1 milyon top mermisi sağlayacaklarını söyledi.
 
Öte yandan The Wall Street Journal gazetesi Ukrayna birliklerinin mühimmat ve her türden askeri araç yetersizliğinden yakındığını yazıyor. Gazeteye konuşan bir ordu temsilcisi durumu "fevkalade dezavantajlı" olarak niteledi.
 
- Rusya Merkez Seçim Komisyonu, Boris Nadejdin'in ekibinin başkan adaylığı için topladığı imzaların yüzde 5'inden fazlasının kusurlu olduğunu açıkladı. Açıklamaya göre toplanan 104 bin 900 imzanın 8 bin 147 tanesi geçersiz. Yasalara göre başkan adaylığının kabul edilmesi için geçersiz imza oranının yüzde 5'in altında kalması gerek.
 
- Vladimir Putin beşinci kez devlet başkanı seçilen Azerbaycan lideri İlham Aliyev'i tebrik etti.
 
- Rus devlet posta işletmesi Poçta Rossii 24 Avrupa ülkesiyle karayolu posta taşımacılığını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya'nın da aralarında bulunduğu bu ülkelerle şu anda sadece havayolu ile posta taşımacılığı yapılabiliyor.
 
- ABD 2023 yılında Rusya'dan en çok ithal ettiği ürünlerin uranyum, gübre ve platin grubu metaller olduğunu açıkladı. Söz konusu ithalatın büyüklüğü 4 milyar dolar.
 
- Forbes'un milyarderler listesindeki isimlerden Vasili Anisimov'un, Rusya vatandaşlığından çıktı öğrenildi. Kommersant'ın aktardığı habere göre Anisimov vatandaşlıktan 2022 eylül ayında ayrıldı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
-  Ankara'daki diplomatik bir kaynağın Rusya devlet haber ajansı RIA Novosti'ye verdiği bilgiye göre, Başkan Putin'in Türkiye ziyareti nisan sonu-nayıs başında bekleniyor. Ajansın haberine göre Putin'in planlanan ziyareti sırasında Türk tarafı Zelensky ile görüşme düzenlemeye hazır olduğunu bir kez daha belirtecek. Ajansın kaynağı, "Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanı (Erdoğan) barış sürecinde kaybeden tarafın olmayacağı tezini ortaya koyuyor. Ziyarette, Ankara'nın liderler zirvesi düzenlemeye hazır olduğu vurgulanacak" dedi. Aynı kaynak, "Türkiye çatışmanın çözümüne ilişkin fikirlerini hiçbir tarafa empoze etmiyor, Türkiye'nin asıl hedefi kan dökülmesini durdurmaktır. Başka bir hedef yok. Taraflar anlaşırsa Türkiye gerekli her türlü arabuluculuğu sağlamaya hazırdır" dedi. Daha önce ziaretin 12 Şubat'ta gerçekleşeceği iddiası medyaya yansımış ama resmi bir açıklama yapılmamıştı.
 
Türkiye, Rusya’nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna’da askeri operasyon başatmasından sonra Putin’in ziyaret edeceği ilk Batı ve NATO ülkesi olacak.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, 5 Şubat’ta düzenlediği basın toplantısında, Putin’in Türkiye ziyareti ile ilgili bir soruya  “Eğer herhangi bir ülke Rusya’nın bazı kötü niyetli davranışlarından vazgeçme konusunda anlamlı bir rol oynayabilecekse bunu kesinlikle memnuniyetle karşılarız” diyerek Karadeniz tahıl koridoru girişimini anımsatmıştı. Sözcü Yardımcısı, “Ukrayna tahılının gitmesi gereken yere ulaşmasının ve bu alanda güvenilir bir ilerleme kaydedilmesinin kritik önemini hissetmeye devam ediyoruz. Bu kesinlikle hoş karşılanacak bir şey” dedi.
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Putin'in Türkiye ziyaretinin ertelendiği yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Rus medyasında Türk kaynaklarına dayandırılan haberde, Putin'in Türkiye ziyaretinin ertelendiği iddiasına yer verilmişti.
 
Sputnik'in aktardığına göre  Peskov, Putin ve Erdoğan arasındaki görüşme için hazırlıkların devam ettiğini dile getirdi.  Peskov yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye liderleri Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmeler için hazırlıkların devam ettiğini ve şartlar üzerinde anlaşmaya varılacağını söyledi. Putin'in bu ülkeye yapacağı ziyaretin ertelendiği yönünde bilgilere ilişkin Peskov, "Hayır, ziyaretin ertelendiğini teyit edemem. Herhangi bir tarih açıklanmadı" dedi. Peskov, "Başkanların görüşmesi için hazırlıklara devam ediyoruz. Tarihler üzerinde mutabık kalınacak" dedi.
 
- ABD'de Kiev'e yardım krizi derinleşerek sürüyor. Senato'daki Cumhuriyetçi üyeler, i Ukrayna ve İsrail'e yardımı da içeren118 milyar dolarlık paketin gündeme alınmasını ‘Biden yönetiminin sınır güvenliğiyle ilgili önlemleri yetersiz' diyerek bloke etti. Oylamada 49 evet oyuna karşılık 50 hayır oyu çıkarken, tasarının ilerlemesi için gereken 60 oy bulunamadı.  Tasarıya, Cumhuriyetçi senatörler Susan Collins, Lisa Murkowski, James Lankford ve Mitt Romney evet oyu verirken, Demokrat senatörler Ed Markey, Bob Menenez, Alex Padilla ve Elizabeth Warren ile bağımsız senatör Bernie Sanders hayır oyu kullandı. Senato'da normalde Demokratlar 1 oy ile çoğunluk sahibi.
 
- Amerikan gazeteci Tucker Carlson, Putin ile yaptığı söyleşinin yarın Moskova saati ile gece 02.00'de yayınlanacağını duyurdu.
 
- Almanya Başbakanı Scholz, ABD ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada ülkesinin Kiev'e tek başına askeri yardım sağlayacak kadar 'büyük olmadığını' söyledi.  Olaf Scholz, Almanya'nın ABD'nin Ukrayna'ya silah teslim etmemesi halinde aradaki farkı telafi edecek kadar büyük olmadığını söyledi. Scholz, "Şu anda karşı karşıya olduğumuz gerçek tehlikenin bu olduğuna inanıyorum" dedi.
Scholz Perşembe günü Washington'u ziyaret edecek ve Cuma günü Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek. Görüşmelerde Kiev'e yardımın genişletilmesi ve AB'nin kabul ettiği 50 milyar euroluk özel fon konusunda devam eden tartışmaların ana konulardan olacağı ifade edildi. (Sputnik)
 
- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD'nin Ukrayna'ya daha fazla askeri yardım "yapabileceğini ve yapacağını" söylerken, NATO şefi Jen Stoltenberg bu desteğin "hayati" olduğunu vurguladı. İki yetkili, bu yorumları Brüksel'deki NATO karargahında yapılan toplantı sonrasında yaptı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın askeri-endüstriyel kompleks tesislerine denizden ve havadan büyük saldırılar düzenlendiğini duyurdu. Bakanlığa göre saldırıda uzun menzilli hassas silahların yanı sıra insansız hava araçları da kullanıldı. Açıklamaya göre saldırının hedefi insansız botlar, kıyı füze sistemleri, çoklu fırlatma roket sistemleri için füzeler ve patlayıcı üreten Ukrayna askeri işletmeleri oldu.
 
- Ukrayna'daki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları İzleme Misyonu, sivil kayıpların geçen yıl düştükten sonra yeniden artmaya başladığını bildirdi. Aralık ayında, geçen kasım ayına göre yüzde 37 artışla 158 sivil ölümü ve 483 yaralı belgelendi. BM'ye göre çatışmalarda şu ana kadar 10 binden  fazla sivil öldü ve yaklaşık 20 bin kişi de yaralandı.
 
- Rusya'nın İjevsk şehri yakınlarında roket motorlarının testleri sırasında patlama meydana geldiği bildiriliyor. Kommersant gazetesi, videoları sosyal ağlarda ve Telegram kanallarında yayılan Ijevsk yakınlarındaki patlamanın, Votkinsk fabrikasında planlanan roket motorları testleri sırasında meydana geldiğini bildirdi. Bölge yetkilileri, “Votkinsk fabrikasında roket motorlarının testleri yapıldı. Bu acil bir durum değildi, testler önceden planlanmıştı" dedi. Yerel kaynaklar patlamanın Ijevsk'e 12 km uzaklıktaki Yagul köyündeki Votkinsk fabrikasının test sahası bölgesinde meydana geldiğini yazdı. Votkinsk fabrikasının web sitesinde şirketin petrol ve gaz endüstrisi, nükleer enerji, uzay endüstrisi ve bilimsel araştırmalara yönelik ürünlerin üretimine yönelik siparişleri yerine getirdiği belirtiliyor. Kommersant'a göre ürün listesi kimyasal silahların imhasına yönelik bir kompleksin yanı sıra nükleer yakıt çevrimi tesisleri ve nükleer enerji santralleri için ekipmanları da içeriyor .
 
- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Grossi, Rusya kontrolündeki  Zaporojye nükleer santralini ziyaret etti. Zaporojye çevresindeki bombardımanın azalmasını memnuniyetle karşıladığını ancak güvenliğin kırılganlığını sürdürdüğünü söyledi.
 
- Donetsk Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi, özel askeri operasyon sırasında başlatılan sanık sayısı açısından en büyük ceza davasında kararını açıkladı. Cumhuriyetin beş yerleşim yerindeki konut binalarını ve sivil altyapıyı bombalamaktan suçlu bulunan 33 Ukraynalı denizci ve tank mürettebatı, 27 ila 29 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.
 
7 Şubat Çarşamba
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Amerikalı yayıncı Tucker Carlson'un Vladimir Putin'le bir söyleşi gerçekleştirdiğini doğruladı. Carlson'un söyleşisinin X.Com üzerinde yayınlanması bekleniyor. Amerikalı yayıncı Alex Jones, Carlson'un gerçekleştirdiği söyleşinin iki saat sürdüğünü söyledi.
 
- Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell resmi bir ziyaret için Kiev'e geldi. Borrell burada yaptığı açıklamada Avrupa Parlamentosu'nun 50 milyar euroluk yardım paketini şubat ayı bitmeden onaylayacağını söyledi.
 
- Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin yaptığı açıklamada, Pekin'in Ukrayna'daki krize 'kendi yöntemleriyle' siyasi bir çözüm bulunmasını teşvik etme niyetinde olduğunu söyledi.
 
Wang bir basın brifinginde Çin'in İsviçre'deki Ukrayna barış zirvesine katılıp katılmayacağı sorusunu yanıtlarken "Barış görüşmelerini kendi yöntemlerimizle desteklemeye ve krize siyasi bir çözüm bulunmasını teşvik etmeye devam edeceğiz" dedi. (Sputnik)
 
- Habarovsk Savcılığı "Hepimiz Sergey Furgal'iz" hareketinin "aşırılıkçı" ilan edilmesini talep etti. Eski Habarovsk valisi Furgal cinayete teşvik suçundan hüküm giymişti.
 
- Fransız enerji şirketi TotaEnergies, Arctic SPG-2 projesinde üçüncü hat inşaatının durduğu kanısında olduklarını açıkladı. Şirketin icra kurulu başkanı Patrick Pouyanné "Anladığım kadarıyla üçüncü hat inşaatı durmuş vaziyette, ama ikinci hattın çalışması gerek," şeklinde konuştu.
 
- Çek haber portalı Novinky.cz Çekya'nın ocakta Rusya'dan doğal gaz alımını ciddi oranda arttırdığını yazıyor.
 
- Vladivostok Valisi Konstantin Şestakov, Kristina Orbakayte ve Diana Arbenina'nın konserlerinin iptal edilmesini istedi. Orbakayte, özel askeri operasyona karşı çıkarak Rusya'yı terk eden Alla Pugaçova'nın kızı.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Rusya Maliye Bakanlığı ocak ayında federal bütçeye giren petrol ve doğal gaz gelirlerinin yüzde 60'a yakın oranda artarak 675 milyar rubleye yükseldiğini duyurdu (7,4 milyar dolar). Kommersant gazetesi gelişme neticesinde bütçe açığının geçtiğimiz yıla kıyasla 5,3 kat azaldığını bildiriyor.
 
- Belgorod Valiliği Ukrayna ordusunun 8 insansız hava aracıyla bölgeye saldırı düzenlediğini duyurdu.
 
- Alman Tagesspiegel gazetesi, Vladimir Zelenskiy'nin Almanya'ya yeni bir ziyarette bulunmayı planladığını yazıyor. Bu Zelenskiy'nin 24 Şubat 2022'den sonraki ikinci Almanya ziyareti olacak.
 
- RBC gazetesi, Polonya Havakuvvetleri'ne bağlı jetlerin Rus bombardıman uçakları nedeniyle havalandığını yazıyor. Ukraynalı yetkililer sabah saatlerinde Kiev, harkov ve Nikolayev şehirlerinin güdümlü füzelerle saldırıya uğradığını açıklamıştı.
 
- Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, ordu hakkında yalan haber yapan ve yayanların mal varlıklarına el konulmasını öngören tasarıyı oy birliğiyle onayladı. Tasarı Putin'in imzasından sonra yasalaşarak yürürlüğe girecek.
 
- Rusya Devlet Duması'nda grubu bulunan partilerden Novıye Lyudi (Yeni İnsanlar), ülkede "ihbarcılık virüsünün" yayılma tehlikesi bulunduğu yönünde bir açıklama yaptı. RBC'nın haberine göre parti temsilcisi ve eski Yakutsk Belediye Başkanı Sardana Avksentyeva, olgunun Rus kültür ortamında yayılmaya başladığını ve bazı kişilerin ihbarlarla kendilerine kariyer inşa etmeye çalıştığını söyledi.
 
- Rusya'nın en büyük otomobil üreticisi Avtovaz, hava yastığı sorununu çözdüğünü duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada Lada Granta ve Vesta modellerinin yeni bir tedarikçiden alınacak hava yastıklarıyla satışa sunulacağı belirtiliyor. Açıklamada tedarikçinin adı ve menşe ülkesi yer almadı. 
 
- Tass ajansı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanlığında yeni bir heyetin incelemelerde bulunmak üzere Zaporojye Bölgesi'ne geldiğini bildiriyor. 12 araçlık heyet Zaporojye Atom Santrali'nde incelemelerde bulunacak. Santral 2022 ekiminden bu yana Rusya'nın kontrolünde bulunuyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump'ı, Cumhuriyetçi Kongre ve Senato üyelerini "Ukrayna, İsrail ve Tayvan'ı desteklemek için 118 milyar dolar tahsis edecek bütçe anlaşmanın yanı sıra ABD sınırlarını güçlendirmeye yönelik önlemleri kabul etmekten vazgeçirmekle" suçladı. "Eğer Ukrayna'yı kaderine terk edersek tarih Cumhuriyetçileri yargılayacak” diyen Biden, ABD Temsilciler Meclisi'ni "biraz cesaret göstermeye" çağırdı. New  York Times'ın aktardığına göre Biden, “Artık her şey bu konunun (Kongre'yi geçip) Senato gündemine bile ulaşmayacağını gösteriyor. Nedeni basit: Donald Trump. Çünkü Donald Trump bu kararın siyasi açıdan kendisi için kötü olduğuna inanıyor. Kongre, Donald Trump ve MAGA Cumhuriyetçi arkadaşları (Make America Great Again - Amerika'yı yeniden büyük yap)  yüzünden ABD sınırlarının korunması sorununu çözmek için herhangi bir adım atmadı. Cumhuriyetçilerin kime hizmet edeceklerine karar vermeli. Donald Trump'a mı yoksa Amerikan halkına mı?" dedi. Ukrayna'ya 60 milyar dolarlık yardımı da içeren bütçe tasarısı Cumhuriyetçilerin direnişi yüzünden Kongre'den geçip Senato'ya yollanmıyor. Bu yüzden ABD yönetimi şu anda Ukrayna'ya yardım fonuna sahip değil. 
 
- ABD'de Ukrayna'ya yardım krizi karşılıklı siyasi restlerle devam ediyor. Temsilciler Meclisi İsrail'e 17,6 milyar dolarlık yardım paketini reddetti. Yardım paketi oyların çoğunluğunu (250'ye karşı 180) aldı, ancak onaylanması için üçte iki destek gerekiyordu. Tasarı, Demokratların direnişi nedeniyle geçirilemedi. Bide yönetimi, İsrail'e yardımın, Ukrayna'ya destek ve ABD'nin güney sınırını güçlendirmek için finansmanı da içerecek kapsamlı bir yasa tasarısına dahil edilmesini savunuyorlar. 14 Cumhuriyetçi de tasarı aleyhinde oy kullandı.  4 Şubat'ta, Demokratlar tarafından kontrol edilen ABD Senatosu, sınırın korunmasına 20,23 milyar dolar, Ukrayna'ya 60,06 milyar dolar, İsrail'e 14,1 milyar dolar ve Hint-Pasifik bölgesindeki müttefik ülkelere 4,83 milyar dolar tahsis edecek bir yasa tasarısını sunmuştu 5 Şubat'ta ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi liderler Senato'da görüşülen tasarıya karşı çıktı.
 
- Vedomosti gazetesi, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Rus ithalatçılara çalışan ana bankasının işlemleri durdurduğunu yazdı. Haber için tıklayın.
 
- Bu sabah karşı Kiev ve çevresinde yeni patlamalar meydana geldi. Belediye başkanı Vitaliy Klitçko “Şehirde patlamalar var. Hava savunması çalışıyor. Sığınaklarda kalın” diye Telegram mesajıyla halkı uyardı.
 
- The New York Times'ın Amerikan istihbarat verilerine dayandırdığı haberinde, Rusya'nın silah tedariği karşılığında Kuzey Kore'ye ait bazı dondurumuş fonları serbest bıraktığı iddia edildi. Habere göre, bir Rus bankasında tutulan Kuzey Kore'nin 30 milyon dolarlık dondurumuş varlıklarının  9 milyon doları serbest bırakıldı. Ayrıca Kuzey Kore'nin uluslararası bankacılık ağlarına erişmesine yardımcı olunduğu, bunun  Kuzey Kore'nin Rusya Federasyonu'na silah sağlamasından sonra gerçekleştiği öne sürüldğü. ABD istihbarat bilgilerine göre Kuzey Kore, bloke edilmemiş parayı ham petrol alımına harcamayı planlıyor. 
 
- Türk savunma şirketi Baykar'ın CEO'su Haluk Bayraktar, Reuters'e verdiği demeçte, şirketin Kiev yakınında fabrika inşaatına başladığını, Bayraktar keşif ve saldırı insansız hava araçları üreteceğini söyledi. İnşaatın bir yıl içinde taamlanması, yılda yaklaşık 120 drone üretmesi, yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlaması pananıyor. Tesise 100 milyon dolar yatırım yapılacak.
 
- Alman SAP, 20 Mart'tan itibaren Rusya'daki müşterilerinin bulut hizmetlerine erişimini kapatacağı konusunda uyardı. Muhasebe sistemlerinin sahibi olan şirket Rusya'dan yaptırımlar nedeniyle ayrıldıktan sonra bazı büyük Rus şirketleri ürünlerini kullanmaya devam ediyordu.
 
6 Şubat Salı
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Avrupa Konseyi'nin başı Charles Michel, Batının yardımı olmazsa Ukrayna'nın "su tabancalarıyla" savaşmak zorunda kalacağını söyledi. RBC'nın aktardığına göre Michel Ukrayna'ya desteğin kesilmesi çağrılarını görünce şoke olduğunu dile getirdi.
 
Avrupa Parlamentosu'nda sol eğilimli milletvekillerini eleştiren Michel "Aşırı solcuların Ukrayna'ya silah vermeyi bırakmamız gerektiği yönündeki açıklamaları karşısında afallamış durumdayım. Ne istiyorsunuz? Ukraynalıların kendilerini su tabancalarıyla ve gürültülü konuşmalarla savunmasını mı?" ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan Avrupa Komisyonu'nun başı Ursula von der Leyen, Ukrayna'yı ve ülkenin savunma sanayisini Avrupa'nın askeri potansiyelinin bir parçası olarak gördüklerini söyledi. Von der Leyen Ukrayna'nın gelecekte Avrupa Birliği savunma programlarına entegre edileceğini belirtiyor.
 
- Rus ordusu hakkında sahte bilgi yayanların, söz konusu eylemden elde edilen varlıklarına el konulmasına yönelik tasarı Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Anayasal Mevzuat Komitesi’nin onayını aldı.
 
Federasyon Konseyi’nin Anayasal Mevzuat Komitesi, Rus ordusu hakkında sahte bilgi yayanların, söz konusu eylemden elde edilen varlıklarına el konulmasına yönelik tasarıya destek vererek onaylanmasını önerdi.
 
Daha önce Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, bu yasa tasarısını kabul ederek onay için Federasyon Konseyi’ne göndermişti. Tasarıya göre, Rus ordusuna yönelik sahte bilgi yayanların, söz konusu eylemden elde ettikleri varlıklarına el konulabilecek.
 
Yasanın yürürlüğe girmesi için önce Rusya Federasyon Konseyi, ardından da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması gerekiyor. (Sputnik)
 
- Ukrayna radası sıkıyönetim ve seferberlik halini 90 gün daha uzatma kararı aldı.
 
- Rusya ve Belarus ortak "aşırılıkçı listesi" hazırlamak niyetinde. İlgili açıklama Belarus'un Moskova Büyükelçisi Dmitri Krutoy'dan geldi. RBC gazetesi Rusya'nın kendi listesinde 548 şirket ve 13 bin 933 şahsın yer aldığını yazıyor. Belarus'un listesinde ise 2 bin 117 kişi var.
 
- İsveç Kuzey Akım patlamasıyla ilgili soruşturmayı sonlandırma kararı aldı. Alman Suddeutsche Zeitung ve Die Zeit gazetelerinin haberine göre İsveç soruşturma neticesinde bir şüpheliye ulaşamadı. 
 
- ABD, Kopenhag'dan Los Angeles'a pasaportsuz uçan Rusya vatandaşını sınır dışı etme kararı aldı. 46 yaşındaki Rusya ve İsrail vatandaşı 2 bin dolar da para cezasına çarptırıldı.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Kommersant gazetesi Rusya ile Türkiye'nin Vladimir Putin'in Türkiye ziyareti sırasında bir dizi konuda pazarlık edeceğini yazıyor. Gazetenin haberine göre bu konular arasında ikili işbirliği ve Rusya'ya yönelik yaptırımlar, özellikle de son günlere damgasını vuran "para transferi krizi" de var. Gazete Türkiye'nin Putin'le görüşme öncesinde ABD ile de müzakere halinde olduğuna dikkat çekti. Haberde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın A Haber'e yaptığı açıklamalara da yer verildi. Fidan Erdoğan-Putin görüşmesinde "gaz meselesi ve nükleer enerjide işbirliği başta olmak üzere" bir dizi konunun gündeme geleceğini söylemişti.
 
- Ukrayna Başkanlık Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, silahlı kuvvetlerle ilgili denetimlere başlandığını, denetimlerin sonucuna göre kadro yapısı dahil olmak üzere bazı değişikliklere gidileceğini açıkladı. Podolyak ordunun son iki yıldaki faaliyetlerinin incelendiğini söyledi.
 
- Rusya'nın askeri ihracat şirketi Rosoboronexport'un Genel Direktörü Aleksandr Miheyev, Hindistan'a S-400 hava savunma sistemleri sevkiyatının kesintiye uğradığına dair haberleri tekzip etti.
 
Suudi Arabistan'daki World Defense Show savunma fuarında Sputnik'e demeç veren Miheyev, S-400 sistemlerinin Hindistan'a sevkiyatında sorunlar yaşandığı yönündeki iddialara yanıt verdi.
 
Miheyev, Hindistan'la imzalanan S-400 anlaşmasının tarafların mutabakatıyla belirlenen takvim dahilinde uygulandığını vurguladı.
 
Rusya ve Hindistan, Ekim 2018'de 5 S-400 alayının tedarikini öngören 5.4 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. (Sputnik)
 
- Japonya 20 Şubattan itibaren Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması denetimlerini sıkılaştıracağını duyurdu. Ülkenin maliye bakanlığından yapılan açıklamayı haberleştiren Nikkei gazetesi kararın Avrupa Birliği ve Avustralya tarafından da desteklendiğini yazıyor.
 
- Moskova Basmannıy Mahkemesi, eski Ukrayna başkanlık ofisi danışmanı Aleksey Arestoviç hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Arestoviç "terörizm çağrısı yapmak ve ordu hakkında yalan haberler yaymak" ile suçlanıyor.
 
Mahkeme ayrıca ünlü Rus yazar Boris Akunin hakkında da "terörizm çağrısı" yaptığı şüphesiyle tutuklama kararı çıkardı. Rusya ünlü yazarı bir süre önce "terörist" ve "yabancı ajan" ilan etmişti.
 
- Ukrayna'nın iadesini istediği Rusyalı iş insanı İgor Çurkin Arjantin'den sığınma talebinde bulundu. Arjantin yönetimi süreç sonuçlanana kadar iade talebinin incelenmesinin durdurulacağını açıkladı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- TASS ajansının Türkiye'deki bir dipomatik kaynağa dayanarak verdiği habere göre, Türkiye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yapacağı ziyaret hazırlıkları kapsamında doğal gazda indirim konusunu Rusya ile görüşmeyi planlıyor.  Ajansa konuşan kaynak "Türkiye her zaman güvenilir bir Rus gazı tüketicisi olmuştur. Türk yetkililer daha önce bir gaz merkezi oluşturma planları kapsamında doğal gaz için daha makul fiyatlara güvendiklerini belirtmişti. Bu konunun müzakerelerde tartışılması planlanıyor" dedi. "Ankara'da böyle bir anlaşmaya varılabilir" diyen kaynak, ocak ayında Türk devletine ait petrol ve doğal gaz şirketi Botaş'tan bir heyetin, bir merkez kurulması konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Rusya'yı ziyaret ettiğini de hatırlattı.
 
Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar daha önce Ankara'nın Rus gazında indirime güvendiğini ve bu konuda karşılıklı anlayış umduğunu bildirmişti. TASS'a göre Rusya-Türkiye müzakerelerinin enerji gündeminin temel konularından biri, Türkiye topraklarında uluslararası bir gaz merkezi oluşturma projesi olacak. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, aralık ayında yaptığı açıkamada gaz hub'ı projesinin 2024'te başlayabileceğini ve yol haritasının yakın gelecekte kabul edileceğini bildirmişti. 
 
Türk basınında çıkan haberlere göre ziyaretin 12 Şubat'ta yapılması planlanıyor. Kremlin Sözcüsü  Peskov, ziyaretin hazırlandığını doğruladı ancak kesin tarih vermedi. 
 
- Kommersant'ın haberine göre Macaristan'ın Ukrayna'nın askeri ihtiyaçlarının AB tarafından finanse edilmesine müdahale etmeyeceği sözünün ardından Kiev için özel bir fon oluşturulmasının önünde yeni bir engel ortaya çıktı. Aman basınında çıkan haberlere göre, halihazırda en büyük katkıyı sağlayan Almanya, Kiev'i desteklemek için yeterince yatırım yaptığına inanıyor ve bu nedenle, yeni fona desteğin yükünü diğer ükelerin daha fazla payaşmasını istiyor. Berlin'e göre mevcut plan Almanya'ya haddinden fazla yük getiriyor ve adil değil.
 
- Fransa Başbakanı Gabriel Attal, Ukrayna'ya destek programını genişletme planlarını açıkladı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında Attal, sadece mali yardımın miktarını değil, sağlanan silah türlerinin de artacağını söyledi. Gabriel Attal, Fransa'nın artık Ukrayna'ya Storm Shadow seyir füzeleri, Caesar obüsleri, AMX-10 RC zırhlı araçları ve AASM bombaları dahil olmak üzere en yeni nesil silahları sağladığını kaydetti.
 
- 17 Mart'daki başkanlık seçimi arifesinde, Vladimir Putin şubat sonu- mart başında parlamentoya hitap edeceği bildirildi. Kommersant, Federal Meclis'e mesajın 23 Şubat ile 8 Mart arasındaki dönem için planlandığını yazdı.
 
- FSB'nin bildirdiğine göre, Kamçatka'da bir vatandaş vatana ihanet şüphesiyle gözaltına alındı. İddiaya göre sanık, Ukrayna Güvenlik Servisi'ne (SBU) askeri operasyona katılanlar ve FSB sınır servisinin çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
- Bulgaristan'da, İçişleri Bakanlığı'nın organize suçla mücadele biriminin bir çalışanı, Rusya'ya yönelik yaptırımların delinmesine ilişkin olanlar da dahil olmak üzere kendi departmanının soruşturmaları hakkındaki gizli bilgileri bir Rus casusuna aktardığı iddiasıyla gözatına alındı. 
 
- Beyaz Saray basın servisi, Başkan Joe Biden'ın, Kongre'nin Ukrayna'ya yardım dahil olmadan onaylaması halinde, İsrail'e ek yardım içeren Cumhuriyetçi Parti destekli Kongre yasa tasarısını veto etmeyi planladığını duyurdu.
 
- Donald Trump, Kongre'deki Cumhuriyetçileri, ABD'nin güney sınırındaki kontrolü güçlendirmeyi ve Ukrayna dahil müttefiklere yardımı içeren milyarlarca dolarlık yasa tasarısına karşı oy kullanmaya çağırdı. Trump dünkü konuşmasında, Ukrayna'dan hiç bahsetmedi ve yardıma karşı konuşmadı, ancak ayrı ve daha katı bir göç yasası istedi.
 
- AB dış politika şefi Josep Borrell, AB'nin Ukrayna'ya top mermisi tedarik etme planlarının, AB ülkelerinin üretim kapasitesinin olmaması nedeniyle değil, diğer ülkelere mermi ihraç etmeleri nedeniyle yerine getirilemediğini söyledi.
 
- Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, şu anda ekonomik büyüme için hiçbir imkan bulunmadığından ülkenin giderek fakirleştiğini söyledi. Bloomberg'in haberine göre bakan, rekabet gücü eksikliğinin ve yetersiz ekonomik büyümenin Almanya'nın mali durumunda bozulmaya yol açtığını açıkladı. Bakanın açıklaması, OECD'nin Almanya ekonomisinin bu yıl sadece yüzde 0,3 büyüyeceği yönündeki tahmininin hemen ardından geldi.
 
5 Şubat Pazartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Macaristan meclisi katılım yetersizliği nedeniyle İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusunu onaylayamadı. Rus Prime ajansı iktidar partilerinin oylamayı boykot ettiğini bildiriyor. Habere göre oturuma 199 milletvekilinden sadece 51'i katıldı. İktidardaki Fides ve Hıristiyan Demokrat Koalisyonu oylamaya katılmayacaklarını duyurmuştu. Macaristan, İsveç'in üyelik başvurusunu onaylamayan tek NATO üyesi konumunda.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun özel askeri harekat kapsamında yürütülen silahlı faaliyetlerde Donetsk yönünde daha avantajlı hatları ve mevzileri ele geçirdiğini belirtti. (Sputnik)
 
- Daha önce Kiev'e 24 savaş uçağı sözü verildiğini hatırlatan Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, ülkesinin Ukrayna’ya ek olarak 6 F-16 savaş uçağı daha göndereceğini bildirdi.
 
X Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ollongren, Hollanda'nın ‘Ukrayna'ya teslim edilmek üzere altı adet F-16 hazırladığını’ yazarken, “Bunlar daha önce söz verilen 24 savaş uçağına ek olarak teslim edilecek” diye ekledi. (Sputnik)
 
- Ukrayna ordusunun 3 Şubatta Lisiçansk'a düzenlediği HIMARS saldırısında LNR Acil Durumlar Bakanı Leonid Paseçnik hayatını kaybetti. Kommersant saldırıda iki de yerel milletvekilinin hayatını kaybettiğini yazıyor.
 
- Gürcistan’da Ukrayna’nın Odessa şehrinden Rusya’nın Voronej şehrine giden bir kargoda gizlenmiş olarak 14 kilo patlayıcı bulundu. Gürcistan Devlet Güvenlik Servisi, kargonun Ukrayna’daki Halkın Hizmetkarı partisinden Andrey Şaraşidze tarafından organize edildiğini iddia etti. 
 
- Politico'nın haberine göre Avrupa Birliği, Rusyalı diplomatların birlik topraklarındaki seyahatlerine sınırlama getirme konusunu değerlendiriyor. Öte yandan Reuters, AB'nın Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketinde yeni ithalat sınırlamaları getirmeyeceğini bildirdi.
 
- Hong Kong bankaları Rusya'dan gelen para transferlerini reddetmeye başladı. Business FM, Türkiye'nin ardından Rusya'nın Çin ile ticaretinde de ödeme problemlerinin başgösterdiğini yazıyor. Portal bankaların politika değişikliğinin ABD Maliye Bakanı'nın adayı ziyaretinden sonra başlamasına dikkat çekti.
 
- Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev, hükümetin istifasını kabul etti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada hükümetin istifa sebebine yer verilmedi. 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- The New York Times gazetesi Ukrayna ordusunun asker sıkıntısı yaşamaya başladığını yazıyor. Gazeteye konuşan bir Ukraynalı subay "Mevcut pozisyonu elimizde tutabilmek için ne aracımız yeterli, ne de insanımız" ifadelerini kullandı. Subay personel yetersizliği nedeniyle sahada inisiyatifi Rusya'ya kaptırdıklarını da söyledi.
 
The Washington Post gazetesi Zelenskiy ile Zalujnıy arasındaki temel anlaşmazlıkların birinin seferberlik konusunda olduğunu yazmıştı. Gazetenin iddiasına göre Zalujnıy'nın 500 bin yeni asker seferber etme çağrısına Zelenskiy "maddi kaynağımız yok" yanıtını verdi.
 
- Financial Times'ın haberine göre Ukrayna'ya askeri yardımlar için kullanılacak Avrupa Barış Fonu'nun reformdan geçirilmesi fikrine Almanya'nın itirazları söz konusu. AB bütçesi dışındaki 12 milyar euroluk fon üye ülkelerin katkılarıyla finanse ediliyor. Habere göre fonun işleyiş biçimi konusunda Almanya ile Brüksel yönetimi arasında görüş ayrılığı mevcut. Haberi aktaran RBC gazetesi bu nedenle Ukrayna'ya yapılacak yardımların aksayabileceğini yazıyor. Rusya AB'nin Ukrayna'ya yaptığı askeri yardımları eleştirmişti.
 
- Rusya'da başkanlık seçimi adaylarından Boris Nadejdin'in ekibi, Merkez Seçim Komisyonu'nun topladıkları imzaların yüzde 15'ten fazlasının geçersiz saymaya hazırlandığını ileri sürdü. Yasalara göre bir adayın seçime katılabilmesi için kusurlu imza oranının yüzde 5'i geçmemesi gerekiyor. Komisyon Nadejdin'in adaylığı ile ilgili kararını 7 Şubatta açıklayacak. Nadejdin başkan seçilmesi halinde özel askeri operasyona son vereceğini açıklamıştı.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in yeni Moskova büyükelçisi Simona Galperin'i bakanlığa çağıracaklarını açıkladı. Bakanlık Galperin'in Kommersant gazetesine verdiği röportajda sarfettiği bazı ifadelerin kabul edilemez olduğunı duyurdu.
 
- Rusya'nın ünlü şarkıcılarından Kristina Orbakayte'nin İrkutsk'ta vermeyi planladığı iki konser iptal edildi. Geçen hafta Orbakayte'nin Ulan-Ude'de vermeyi planladığı konser de iptal edilmişti. İptal kararlarının gerekçesi bilinmiyor. 
 
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Genelkurmay Başkanı'nı (Valeri Zalujnıy) değiştirmeyi düşündüğünü" söyledi. Zelenskiy, "Elbette yeniden başlamaya, yeni bir başlangıç yapmaya ihtiyaç var. Bundan bahsettiğimizde sadece askeri alanda değil, bir takım devlet yetkililerinin değiştirilmesinden bahsediyorum. Bu değişikliği düşünüyorum, bu doğru. Bu sorun, ülkenin direksiyonunda bulunan tüm yönetim kademesini kapsıyor" dedi. Zelenskiy, İtalyan TV kanalı Rai1'e demecinde, Zalujnıy ile ilgili soruyu bu şekilde yanıtladı.
 
- Reuters'in haberine göre, ABD Senatosunda, Ukrayna ve İsrail'e yardımın yanı sıra ABD'nin güney sınırının korunmasını güçlendirmeye ayrılan 118 milyar dolarlık ek fon için iki partinin yeni ortak yasa tasarısı kabul edildi. Tasarı, Temsilciler Meclisi’ne gönderildi.
 
 Tasarıda bütçe şöyle dağıtıldı:
 
ABD sınır güvenliği için 20,23 milyar dolar,
Ukrayna'yı desteklemek için 60,06 dolar (bu fonların yaklaşık 20 milyar doları ABD'deki silah depolarının takviyesi için, 14 milyar doları Kiev'in Amerikan savunma sanayinden yeni silahlar satın alması için),
İsrail'e güvenlik yardımı için 14,1 milyar dolar,
ABD Merkez Komutanlığına (CENTCOM) 2,44 milyar ABD doları,
Kızıldeniz'deki operasyonları desteklemek için 4,83 milyar dolar.
 
Reuters, bütçeden Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Ukrayna'daki sivillere insani yardıma 10 milyar dolar daha aktarılacağını belirtiyor. Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer (Demokrat Parti), tasarıyı sunarken, "Bu tasarıdaki öncelikler göz ardı edilemeyecek kadar önemli ve siyasetin önümüze çıkmasına izin vermeyecek kadar önemli" dedi. Senato Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell da tasarıyı destekleyerek "Cumhuriyetçiler için daha iyi bir anlaşma olamazdı" dedi. ABD Başkanı Joe Biden, Kongre'ye yasayı bir an önce geçirmesi çağrısında bulundu. Öte yandan tasarıya ilk onayın verilmesi gereken Temsilciler Meclisi'nin başkanı Mike Johnson, yeni tasarının  beklenenden çok daha kötü çıktığını savunarak "Bu tasarı başarısızlığa mahkum" dedi.
 
-  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'ye yapacağı ziyarette enerji sektöründe işbirliği konularının görüşülmesinin planlandığını söyledi. Fidan, A Haber TV kanalına yaptığı açıklamada, Putin ile Erdoğan'ın doğalgaz dağıtım merkezi oluşturulması ve Akkuyu nükleer santralinin inşası konusunu ele alacağını söyledi. Fidan'a göre masadaki diğer konular arasında tahıl koridorunun yeniden başlatılması olasılığı, Ukrayna'da siyasi çözüm ve İsrail-Filistin çatışması yer alıyor.
 
- Rusya'nın Finlandiya sınırına komşu Karelya bölgesinde Acil Durumlar Bakanlığı'na ait Mi-8 helikopteri düştü. Üç kişiik mürettebat bulunan helikopter, dün Onega Gölü üzerindeki eğitim uçuşu sırasında kayboldu. Bu sabaha karşı kıyıdan 11 km açıkta 50 metre derinlikte helikopterin enkazı bulundu, kazada kurtulan olmadı. 
 
-  Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjártó, ülkesinin Ukrayna'ya silah tedarikine ilişkin Avrupa Barış Fonu bütçesindeki artışı veto etmeyeceğini, ancak finansmanına katılmayacağını bildirdi Bakan, “Başkalarının bunu yapmasını engelleyemeyiz ve engellemeyeceğiz, bu onların sorumluluğundadır, yaptıklarının hesabını vermek zorunda kalacaklar. Ama bu bütçenin bir parçası olmayacağız" dedi.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı dün Bryansk üzerinde iki, Belgorod semalarında bir Ukrayna İHA'sının düşürüldüğünü duyurdu.
 
- The Wall Street Journal'a göre geçen yıl Rusya'da her 100 bin sivil uçuşta havacılık güvenliğiyle ilgili sorun yaşanan 9,9 olay yaşandı.  Gazete, 2022 yılına kıyasla bu rakamın iki katına çıktığını yazdı.  Haberde Batı yaptırımlarının Rusya'nın uçak bakımını yapma, yedek parça satın alma ve kritik yazılım güncellemelerini uygulama yeteneklerini olumsuz etkilediği belirtildi. Uçaklarda güvenlikle ilgili konularda bilgi toplayan Alman portalı Jacdec'ten verilere dayandırılan yazıda, geçen yıl Rusya'da yaklaşık 74 uçuş güvenliği olayının kaydedildiği belirtildi.
 
 
4 Şubat Pazar
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, federal TV kanalına demecinde, Batılı hükümetlerin "Rusya'dan gelecek bir saldırı olasılığına ilişkin" açıklamalarının sadece kendi vatandaşlarının dikkatini başka yöne çekme girişimi olduğunu söyledi. Peskov, Ukrayna'ya yapılan yardımları kast ederek "Harcama akışını haklı çıkarmak için düşmanın imajını farklı ve etkili bir halde şekillendirmeye devam etmemiz gerekiyor. Görüyorsunuz, AB tarafından tahsis edilen 50 milyar euro var. Bir yandan bu miktar çok ciddi değil, diğer yandan (AB'deki) ekonomilerde kendini gösteren kriz olgusu göz önüne alındığında hala önemli" dedi. Almanya'nın Avrupa'nın "ekonomik motoru" olduğunu söyleyen Peskov, Alman ekonomisinin "tüm sektörlerinin rekabet gücünü ve çekiciliğini kaybettiğini" savundu. 
 
-  Lugansk yönetimi RIA Novosti'ye, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Lisiçansk'a füze saldırısı sonucu ölenlerin sayısının 28'e çıktığıı bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Maria Zaharova, Moskova'nın uluslararası toplum ve kuruluşlardan Kiev'in  saldırısını kınamasını beklediğini söyledi.
 
Önceki gelişmeler: Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, dün Lugansk'da Lisiçansk şehir merkezine Ukraya ordusu tarafından düzenlenen füze saldırısında ölü sayısının 20'e çıktığını, 10 kişinin de enkaz altından sağ çıkarıldığını duyurdu. TASS ajansı, Rusya Soruşturma Komitesi'ndeki askeri savcılara atıfta bulunarak, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Lisiçansk'a HIMARS MLRS ile saldırdığı iddiasını gündeme taşıdı. Acil Durumlar Bakanlığı açıklamasında, "İkinci bir saldırı tehdidine rağmen, kurtarma ekipleri hayatlarını tehlikeye atarak enkazları temizlemeye ve kayıp kişileri aramaya devam ediyor" denildi. Bombardıman dün akşamı meydana geldi ve iki katlı bir fırın binası çöktü. Saldırı dün Moskova saatiyle 14:20'de gerçekleştirildi. Soruşturma Komitesi'nin ön verilerine göre fırına HIMARS çoklu fırlatma roket sisteminden ateş açıldı
 
- Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin önerdiği İsrail'e yardım amaçlı 17,6 milyar dolarlık yasa tasarısını eleştirdi. Biden'ın sözcüsü Karine Jean-Pierre, belgenin, 2017'de hazırlanan tasarıdan farklı olarak Ukrayna'ya yardım ve ABD sınırlarını güçlendirmeye yönelik fonları içermediğini kaydetti, Cumhuriyetçilerin eylemlerini "alaycı bir siyasi manevra" olarak nitelendirdi.  Jean-Pierre “İsrail'in güvenliği siyasi bir oyun değil, kutsal bir oyun olmalıdır” dedi.
 
- Rusya'nın Yaroslavl şehrinde bir konser salonu, muhalif isimlerde Aleksandr Gelman'ın yönettiği, başrollerini Kseniya Rappoport ve Aleksey Serebryakov'un paylaştığı "Almar" adı tiyatro oyunundan esinlenen "Einstein ve Margarita" adlı oyunun iptal edildiğini duyurdu. İptal için başvuruda bulunanlar, Serebryakov ve Rappoport'un yurt dışında yaşadıkları, özel askeri operasyona karşı çıktıkları, diğer yandan Rusya'dan para kazandıkları gerekçesini öne sürdüler. 2023 yılında St. Petersburg, Novosibirsk ve Yekaterinburg'da oyunun sahnelenmesi yasaklanmıştı. Kültür Bakanlığı, Yaroslavl'daki prodüksiyonun iptal edilmesi kararının "kamuoyu dikkate alınarak" alındığını açıkladı. 
 
- Financial Times'ın haberine göre Ukrayna'nın müttefiki Batılı ülkelerden oluşan bir koalisyon, dondurulmuş Rus varlıklarını "borç geri ödeme garantisi olarak" kullanarak Kiev'e yardım etmek için piyasalardan borç almayı planlıyor. Belçika'nın G7 ülkelerine yolladığı plana göre, Rusya Federasyonu'ndan borç yükümlülüklerini geri ödemesi istenecek ve reddederse varlıklarına el konulacak .İki G7 ülkesinin temsilcileri FT'ye, Belçika'nın önerdiği planın Rusya'nın dondurulmuş varlıklarının kilidinin açılmasında iyi bir seçenek olduğunu söyledi.  ABD Rus varlıklarına el koymanın yollarını bulmaya çalışırken, Almanya, Fransa ve Avrupa Merkez Bankası ise varlıklara el konulmasının finansal istikrarı tehdit ettiği konusunda ısrar ediyor.
 
- Güney Kore Dışişleri Bakanlığı , Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko'nun Seul'ü ziyaret ettiğini bildirdi. Toplantıda Ukrayna'daki durum, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki işbirliği ve diğer konular ele alındı. Seul, Rusya ile Kuzey Kore arasındaki askeri iş birliğinden duyduğu rahatsızlığı Rus tarafına iletti ve Rusya'yı sorumlu davranmaya çağırdı. (RBC)
 
- AB dış politika şefi Josep Borrell, Ukrayna'ya askeri yardımın koordine edilmesi ve Avrupa Barış Fonu'nda topanacak kaynağın artırılmasına ilişkin tartışmanın 19 Şubat'ta yapılacak dışişleri bakanları toplantısında devam edeceğini söyledi. Bakanların gayrı resmi toplantısı sonrası konuşan Borell, "Ukrayna'ya destek konusunda ciddi bir tartışma vardı, savaş alanındaki durumu, desteği ve gelecekte üzerinde anlaşmaya varılması gereken Ukrayna'ya destek fonunu tartıştık. Hepimiz Ukrayna'nın daha fazla silaha, daha fazla desteğe ihtiyacı olduğu konusunda hemfikiriz ve bu desteğin hemen şimdi gelmesi gerekiyor” dedi. (TASS)
 
3 Şubat Cumartesi,
 
-  Lugansk'ın Lisiçansk şehrine Ukrayna ordusunun gerçekleştirdiği bombardıman sonucu en az yedi kişinin öldüğü biliriliyor. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı,  çöken bir binanın enkazı altından beş kişinin cesedinin çıkarıldığını duyurdu. Altı kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Lugansk lideri Leonid Paseçnik, bombaların bir fırına isabet ettiğini ve enkaz altında 40 kadar kişi olabileceğini söyledi. 
 
- Finlandiya hükümeti, Rusya sınırındaki durumu "çok ciddi ve endişe verici" olarak değerlendirdiğini, bu nedenle sınır kapılarının yeniden açılmasının imkansız oldupunu duyurdu. Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo "Doğu sınırının arkasında, amaçları Finlandiya'ya yasadışı yollardan gelmek olan insanlar var. Yüzlerce değil binlerce insandan bahsediyoruz. Bu nedenle sınırların kapatılması kararını iptal edemeyeceğimiz açık. Aynı zamanda devam eden yasadışı sınır geçişleriyle mücadele için tedbirler alınması gerekiyor" dedi. Sınır kısıtlamalarının 11 Şubat'ta kaldırılması bekleniyordu.
 
- Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, "tarih boyunca yarımadanın çoğu zaman Rusya'nın elinde olması nedeniyle Ukrayna'nın Kırım'ın kontrolünü yeniden kazanabileceğinden emin olmadığını" söyledi. Reuters'in haberine göre gazeteciler Duda'ya Ukrayna'nın Kırım'ı geri alabileceğine inanıp inanmadığını sordu. Bu soruyu cevaplamasının zor olduğunu ve yarımadanın tarihsel nedenlerle “özel bir yer” olduğunu hatırlatan Duda, “Aslında tarihsel olarak bakıldığında çoğu zaman yarımada  Rusların elindeydi. Ama Kırım'ın işgalden kurtarılması bizim ortak görevimiz ve özgür dünyaya karşı yükümlülüğümüzdür" dedi.
 
- Rusya Viyana'daki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na, Zaporojye Nükleer Santrali etrafına mayın döşendiğini kabul etti. Açıkamada bunun santrali korumak için gerekli olduğu ve kabul edilebilir bir uygulama olduğu bildirdildi. Viyana'daki Rusya daimi misyon, mayın tarlalarının Zaporojye santralinde bulunan tesis personeli ve UAEA uzmanları için bir tehdit oluşturmadığını vurguladı. Açıklamada “Nükleer enerji santralinin çevresini korumak için mayın döşemek kabul edilebilir bir uygulamadır ve IAEA'nın tavsiyelerine aykırı değildir. Bu yöntem, nükleer tesisin silahlı çatışma bölgesinde bulunmadığı durumlarda bile kullanılabilir” denildi. Temmuz 2023'te IAEA uzmanları istasyonun çevresinde anti-personel mayınlarını keşfetmi, teşkilat başkanı Rafael Grossi daha sonra olaso mayın patlamasının Zaporojya nükleer santraline zarar vermeyeceğini söylemişti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığ, Volgograd, Belgorod ve Rostov bölgelerine Ukraya'nın gerçekeştirdiği yedi İHA saldırının püskürtüldüğünü bildirdi. Dronlardan biri Volgograd petrol rafinerisine düşerek yangına neden oldu.  Bölge valisi Andrey Boçarov, 3 Şubat gecesi hava savunma kuvvetleri ve elektronik savaş sistemlerinin Volgograd bölgesinde bir drone saldırısı girişimini püskürttüğünü, ancak Lukoil petrol rafinerisine düşen bir drounun  yangına neden oduğunu söyledi .Yangın söndürüldü ve olayda yaralanan olmadı. 1957'de kurulan Volgograd Petrol Rafinerisi 1993 yılından bu yana Lukoil  şirketine ait. Güney Federal Bölgesi'ndeki en büyük petrol ürünleri üreticisi olan  tesisin kapasitesi 14,8 milyon ton. 300 m2 aanda etkili olan yangının söndürüldüğü bildirildi. (RBC)
 
-  Associated Press'e konuşan bir kaynak, Fransız ordusunun, Belgorod bölgesinde Ukraynaı savaş esirleriye düşnei Il-76'nın Amerikan Patriot füzesi ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından vurulduğu sonucuna vardığını söyledi. Böylece ajans, Rusya'nın soruşturmasının ortaya koyduğu versiyonu doğruladı.
 
- Washington Post gazetesi, Başkan Zelenskiy'nin Genelkurmay Başkanı Zalujniy'yi görevden almayı planladığı konusunda Beyaz Saray'a önceden bilgi verdiğini yazdı. Habere göre Beyaz Saray, seçim hakkının Ukrayna cumhurbaşkanına ait olduğunu kabul ederek böyle bir karara ne destek verdi ne de itiraz etti. WP,'ye göre Ukrayna'nın en popüler isimlerinden biri olan Zalujnıy'nin ayrılmasının Ukrayna birliklerinin moralini etkileyebileceğini ve Batılı sponsorların güvenini sarsabileceğini, ancak ABD'nin Zelenskiy'nin kararına itiraz etme yönündeki herhangi bir hareketinin, yersiz bir etki uygulaması olarak görülebileceğini belirtiyor. Stanford Üniversitesi Doğu Avrupa uzmanı ve ABD'nin eski Ukrayna büyükelçisi Steven Pifer, "Kiev'in zirvesindeki bölünme algısı Ukrayna için iyi değil, ancak ABD hükümeti buna karışmamalı" dedi.
 
- Bloomberg, Zelenskiy'nin Genelkurmay Başkanı Zalujniy'yi görevden almasına Batılı ortakların olumsuz tepki vermesinden ciddi şekilde korktuğunu yazdı. Yazıda, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nden bir askeri yetkiliye atıfta bulunarak, Zalujnıy'nin görevden alınmasının orduda huzursuzluk yaratabileceğini belirtiyor.
 
-  Zelenskiy cuma akşamki video konuşmasında ülkeye iki yeni hava savunma sisteminin geldiğini söyledi, "Bugünün ana haberi hepimizin uzun zamandır beklediği bir haber. Bunun için aylardır farklı seviyelerde çalışıyoruz. Sonuç olarak Ukrayna'ya iki hava savunma sistemi daha geldi. Elbette tüm ayrıntılar kamuoyunda tartışılamaz. Ama bunlar dengeleri altüst edecek sistemler" dedi.
 
-  Ukrayna Başbakanı Şmıgal, tahsisi Avrupa Birliği tarafından perşembe günü onaylanan 50 milyar euronun büyük kısmının bütçeye gideceği belirtildi .Başbakana göre, dört yıllık program çerçevesinde Ukrayna'nın devlet bütçesine destek amacıyla 39 milyar euro tahsis edilmesi planlanıyor. 8 milyar eurosu ise özel yatırım aracı şeklinde sağlanıyor. Şmıgal “Ukrayna Yardım Programı sadece parayla ilgili değil, aynı zamanda ülkemizin dönüşümüyle de ilgili. Bu, bizi AB üyeliğine yaklaştıracak Avrupa kural ve düzenlemelerini uygulamaya yönelik bir plandır" dedi. Ayrıca Şmıgal 
mart ayında, Avrupa Barış Fonu çerçevesinde Ukrayna için önümüzdeki dört yıl için 20 milyar euroluk askeri destek beklediklerini söyledi.
 
- Politico gazetesii Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, İtalya Başbakanı Giorgi Meloni ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ikna çabaarı sonucunda Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya 50 milyar euro yardım yapmasına itirazını kaldırdığını yazdı. 
 
- Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Mariya Zabolotskaya yaptığı açıklamada, Kiev’in Uluslararası Adalet Divanı'nı manipüle etme girişimleriyle aslında kendini sanık sandalyesine oturttuğunu, mahkemenin bundan sonra Kiev rejiminin Donbass'ta işlediği suçları değerlendireceğini ifade etti. Zabolotskaya, “Bugün Rusya ve adalet, Uluslararası Adalet Divanı'nda anlamlı bir zafer daha kazandı. Ukrayna'nın Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi kapsamında Rusya'ya karşı açtığı davada mahkeme, özel askeri operasyonun yasallığını değerlendirmeyi reddetti ve aynı zamanda Kiev'in Donbass'ta soykırım yapıp yapmadığı konusunda yargı yetkisini kabul etti” dedi. (Sputnik)
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, AB’nin Rus varlıklarından elde edilen gelirin Ukrayna'ya yardımda kullanmasını ‘sıradan hırsızlık’ olarak nitelendirdi. Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’nın dondurulan varlıklarından elde edilen gelirin Ukrayna’ya yardımda kullanılması niyetini değerlendiren Zaharova, bunun ‘sıradan bir hırsızlık’ olacağını belirtti. Zaharova, “Kiev'e kredi şeklinde verilecek ve Ukrayna’yı ‘borç batağının derinliğine’daha da fazla sokacak olan 33 milyar euronun geri ödenmesi, ‘geçici görevde olan’ Nazilerin pek de umurunda olmayan yeni nesil Ukraynalılara kalacak. Diğer 17 milyar euroluk karşılıksız hibeler ise, dondurulan Rus varlıklarının yatırımından elde edilen kar olarak AB tarafından alınan fonlardan sağlanacak. Aslında, Batı'nın dünya toplumuna dayattığı ‘kurallara dayalı dünya düzeni’ paradigmasına tam olarak uyan sıradan hırsızlıkla uğraşacağız” dedi. (Sputnik)
 
2 Şubat Cuma
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Başkan Putin, Genelkurmay ile özel harekât bölgesindeki alanlardan birinde insansız hava aracı tehdidi konusunu görüştüğünü ve bazı sıkıntılar olduğunu söyledi. Putin hangi bölgeden bahsettiğini belirtmedi ancak durumun "neredeyse her yerde" benzer olduğunu ekledi. Rusya'daki drone üreticilerinin desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti. Putin bu açıklamayı, "Her Şey Zafer İçin!" forumunun katılımcılarıyla yaptığı toplantıda söyledi. Rus llider, "Daha bu sabah Genelkurmay'la konuştum; bir bölgede tabii ki insansız hava araçlarıyla ilgili sıkıntılı bir durum var ama bu hemen hemen her yerde geçerli" dedi. Dün Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, CNN'e yazdığı bir yazıda modern koşullarda insansız sistemlerin geliştirilmesinin Ukrayna için son derece önemli olduğunu, bunun Kiev'in hiçbir avantajının olmadığı "konumsal bir savaşın içine çekilmenin" önlenmesine yardımcı olacağını söylemişti.
 
-  Moskova Borsası'ndaki işlemlerde öğleden sonra 16:13 itibarıyla ABD doları kuru 91,09 rubleye yükseldi. Dolar 16 Ocak'tan bu yana ilk kez 91 dolar sınırını aştı. Euro da 9 Ocak'tan bu yana ilk kez 99 rubleyi aştı, 99,01 rubledeye kadar çıktı. 
 
- Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik iddialarını incelemeyi kabul etmeye karar verdi. Kiev, Moskova'yı, Donbass'ta Rusça konuşan nüfusa yönelik soykırım iddialarını savaş başlatmak için bahane olarak kullanmaya çalışmakla suçlamıştı. BM mahkemesi, Ukrayna'nın iddiasının kurumun yetki alanına girmediği konusunda ısrar etmişti.
 
- Rusya Merkez Seçim Komisyonu Başkan Yardımcısı Nikolay Bulaev, başkanlık seçimi için aday adylığı başvurusu yapan muhalif Boris Nadejdin (Sivil Girişim) ve Sergey Malinkoviç'in (Rusya Komünistleri) sundukları destek imzalarında Merkezi Seçim Komisyonu'nun "sürpriz hatalar bulduğunu" söyledi. Bulaev, komisyonun iki adayı, denetim prosedürlerinin sonuçlarını ve denetim sırasında tespit edilen ihlallere ilişkin protokolleri sunmak üzere 5 Şubat'ta komisyonu ziyaret etmeye davet ettiğini söyledi. Rusya'da başkanlık seçimleri 17 Mart 2024'te yapılacak. Oylama 15, 16 ve 17 Mart olmak üzere üç gün sürecek. Şu ana kadar Merkez Seçim Komisyonu dört ismin adaylığını onayladı: Vladimir Putin,  Leonid Slutsky (Liberal Demokrat Parti), Nikolay Haritonov (Rusya Federasyonu Komünist Partisi), Vladislav Davankov (Yeni İnsanlar). 
 
- Rusya’nın Transbaykal gümrüğünde, Çin’den Polonya’ya gittiği deklare edilen demiryolu konteynırlarında Ukrayna ordusunun üniformaları bulundu. Ttransit geçiş belgelerinde iş ve spor kıyafeti olarak düzenlenenen sekiz konteynıra el konuldu. 
 
- Verhovna Rada Bütçe Komitesi Başkanı Roksolana Pidlasa, Ukrayna'nın 500 bin askeri personeli seferber etmek ve 2024'te yeniden silahlanmak için 19 milyar dolardan fazla kaynağa ihtiyacı olacağını söyeldi.
 
- Başkan Putin, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini “terör örgütü” olarak nitelendirdi.
 
- Ukrayna lideri Zelenskiy ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Şubat 2023'ten bu yana ilk kez telefon görüşmesi yaptı.
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Ukrayna konusunun Vladimir Putin ile Recep Tayyip Erdoğan arasında şubat ayında yapılacak görüşmede ele alınacağını söyledi.
 
-  Rönesans Hoding'in Rusya'da kurulu şirketlerinde bir süredir gündemde olan "rebranding" (yeniden markalaştırma) çalışmaları tamamlandı. İnterfaks'ın haberine göre,  JSC Renaissance Construction'ın ismi JSC Rencons olarak değişti. Renaissance Heavy Industries'in adı da Rencons Heavy Industries olarak değiştirildi.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Belgorod Bölgesi’nde İl-76 uçağının düşmesi sonucunda hayatını kaybeden Ukraynalı esir askerlerin cenazelerinin teslim edilmesi yönünde Kiev’den hiçbir talebin gelmediğini belirtti.
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İl-76 uçağının düşmesi sonucunda hayatını kaybeden Ukraynalı esir askerlerin cenazelerinin teslim edilmesi yönünde Kiev’den bir talep gelip gelmediği sorusuna, “İdaremize gelmedi” dedi.
 
Daha önce Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi (GUR) Sözcüsü Andrey Yusov, Rus İl-76 uçağının Belgorod bölgesinde düşmesi sonucunda hayatını kaybeden Ukraynalı 65 esir askerin cenazelerinin teslim edilmesi talebiyle Rusya’ya başvuruda bulunduklarını dile getirdi. Rus tarafı bu açıklamayı henüz resmi olarak doğrulamadı. (Sputnik)
 
- The Washington Post gazetesi Ukrayna devlet başkanı ile genelkurmay başkanının seferberlik konusunda anlaşmazlık içinde olduğunu ileri sürdü. Gazetenin haberine göre Zalujnıy, Zelenskiy'den seferlik kapsamında 500 bin kişinin daha silah altına alınmasını istedi, ancak Zelenskiy ülkenin içinde bulunduğu maddi durumu gerekçe göstererek bu öneriye hayır yanıtını verdi. 
 
- Bir dönem CIA için çalışan bilişim uzmanı Joshua Shulte ABD'de mahkeme tarafından 40 yıl hapisle cezalandırıldı. Shulte, CIA'e ait gizli bilgiliri Wikileaks'e sızdırmakla suçlanıyordu.
 
- Moskova Borsası'nda dolar ve euro haftayı yükselişle kapatma yolunda. Dolar 90,62 rubleden işlem görürken euro 98,54 ruble.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Ukraynalı yetkililer özel askeri operasyon nedeniyle uğradıkları zararın büyüklüğünü 1 trilyon dolar olarak güncelledi. İlgili açkıklama Devlet Başkanlığı Danışmanı Oleg ustenko'dan geldi. 2022 temmuzunda Ukrayna Başbakanı uğradıkları zararın büyüklüğünü 750 milyar dolar açıklamıştı. Ukrayna  yönetimi gelecekte bu parayı Rusya'dan tahsil etmek istiyor. (Kommersant)
 
- Berliner Zeitung gazetesi, ABD’nin Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'e karşı Genelkurmay Başkanı Zalujniy'i destekleyeceğini öne sürdü.
 
Alman Berliner Zeitung gazetesinde yayınlanan makalede, aralarındaki gerilimin tırmanması halinde ABD'nin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yerine Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujniy'yi desteklemeyi tercih edeceği belirtildi.
 
Makalede, “Zalujniy ile ilgili tartışmalar Zelenskiy'yi zayıflatıyor. ABD muhtemelen genelkurmay başkanını destekleyecek” ifadelerine yer verildi. (Spuntik)
 
- The Washington Post'un haberine göre Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, Vladimir Zelenskiy'e yerine kim gelirse gelsin çatışma alanında bir iyileşme beklenmemesi gerektiğini söyledi. Gazete çatışmanın çıkmaza girdiğini düşünen Zalujnıy'nın yeni gelecek bütün isimlerin "daha büyük ve daha iyi silahlanmış kuvvetlerle" çarpışmak zorunda kalacağını söylediğini aktarıyor. Gazete ayrıca Zalujnıy'nın görevden alınması meselesinde "kızgın olmadığını" yazdı.
 
- Ukrayna Rusya'dan düşen İl-76 nakliye uçağında hayatını kaybeden esirlerin cenazelerini istedi.
 
- Arjantin'de Ukrayna'nın talebi üzerine bir Rusya vatandaşı gözaltına alındı. Kommersant gazetesi Buenos Aires'te gözaltına alınan kişinin Rusyalı iş insanı İgor Çurkin'in oğlu olduğunu yazıyor. Habere göre daha sonra söz konusu kişi ülkeden çıkış yasağı getirilerek serbest bırakıldı.
 
- Moldova parlamentosu Rusya'dan yaklaşan başkanlık seçimleri için Transdinyester'de sandık kurmamasını istedi. İlgili açıklama Parlamento sözcüsü İgor Grosu'dan geldi. Grosu bölgede sandık kurulmasının "yasadışı" olacağını açıkladı (Kommersant).
 
1 Şubat Perşembe
 
SON HABER
 
- İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin haberine göre Avrupa Birliği, uluslararası Euroclear platformunda dondurulan Rus varlıklardan elde edilen 2023 kârını Ukrayna'ya aktaramayacak.  Haberde, Rus varlıklarından elde edilen gelirin kullanılmasına izin veren yasanın geriye dönük etkisinin olmadığı belirtiliyor. Bu nedenle Euroclear'ın 2023 yılı için elde ettiği 4,4 milyar euroluk kârın kullanılması büyük ihtimalle mümkün olmayacak.
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Avrupa Konseyi, dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlere el koyma kararı verdi. Söz konusu gelirler Ukrayna'ya yardım için kullanılacak. Rus varlıklarından elde edilen gelirler özel hesaplarda toplanacak, vergilendirildikten sonra ise Ukrayna'ya yardım için yönlendirilecek.
 
Toplantıdan önce Euroclear, dondurulan Rus varlıklarından 2023'te 4,4 milyar euro operasyonel gelir elde edildiğini açıklamıştı.
 
- Macaristan Başbakanı Orban Macaristan'ın AB fonlarındaki varlıklarının Ukrayna'ya gönderilmeyeceğine dair garanti aldığını ve Ukrayna'ya tahsis edilen fonların ihtiyatlı kullanımını denetleyecek bir mekanizma geliştirilmesine yönelik bir AB önerisini kabul ettiğini söyledi.
 
Orban daha önce Macaristan'ın AB fonlarından Budapeşte'ye ödenmesi gereken paranın Kiev'e gönderilmesi ve AB'nin Ukrayna'ya 'doğrulama yapılmadan çok uzun süre' para tahsis etmeye karar vermesi gibi iki endişesi olduğunu getirmişti. (Sputnik)
 
- Alman Bild gazetesi Vladimir Zelenskiy ile Valeri Zalujnıy arasındaki anlaşmazlığın Avdeyevka yüzünden çıktığını ileri sürdü. Habere göre Zalujnıy Avdeyevka'dan çekilmek istiyor, ancak devlet başkanı Zelenskiy buna karşı çıkıyor. Donetsk'e 10 km mesafedeki Avdeyevka uzun süredir Rus kuşatması altında. Rusya Savunma Bakanlığı bölgede ilerleme kaydettiklerini duyurmuştu.
 
- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği'ne üye ülkeleri bir an evvel Ukrayna'ya askeri yardımları arttırma konusu görüşmeye çağırdı. Scholz "Bu bugün çözülecek bir mesele değil, ama tartışma bir an evvel başlamalı" şeklinde konuştu.
 
- Reuters'in haberine göre Ukrayna'nın 14 Çin şirketini "Savaş sponsorları" listesine almasından sonra Pekin'den uyarı geldi. Ajans Çin'in Ukrayna'yı "olumsuz sonuçlar" konusunda uyardığını aktarıyor.
 
- Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Rusya ile ilişkilerden sorumlu departmanı lağvettiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Rusya ile ilişkiler konusuyla bundan sonra Asya ve Okyanusya masası ilgilenecek (Tass).
 
- Rus yayıncı AST, ünlü yazar Ludmila Ulitskaya'ya telif ödemelerini askıya aldıklarını duyurdu. Karara gerekçe olarak "Ulitskaya'nın Ukrayna'ya yardım yapması" gösterildi. Yazarın kitapları Türkçeye de çevrilmişti.
 
SON HABER
 
- AB, Macaristan'ın engellemesiye karşılaşan Ukrayna'ya yardım paketi için sonunda anlaşmaya vardı. AB Konsey Başkanı  Charles Michel, sosyal medyadan "27 AB ülkesi Ukrayna'ya 50 milyar euroluk tahsisi onayladı" açıklamasını yaptı.  Michel, "Bu karar Ukrayna için istikrarlı, uzun vadeli ve öngörülebilir finansman sağlayacaktır" dedi. Macaristan'ın da itirazını son anda geri çektiği belirtiliyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- NATO Avrupa'da son 40 yılın en büyük tatbikatının temel etabına başladı. Steadfast Defender 2024 tatbikatı 31 Mayısa kadar devam edecek. Rusya tatbikatı "Rusya'nın güvenliğine tehdit" olarak nitelemişti.
 
NATO en son 1988 yılında REFORGER (Güçlerin Almanya'ya Dönüşü) adı altında bu denli büyük bir tatbikat düzenlemişti. Steadfast Defender 2024 tatbikatına 31 NATO ülkesinden 90 binin üzerinde asker katılıyor. İttifaka henüz üye olmayan İsveç de katılımcılar arasında.
 
RBC gazetesi tatbikatta 50'den fazla geminin yanı sıra 80 savaş uçağı ve helikopterin, 1,1 askeri aracın, 133 tankın ve 533 zırhlı piyade taşıyıcısının görev alacağını aktardı.
 
- NATO Genel Sektereteri Jens Stoltenberg Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Stoltenberg'i Norveç Liberal Partisi'nin yöneticilerinden eski kültür bakanı Abid Radja'nın aday gösterdiği bildiliyor.
 
- ABD Maliye Bakanı Janet Yellen, Kongre'yi Ukrayna'ya askeri yardım paketini bir an evvel onaylamaya çağırdı. Yellen askeri yardımların kesilmesi halinde "askeri çatışmadan Rusya'nın galip çıkacağını" söyledi.
 
- Financial Times gazetesi, Avrupa Birliği yetkililerinin Ukrayna'ya yardım kararını veto eden Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı ikna etmek için son bir girişimde bulunduğunu bildiriyor. Girişimden sonuç alınamaması halinde Macaristan'ın oy hakkının askıya alınması gündeme gelecek. Habere göre AB ülkelerinin liderleri bugün Orban'la özel bir görüşme gerçekleştirecek.
 
- Duma Savunma Komitesi Başkanı Andrey Kartapolov, St. Petersburg'a dün düzenlenen insansız hava aracı saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kartapolov dünkü saldırının "göstermelik" olduğunu, ancak Ukrayna ordusunun ileride "korku salmak" adına kültürel ve tarihsel açıdan öneme sahip yapıları hedef alabileceğini söyledi.
 
- Tayland'da gözaltına alındıktan sonra iadeleri yılan hikayesine dönen Bi-2 grubunun mensupları İsrail'e ulaştı. Grup üyeleri Rusya'nın yanı sıra İsrail ve Avustralya vatandaşlıklarına sahip.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- CNN, bu hafta sonuna kadar Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin, Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy'i görevden alınmasına ilişkin bir kararnameyi imzalayacağını iddia etti. CNN'in ismini açıklanmayan kaynaklarına göre, Zelenskiy, 29 Ocak Pazartesi günü ofisinde yaptığı toplantıda Zalujniy'nin görevden alınması kararını duyurdu, ancak kamuoyuna açıklanması şimdilik ertelendi.  Kaynaklar, sakin geçen görüşme sırasında Zelenskiy'nin yeni pozisyon teklifini reddeden genelkurmay başkanına "Yeni görevi ret, görevden alınma gerçeğini değiştirmiyor" dediğini aktardı. CNN'e göre olası halefler arasında Askeri İstihbarat Dairesi Başkanı Kirill Budanov ve Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Aleksandr Sırskiy isimleri öne çıkıyor.
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye'nin, ABD'nin S-400'lere ilişkin endişelerini gidermesi halinde yeniden F-35 programına katılmasının mümkün olduğunu söyledi. Kirby, günlük basın brifinginde F-35'lere ilişkin bir soruyu yanıtladı. Türkiye'ye F-16'ların satılmasının ardından bu ülkenin F-35 programına geri dönüp dönemeyeceğine ilişkin soruya Kirby, bu konuda şu anda bir değişiklik ya da güncel bir gelişme olmadığı yanıtını verdi. Kirby, "Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor, eğer Türkiye bu konudaki endişelerimizi giderebilirse ondan sonra F-35 programına katılımı restore edilebilir" dedi. Türkiye'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, 'Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sistemiyle ilgili durumun çözülmesi halinde Türkiye'yi yeniden F-35 programına kabul etmekten memnuniyet duyacaklarını' belirtmişti. (Sputnik)
 
- Rusya'nın Belgorod ve Voronej bölgelerinde bu sabah saatlerinde altı insansız hava aracı düşürüldüğü bildiridi. Rusya Savunma Bakanlığı'nın Telegram'daki haberine göre, hava savunma sistemleri Belgorod bölgesi üzerinde dört, Voronej bölgesi üzerinde iki insansız hava aracını imha etti
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma güçlerinin dün Karadeniz üzerinde 17, Kırım üzerinde üç Ukrayna füzesini imha ettiğini bildirdi Açıklamaya göre saldırılar Moskova saati ile 17:00 civarında gerçekleşti. Bakanlık, bir İHA enkazın Kırım'ın Lyubimovka köyü yakınlarındaki askeri birliğin topraklarına düştüğünü, hasar omadığını duyurdu.
 
- TASS ajansı, Nihni Novgorod bölgesi üzerinde iki İHA düşürüldüğü haberini geçti. Rusya Savunma Bakanlığı ve yerel yetkililer bu haber hakkında yorum yapmadı. TASS'a göre herhangi bir can kaybı veya hasar yaşanmadı. (Kommersant)
 
- Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov'un AB ülkelerine yazdığı bir mektuptan alıntı yapan Bloomberg, Ukrayna'nın müttefiklerini top mermisi sıkıntısı konusunda bilgilendirdiğini yazıyor. Umerov, mektupta ordunun 1500 km'lik cephe hattının tamamı boyunca günde yalnızca 2 bin mermi kullanabildiğini belirtti. Mektupta Ukrayna'nın ayda 200 bin 155 mm'lik mermiye ihtiyacı olduğu belirtiliyor.
 
- AB diplomasi sorumlusu Josep Borrell, Avrupa Birliği'nin Ukrayna için bir milyon top mermisi üretme hedefinin mart ayına kadar ancak yarısına ulaşabileceğini itiraf etti.
 
-  Rosstat istatistiklerine göre Rusya'da sanayi üretimi 2023'de bir yıl öncesine göre yüzde 3,5 arttı. Aralık 2023'te sanayi üretimi aylık bazda yüzde 9,7 artış gösterdi. RBC'ya konşan uzmanlar özellike savunma sanayi ile ilgili sektörlerdeki büyük artışa dikkati çekiyor.
 
- Rusya Federasyonu Merkez Bankası istatistiklerine göre, 2023 yılı sonunda Rus bankalarındaki müşteri hesaplarındaki döviz rezervleri 30,9 milyar dolar, yani yüzde 16 azaldı. 1 Ocak itibarıyla bankalarda 170,4 milyar dolar mevduat kaldı. Bu, Kasım 2010'dan bu yana en düşük seviye.
 
- Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, Rusya’nın, Rus İl-76 uçağının Amerikan Patriot füzesi ile düşürülmesi olayına ilişkin uluslararası soruşturma çağrısını yorumlamaktan kaçınarak, Moskova'nın BM’ye böyle bir talepte bulunup bulunmayacağının beklenmesi gerektiğini söyledi. ‘BM'nin soruşturma yürütmek üzere uzman göndermeye hazır olup olmadığı’ sorusuna Dujarric, “Bu çok genel bir konu. Bir talep alıp alamayacağımıza ve bunun neleri kapsadığına bakalım, sonra konu hakkında yorum yapabiliriz” yanıtını verdi. (Sputnik)
 
- The Times gazetesi, eski Sivastopol Valisi Dmitri Ovsyannikov'un, yaptırımları ihlal ettiği suçlamasıyla Londra'da gözaltına alındığını yazdı. Gazeteye göre Ovsyannikov, 22 Ocak'ta Londra'daki evinde gözaltına alındı. İngiltere'de yaşayan eski vali, açtığı davayı kazanarak daha önce AB yaptırım listesinden çıkarılmıştı.
 
31 Ocak Çarşamba
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da esir düşen 195 Rus askerinin takas kapsamında ülkelerine döndüğünü, aynı sayıda esirin karşı tarafa teslim edildiğini açıkladı. Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy'de X'te yaptığı açıklamada 207 askerlerinin ülkeye geri döndüğünü duyurdu.
 
Takas İl-76 uçağının düşürülmesinden sonra gerçekleşen ilk esir değişimi oldu.
 
Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta takasa götürülen 65 Ukraynalı asker ile 6 mürettebat ve 3 refakatçinin bulunduğu İl-76 kargo uçağının Ukrayna ordusu tarafından ABD yapımı Patriot sistemiyle vurulduğunu belirtti.
 
Putin ayrıca olaya rağmen Ukrayna ile esir takasına devam edeceklerini söyledi.
 
- Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, NATO'nun kapsamlı tatbikatlarının Rusya için tehdit olduğunu ve Moskova'nın buna karşı koymak için gereken önlemleri aldığını vurguladı.
 
Kremlin Sözcüsü Peskov, Steadfast Defender 2024 tatbikatıyla Soğuk Savaş'tan bu yana en büyük güç gösterisine hazırlanan NATO'nun bu tür eylemlerle Rusya'yı tehdit ettiğini belirtti.
 
Rusya'nın NATO'yu bir cepheleşme aracı olarak gördüğünün altını bir kez daha çizen Peskov, "İttifak, ABD tarafından bilhassa cepheleşme aracı olarak tasarlandı, kuruldu ve şu anda da bu haliyle yönetiliyor. Bu araç, rolünü oynamaya devam ediyor ve elbette bu bizim için bir tehdit" dedi. (Sputnik)
 
- The Washington Post gazetesi, Vladimir Zelenskiy'nin Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujnıy'yı kovmak istemesinin ardında "Batılı müttefikleri etkileme amacının" yattığını ileri sürdü. Habere göre Zelenskiy Zalujnıy'e "Ukraynalıların askeri operasyonlardan yorulduğunu, batılı müttefiklerin ise askeri yardımı aalttığını" söyleyerek yeni bir genelkurmay başkanının durumu düzeltebileceğini söyledi. Gazete ayrıca Zalujnıy'nın kendisine telif edilen yeni görevi reddettiğini ve ordudan ayrılmayı düşündüğünü yazıyor.
 
- ABD ile Ukrayna askeri yardımların denetimi amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı.
 
- Rusya Maliye Bakanlığı sınırlı sayıda büyük şirketten bir defaya mahsus olarak alınan "düşeş vergisi" (windfall tax) sayesinde bütçeye 318,8 milyar ruble (3,55 milyar dolar) kaynak girişi sağlandığını açıkladı.
 
- Rusya Devlet Duması, ordu hakkında yalan haber yapan ve yayanların mal varlıklarına el konulmasını öngören yasa tasarısını üçüncü okuma aşamasında onayladı. Yasa onay için üst makama gidecek. 
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- St. Petersburg merkezli Fontanka gazetesi, Rus hava savunma sistemlerinin şehir merkezine yakın noktada bir insansız hava aracını düşürdüğünü yazıyor. Gazete İHA'nın sabah 4.20 sularında Kolpino üzerinde S-400 bataryası tarafından vurulduğunu aktardı. St. Petersburg Belediyesi olayda yaralanan olmadığını açıkladı.
 
Belediye yetkilileri ilerleyen saatlerde olayın şehir merkezine nispeten yakın bir noktada bulunan Nevkiy Mazut rafinerisinin içinde gerçekleştiğini bildirdi. 
 
Kommersant gazetesinin aktardığına göre sabah 4.20'de Kolpino üzerinde vurulan insansız aracı 4.50'de Nevskiy Mazut rafinerisine düştü.
 
Ukrayna son bir haftada üçüncü kez Rus petrol rafinerilerine saldırı düzenliyor.
 
Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Pskov Bölgesi’nde Rus hava savunma sistemlerinin Ukrayna insansız hava aracını vurduğunu açıkladı.
 
- Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, üretimin yavaş ilerlediği gerekçesiyle Uraltransmaş fabrikası yönetimini eleştirdi. Yekaterinburg'da bulunan fabrika Rus ordusu için obüs sistemleri üretiyor. Şoygu üretimin arttırlması direktifinin bizzat Vladimir Putin'den geldiğini anımsattı.
 
- Hollanda Savunma Bakanlığı Ukrayna'ya F-16 uçaklarını bu yıl içinde teslim etmeyi planladılarını açıkladı.
 
- Bloomberg ajansı Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya mart ayına kadar daha önce söz verilen 1 milyon yerine 600 bin adet topçu mühimmatı tedarik edebileceğini yazıyor. Ajansa konuşan kaynaklar üretim kaynaklı sorunlar ve stok endişeleri nedeniyle üye ülkelerin söz verilen miktara ulaşamadığını söyledi. Ajansın görüş istediği Ukraynalı yetkililer ise müttefiklerden destek gelmemesi halinde bile çarpışmaya devam edeceklerini belirtiyor.
 
- Rusya'da başkanlık adaylarından Andrey Bogdanov yarıştan çekildiğini duyurdu. Bogdanov yurtdışında kurulmuş bir şirkette parası bulunduğunu, bu yüzden adaylıktan çekildiğini söyledi.
 
- Başkanlık seçiminin bir diğer adayı Boris Nadejdin adaylığı için toplanan 105 bin imzayı Merkez Seçim Komisyonu'na sundu. Nadejdin "Soğukta sıra bekleyip imza veren herkesle gurur duyduğunu" söyledi. Nadejdin başkan seçilmesi halinde "özel askeri operasyonu sonlandırmayı" vadediyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Eski bir üst düzey Ukraynalı devlet yetkilisi The New York Times'a, Zelenskiy'nin Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy'i görevden almayı planladığını, ancak haberin önceden medyaya sızması nedeniyle bunu ertelediğini söyledi. Aynı kaynak Zelenskiy ile Zalujnıy'in 29 Ocak akşamı buluştuğunu ancak herhangi bir karar alınmadığını ekledi. Buna göre kararı erteleyen faktörlerden biri Zalujnıy'in yerini alacak birinin henüz bulunmaması. The Economist ise, göreve aday olan Ukrayna istihbarat şefi Kirill Budanov'un "son dakikada" vazgeçtiğini ileri sürdü. Economist'in haberine göre, Zalujniy kendisine önerilen Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Genel Sekreterliği görevini  reddetti.
 
- Rusya'da dün akşam saatlerinde internette yaşanan sorun yüzünden .ru uzantılı web siteleri açılamadı. Kommersant .ru alan adlarının çalışmasından sorumlu DNS altyapısında "doğru yapılandırılmama sorunu" yaşandığını, sonuçta çok sayıda internet kullanıcısının .ru alan adlarında bulunan sitelere erişimde zorluklarla karşılaştıklarını duyurdu. Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı sitelerin küresel DNSSEC altyapısıyla ilgili teknik bir sorundan etkilendiğini bildirdi. Runet'te büyük çaplı kesintiye neden olan küresel DNSSEC altyapısındaki sorunun gece büyük ölçüde çözüldüğümü duyuran bakanlık, erişim sorunlarının bir süre daha devam edebileceği konusunda uyardı.
 
- Almanya Hava Kuvvetleri, Rus Il-20M askeri uçağının Rügen adası üzerinde uluslararası hava sahasında uçarken sınırlarına yaklaşması nedeniyle Eurofighters jetlerinin emgeleme uçuşu yaptığını duyurdu.  Açıklamada, Eurofighters'ların Rus uçağına "doğuya dönüp rotasını değiştirene kadar eşlik ettiği" belirtildi.
 
- Politico gazetesi,  Pentagon'un 150 km menzilli GLSDB'lerin (Yerden Fırlatılan Küçük Çaplı Bombalar)) testlerini tamamladığını, yüksek hassasiyetli mermilerin ilk partisinin bugün Ukrayna'ya teslim edilebieceğini yazdı.  GLSDB, Amerikan Boeing Corporation ve İsveç Saab tarafından çoklu fırlatma roket sistemleri için geliştirildi. Politico, ABD ordusunun bombanın havadan atılan versiyonuna sahip olduğunu ancak ABD hizmetinde henüz karadan atılan bir versiyonunun bulunmadığını belirtiyor. Bir Amerikalı yetkili, bu bomba-mermilerin "Ukrayna için önemli bir potansiyel" olacağını söyledi.  Reuters'e göre, yeni silah "Ukrayna'nın şu anda ABD tarafından sağlanan HIMARS sistemleriyle ateşlediği füzelerin iki katı menzildeki hedefleri vurmasına olanak tanıyacak."
 
- Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kirill Budanov, Rada televizyonuna verdiği demeçte Rus birliklerinin Avdeyevka da dahil olmak üzere belli bölgelerde ilerlediğini söyledi.
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin savunmada olduğunu belirten Budanov, “Maalesef, Rus birliklerinin sahada belli bir ilerleyişinin olduğunu söyleyebiliriz. Avdeyevka yakınlarında da dahil” dedi. (Sputnik)
 
- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder düzenlediği basın toplantısında, Kongre tarafından ek finansmana onay verilmemesi nedeniyle ABD'nin Ukrayna'ya kendi askeri stoklarından yeni silah tedariki duyurma planı olmadığını söyledi. ‘Pentagon'un yeni silah tedariki duyurma planı olup olmadığı’ yönündeki soruya Ryder, "Elbette, başkanlık yetkisi kapsamında yeni bir duyuru yok. Hala Kongre'den çıkacak ek finansmanı bekliyoruz” yanıtını verdi.
 
- Ukrayna'da parlamentoya  yeni bir seferberlik yasa tasarısı sunuld. Tasarı zorunlu askerlik yaşını 27'den 25'e düşürüyor. Verhovna Rada'ya sunuan tasarıda "elektronik celp" sistemi getiriliyor.
 
- Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, Rusya'nın tepkisine rağmen eski Rus askeri ekipmanlarının ABD'ye devri kararının revize edilmeyeceğini söyledi. Noboa, "Teslimat gerçekleştirilecek.. Bunun askeri teçhizat değil hurda metal olduğunu kanıtladık. Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde askeri teçhizat devredilemez ancak hurda metal nakledilebilir" dedi.
 
- Efsanevi Sovyet pilotu Valeriy Çkalov'un torunu Daria Bogdanova, sosyal medyadaki bir tartışmada "Moskova'yı nükleer silahlarla vurmanın gerekli olduğunu" söyledi. Bogdanova'ya göre Hiroşima ve Nagazaki'ye yapılan atom saldırısı "çatışmanın bitmesi için harika bir sonuç verdi". (M. Komsomolets)
 
- Rusya'nın Harkov şehrine dün gece İHA'larla düzenlediği yoğun hava saldırısında bazı binaların isabet aldığı bildirildi.
 
- Finlandiya Savunma Bakanı Antti Häkkänen, vatandaşlık sisteminde reform yapılması ve Rusya vatandaşlarının Fin pasaportu almasının yasaklanması yönünde bir öneride bulundu. Finlandiya'da çifte vatandaşlık yasası 2003 yılında yürürlüğe girdi. Finlandiya İçişleri Bakanlığı'na göre 2020 yılı sonu itibarıyla çifte vatandaşlığa sahip 143 bin 256 kişi ülkede kalıcı olarak ikamet ediyordu. Bunların arasında en büyük pay 34 bin 890 kişiyle Rusya vatandaşlarının.
 
-  Raiffeisenbank, Rusya'dan döviz cinsinden yapılan transferlere ilişkin komisyonu 5 Şubat'tan itibaren 300 dolardan bin dolara çıkaracak.
 
30 Ocak Salı
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İskender ve Kalibr seyir füzelerinin üreticisi Almaz Antey firmasının tesislerini inceledi. Bakanlık, Şoygu'nun Yekaterinburg kentine giderek özel askeri harekatta etkili bir şekilde kullanılan İskender ve Kalibr füzelerinin üretim tesislerinde denetim gerçekleştirdiğini duyurdu.
 
Bakanlığın açıklamasına göre hava ve füze savunma sistemlerine yönelik güdümlü füze üretim planının 2 kattan fazla arttığını belirten Şoygu, bu alandaki devlet siparişlerinin eksiksiz olarak sağlanacağını umduğunu söyledi. (Sputnik)
 
- Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni harfiyen uygulamayı sürdüreceklerini söyledi. Fidan, "Bizler Montrö Sözleşmesi'ni harfiyen uygulamayı sürdüreceğiz. Bu konunun tartışılmasını bırakın, akıldan geçirilmesi bile söz konusu olamaz." ifadelerini kullandı.
 
- CIA Başkanı William Burns, Çin ve Rusya yüzünden dünyadaki "tartışmasız üstünlüklerini" yitirdiklerini söyledi. Burns teknoloji devrimi ve değişen casusluk yöntemleri gibi sebeplerden ötürü küresel rekaberin daha karmaşık hale geldiğini dile getirdi.
 
- Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, İngiltere'ye nükleer silah konuşlandırmaması konusunda ABD'yi uyardı. Ryabkov taktik nükleer silahların İngiltere topraklarına geri dönüşünün "Avrupa'da tehditlerin tırmanmasına" neden olacağını söyledi.
 
- St. Petersburg'daki eski Nissan fabrikasında XCITE markası altında üretim yaplacağı duyuruldu. Şu anda Avtovaz'a ait olan fabrikanın yeni adı St. Petersburg Otomobil Fabrikası.
 
- Mersin'deki Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesini yürüten Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom), St.Petersburg'dan Türkiye'deki nükleer santral sahasına donmuş Neva Nehri üzerinden ekipman göndererek tarihte bir ilke imza attı. Rosatom'dan yapılan açıklamaya göre şirket, St.Petersburg'dan Akkuyu NGS sahasına ekipman sevkiyatı için eşsiz bir operasyon gerçekleştirdi. Akkuyu NGS'nin birinci güç ünitesine ait iki yatay buhar kızdırıcı-ayırıcı, dün gece üç buzkıran ve iki römorkör eşliğinde donmuş Neva Nehri üzerinden geçti. Tarihte ilk kez kış mevsiminde nükleer santral ekipmanı göndermek için Neva Nehri boyunca köprüler kurulurken bu, yılın bu dönemi için nadir görülen bir durum olarak kayıtlara geçti. (Sputnik)
 
SON DAKİKA
 
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili ve Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland, Türkiye'nin ABD'den F-16 talebini yorumlayarak, "Türkiye’nin bu jetlere kavuşmasının ABD için bir öncelik olduğu aşikar" dedi. S-400 meselesinin "halledilmesi" gerektiğini vurgulayan Nuland, şunları kaydetti:
 
"Patriot satışını müzakere etme sürecindeydik ve bu müzakereler devam ederken Türkiye başka bir yöne gitti. Bu yüzden bugün bazı görüşmeler yaptık. Açıkçası bu S-400 meselesini halledebilirsek, ki bunu yapmak istiyoruz. ABD, Türkiye’yi F-35 ailesine geri almaktan memnuniyet duyacaktır. Ama önce bu diğer meseleyi çözmeliyiz ve bunu çözerken aynı zamanda Türkiye’nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasını sağlamalıyız. Uzun yıllardır hem S-400 alımından önce hem de o zamandan beri hava savunmasını güçlendirmeyle ilgili görüşmeyi teklif ediyoruz. Bildiğiniz üzere bu karmaşık bir konu. Bugünlerde herkesin hava savunmasına ihtiyacı var. Bunu dünyanın her yerinde görüyoruz. Ama yine de bu konuyu aşabilirsek, CAATSA meselesi ortadan kalkacak ve F-35 konuşmalarına geri dönebileceğiz." (Cumhuriyet)
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Geçtiğimiz günlerde Belgorod vilayetinde düşen İL-76 nakliye uçağının kara kutularının incelenmesinden sonra ilk sonuçlar açıklandı. Tass ajansı, kara kutulardan elde edilen bilgilerin uçağın dış müdahale sonucunda düştüğüne işaret ettiğini yazıyor. Ajansa konuşan yetkililer araştırmada sona gelindiğini ve nihai sonuçların yakında kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi. Olayda 65 Ukraynalı esir, 3 refakatçi ve 6 Rus ordusu mürettebatı hayatını kaybetmişti.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, gece saatlerinde Rusya'nın 5 farklı bölgesinde Ukrayna'ya ait 21 insansız hava aracının imha edildiğini açıkladı. (Sputnik)
 
- Ukraynalı milletvekilleri ülkenin dış borcunun 2022 şubatından bu yana ikiye katlanarak 145 milyar doları aştığını açıkladı.
 
- Norveç hükümeti göçmen merkezleri dışında yaşamayı seçen Ukraynalı göçmenlere yapılan mali yardımların kesileceğini duyurdu. Hükümetten yaplan açıklamada çocuk ve hayvan bakım yardımlarında da kısıtlamalara gidileceği bildiriliyor.
 
- Reuters'in bildirdiğine göre Japonya'nın en büyük petrol ve doğal gaz şirketi Inpex Corp, İrkutsk'ta faaliyet gösteren INK-Zapad projesindeki payını Japon ticaret şirketi Itochu Corp'a satma kararı aldı. Japon şirketler Sahalin-1 ve Sahalin-2 projelerindeki katılımlarını yaptırım kararlarına rağmen sürdürüyor.
 
Öte yandan Japonya Başbakanı Fumio Kisida, Rusya ile aralarındaki toprak itilaflarını sonlandırmak için barış anlaşması imzalayı istediklerini söyledi. Rusya ile Japonya 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana kağıt üstünde savaş halinde.
 
- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili ve Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland Türkiye ziyareti sırasında önemli açıklamalarda bulundu. CNN Türk'e konuşan Nuland ABD'nin Suriye'den çekilmeyeceğini dile getirdi. 
 
- Uluslararası Paten Birliği, 2022'de Pekin'de düzenlenen olimpiyatlarda ilk sırayı alan Rusya takımının bronz madalya almasına hükmetti. Birlik, yarışmalarda diskalifiye edilen Kamila Valieva'nın sonuçlarını toplam puandan düşme kararı alındığını, bunun da takım yarışmalarının sonucunu gözden geçirme gereğini beraberinde getirdiğini açıkladı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Ukrayna'dan gelen istifa ve azil haberleri yankı yarattı. Ukraynalı bazı milletvekilleri ve gazeteciler, akşam saatlerinde Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujniy'nin görevinden alındığını bildirdi. Zelenskiy'nin bu göreve Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kirill Budanov'u atadığı iddia edildi.  Ukrayna Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Sergey Nikiforov, Ukrayinska Pravda'ya   Zelenskiy'nin Zalujniy'i görevden almadığını söyledi.
 
Daha önce Interfax Ukrayna, adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırarak, istifa konusunda anlaşmaya genelkurmay başkanı ile cumhurbaşkanı arasındaki görüşme sırasında varıldığını yazdı. Censor.net web sitesinin genel yayın yönetmeni Yuri Butusov, cumhurbaşkanının kararnameyi imzaladığını iddia etti. İddiaata göre “yabancı partnererle yapılan istişareler” nedeniyle kamuoyuna açıklanmadı. Avrupa Dayanışma Partisi'nden Verhovna Rada milletvekili Aleksey Gonçarenko, Valery Zalujnıy'e büyükelçilik görevi teklif edildiğini ancak kendisinin reddettiğini iddia etti.
 
Bu arada Ukrayna Savunma Bakanlığı Telegram kanalında şu mesajı paylaştı: "Sevgili gazeteciler, hemen herkese cevap veriyoruz: Hayır, bu doğru değil." Ancak mesajda Valeri Zalujnıy'nın adı geçmedi. Bazı kaynaklar yalanlamaya rağmen görevden alma kararının alındığını, "en uygun zamanda" açıklanacağını iddia ediyor. Bir diğer haber ise görevi bırakması istenen Zalujniy'e herhangi bir başka görev önerilmediği, bu nedenle ayrılmayı reddettiği  yönünde.
 
Zalujniy  27 Temmuz 2021'den beri Ukrayna Genelkurmay Başkanlığo görevinde. Zalujnıy geçtiğimiz kasım ayında cephedeki durumun çıkmaza girdiğini söylemiş, Zelenskiy, durumu bir çıkmaz olarak değerlendirmeyi reddetmişti. 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Alman televizyon kanalı ARD'ye verdiği röportajda, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin mevcudunun yaklaşık 880 bin kişi olduğunu duyurdu. Orduyu "Aslında milyonluk mevcuda sahip" diye nitelendiren Zelenskiy, ülkeyi terk eden Ukraynalıların ya geri dönüp Ukrayna ordusu saflarına katılmaları ya da savaşanları desteklemek için vergi ödemeleri gerektiğini belirtti.
 
-  Belçika'nın AB Konseyi Başkanlığı temsilciliği, X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, AB büyükelçilerinin dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen kazançların Ukrayna'ya yardım etmek için kullanılması fikrini desteklediğini söyledi. 
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus hava savunma sistemlerinin Belgorod bölgesinin üzerinde Uragan çok namlulu roketatar sistemlerinden ateşlenen 3 füze düşürdüğünü bildirdi. (Sputnik)
 
- Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjártó, ülkesinin Ukrayna'ya silah konusunda yardım etmeyeceğini doğruladı.Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Szijjarto, "Size şunu açıkça söylemeliyim ki, daha önce yapmadığımız gibi gelecekte de Ukrayna'ya silah sağlamayacağız. Ama insani yardımı, başı dertte olan her Ukrayna vatandaşına yardım etmeyi asla reddetmedik, reddetmeyeceğiz" dedi. Bakana göre Macaristan, savaşın uzun sürmeyeceği yönündeki umudunu koruyarak Ukrayna'ya insani yardım sağlamaya hazır. Macaristan, Ukrayna ile Rusya arasındaki barış müzakerelerini savunmaya devam ettiklerini belirten Szijjártó, Budapeşte'nin bunun için gereken her şeyi sağlamaya hazır olduğunu doğruladı.
 
- Ukrayna Ulusal Bankası'nın verilerine göre Ukraynalılar yurt dışında her gün 35 milyon dolar harcıyor. Ukrayna Merkez Bankası Başkan Vekili Sergey Nikolayçuk " 2023 yılında yurt dışına çıkan Ukrayna vatandaşları, banka kartlarıyla ülkeden toplam 18 milyar dolar çekerek yurt dışında harcadı. 2022'de bu çıkış yaklaşık 20 milyar dolardı. Bu yıl bu hacimlerin önemli ölçüde azalarak yaklaşık 13 milyar dolara düşmesini bekliyoruz” dedi. Yurtdışındaki Ukraynalılardan 2023 yılının 11 ayı boyunca Ukrayna'ya yapılan transferler 10,6 milyar doları buldu.
 
- Hollanda, Kiev'e 122 milyon euro değerinde askeri yardım sağlayacak. Savunma Bakanı Kaisa Ollongren, yardımın mühimmat, teçhizat ve siber güvenlik için olacağını duyurdu.
 
- Reuters'in haberine göre Sibirya ve Uzak Doğu'da bulunan Rusya'nın en büyük gümüş yataklarını işlete Rus milyarder Aleksandr Nesis'e ait ICT grubu, Rusya'nın ikinci altın üreticisi ve en büyük gümüş üreticisi olan Polymetal International'ın yüzde 23,9'unu Ummanlı yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma sattı. Magadan ve Sverdlovsk bölgelerinin yanı sıra Habarovsk Bölgesi, Yakutya ve Çukotka'da da işletmelere sahip olan şirketin en büyük hissesinin alıcısı, Umman hükümetine ait yatırım fonu Mercury Investments International oldu. Umman. İşlem sonucunda ICT grubu, Moskova Borsası'ndaki sermayesi 2,6 milyar dolar olan Polymetal'deki hisselerinin tamamını sattı.
 
- Çekya Devlet Başkanı  Petr Pavel, "ABD başkan adayı Donald Trump'ın seçilmesi halinde Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Avrupa ve Ukrayna'nın yararına olmayacak bir anlaşmaya varabileceğini" savundu. Pavel, “Bu durumda uğraşmak zorunda kalacağımız bir oldu bittiyle karşı karşıya kalacağız" dedi. "Ancak Donald Trump'ın birçok şeye farklı baktığını gerçekten kabul etmeliyiz" vurgusu yapan Pave, "Trump kazanırsa Avrupa'nın ABD vatandaşlarının tercihine saygı duyması ve bu tür gelişmelere hazırlıklı olması gerekecek" diye ekledi.
 
- Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Anglosaksonların Rusya'ya karşı vekalet savaşına Ukrayna'daki çatışmadan sonra da devam edeceğini belirtti. St. Petersburg Devlet Deniz Teknik Üniversitesi'ndeki bir etkinlikte konuşan Patruşev, "Önceki gün, 27 Ocak'ta Leningrad'ın faşist ablukadan tamamen kurtarılmasının 80. yıldönümünü kutladık. İşçiler, öğrenciler, bilim insanları ve sanatçılar da dahil binlerce Leningradlının anısına saygılarımızı sunuyoruz. Onlar, Büyük Vatanseverlik Savaşı (2. Dünya Savaşı) yıllarında anavatanlarını savunmak için ayağa kalktı" dedi. Düşmanın Rusya topraklarına defalarca ateş ve kılıçla geldiğini anımsatarak şimdi de ABD, NATO ve onların tebaalarının Kiev'deki Nazi rejiminin ve çeşitli paralı askerlerin yardımıyla Rus halkına ve devletine karşı bir vekalet savaşı yürüttüğünün altını çizen Patruşev, Anglosakson dünyasının Ukrayna'daki çatışmanın 'sıcak safhasından' sonra da vekalet savaşına devam edeceğini vurguladı. (Sputnik)
 
-  Tayland'da gözaltına alınan Belarus çıkışlı ünlü muhalif Rus rock grubu Bi-2'nin mensuplarının Rusya'ya değil İsrail'e sınır dışı edilecekeri bildirildi. RBC'mın haberine göre, grup üyeleri, 25 Ocak'taki konserin ardından, izin belgelerinin yanlış doldurulması nedeniyle gözaltına alındı ​​ve Tayland'dan sınır dışı edilmelerine karar verildi. Grubun solisti Lyova'nın da aralarında bulunduğu dört müzisyen vatandaşlık sahibi oldukları için İsrail'e sınır dışı edilecek
 
- Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), ünlü Rus artistik patenci Kamila Valiyeva'ya doping yaptığı gerekçesiyle 4 yıl men cezası verdi. 
 
29 Ocak Pazartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- AB Konseyi, ilk olarak Rusya'nın Ukrayna'nın istikrarsızlaştırılmasına yönelik eylemleri gerekçesiyle 2014'te başlatılan kısıtlayıcı tedbirlerin süresinin 31 Temmuz'a kadar uzatıldığını açıkladı.
 
Açıklamada, AB yaptırımlarının Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'ya saldırısı sonrasında önemli ölçüde genişletildiği anımsatıldı.
 
AB, şimdiye kadar Rusya'ya yönelik 12 yaptırım paketi yürürlüğe koydu. Rusya'ya yönelik yaptırımlar, ticaret, finans, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünleri de içeren geniş bir yelpazeye yayılıyor. (Sputnik)
 
- Avrupa Birliği, Yekaterina Mizulina ve Güvenli İnternet Ligi adlı organizasyonu yaptırım listesine dahil etti. Mizulina özellikle rap müzik sanatçılarını hedef alan bir dizi gelişmede önemli rol oynayan isimlerden. AB, ayrıca hapisteki siyasetçi Vladimir Kara-Murza'nın davasına bakan hakim ve savcıları da yaptırım listesine aldı.
 
- Kremlin sözcüsü Dmitir Peskov, Putin'in seçim öncesi münazaralara katılmayacağını açıkladı.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı Rus birliklerinin Harkov Vilayeti sınırları içindeki Tabaevka köyünün kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı. Tabaevka, Kupyansk'a 20 km mesafede bulunuyor. RBC'nın bildirdiğine göre köyün 2001 yılı nüfusu 34.
 
- AB Diplomasi Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna'daki çatışmanın nasıl sona ereceğinin belirsiz olduğunu ve henüz "tünelin sonunda ışık" görmediklerini söyledi.
 
- İsveç Savunma Bakanlığı, ülkeye nükleer silah konuşlandırılmasını yasaklamayı öngören tasarıya karşı çıktı. Yeşiller Partisi temsilcileri ise nükleer silah yasağının İsveç'i daha güvenli bir ülke yapacağı düşüncesinde.
 
- Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşbili istifa ettiğini duyurdu. Garibaşvili iktidardaki Gürcü Hayali partisinin başına geçecek. Başbakanlık koltuğuna partinin şimdiki başkanı İrakli Kobahidze'nin geçebileceği bildiriliyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Yaroslav Valisi Mihail Yevrayev, bir insansız hava aracının bölgedeki petrol rafinerisini vurma girişiminde bulunduğunu duyurdu. Vali Yevrayev olayda yaralanan olmadığını ve rafineride yangın çıkmadığını belirtiyor.
 
Slavneft-YANOS rafinerisini hedef alan saldırının sabah saatlerinde gerçekleştiği öğrenildi. Rus basını dronun rafineriye isabet ettiğini, ancak yangın çıkmadığını aktardı.
 
Geçtiğimiz hafta Rusya'nın Leningrad Vilayeti'nde bir petrol rafinerisi dronların hedefi olmuştu.
 
Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı, hava savunma sistemlerinin Bryansk Bölgesi’nde Ukrayna’ya ait insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. 
 
- Rusya Merkez Seçim Komisyonu, Vladimir Putin'in başkan adaylığını onayladı. Putin 15-17 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek seçim için adaylığı onaylanan ilk isim oldu.
 
- Rusya Devlet Duması, ordu hakkında yalan haber yapan ve yayanların mal varlığına el konulmasını öngören tasarıyı ikinci okuma aşamasında da kabul etti. Tasarı üçüncü okumanın ardından imza için üst makamlara gidecek.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Ukrayna ordusunun mevcudunu 880 bin kişi olarak açıkladı. Alman ARD'ye söyleşi veren Zelenskiy kara kuvvetleri birliklerinin büyüklüğünü de 600 bin olarak paylaştı.
 
- Financial Times, 2024'ün ilk çeyreğinde inşaatına başlanması planlanan Sibirya'nın Gücü - 2 boru hattının temel atma töreninin ertelenebileceğini yazıyor. Gazete haberi Moğolistan yetkililerine dayandırdı. Moğolistan Başbakanı Luvsannamsrain Oyun-Erdene Çin ve Rusya'nın projenin ayrıntıları konusunda henüz bir uzlaşmaya varamadığını dile getiriyor. Moğolistan'dan geçmesi planlanan boru hattı üzerinden Rus gazının Çin'e taşınması öngörülüyordü.
 
- Rusya, hapisteki muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy'nın yakın çalışma arkadaşları hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. RBC'nın bildirdiğine göre haklarında tutuklama kararı çıkarılan isimler Mariya Pevçih, Kira Yarmış, Dmitri Nizovtsev ve Anna Biryukova. İlk üç isim ayrnı zamanda Rusya'nın yabancı ajan listesinde.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Moskova Borsası'nda haftanın ik günü işlem açılışında dolar kuru 90,19 rubleye yükseldi. Amerikan doları  90 ruble sınırını 16 Ocak'tan bu yana ilk kez aştı. Euronun satış fiyatı 97,72 rubleye çıktı.
 
- Almanya, Ukrayna'ya yetersiz yardım yaptıkları gerekçesiyle AB'deki ortaklarını suçladı. Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, AB ortaklarını Ukrayna'ya yaptıkları yardımın yeterli olmaması nedeniyle kınayarak, daha fazla katkı yapmaları çağrısında bulundu. Alman NTV kanalının aktardığına gör, Lindner'e göre Berlin, Kiev'e destek sağlanması için herşeyi yapıyor ve gerekirse yardımı artırmaya hazır. Ancak Lindner "diğer ülkelerin Ukrayna için çok az şey yapmaya devam etmesi halinde bunun gerçekleşmeyeceğini" vurguladı. Daha önce Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB ülkelerinin Ukrayna'ya daha fazla yardım etmesi gerektiğini söylemişti  Scholz, "Almanya'nın Kiev'i tek başına destekleyemeyeceğini, Almanya Ukrayna'ya çok fazla yardım yaparken diğer ülkelerin  kenara çekilmemesi gerektiğini" vurgulamıştı. 
 
-  Washington Post'un haber analizinde "Ukrayna'nın karşı saldırısının başarısızlığı Kremlin'de Rusya'nın küresel konumu konusunda iyimserliği ateşledi" denildi. Yazıda, Kiev'in finansmanı konusundaki çıkmazın hem Washington hem de Brüksel'de ortaya çıkması ve Ukrayna ordusunun cephede önemli bir başarı elde edememesi nedeniyle Rus seçkinlerinin çok daha iyimser hissetmeye başladığını söyledi. Gazete, Moskova'ya göre ABD'nin İsrail'in Gazze'yi işgaline verdiği desteğin aynı zamanda dünyanın birçok yerinde Washington'a zarar verdiğini ve küresel konumunu zayıflattığını yazıyor. Moskova'daki yetkililer ayrıca Çin ile artan ticaret, İran ile askeri işbirliği, Arap dünyasındaki diplomatik temaslar ve BRICS bloğunun (son zamanlarda İran, Suudi Arabistan, ABD dahil) genişlemesiyle Rusya'nın dünyadaki küresel konumunun iyileştirildiğine inanıyor.  Gazete, Rusya'nın ekonomik ve askeri konumunun Batı'nın beklediğinden daha istikrarlı olduğu inancının Vladimir Putin'in Mart ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde ülke içindeki konumunu güçlendirdiğini yazıyor. Yazıda,  “Rus seçkinleri arasında belli bir konsolidasyon oluştu. Gelecekte durumun Rusya lehine değişeceğine dair bir beklenti var” denildi.
 
-  İçişleri Bakanı Yerlikaya, Santa Maria Kilisesi'nde Pazar ayini sırasında bir kişinin ölümüne neden olan iki katil zanlısının yakalandığını duyurdu. Gece saatlerinde yeniden açıklama yapan Yerlikaya, saldırıda IŞİD ihtimali olduğu bilgisini vererek, "Gün boyu emniyet mensuplarımız 30'dan fazla baskın düzenledi. 47 şahıs gözaltına alındı. Cinayet zanlısı 2 şahıs yakalandı. Biri Tacikistanlı diğeri Rusyalı olan bu zanlıların DEAŞ'lı olduklarını değerlendiriyoruz" dedi.
 
- Financial Times'ın edindiği bilgiye göre Avrupa Birliği, Ukrayna'ya yapılan yardımı bir kez daha engellemesi halinde Macaristan ekonomisini baltalayacak bir plan geliştiriyor. Habere göre Brüksel, istihdama ve büyümeye zarar vermek için Macar forintinin çöküşünü hedefleyecek ve ülkenin yatırım çekiciliğini azaltacak. FT'nin incelediği belgede, 1 Şubat'ta yapılacak zirvede herhangi bir anlaşmaya varılmaması halinde AB liderlerinin, "Macaristan başbakanının yapıcı olmayan davranışı nedeniye artık Budapeşte'ye fon sağlayamayacaklarını" kamuoyuna açıklayacakları iddia ediliyor. . Bu durum bütçe açığının finansman maliyetinin daha da artmasına ve döviz kurunun düşmesine neden olabilir. 
 
- Eski ABD Başkanı Trump, Joe Biden liderliğindeki mevcut ABD yönetiminin yasadışı göçmen işgalini durdurmaya yardımcı olmadığını, aynı zamanda milyarlarca doların Ukrayna’ya gönderildiğini belirtti. Trump yasadışı göçle ilgili "En büyük tehdit" ifadesini kullanırken Biden ise kampanya konuşmasında Trump'ı 'ezik' olarak nitelendirdi.
 
- Ukraynalı yetkililere göre Fransa, Ukrayna'ya 6'sı yakın zamanda teslim edilecek 78 adet Sezar topçu sistemi üretmeyi planlıyor. Bu sistemler için Kiev'e her ay 3 bin adet 150 mm'lik mermi aktaracak. 
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Antarktika'daki Vostok bilimsel araştırma istasyonunun yeni kompleksinin deneme amaçlı olarak faaliyete geçirilmesi emrini verdi. Açılış törenine Putin’in yanı sıra Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko da katıldı. Rusya’nın yeni Vostok bilimsel araştırma istasyonu, dünyanın en soğuk kutbunda inşa edilen ilk modern yapı olması nedeniyle büyük önem taşıyor. Antarktika'da birçok bilimsel çalışma imkanı sağlayan merkeze sahip ülke olan Rusya’nın, bu bölgede 10 farklı istasyonu bulunuyor. Bunlardan 5’inin yıl boyunca çalışabilme yeteneğine sahip olduğu diğer merkezlerin ise mevsimlik olduğu bilinirken, Vostok Bilimsel Araştırma İstasyonu, kıtanın merkezinde yer alan ve manyetik güney kutbunun yakınında bulunan tek istasyon olarak göze çarpıyor.  (Sputnik)
 
- Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan uyarılar sonrasında tüm dünyanın gündeminde ilk sıralarda yer alan X hastalığı Rus kamuoyunu da tedirgin ederken, ülkenin Sağlık Bakanı’ndan popülaritesi giderek artan hastalıkla ilgili açıklama geldi. Sputnik’e konuşan Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, ‘X hastalığı’nın sadece varsayımsal bir tehdit olduğunun altını çizerken, ancak COVID-19 salgınıyla mücadelede büyük tecrübe elde eden sağlık sistemlerinin buna da hazır olduğunu söyledi.
 
 
28 Ocak Pazar
 
- Yunan gazetesi Kathimerini, Yunan ordusunun artık kullanmadığı eski sistem ve ekipmanların Ukrayna'ya devredilmesi için gerekli talimatın verildiğini yazdı. Habere göre bu karar, ABD yönetiminin Türkiye'ye yeni F-16, Yunanistan'a da F-35 savaş uçaklarının satışına onay verdiğini duyurmasının ardından hayata geçirielcek. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Yunanistan Başbakanı Kiriakis Mitsotakis'e, Washington'un 200 milyon dolarlık yardımı karşılığında Ukrayna'ya silah transferi veya satışı teklifini içeren bir mektup gönderdiğini açıkladı. Açık kaynaklara göre Yunanistan'ın mevcudunda Tor, Osa, S-300 hava savunma sistemlerinin yanı sıra ZU-23-2 uçaksavar silahları var.
 
- Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna ordusu tarafından Uragan çoklu roketatar sistemlerinden fırlatılan bir füzenin Belgorod Bölgesi semalarında imha edildiği belirtildi.
Açıklamada, “27 Ocak'ta Moskova saatiyle 20.30 sularında, Kiev rejiminin Rusya topraklarındaki hedeflere Uragan çoklu roketatar sisteminden fırlatılan füzelerle terör saldırısı düzenleme girişimi önlendi. Füze, Belgorod bölgesinde konuşlu hava savunma sistemleri tarafından imha edildi” denildi. (Sputnik)
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı RIA Novosti'ye, Moskova'nın Batı'nın Rus varlıklarına ve gayrimenkullerine el koyma yönündeki tüm adımlarına yeterli ve etkili bir şekilde yanıt vermenin bir yolunu bulacağını söyledi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rusya Federasyonu'nun mülklerine el konulmasının hukuka aykırı olduğu ve devletlerin egemen eşitliği de dahil olmak üzere uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını ihlal ettiği malumdur" denildi. 
 
- Ukrayna Savunma Bakanlığı, havan topu mermisi satın alımında 1,5 milyar grivna (yaklaşık 40 milyon dolar) zimmete geçirme suçlamasıyla beş kişi hakkımda soruşturma başlattı.
 
- Donad Trump, Kongre'de Ukrayna'ya yapılacak yardımın engelini kaldırmanın ön şartı olarak masada olan Meksika sınır anlaşmasına karşı çıktığımı açıkladı. Kasım başkanlık seçimlerinde muhtemelen Cumhuriyetçilerin adayı olması beklenen Trump, her iki partiden senatörler tarafından tartışılan sınır anlaşması için "Kötü bir sınır anlaşması, hiç sınır anlaşması olmamasından çok daha kötüdür" dedi. Cumhuriyetçiler, Meksika sınırında daha sıkı kontroller talep etmiş, bunu, Ukrayna'ya 60 milyar dolarlık yardımın müzakere edilmesinin şartı haline getirmişti.
 
- Rusya ve Belarus liderleri Vladimir Putin ve Aleksandr Lukaşenko, 2024-2026 için yeni entegrasyon programlarını onaylayacak. Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre önümüzdeki üç yıllık dönem için yeni bir entegrasyon çözümleri paketi geliştirildi. 
 
- Ukrayna Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kirill Budanov, 24 Ocak'ta Belgorod bölgesine düşen Il-76 uçağının akıbetine ne Ukrayna ne de Rusya tarafının tam olarak cevap veremediğini iddia etti. Budanov “Durum tam olarak net değil” dedi.
 
- Yeni Alman sol partisi Sarah Wagenknecht Union'ın eş başkanı Sarah Wagenknecht, Almanya'yı Ukrayna'ya silah tedarikini durdurmaya ve Putin ile müzakerelere başlamaya çağırdı. Wagenknecht cumartesi günü yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki Ukraynalı generallerin bile artık inanmadığı bir zafer için Ukrayna'ya silah sağlıyoruz. Bu savaş müzakereler yoluyla çok hızlı bir şekilde sona erdirilmeli” dedi.
 
27 Ocak Cumartesi
 
SON HABER
 
-  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamasında, Ukrayna topraklarında Rusya karşıtı bir yerleşim bölgesi oluşturulduğunu ve Rusya'nın operasyon başlatmaktan başka seçeneği kalmadığını söyledi. Putin "Bugün Ukrayna olarak adlandırılan topraklarda Rusya karşıtı bir yapı oluşturmak için aktif olarak çalışmaya devam ettiler. Basitçe böyle bir Anklav yaratmaya başladılar. NATO'nun genişlemeyeceği konusunda bize üst üste on kez yalan söylediler. Fakat tüm bunlar bir araya geldiğinde bize başka bir seçenek bırakmadılar ve biz de özel bir askeri operasyon başlattık. Ancak savaşın başlangıcı bu değildi, Donbass'taki savaşı 2014'te Ukrayna başlattı" dedi.
 
Putin, Ukrayna'daki darbenin ardından Donbass'ta yaşanan olayların soykırım olduğunu, Rusya'nın tarihi topraklarında Rus halkının kimliksiz bir ulus olarak ilan edildiğini belirterek, “Darbeden sonra Donbass'ta olaylar başladı, Donbass'taki insanların imhası başladı. Bu sekiz yıl, neredeyse dokuz yıl devam etti. Orada yaşanan her şey özellikle de düşmanın işgal ettiği bölgelerde yaşananlar tam bir soykırımdı, bu başka şekilde adlandırılamaz. İnsanların imha edilmesi. Orada, tarihi bölgelerimizde Ruslar kimliksiz ulus ilan edildi ve bununla ilgili yasa çıkarıldı” diye konuştu.
 
Putin, özel askeri operasyonun Kiev'in 2014 yılında Donbass'ta başlattığı savaşı sona erdirme girişimi olduğunu, Rusya'nın hedeflerine ulaşacağını vurguladı. Putin, “Bu, özel askeri operasyon askeri güç kullanmalarına yanıt olarak, evet, askeri yollarla bu savaşı sona erdirme girişimidir. Belirlenen amaç ve hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.
 
Putin, Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi’nin (GUR) Rus İl-76 uçağında Ukraynalı savaş esirlerinin bulunduğunu bildiğini belirterek, "Mevcut Kiev rejiminin varlığı, şu ya da bu şekilde, kendi vatandaşlarına karşı olanlar da dahil olmak üzere her gün işlenen suçlara dayanıyor. Kendi askerlerini taşıyan İl-76 uçağımızı düşürdüler. Ana İstihbarat Dairesi, Ukraynalı 65 askeri personel taşıdığımızı biliyordu ve toplamda yanlış hatırlamıyorsam 190 kişinin götürülmesi planlanmıştı. Bunu bildikleri halde uçağa saldırı düzenlediler” dedi. Putin, uçağın düştüğü yerde bulunan silah parçalarının, Amerikan Patriot hava savunma sisteminden veya Fransız yapımı bir sistemden fırlatılan bir füze olduğunu gösterdiğini kaydederek, “Birkaç gün içinde kesin yanıt verilecek” dedi.
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birimlerinin, sağlanan hava savunma sistemlerini kullanma konusunda yetersiz eğitim aldıklarına dikkat çeken Putin, "Bunu bilerek mi, yoksa yanlışlıkla mı yaptılar bilmiyorum ama bunu yaptıkları açık. Çünkü, Kiev rejiminin kontrolündeki bölgelerden saat 11.10'da iki füzenin fırlatıldığı kaydedildi” diye konuştu. (Sputnik)
 
 - Yemen'de Husiler, Rus petrolü taşıyan bir tankere füze saldırısı düzenledi. Bloomberg'in haberine göre, Kızıldeniz'de Husilerin füzesiyle saldırıya uğrayan Trafigura Grubuna ait tankerin alev aldığı, yangın söndürme çalışmalarının sürdüğü ve savaş gemilerinin de yardım sağlamak için tankere yöneldiği bildirildi. RIA Novosti'nin şirketin açıklamasına dayandırdığı haberine göre, saldırıda can kaybı yaşanmadı .
 
- Beyaz Saray, İsveç'in NATO'ya kabul edilmesi konusunun karara bağlanmasının ardından Türkiye'ye 40 yeni F-16 teslimatını onayladı. BBC'nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı Cuma günü geç saatlerde ABD Kongresi'ne jetlerin 23 milyar dolar değerindeki satışının yanı sıra Yunanistan'a 8,6 milyar dolarlık gelişmiş F-35 savaş uçağı satışını onayladığını bildirdi. Kongrenin bu kararları oylaması gerekiyor. Türkiye ile yapılan anlaşma, 40 yeni F-16 ve ülkenin mevcut 79 F-16 uçağını modernize edecek ekipmanı içeriyor.
 
- Washington Post'ta yayınlanan bir makaleye göre Joe Biden yönetimi, geçen yılki başarısız karşı saldırının ardından, Ukrayna stratejisinde odak noktasını "toprakları geri almaktan çok, Kiev'in yeni Rusya saldırılarına karşı koymasına yardım etmeye" kaydıracak ve aynı zamanda Ukrayna'nın savunma yeteneklerini güçlendirme yönündeki uzun vadeli hedefe doğru ilerleyecek.  Gazete, Rusya'nın savunma hatlarının yoğun şekilde güçlendirilmesi nedeniyle sadırı çabalarının boşa çıktığını vurguluyor.  Yazıda, "Karşı saldırı tekrarlanırsa büyük ihtimalle yine Vladimir Putin'in gücünün teyidi olacak aynı sonuç ortaya çıkacak. Bu nedenle müttefikler uzun vadeli planlar geliştiriyorlar" denildi.
 
- The Telegraph gazetesine göre ABD, 15 yıl aradan sonra ilk kez İngiltere'de nükleer silah konuşlandıracak. Amerikan nükleer füzeleri 2008'de İngiltere topraklarından çıkarılmıştı. ABD'nin planı, İngiltere'nin Suffolk ilçesindeki Lakenheath askeri üssüne nükleer silah konuşlandırılmasını içeriyor. Daha önce ABD'nin iki F-35A avcı-bombardıman uçağı filosunu bu üsse transfer edeceği bildirilmişti. Bu fioda, taktik nükleer silah taşıma kapasitesine sahip 54 uçak bulunuyor.
 
- Rusya İçişleri Bakanlığı, yazar Boris Akunin'i ( gerçek adı Grigori Çkhartişvili) arananlar listesine koydu. Daha önce Rus yetkililer, Akunin'i "yabancı ajan" ve "terörist ve aşırılık yanlıları listesine" dahil etmişti.
 
26 Ocak Cuma
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
-Rus milletvekili Şamsail Saraliyev, Ukrayna ile asker cenazeleri takası gerçekleştiğini duyurdu. Saraliyev'in açıklamasına göre Rusya 55, Ukrayna tarafı da 77 askerin cenazesini geri aldı.
 
Öte yandan Rusya Soruşturma Komitesi, düşen İl-76 uçağında bulunan Ukraynalı askerlere ait olduğu belirtilen bazı cesetlerin ve kimliklerin görüntülerini yayınladı.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova İsveç'in NATO üyeliğinin Baltık bölgesinin güvenliği üzerinde son derece olumsuz bir etkisi olacağını, Moskova'nın tehditleri ve Rusya'nın savunma yeteneklerinin zayıflamasını önlemek için misilleme tedbirleri alacağını söyledi. (Sputnik)
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaklaşan başkanlık seçimleri için 300 dış temsilcilikte sandık kurulacağını duyurdu.
 
- Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, şu anda Rusya'nın NATO ülkelerine yönelik bir saldırı tehdidinin bulunmadığını söyledi. Bild'e konuşan Pistorius bununla birlikte gelecekte böyle bir saldırı riskini gözardı edemeyeceklerini dile getiriyor.
 
- Ukrayna, Çin lideri Şi Cinping'i İsviçre'de düzenlenecek barış zirvesine davet etti. Çin'in davete ne yanıt vereceği konusunda henüz dünya basınında bir açıklama yer almadı.
 
- Hırvatistan mahkemesi, Rus yanlısı Ukraynalı politikacı Viktor Medvedçuj'a ait olduğu belirtilen 211 milyon dolarlık yatın Ukrayna'ya verilmesine hükmetti. (Kommersant)
 
- RBC gazetesi St. Petersburg'da Hyundai'ye ait otmobil fabrikasının Rus Art-Finans şirketine satışının tamamlandığını yazıyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Politico dergisi, Macaristan'ın Ukrayna'ya mali yardım paketini yine bloke etmesi halinde Avrupa Birliği içindeki oy hakkından mahrum kalabileceğini yazdı. Dergiye konuşan diplomatik kaynaklar Orban yönetimine karşı Avrupa Birliği Sözleşmesi'nin 7. maddesini işletme konusunu değerlendirdiklerini ve bunun "gerçekçi bir seçenek" olabileceğini söyledi. Orban 50 milyar euroluk yardım paketini bloke etmişti.
 
Öte yandan Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkēvičs, 50 milyar euroluk yardım paketinin önümüzdeki hafta onaylanmasının büyük olasılık olduğunu söyledi.
 
- Zelenskiy'nin biyografisini kaleme alan Simon Schuster, devlet başkanı ile genelkurmay başkanı arasındaki gerginliğin sebebini de açıkladı. Schuster'in The Showman adlı kitapta anlattığına göre, Zalujnıy askeri planları "üst kademede casusluk" şüphesiyle Zelenskiy'e "ayrıntılara girmeden" aktardı. Schuster, Zelenskiy'nin ofisinin bu nedenle Zalujnıy'nin bazı politik hırsları olabileceği düşüncesine kapıldığını ileri sürüyor.
 
- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Rusya, Türkiye, Suriye ve İran istihbarat servislerinin temsilcileri arasındaki dörtlü temasların sürdüğünü belirtti.
 
Suriye krizine çözüm amaçlı Türkiye, Rusya ve İran'ın garantörlüğünde oluşturulan Astana formatındaki Suriye görüşmelerinin 21.'si Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapıldı.
 
Toplantıların ardından Sputnik'e demeç veren Lavrentyev, Rusya, Türkiye, Suriye ve İran istihbarat servislerinin temsilcileri arasındaki dörtlü temasların sürdüğünü kaydederek Ortadoğu'daki gerilim ışığında dört ülkenin savunma bakanları arasında müzakereler yapılabileceğini söylemek için henüz erken olduğunu belirtti. (Sputnik)
 
- Moskova Lefortovo Mahkemesi, The Wall Street Journal muhabiri  Evan Gershkovich'in tutukluluğunu 30 Marta kadar uzattı. Gerschkovich 2023 martında casusluk şüphesiyle gözaltına alınmıştı.
 
- Kommersant, Belgorod'da düşen İl-76 nakliye uçağının kara kutularının inceleme için Moskova'ya getirildiğini yazıyor.
 
- Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, Kiev'in ABD'den Rus varlıklarına el konulması da dahil olmak üzere "her türlü destek garantisi" aldığını söyledi.
 
- Nestle, Rusya'da kedi ve köpek maması fiyatlarına yüzde 12 zam yapacağını duyurdu.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Bloomberg ajansının iddiasına göre Rusya, Ukrayna'daki çatışmanın sona erdirilmesi için müzakerelere hazır olduğu yönünde ABD'ye sinyaller gönderiyor. Ajans haberi "Kremlin'e yakın kaynaklara" dayandırdı.
 
Söz konusu kaynaklar Moskova'nın "Ukrayna'nın tarafsız kalması" talebinden büyük olasılıkla vazgeçebileceğini dile getirdi. Bu ise Ukrayna'nın NATO'ya üye olabilmesi demek. Ancak buna karşılık fiilen Rusya'nın kontrolünde olan bölgelerin Rusya toprağı olarak tanınması talep ediliyor.
 
Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, konuyla ilgili "amaçlarına ulaşana kadar özel askeri operasyona devam edeceklerini" yineledi.
 
- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin ardından İsveç'in NATO'ya üyeliği kararını onayladı. Karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında da yayımlandı. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılımına verdiği onayı memnuniyetle karşıladıklarını ve NATO üyeliği yolunda kritik bir eşiğin aşılmış olduğunu ifade etti.
 
"Türkiye parlamentosunun, son derece yetenekli bir savunma ortağı olarak İsveç'in (NATO'ya) kabul protokolünü onayladığına" değinen Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, "Türkiye'nin onay belgesini almayı ve Macaristan'ın da bu konuda hızla harekete geçmesini sabırsızlıkla bekliyoruz." ifadelerini kullandı. (NTV)
 
-  Rusya'nın Birleşmiş Milletler temsilcisi Dmitri Polyanski, Ukrayna'nın İl-76 uçağını Patriot ve IRIS-T sistemleriyle düşürdüğünün ortaya çıkması halinde ABD ve Almanya'nın saldırının ortakları haline geleceğini söyledi.
 
Pentagon Sözcü Yardımcısı Singh ise Il-76'nın Amerikan silahlarıyla düşürülüp düşürülmediğini araştırdıklarını açıkladı.
 
- Vladimir Zelenskiy'nin biyografisini kaleme alan Time muhabiri Simon Schuster, 2022 nisan ayındaki müzakereler sırasında Batının Ukrayna liderinden Moskova'ya bazı taviz vermesini istediğini yazdı. Schuster The Showman adlı kitapta ayrıca müzakereye katılan tarafların Zelenskiy ile Putin'i bir araya getirmek için de çaba harcadığını belirtiyor.
 
- Rusya'nın Washinton Büyükelçiliği, ABD yönetiminin Rus diplomatların New Orleans'ta düzenlenen Uluslararası Tahıl Konseyi'nin toplantısına katılımına izin vermediğini açıkladı. 
 
- Rusya'ya bağlı Buryatya'nın başı Aleksey Tsıdenov, cumhuriyetin başkenti Ulan Ude'nin belediye başkanını seçmek için düzenlenen seçimin kaldırılmasını öngören bir yasa tasarısını parlamentoya sundu. Tasarının kabul edilmesi halinde belediye başkanları seçimle iş başına gelen yerel yönetim merkezlerinin sayısı dörde düşecek. Bunlar Abakan, Anadır, Habarovsk ve Yakutsk.
 
SON HABER
 
- Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisinde, "Türkiye’nin mevcut riskleri bertaraf etmeyi amaçlayan yaklaşım ve uygulamalarını Montrö rejimi çerçevesinde titizlikle sürdüreceği" bildirildi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantı, 3 saat 45 dakika sürdü. Toplantı sonrası bildiri yayımlandı. Bildiride "Kızıldeniz’deki son gelişmeler değerlendirilmiş; Filistin meselesinin yansımalarını da ihtiva eden ve küresel istikrara yönelik menfi tesirleri bulunan mevcut durumun bir an evvel çözüme kavuşturulmasının önemine dikkat çekilmiştir." denildi. Devamında, "Bölgesel ve küresel riskleri artıran Rusya-Ukrayna Savaşı’nın acil bir ateşkes ve kalıcı barışın tesisiyle sona ermesinin önemine işaret edilmiş; Türkiye’nin mevcut riskleri bertaraf etmeyi amaçlayan yaklaşım ve uygulamalarını Montrö rejimi çerçevesinde titizlikle sürdürerek Karadeniz’de barış ve istikrarın hâkim olmasına yönelik gayretlerini gerek gıda güvenliği bağlamındaki girişimler gerekse Karadeniz mayın karşı tedbir görev grubu gibi uygulamalarla muhafaza edeceği ifade edilmiştir" vurgusu yapıldı. 
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
-  St. Petersburg'da mahkeme Vladlen Tatarski'yi öldürdüğü şüphesiyle yardılanan Darya Trepova'yı 27 yıl hapse mahkum etti. 26 yaşındaki Trepova modern Rusya tarihinde en yüksek hapis cezasına çarptırılan kadın oldu. Trepova kararı temyize götüreceğini açıkladı.
 
Vladlen Tatarski St. Petersburg'da bir etkinlik sırasında düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti. Trepova'nın etkinliğe içinde bomba bulunan bir büst getirdiği bölgedeki güvenlik kameraları tarafından tespit edilmişti.
 
Öte yandan DNR eski savunma bakanı İgor Girkin (Strelkov) Moskova'da yargılandığı davada 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Girkin "aşırılık çağrısı" yaptığı gerekçesiyle yargılanıyordu.
 
- TASS ajansı Belgorod'da düşen İl-76 nakliye uçağının enkazında hava savunma roketi kalıntısı bulunduğunu bildiriyor. Ajans uçağın gövdesinde roket şarapneli izlerine rastlandığını aktardı.
 
- Rusya Devlet Başkanı Putin Rusya'nın çıkarlarının yok sayılmasına asla izin vermeyeceklerini vurguladı. Immanuel Kant Baltık Federal Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın kendi ulusal çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve başkalarının bu çıkarları yok saymasına yahut ihmal etmesine etmesine asla izin vermeyeceğini dile getirdi. (Sputnik)
 
- Ukrayna, Rus doğalgazının Ukrayna üzerinden Avrupa'ya akışını sağlayan anlaşmaların 2024 sonrası için uzatılmayacağını duyurdu.
 
Bakanlar Kurulundan yapılan açıklamada, Ukrayna yönetiminin doğalgaz transiti konusundaki tutumunun net olduğu belirtilerek, "Avrupa'ya boru hatları ile doğalgaz akışını öngören anlaşmanın süresi 2024 yılı sonunda dolacak. Rusya ile bu konuda yeni görüşme yapma gibi bir düşüncemiz yok. Anlaşma uzatılmayacak" ifadesi yer aldı.
 
Açıklamada, doğalgaz konusunun ancak "Avrupa Birliği üye devletlerinin gündeme getirmesi durumunda" görüşülebileceği vurgulandı. (Sputnik)
 
- Almanya Soğuk Savaş'tan bu yana ilk kez bir savunma planı geliştireceğini duyurdu. MDR'e konuşan askeri yetkililer söz konusu planın Almanya'nın yanı sıra bir bütün olarak Avrupa'ya yönelik tehditler dikkate alınarak tasarlandığını belirtiyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Rusya Devlet Duması Savunma Komitesi Başkanı Andrey Kartapolov, İl-76 uçağının düşürülmesine rağmen Ukrayna ile esir takası yapmaya devam edeceklerini söyledi. Kartapolov müzakerelerin "bütün gerçekliklerin dikkate alınarak" süreceğini, "başka bir çıkış yolunun bulunmadığını" açıkladı.
 
Öte yandan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yetkilisi, Sputnik’e yaptığı açıklamada, Ukrayna tarafından düşürülen Rus İl-76 askeri nakliye uçağının her iki kara kutusunun da Belgorod bölgesindeki kaza yerinde bulunduğunu bildirirken, teknik durumlarının iyi olduğunu söyledi.
 
Yetkili, “Uçuş parametreleri kayıt cihazı ve ses kayıt cihazı olmak üzere her iki kara kutu da bulundu” ifadelerine yer verdiği demecinde, bulunan kara kutuların Soruşturma Komitesi’ne teslim edildiğini ekledi.
 
- Tuapse bölge yönetimi dün gece bölgedeki petrol rafinerisinde yangın çıktığını duyurdu. Bölge yöneticisi Sergey Boyko yangının çıkış nedeniyle ilgili açıklamada bulunmadı.
 
- Forbes dergisi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Rusya'dan Arap ülkeleriyle yapılan vergi anlaşmalarını gözden geçirmesini istediğini aktardı. İki ülke arasında mükerrer vergiden kaçınmak için müzakereler yürütülüyor.
 
- Foreign Policy dergisi ABD yönetiminin Suriye'den asker çekme konusunu değerlendirdiğini yazıyor. Pentagon ise derginin haberinde yer alan iddiaları yalanladı.
 
- Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, savunma hattı inşaatının savaşa hazırlık anlamına gelmediğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde üç Baltık ülkesi ortak savunma hattı inşa edeceklerini duyurmuştu.
 
- Belarus, Avrupa'ya transit giden Rus ve Kazak petrolünden aldığı vergiyi arttırdı. 1 Şubattan itibaren geçerli olacak artış Kazakistan için yüzde 38, Rusya için yüzde 10,2 olarak belirlendi.
 
- Afgan yayın organı Hasht e Subh, geçtiğimiz günlerde Badaşhan vilayetinde düşen Rusya'ya ait Falcon 10 uçağından 1,2 milyon doların çalındığını duyurdu. Kommersant'ın aktardığı habere göre Taliban yönetimi olayla ilgili soruşturma başlattı.
 
- Tayland polisi Rus rock grubu Bi-2'nın üyelerini gözaltına aldı. Grubun ülkede izinsiz konser verdiği bildiriliyor. Grubu oluşturan İgor Bortnik ve Şakesandr Uman, Rusya'nın özel askeri operasyonuna karşı çıkarak ülkeden ayrılmıştı.
 
SON HABER
 
- Kremlin sözcüsü Peskov, Rusya'nın Belgorod yakınlarında Ukraynalı savaş esirleriyle birlikte düşen Il-76 uçağına ilişkin uluslararası bir soruşturmayı, bunun "Kiev rejiminin suç teşkil eden eylemlerine yönelik bir soruşturma olarak değerlendirilmesi" koşuluyla kabul ettiğini söyledi. Zelenskiy'nin uçak kazasına ilişkin uluslararası soruşturma talebini yorumlayan Peskov, "Kiev rejiminin suç eylemlerine ilişkin uluslararası bir soruşturmayı kastediyorsa, bu kesinlikle gerekli" dedi.
 
- RIA Novosti'nin haberine göre, Il-76 askeri nakliye uçağının kaza mahallinde iki kara kutu da bulundu. Habere göre uçuş parametrelerini kaydeden bir cihaz ve bir ses kayıt cihazı bulundu, soruşturma ekibine teslim edildi.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Zelenskiy,  "Ukrayna, Il-76 kazasıyla ilgili uluslararası soruşturma talep edecek" dedi. Konuyla ilgili olağanüstü toplantı yapan Zelenskiy, “Uçak kazasının Rusya topraklarında, kontrolümüz dışında meydana geldiğini göz önünde bulundururarak, bütün gerçekleri açıkça ortaya koymak gerekiyor. Devletimiz uluslararası bir soruşturma yapılması konusunda ısrar edecek" diye konuştu. Rusya, Moskova-Çkalovski'den kalkan ve Belgorod'a giden uçağın Moskova saatiyle 11.15'te Ukrayna tarafından fırlatılan füzeyle vurulduğunu açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı olayı terör saldırısı olarak tanımladı.
 
- Güvenlik Konseyi'ne başkanlık eden Fransa'dan bir temsilci, BM Güvenlik Konseyi'nin, Rus Il-76 uçağının düşmesinin koşullarını görüşmek üzere bu akşam akşamı toplanacağını söyledi. Rusya'nın dün akşam acil topantı yapılması talebi Fransa tarafından reddedilmişti.
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov BMGK toplantılarına katılmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Kiev'in Rus İl-76 uçağına yönelik saldırısıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) acil toplanmasını talep ettiklerini ve dönem başkanı Fransa'nın yükümlülüklerini bir an önce yerine getirmesini beklediklerini dile getirdi. Uçağın düşmesinin hemen ardından Ukrayna tarafının Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için 'bir zafer daha' iddia ettiğini hatırlatan Lavrov, uçağın esir taşıdığı ortaya çıkınca, Ukrayna propagandasının zaferleriyle ilgili haberleri 'halının altına süpürmeye' başladığını da sözlerine ekledi. Lavrov, "Tekrar ediyorum: Bu bilgi bize yeni ulaştı ve doğrulanıyor. Bu amaçla bugün Güvenlik Konseyi'nin Ukrayna tarafının tüm bunların nasıl olduğunu anlatabileceği bir toplantı yapması konusunda ısrar ediyoruz" dedi. Lavrov, Belgorod bölgesi üzerinde Ukrayna tarafından düşürülen İl-76 uçağında Ukraynalı mahkumların bulunduğuna dair Rus tarafının açıklamaları üzerine Batılı temsilciler tarafından temsil edilen 'uluslararası toplumun' güvensizliği ihtimalinden endişe duymadığını söyledi. Lavrov uçağın askeri personeli daha sonra yapılacak bir takas için taşıdığını belirterek, "Ukrayna askeri kurumlarındaki Ukraynalı yetkililerin böyle bir takasın hazırlandığından habersiz olmaları mümkün değil" dedi. (Sputnik)
 
- Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Associated Press’e verdiği demeçte tüm dünyada Ukrayna'daki çatışmaya alışma eğiliminin olduğunu ve bunun endişe verici olduğunu söyledi. Grandi, "Bence bu yılın geçen yıla göre en büyük farkı, bunun artık tüm dünyada haber olmaması. Ukraynalıların çektiği acılara alışmaya yönelik belirli bir eğilim var” dedi. Ukrayna'ya insani yardım konusundaki görüşmelerin siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle uzadığını belirten Grandi, ABD ve Avrupa Birliği'ne Kiev’e yönelik yardım paketlerini onaylama çağrısı yaparak, insani yardımın siyasetin elinde rehin tutulmaması gerektiğini hatırlatmanın görevi olduğunu vurguladı. Daha önce BM, 2024 yılında Ukrayna'daki savaştan etkilenenleri ve Ukraynalı mültecileri desteklemek için toplam 4.2 milyar dolar yardım yapılması çağrısında bulunmuştu. (Sputnik)
 
- Orenburg yetkilileri düşen Il-76 uçağında ölen mürettebatın listesini yayınladı. Uçakta takas için nakledilen 65 Ukraynalı savaş esirinin yanı sıra, uçak mürettebatından altı kişi ve esiirlere eşlik eden üç kişi bulunuyordu. 
 
- Rusya'nın Karadeniz kıyısıdaki liman şehri Tuapse'de bulunan bir petrol deposunun topraklarında yangın çıktı. Medyaya göre, bir vakum ünitesi alev aldı, yangın kontrol altına alındı. Soçi Havalimanı'nda uçuşlar bir süre yapılamadı.
 
- Reuters'in haberine göre ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Kongre'ye F -16 savaş uçaklarının Türkiye'ye satışının "derhal" onaylanması çağrısında bulunan bir mektup gönderdi.
 
- Handelsblatt'ın haberine göre İngiltere, Almanya'dan Taurus füzeleri satın almak istiyor. Habere göre böylece Londra kendi güvenlik rezervlerini güvene alarak Ukrayna'ya daha fazla Storm Shadow füzesi sağlayabilmeyi planlıyor.
 
- İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 38 binden fazla Ukraynalı askerin çokuluslu eğitim operasyonu Interflex kapsamında İngiltere topraklarında eğitimden geçtiği belirtildi Açıklamada, “İngiliz Silahlı Kuvvetleri ve uluslararası ortakları 38 binden fazla Ukraynalı askeri eğitti" denildi. 34 binden fazla kişinin piyade eğitim programını, 4 bin kişinin ise sağlıkçı, istihkamcı ve denizcilere yönelik özel eğitim kurslarını tamamladığı kaydedildi. (Sputnik)
 
- ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçi üyesi James David Vance, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin Kiev'e tahsis edilen paranın ne için kullanıldığını bilmediğini, Kiev'deki yolsuzluğun kontrolden çıktığını belirtti. Vance, “Ukrayna'ya tahsis ettiğimiz paranın çoğunun nereye gittiğine dair hiçbir fikrimiz yok. Yolsuzluk kontrolden çıktı. Bu da daha fazla yardımı reddetmek için başka bir neden" ifadelerini kullandı. (Sputnik)
 
-  Associated Press'in haberine göre Güney Kıbrıs'taki bankalar 2014'ten 2022'ye kadar Rusya Federasyonu'ndaki müşterilerin yüzde 82'sinin hesaplarını kapattı. Rus vatandaşlarının ve şirketlerinin Kıbrıs bankalarında tuttuğu mevduat hacmi aynı dönemde yüzde 76 azaldı. Toplam 126 bin hesap kapatıldı ve 60 bin kişi ve tüzel kişiye bankacılık hizmetleri engellendi. Kıbrıs'tan çıkarılan fonların yaklaşık 43,5 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.
 
- Japonya'nın Aralık 2023'te Rusya’dan LNG alımı, 2017 şubatındaki tüm zamanların rekorunu geride bıraktı. Bir önceki yıla 2023'de alımlar yüzde 42,5 arttı.
 
24 Ocak Çaramba
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Russia Today'in genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan, bugün Belgorod'da düşen nakliye uçağında bulunduğu iddia edilen Ukraynalı esirlerin kimlik bilgilerini yayınladı. Listede 65 isim bulunuyor. Olayda Ukraynalı esirlerin yanı sıra 3 refakatçi ve 6 Rus hava kuvvetleri mensubu hayatını kaybetti.
 
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri İl-76 uçağının düşürülmesinden sonra Kiev yönetimiyle bundan sonra esir takası anlaşmaları yapıp yapmayacakları konusunda soru işaretleri doğduğunu açıkladı.
 
Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri Moskova-Çkalovski'den kalkan ve Belgorod'a giden uçağın Moskova saatiyle 11.15'te vurulduğunu bildiriyor. Bakanlık olayı terör saldırısı olarak tanımladı.
 
Dmitri Medvedev vurulan uçağın pilotlarını "kahraman" olarak niteledi.
 
- Financial Times'a konuşan Avrupa Birliği yetkilileri, Ukrayna'ya 50 milyar euroluk yardım ve Rusya'ya yönelik 13'üncü yaptırım paketinin 24 Şubattan önce onaylanmasını beklediklerini söyledi. Yarım paketinin onaylanması Viktor Orban'ın vetosu nedeniyle 2024'e kalmıştı.
 
- Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç'in üyeliği konusunda NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini duyurdu. Orban Macaristan parlamentosuna ilk fırsatta İsveç'in üyeliğini onaylama çağrısı yapacağını açıkladı.
 
- Rusya Devlet Duması, ordu hakkında yalan haber yapan ve yayanların mal varlıklarına el konulmasına imkan tanıyan tasarıyı ilk okuma aşamasında kabul etti.
 
- Kırgızistan Rusya'nın özel askeri operasyonuna katıldığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılan bir vatandaşının cezasını şartlı tahliyeye çevirdi. Kırgızistan yasalarına göre ülke vatandaşlarının diğer ülkeler adına savaşması yasak.
 
- Japonya'nın Rusya'dan gerçekleştirdiği sıvı doğal gaz ithalatı geçen aralık ayında 2017'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Ülkenin maliye bakanlığı Rusya'dan sıvı doğal gaz alımının aralıkta yüzde 42,5 artışla 833 bin tona yükseldiğini açıkladı.
 
SON DAKİKA
 
Rusya Savunma Bakanlığı, takas edilecek 65 Ukraynalı esiri taşıyan Il-76 kargo uçağının Belgorod Bölgesi'nde düştüğünü açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre takasa götürülen 65 Ukraynalı asker, 6 mürettebat ve 3 refakatçinin bulunduğu Il-76 kargo uçağı Rusya-Ukrayna sınırındaki Belgorod Bölgesi'nde henüz bilinmeyen bir nedenle irtifa kaybederek çakıldı.
 
Bakanlık, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne bağlı bir komisyonun kazanın nedenlerini belirlemek üzere uçağın düştüğü yere intikal ettiğini bildirdi. Bakanlıktan yayımlanan yazılı açıklamada, “24 Ocak günü Moskova saatiyle 11.00 sularında bir IL-76 uçağı Belgorod bölgesinde düşmüş olup, uçakta Ukrayna tarafı ile takas için Belgorod bölgesine nakledilen 65 esir Ukrayna askeriyle uçağın 6 mürettebatı ve 3 refakatçinin bulunduğu bilinmektedir” dendi. (Sputnik)
 
Belgorod Vilayet yetkilileri olayda kurtulan olmadığını bildiriyor. Rusya Savunma Bakanlığı uçağın Ukrayna ordusu tarafından düşürüldüğünü açıkladı.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Reuters haber ajansı Avrupa Birliği'nin yasal çekinceler nedeniyle Rusya Merkez Bankası'na ait varlıklara el koyma yoluna gitmeyeceğini yazıyor. Ajans üye ülkelerin bu konuda bir anlaşmaya varamadığını yazdı. Diplomatik kaynaklar adımı hukuki açıdan "fazla riskli" olarak niteledi.
 
Habere göre Avrupa Birliği yetkilileri, varlıklara el koymak gibi emsalsiz bir adımın euro üzerinde öngörülemeyen etkiler doğurmasından endişe ediyor. Bu endişelerin başında yatırımcıları korkutmak ve euro varlıklardan çıkışı tetiklemek var.
 
Avrupa Birliği'nin dondurduğu Rusya'ya ait varlıkların büyüklüğü 200 milyar dolar civarında.
 
- Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kiev'e silah tedarik eden ülkelerin barış müzakerelerine dair açıklamalarını manipülasyon olarak niteledi. Sputnik'e demeç veren Zaharova, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis'e Bern'in Ukrayna yönetimini destekleyerek tarafsız olma ilkelerinden uzaklaştığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un tepkisini değerlendirdi.
 
Kiev'e silah tedarik eden ülkelerin barış müzakerelerine dair açıklamalarının manipülasyon olduğunu vurgulayan Zaharova, "Ya silah tedarik etmeyi ve çatışmayı kışkırtmayı bırakın, ki o zaman barış planları, girişimleri ve süreçleri hakkındaki konuşmalarınız bir şekilde samimi olarak tanımlanabilir, en azından kasıtlı olarak yanlış değildir. Ya da tüm bu eğlence, Kiev rejiminin Rusya'yı stratejik yenilgiye uğratması için kullanılarak devam ederse, o zaman ne tür barış girişimlerinden veya süreçlerinden bahsediyorsunuz?" dedi.
 
- Kommersant gazetesi Belogorod bölgesinde İl-76 model askeri nakliye uçağının düştüğünü bildiriyor. Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov da Koroçanski semtinde "bir olay" yaşandığını ve Acil Durumlar Bakanlığı'ndan ekiplerin bölgeye intikal ettiğini açıkladı.
 
- ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Ukrayna ordusunun elindeki silahların ve mühimmatın tüketmekte olduğunu açıkladı. Pentagon yetkilileri aralık ayından bu yana Ukrayna'ya mühimmat gönderemediklerini söyledi.
 
- Rusya'nın Oryol bölgesinde insansız hava araçları birkaç apartman binasına isabet etti. Olayda yaralanan olmadı. Rusya Savunma Bakanlığı bölgede dört insansız hava aracının düşürüldüğünü bildiriyor.
 
- Rusya'ya yeni katılan bölgelerde 3,2 milyon kişinin OMS tabir edilen ücretsiz genel sağlık sigorta sistemine kayıt yaptırdığı öğrenildi.
 
- Rusya'nın Yakutistan bölgesinde işlenen bir cinayet nedeniyle protesto gösterileri düzenlendi. Kommersant gazetesi cinayeti 18 yaşında Tacikistan asıllı bir Rusya vatandaşının işlediğini, şahsın olaydan sonra gözaltına alındığını yazıyor. Yakutistan İçişleri Bakanlığı halkı provokasyona gelmemeye ve protesto gösterilerine katılmamaya çağırdı.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- İsveç'in bir yılı aşkın süredir devam eden NATO'ya üyelik süreci Türkiye adına sonlandı. NATO'ya üyelik başvurusu yapan İsveç, TBMM'den onay alarak NATO'ya kabul edildi.   İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin NATO'ya katılımının TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından İttifak'a tam üyeliğe bir adım daha yaklaştıklarını bildirdi.
 
Görüşmelerin sonunda teklif, oylamaya katılan 346 milletvekilinden 287'sinin oyuyla kabul edilerek yasalaştı. 55 milletvekili teklife "ret" oyu verirken, 4 milletvekili "çekimser" oy kullandı. Genel Kurul'da 346 oy kullanılırken, AKP, CHP, MHP, Gelecek ve DEVA 'Evet' oyu verdi. İYİ Parti, DEM, TİP, Saadet ve Yeniden Refah Partisi 'Hayır' oyu verdi. Kurul'da 287 'Evet' oyu verilirken, 55 'Ret' oyu kullanıldı. İsveç'in NATO üyeliğinin tamamlanması için önündeki tek süreç Macaristan'ın onayı. Macaristan'da parlamentonun şubat ayında açılacağı ve oylamanın yapılacağı bekleniyor.
 
- Pentagon, Batı'nın ilk F-16 savaş uçaklarını ve bunların bakımı için gerekli ekipmanı bu yıl Kiev'e transfer etmeyi ve Ukrayna ordusuna eğitim sağlamayı beklediğini duyurdu. Kanada F-16 pilotları için 15 milyon dolarlık eğitime sponsor olmaya karar verdi
 
- Reuters'in üst düzey AB yetkililerine dayandırdığı haberine göre, AB'nin Rusya Merkez Bankası'nın dondurulan varlıklarına el koyması pek olası görünmüyor. Ajansa konuşan kaynaklar,  bunun çok fazla yasal risk oluşturduğuna inanıyor. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Xavier Bettel, ajansa Rus varlıklarına el konulması konusunda "büyük bir titizlikle" yaklaştığını söyledi. Bettel, "Ukrayna'ya milyarlarca dolar aktarma yönünde şimdi siyasi bir karar verdiğimizi düşünün. Eğer altı ay sonra, bunları vermemize izin verilmediğini söyleyen yasal bir karar çıkarsa bunun hesabını kim verecek?" diye sordu. 
 
- Rusya'nın dondurulan varlıklarından elde edilen geliri Ukrayna'ya aktaracağını açıklayan ilk ülke Belçika oldu. Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder, Ukrayna'ya 2024 yılında 611 milyon euro tutarında askeri yardım yapılacağını duyurdu. Belçika hükümeti La Libre Belgique'e bu fonların dondurulmuş Rus varlıklarından gelir olarak elde edileceğini açıkadı.  Ukrayna'da çatışmaların başlamasının ardından G7 ülkeleri, Avrupa Birliği ve Avustralya, Rusya'nın devlete ait yaklaşık 300 milyar dolarlık varlığını dondurdu. Bunların çoğu Belçika'da, Euroclear depo kurumunda bulunuyor. 2023'ün sonunda Avrupa Komisyonu, Rus varlıklarının dondurulması ve yatırım yapılmasından elde edilen Ukrayna için gelirin kullanılmasına yönelik bir plan sundu. 
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy akşam yaptığı konuşmasında, Ukrayna şehirlerine yapılan sabah bombardımanı sonucu 18 kişinin öldüğünü, 130 kişinin de yaralandığını söyledi.
 
- Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yönelik yardım paketinin müzakerelerine katılan Demokrat senatör Chris Murphy, sürecin Senato'da iki gün içinde tamamlanabileceğini söyledi. Murphy, "Cumhuriyetçi meslektaşlarımızın önümüzdeki iki gün içinde Ukrayna'nın karşılaştığı zorlukların üstesinden gelebilmesi için ek bütçe talebini sonuçlandırmak üzere bizimle birlikte çalışacağını umuyorum" dedi. Senato onay verdikten sonra bütçe talebinin yine Cunhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nden geçmesi gerekecek.
 
- Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, ülkenin uzun vadede Ukrayna'nın savunmasıni tek başına destekleyemeyeceğini, diğer ülkelerin de Kiev'e ikili yardımı artırması gerektiğini söyledi. Lindner, "Başkaları daha azını yapsın diye Almanya Ukrayna'ya daha fazla yardım edemez" dedi.
 
- Hollanda'da Rusya'ya askeri amaçlı mal tedarik ettiğinden şüphelenilen 3 kişi tutuklandı. Reuters'in haberine göre bu kişilerin, AB yaptırımlarını ihlal ederek Doğu Avrupa'daki şirketler ağı aracılığıyla Rusya'ya teknoloji ve laboratuvar ekipmanı sağlayan Hollandalı bir şirketin yöneticileri olduklarından şüpheleniliyor. 
 
- Azerbaycan'ın Şirvan şehrinde bulunan  Araz savunma sanayi fabrikasında patlama meydana geldi, üç kişi yaralandı. Savunma Sanayii Bakanlığı, işletmede endüstriyel bir kaza meydana geldiğini, iki çalışanın hafif yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Azerbaycan Başsavcılığı, ön verilere göre olayın "fabrikanın atölyelerinden birinde 120 mm'lik havan mermisine çekiç darbesiyle vurulması sonucu meydana geldiğini" bildirdi. 
 
23 Ocak Salı
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, bu sabah Ukrayna'nın savunma sanayi tesislerine uzun menzilli, hava ve kara bazlı, yüksek hassasiyetli silahlarla grup ateşi açıldığını söyledi. Ukrayna ve Donbass'ta devam eden özel askeri harekatta son 24 saatte yaşanan gelişmeleri kamuoyuyla paylaşan Savunma Bakanlığı, füze, füze mühimmatı ve patlayıcı madde üreten savunma sanayi tesislerinin yüksek hassasiyetli silahlarla vurulduğunun altını çizdi. (Sputnik)
 
Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rus ordusunun Ukrayna'nın iddia ettiği gibi sivil hedefleri vurmadığını açıkladı. Peskov bugün gerçekleşen füze atışlarının önceki gün Donetsk'te yaşananlara cevap niteliğinde olmadığını söyledi.
 
- Vladimir Putin, yüzde 6 faizli aile ipoteği programının devam etmesinden yana olduğunu söyledi. Putin ayrıca teşvikli ipotek programının ikinci el konut alımlarını kapsayacak şekilde genişletecek mekanizmaların gerekli olduğunu dile getiriyor.
 
- Bloomberg ajansı AB dışişleri bakanlarının dondurulan Rus varlıklarından gelir vergisi alınmasına "siyasi onay" verdiğini yazıyor. Habere göre konu önümüzdeki hafta düzenlenecek AB büyükelçileri toplantısında gündeme gelecek. Ajansa konuşan diplomatik kaynaklar Almanya'nın da aralarında bulunduğu bir dizi ülkenin Rus varlıklarına tamamen el konmasına karşı çıktığını söyledi.
 
- CNN, Ukrayna'nın mühimmat sıkıntısının giderek ağırlaştığını bildiriyor. Frederik Pleitgen imzalı habere göre Ukrayna ordusu Bahmut civarında Rus ordusunun gerçekleştirdiği her 10 top atışına ancak 1 atışla yanıt verebiliyor.
 
- Hamburg mahkemesi, Forbes dergisinin bir haberinde geçen "Alişer Usmanov'un Vladimir Putin adına Rusya devlet başkanının iş dünyasındaki problemlerini çözdüğü" yönündeki cümlenin "gerçeğe aykırı" olduğuna hükmetti. Avrupa Birliği, dergide yer alan bu ifadeye dayanarak Usmanov'u yaptırım listesine almıştı.
 
- Kaliforniya merkezli Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi bu yılın Oscar adaylarını açıkladı. Ukraynalı yönetmen Mistislav Çernov'un Mariupol'da 20 Gün filmi En İyi Belgesel adayları arasında yer aldı. Diğer dallarda aday gösterilen filmler arasında Türkiye'den ya da Rusya'dan bir yapım bulunmuyor.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Kiev ve Harkov şehirleri güne yeni bir hava saldırısıyla başladı. Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko patlamalar sonucunda bazı konutların ve arabaların hasar gördüğünü, bir kişinin de hastaneye kaldırıldığını söyledi. 
 
Harkov Belediye Başkanı İgor Terehov da roket isabet eden bir apartman bloğunun tamamen yıkıldığını, olay yerinde arama kurtarma çalışmaları yapıldığını açıkladı. 
 
Açıklamaları haberleştiren Kommersant gazetesi 12 bölgede hava alarmı verildiğini aktarıyor.
 
- Politico dergisi Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yönelik yeni bir yaptırım paketi hazırlamak için hedef bulmakta zorlandığını yazıyor. Dergiye konuşan diplomatik kaynaklar neredeyse bütün büyük kurum ve işletmelerin zaten yaptırım kapsamında olduğunu söyledi.
 
- Strana.ua portalı, gönüllü olarak Rusya pasaportu alan Ukraynalıların vatandaşlıktan atılacağını duyurdu. Portal Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin Rada'ya dün bu yönde bir tasarı sunduğunu aktarıyor.
 
- Rusya hükümeti ihracatçılara getirilen döviz satma mecburiyeti uygulamasının uzatılması fikrine destek verdi. Uygulama rubledeki değer kaybının önüne geçmek adına ekim ayında sınırlı bir süreliğine başlatılmıştı. Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov yöntemin etkinliğini kanıtladığını belirterek, uygulamanın uzatılmasından yana olduklarını söyledi.
 
- Rusya'da başkanlık adaylarından Boris Nadejdin'in ekibi adaylık için gereken 100 bin imzayı topladıklarını açıkladı.
 
- Rusya devlet demiryolu şirketi RJD, Tviks adlı kediyi vagondan atarak ölümüne sebep olan kadın görevlinin geçici olarak işten uzaklaştırıldığını açıkladı. RJD yönetimi evcil hayvanların taşınması prosedürünü tamamen değiştirme sözü veriyor.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD Kongresi’nin Ukrayna’ya yeni yardımın tahsis edilmesini desteklememesi durumunda diğer Batılı ülkelerin de Kiev’i desteklemekten vazgeçebileceklerini belirtti. Sputnik'in aktardığına göre “Bazı müttefiklerimizin ve ortaklarımızın, Amerikan liderliğinin sarsıldığını veya ABD’nin Ukrayna'ya verdiği destekten vazgeçtiğini görmeleri halinde farklı kararlar verebileceklerini beklemeliyiz” diyen Kirby, “Bunun Ukrayna için potansiyel olarak felaket sonuçları olacak” vurgusunu yaptı. ABD yönetimi birkaç ay önce Kongre'den Ukrayna ve İsrail'i desteklemek, ayrıca Asya-Pasifik bölgesindeki eylemleri için 106 milyar dolardan fazla tahsis etmesini istemiş, ancak destek görmemişti. Talebin parlamentonun her iki kanadı tarafından desteklenmesi gerekirken Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray ABD sınırını koruma yaklaşımını değiştirene kadar Ukrayna'ya finansmanı desteklemeyeceklerini açıklamıştı.
 
- AB diplomasi başkanı Josep Borrell, AB Konseyi'nin Brüksel'deki toplantısının ardından yaptığı açıklamada Avrupa Birliği'nin dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen gelirin kullanılmasına ilişkin prosedür üzerinde anlaşmaya vardığını söyledi. Borrell'e göre nihai karar Şubat ayında yapılacak bir sonraki konsey toplantısından önce verilecek. Kommersant'a göre şu anda dondurulan varlıkların değil sadece dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna'ya aktarılması masada. 
 
- Çin Halk Cumhuriyeti'nin BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, Ukrayna ile ilgili müzakerelerin derhal yeniden başlatılması gerektiğini belirtti. Çinli diplomata göre, Ukrayna'daki anlaşmazlığın barışçıl çözümünden başka gerçek bir alternatif yok.  Zhang Jun, "Müzakerelerin bir an önce yeniden başlatılması gerekiyor. Savaş alanına sürekli silah gönderilerek barış sağlanamaz. Diplomatik çabalardan hiçbir koşulda vazgeçilemez" dedi. Ukrayna ve Rusya'nın komşu olduğunu ve "isteseler bile birbirlerinden uzaklaşamayacaklarını" söyleyen Çinli diplomat bu bağlamda, askeri çatışmanın her iki tarafı da birbirlerinin güvenlik kaygılarını ciddiye almak gerektiğini vurguladı. 
 
Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler, 2022 yılında askeri özel operasyonun başlamasından birkaç gün sonra başladı. Ukrayna Mayıs ayında müzakere sürecinden çekildi. DPR, LPR, Kherson ve Zaporozhye bölgelerinin Rusya'ya katılmasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Vladimir Putin cumhurbaşkanı olarak kaldığı sürece Rusya ile müzakere olasılığını ortadan kaldıran bir kararnameyi imzaladı. Sayın Putin, eğer Ukrayna müzakerelere devam etseydi çatışmaların bir buçuk yıl önce sona ereceğini söyledi .
 
- Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, 2024 yılının ilk altı ayında AB üyeliğine yönelik diyalog başlatılması gerektiğini belirterek, "AB üyeliği konusunda hızlı ve somut adımlar bekliyoruz" derken, bekledikleri bir diğer konunun 50 milyar Euro'luk yardım olduğunu söyledi. Brüksel'de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına çevrim içi katılan Kuleba, en geç 1 Şubat 2024 tarihine kadar AB’den 50 milyar Euro’luk yardım paketiyle ilgili karar beklediklerini ifade etti. Kuleba, özellikle hava savunma sistemlerine ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, “NASAMS, IRIS-T, SAMP-T ve Patriot. Bunlar, bugün Ukrayna'da binlerce hayat kurtaran silahlar. Daha fazlası lazım. 300 kilometre ve üzeri füzelere de ihtiyaç duyuyoruz. AB ve Ukrayna savunma şirketleri ortak yelpaze altında birleşmeli" diye konuştu. (Sputnik)
 
- Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Belçika'nın Ukrayna'ya 2024 yılında 611 milyon euroluk askeri yardım sağlamayı planladığını söyledi.
 
- Ukrayna Maliye Bakanlığı 2023 yılında savunma ihtiyaçlarına 1 trilyon 834,8 milyar grivna harcandığını, bunun ülkenin tüm devlet bütçesinin yüzde 60'ından fazla olduğunu bildirdi. 
 
-  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'da barışçıl çözüm bulma arayışının öncelikle Kiev'in Batı'dan aldığı destek nedeniyle karmaşık hale geldiğini söyled. Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Ukrayna konulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Lavrov, Kiev’in can çekişmesine ve Rusya'yı stratejik bir yenilgiye uğratmak için kendisine dikte edilen görevi yerine getirmedeki başarısızlığına rağmen Batı’nın Kiev rejimine verdiği desteğin devam ettiğini vurguladı. “Kiev'deki sorumlular, çatışmadan mümkün mertebe fazla kar elde etme çabasıyla Batı’nın sağladığı silahların bir kısmını ‘karaborsada’ satıyor” diyen Lavrov,“Bunun Batılı iş insanlarının bilgisi ve katılımı olmadan gerçekleştiğini hayal etmek zor” dedi.
 
22 Ocak Pazartesi
 
AKŞAM BÜLTENİ
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy,  "tarihsel olarak Ukraynalıların yaşadığı" Rusya toprakları hakkında bir kararname yayınladı. RBC'nın haberine göre Zelenskiy kararnameyle bu bölgelerde "Ukraynalılara karşı işlenen suçlarla" ilgili bilgi toplanmasını istedi. Gazete kararnamede adı geçen bölgeleri Kuban, Belgorod, Bryansk, Voronej, Kursk ve Rostov olarak sıralıyor.
 
- İspanyol El Pais gazetesi, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya silah tedarik eden ülkelere 7,6 milyar euro borçlandığını yazıyor. The Wall Street Journal, birliğin bu tip durumlar için 20 milyar euroluk bir tazminat fonu oluşturmayı planladığını yazmıştı.
 
- Norveç Genelkurmay Başkanı Eirik Kristoffersen, NATO ülkelerini "olası bir Rusya saldırısına karşı" askeri potansiyellerini arttırmaya çağırdı. Kristoffersen önlerinde birkaç yıllık bir pencere olduğunu ve bu fırsatı yeni savunma sanayii yatırımları için kullanmaları gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde Almanya, İngiltere, İsveç ve Hollanda askeri yetkililerinden benzer açıklamalar gelmişti.
 
- Polonya'nın yeni başbakanı Donald Tusk, resmi bir ziyaret kapsamında Kiev'e geldi. Kommersant gazetesi Tusk'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin yanı sıra mevkidaşı Denis Şmıgal ile bir araya geleceğini yazıyor.
 
- Çekya askerlik çağındaki Ukrayna vatandaşlarını sınır dışı etmeyeceğini duyurdu.
 
- Leningrad Vilayeti'ndeki Ust-Luga'da Novatek'in petrol terminalinde çıkan yangın söndürüldü. İlgili açıklama bölge valisi Aleksandr Drozdenko'dan geldi. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov olayla ilgili "Bu tür terörist saldırıların tekrarlanmaması için gerekli önlemler alınıyor" açıklamasında bulunmuştu.
 
- RBC gazetesi popüler bilim yazarı ve gazeteci Asya Kazantseva'nın Rusya'yı terk ettiğini bildiriyor. Kazantseva yayınladığı mesajda "daha iyi günler gelene kadar" ülkeden ayrıldığını söyledi. Gazetenin aktardığına göre Kazantseva'yı "ülkeye ihanet etmekle" suçlayan bir milletvekili açık adresini internette yayınladı. Gazetecinin Gürcistan'a gittiği öğrenildi.
 
- Moskova'da bir mahkeme, skandala neden olan "çıplak partinin" katılımcılarından şarkıcı Filip Kirkorov'un 8 milyon rublelik vergi borcuna icra koydu.
 
ÖĞLE BÜLTENİ
 
- Avrupa Birliği, Ukrayna'ya askeri yardım için yeni bir fon oluşturmayı planlıyor. The Wall Street Journal fonun büyüklüğünü 4 yıl için 20 milyar euro olarak aktardı. Gazetenin haberine göre, birlik Ukrayna'ya askeri yardımda bulunan üye ülkelere bu fondan tazminat ödeyecek. Gazeteye konuşan diplomatik kaynaklar fonun Macaristan'ın blokajını aşmak için tasarlandığını yazdı. Orban yönetimi Ukrayna'ya 50 milyar euroluk mali yardımı veto etmişti. Yeni inisiyatifin 1 Şubattaki zirvede ele alınması bekleniyor.
 
- Ria'ya konuşan bir Türk yetkili önümüzdeki günlerde Vladimir Putin'in Türkiye'yi ziyaret etmesini beklediklerini söyledi. Ancak yetkili ziyaret için kesin bir tarih belirlenmediğini ilave ediyor.
 
- Rus ordusu hakkında yalan haber yapan ve yayanların mal varlıklarına el konulmasını öngören yeni yasa tasarısı Devlet Duması'na sunuldu. Duma'daki dört partinin önde gelen temsilcileri de tasarıya imza koydu.
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rada'ya Ukraynalıların çoklu vatandaş olabilmesini öngören bir tasarı sundu. Tasarı Rusya haricindeki ülkelerde yaşayan etnik Ukraynalıların Ukrayna devletinin vatandaşı olabilmesine imkan tanıyor.
 
- Vladlen Tatarski'ye suikat düzenlediği gerekçesiyle 28 yıl hapis istemiyle yargılanan Darya Trepova hakkındaki cezanın 25 Ocakta açıklanacağı bildiriliyor.
 
- Kazakistan, ünlü Rus televizyoncu Tina Kandelaki'nin ülkeye girişini yasaklayacağını duyurdu. Kandelaki, Kazakistan devletinin dil politikasını eleştirmişti.
 
- RBC gazetesi Samara'daki Kirov pazarında yangın çıktığını ve bölgeden patlama sesleri geldiğini bildiriyor. Hahbere göre yanan alanın büyüklüğü bin m2.
 
SABAH BÜLTENİ
 
- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, İngiliz televizyon kanalı 4 News'e verdiği röportajda "ülkesinin yorulmaya hakkı olmadığını, aksi takdirde sahip olduklarını kaybedeceğini" söyledi.
 
- Kiev Belediye Başkanı Klitçko, Zelenskiy'i  "otoriterlikle" suçladı. The Globe and Mail'e demecinde "Ukrayna'nın yanlış yolda ilerlediğini" söylleyen Kliçko, "Şu anda gördüğümüz şeylere demokratik diyemem, otoriterlik kokuyor " dedi. 
 
- Leningrad bölgesi yetkilileri, dün Novotek rafnerisindeki patlamalar ve yangının ardından kritik altyapı tesislerinde yüksek alarm rejiminin getirildiğini duyurdu. Güvenlik güçlerine dron tespit edilmesi halinde derhal imha edilmesi talimatı verildi. Bölgesel yönetim bunu Telegram kanalında bildirdi. (İzvestiya)
 
- Ukrayna saldırısında hayatını kaybedenler için 22 Ocak pazartesi günü Donetsk'de bir günlük yas ilan edlldi.
 
-  BM Genel Sekreteri Guterres, Ukrayna ordusunun Donetsk'e saldırısını sert bir şekilde kınadı. Açıklamada, "Genel Sekreter, bugün Donetsk kentinin bombalanması da dahil olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya yönelik tüm saldırıları kararlı ve sert bir şekilde kınıyor" ifadelerine yer verildi. Ayrıca BM, bu tür saldırıların derhal durdurulması gerektiğini de belirtti.
 
- Donetsk Hak Cumhuriyeti Başkanı Denis Puşilin, Donetsk'teki pazar yerinin bombalanması sonucu ölenlerin sayısının 27'ye yükseldiğini duyurdu. Puşilin, ikisi ağır en az 20 yaraı olduğunu söyledi.   Daha önce 18 kişinin öldüğü bldirilmişti.
 
- Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov New York'a geldi. Lavrov Ortadoğu ve Ukrayna ile ilgili BM Güvenlik Konseyi toplantılarına katılacak.
 
- Afganistan'da düşen Rus özel ambulans uçağında bulunan iki kişinin öldüğü, dört kişinin sağ kurtulduğu bildirildi. Moskova'da bir hastaneye sevk edilen kadın hasta  ve eşinin hayatını kaybettiği belirtildi. Çifte eşlik eden doktorlar ve uçak mürettebatı ise hayatta kaldı. 
 
- Rusya Federasyonu'nun Cenevre'deki BM Daimi Temsilcisi Gennadiy Gatilov, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk'e, Donetsk'te sivillerin ölümüne yol açan Ukrayna saldırılarına kamuoyu önünde yanıt verme çağrısında bulundu. Rus diplomat, "bu tür vahşetlerin gözden kaçmasına izin verilmemesi" ve "Ukraynalı militanlar tarafından Donetsk'te sivillere yönelik ayrım gözetmeyen bombardımana yanıt verilmesi" çağrısında bulundu.
 
- Rusya Özel Askeri Operasyon Gazileri Birliği,  kamikaze insansız hava araçlarının satın alınması için bir kampanya başlattı. Bağışlarla alınacak İHA'lar özel operasyon bölgesindeki askerlere gönderilecek. 
 
- Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanı Jana Chernokhova, Mart ayı sonuna kadar  ABD'den 24 adet beşinci nesil F-35A Lightning II savaş uçağının satın alınmasına ilişkin bir anlaşmanın imzalanacağını duyurdu. 
 
21 Ocak Pazar
 
- Donetsk'in Krovski bölgesinde şehir merkezine Ukrayna ordusunun sadırısında 18 kişinin öldüğü, 13 kişinin yaralandığı bildirildi. Donetsk Belediye Başkanı Aleksey Kulemzin son bilgilerin bu yönde olduğunu, güvenlik güçleri ile sağlık ekiplerinin olay yerinde çalıştıklarını duyurdu.Sabah yapılan ik açıklamada ölü sayaı 13 olarak duyurulmuştu.
 
Görgü tanıkları en az üç  patlama olduğunu söylüyor. Rusya'daki Telegram kanallarından yayınlanan video haberlerde, bir marketin yanında kırtasiye ve eczanenin bulunduğu bir binanın ağır hasar gördüğü,  yerde yatan cesetlerin bulunduğu çok sayıda harap olmuş araba olduğu görülüyor.
 
Belediye Başkanı Kulemzin ayrıca Donetsk'in Kuibışevski semtinde Ukrayna'ya ait bir drone tarafından saldırı düzenlendiğini, ısıtma şebekelerindeki bir kazayı onaran ekibin üzerine düşen drounun bir kişinin yaralanmasına neden olduğunu söyledi. 
 
- Gaya (Hindistan) - Taşkent - Moskova (Jukovski Havaalanı) arasında charter ambulans uçuşu gerçekleştiren, Rusya'ya kayıtlı bir Falcon 10 uçağı Afganistan'da dağlık bögede düştü. Uçağın Athletic Group adlı Rus şirketi adına kayıtlı olduğu bildirildi. Uçakta dört mürettebat ve iki yolcu bulunuyordu. Uçağın düşmesinin nedeninin teknik bir arıza olduğu bildirildi.
 
- Rusya yeni güne bir yangın haberiyle başladı. Leningrad Bölgesi Valisi Aleksandr Drozdenko, en büyük özel enerji şirketi NOVATEK'in Batık Denizi kıyısındaki Ust-Luga limanında bulunan kimyasal tesislerinde yangın çıktığını söyledi. Şirkeytten yapılan açıklamada, "tesiste dış etkenlerden kaynaklanan yangın çıktığı" belirtidi ancak detay verilmedi.
 
St. Petersburg merkezli önde gelen haber portalı Fontanka, haberi "21 Ocak gecesi Ust-Luga limanına dronlar saldırdı" diye duyurdu. Fontanka'ya göre saat 01.00 sıralarında iki insansız hava aracının St. Petersburg'a yaklaştığı görüldü. Ancak şehrin semalarında aniden yön değiştirdiler ve Ust-Luga limanı terminallerinin bulunduğu Leningrad bölgesinin Kingisepp bölgesine doğru yöneldiler. Devamında NOVATEK kimyasal ürünler tesisi saldırıya uğradı. Gaz tanklarından biri saldırı sonucu patladı.  Leningrad bölgesi valisine göre, tüm personel zamanında tahliye edildi ve herhangi bir can kaybı yaşanmadı. 
 
Ust-Luga'daki tesisi, gaz kondensatını işleyerek kerosen, dizel ve akaryakıt gibi ürünler üretiyor. Tesis, kıyı bölgesinde, ürünlerin tankerlere yüklendiği ve ihracata gönderildiği özel bir terminalin yanında yer alıyor. Patlama anında Belçika, Umman ve Libya'dan Ust-Luga'ya gelen üç büyük tanker limanda demirli bulunuyordu
 
İlk bilgiere göre can kaybı bulunmuyor, personel tahliye edildi, yangının sebebi henüz belli değil. Yayılan yangın kontrol altına alınmaya çaışılıyor. NOVATEK'in yangın çıkan rafinerinde dizel ve akaryakıt gibi ürünler üretilerek deniz yoluyla ihraç ediliyor. Kompleks 2013 yılında işletmeye açılmıştı.
 
Bu arada Mash Telegram kanalının haberine göre, Leningrad bölgesindeki Ust-Luga'daki kömür terminali de yanıyor. Haberde, yangından önce iki patlama duyulduğu ve yaklaşık 150 kişinin işletmeden tahliye edildiği belirtildi. (Fontanka, M. Komsomolets, Kommersant)
 
- Kremlin Sözcüsü Peskov, Başkan Putin'in şubat ayında Türkiye'yi ziyaret edeceği yönündeki haberlere ilişkin yorum yaptı. Peskov, eğer gezi kesinleşirse bunun derhal kamuoyuna bildirileceğini beirterek “Sizi zamanında bilgilendireceğiz" dedi.
 
- Rusya'nın Smolensk, Oryol ve Tula bölgelerinde bu sabaha karşı Ukrayna'dan yollanan çok sayıda insansız hava araçları imha edildi
 
- Trump, Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşmazlığı "göreve başlamadan önce bile çözeceğini" iddia etti. Trump, “Ben göreve gelmeden önce Rusya ile Ukrayna arasındaki bu korkunç savaşı çözeceğiz. Putin'i iyi tanıyorum. Zelensky'yi tanıyorum, bunu çözeceğiz” dedi. Trump, New Hampshire'daki mitingde, anlaşmazlığı nasıl çözmeyi planladığını belirtmedi. Donald Trump defalarca Rusya-Ukrayna çatışmasını 24 saat içinde sonlandırabileceğini söylemişti.
 
- Kuzey Koreli yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choi Song Hui'ye yakın gelecekte Pyongyang'ı ziyaret etmeye hazır olduğunu söylediğini bildirdi.
 
-  Şansölye Olaf Scholz'un iktidar koalisyonunun ana gücü  olan Almanya Sosyal Demokrat Partisi'nin (SPD) reytingi rekor düşük seviye olan yüzde 13'e geriledi. Yeşiller de yaklaşık aynı oy oranında. Sosyoloji enstitüsü INSA'dan uzmanlar, 20 Ocak'ta Bild am Sonntag gazetesi için yaptıkları ankette bu sonuca vardı. Hıristiyan Demokrat ve Hıristiyan Sosyal Birliklerden (CDU/CSU) oluşan muhalefet bloku yüzde 30 oy alırken, herşeye rağmen Yeiller'in dahil olduğu iktidar partileri toplamda yüzde 31 oy oranına sahip.Yüzde 40'a yakın büyük çoğunluk ise kararsız. 
 
Ankete katılanların yüzde 76'sının Scholz'un Almanya Şansölyesi olarak yaptığı çalışmalardan memnun olmadığı biliniyor. Bir gün önce hükümeti toplumu ideolojik olarak bölmekle suçlanmıştı . Ankete katılanların yüzde 64'ü, federal hükümet politikalarının ülkedeki sosyal bölünmeleri "kötüleştirme eğiliminde" olduğuna inandığını söyledi. Sadece %18'i bu faktörler üzerinde herhangi bir etki bulamıyor.
 
 
20 Ocak Cumartesi
 
- Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Rusya'nın yakın gelecekte bir NATO ülkesine saldırabileceğini  savundu. Bild'in aktardığına göre Pistorius, "Vladimir Putin'in bir gün bir NATO ülkesine bile saldırabileceğini hesaba katmalıyız. Uzmanlarımız bunun önümüzdeki 5-8 yıl içinde gerçekleşebileceğini düşünüyor" dedi. Pistorius, son dönemde Baltık ülkelerine yönelik tehditleri oduğunu iddia etti. Daha önce NATO'nun, Rusya'nın bir NATO üyesinin topraklarına saldırı senaryosunun provasını yapmak üzere Şubat ayında 90 bin askeri personelin katılacağı büyük ölçekli askeri tatbikatlar düzenleyeceği bildirilmişti. Pistorius, Almanya'da zorunlu askerlik hizmetinin getirimesi olasılığını önerdi, ayrıca Alman vatandaşlığına sahip olmayan Almanya sakinlerinin silahlı kuvvetlere katılmasına izin verilmesi ihtimalini gündeme getirdi. Pistorius, "Avrupa'da bunu yapan ilk ordu olacağız" dedi. Pistorius Amanya'da kamuoyu yoklamalarına göre en popüler bakan durumunda ve Scholz'un yerine başbakan olma ihtimali de tartışılıyor.
 
- Slovakya Başbakanı Fico, Ukrayna'nın NATO'ya girişini engelleme sözü verdi. Fico, Ukraynalı mevkidaşı Denis Şmıgal ile 24 Ocak'ta yapacağı toplantıda Ukrayna'nın NATO'ya katılımını desteklemeyi reddettiğini açıklayacağını söyledi. Fico'ya göre bu kararın nedeni çatışmaların bölgeye yayılmasını önlemek. Fico, "AB'ye katılım söz konusu olduğunda bu planları destekliyoruz, Ama Ukrayna'nın NATO'ya girişini veto edeceğimi ve engelleyeceğimi, çünkü bunun üçüncü dünya savaşının temeli olduğunu ve başka bir şey olmadığını kendilerine söyleyeceğim" dedi.
 
- Microsoft, Rus bilgisayar korsanlarını yönetiminin e-postasını hacklemekle suçladı. Microsoft açıklamasına göre, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) ile ilişkili olduğu iddia edilen Midnight Blizzard hacker grubu şirket yönetiminin ve diğer çalışanların e-postalarına erişim sağladı, ayrıca Microsoft'un kurumsal sistemlerine saldırdı. Gruba, Nobelium da deniyor. Microsoft'a göre bilgisayar korsanları geçen yılın Kasım ayının sonundan bu yana suç teşkil eden eylemlerde bulunuyordu. Saldırı 12 Ocak'ta fark edildi. Bilgisayar korsanları önce, eski bir test hesabına erişim sağladılar ve bu hesapların izinleri üzerinden üst yönetimin, siber güvenlik çalışanlarının, avukatların  kurumsal e-posta hesaplarına sızmayı başardılar. Bilgisayar korsanları, bu hesaplardaki e-postaları ve belgeleri çaldı. Microsoft iddiasına göre, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) ile ilişkili bilgisayar korsanları 2018'den bu yana casusluk yapıyor ve istihbarat verilerini arıyor. Şirket, Midnight Blizzard'ın hedeflerini ABD ve Avrupa'daki "hükümetler, diplomatik kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve BT hizmet sağlayıcıları" olarak nitelendirdi. (Kommersant)
 
-Rusya Adalet Bakanlığı, "yabancı ajan" ilan edilenler listesine yeni bazı isimer ekledi. Bu isimler arasında çevre aktivisti ve politikacı Yevgenia Çirikova ile Yotube yayınları ile ünlenen sosyolog Grigori Yudin de yer alıyor. 
 
- "Yabancı ajan" listesine İnguş diasporasının temsilcileri tarafından Türkiye'de kurulan “İnguş Bağımsızlık Komitesi de dahi edildi”. Rusya Adalet Bakanlığı'na göre örgüt, Rusya'nın toprak bütünlüğünü hedef alan eylemleri savundu ve sahte bilgiler yaydı. (Kommersant)
 
- Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun son bir hafta içinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait 274 insansız hava aracı (İHA), 6 Toçka-U füzesi ve çoklu roketatar sistemlerinden fırlatılan 73 füzeyi düşürdüğünü duyurdu.  (Sputnik)
 
-  Fransa Savunma Bakanı Sebastian Lecornu, Fransız yetkililerin vatandaşlarının çatışmalara katılmak üzere Ukrayna'ya gitmesini yasaklayamayacağını söyledi. Lecornu, Ukrayna'ya askeri personelin değil sivillerin gittiğini kaydetti. (M. Komsometes)
 
-  Avrupa'nın savunma sanayisinden sorumlu komisyon üyesi Thierry Breton, AB'nin bahara kadar Ukrayna'ya 1 milyon mermi tedarik edebileceğini söyledi.
 
- Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, "Rusya'nın, masrafları kendisine ait olmak üzere Belarus'a İskendar kompleksinin taktik nükleer füzelerini sağladığını" belirterek “Bunun için Rusya'ya teşekkür etmeliyiz; geçen yıl bize çok yardımcı oldular" dedi. (RIA)
 
- Rusya adına casusluk yapmakla suçlanan İtalyan donanmasının ikinci kaptanı Walter Biot'u 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. ANSA'nın haberine göre Biot, devlet sırlarıyla korunan bilgileri Rusya büyükelçiliğinin bir temsilcisine aktarmaya çalışmaktan hüküm giydi. 
 
- ABD, "yaptırımları aşarak Rusya'ya Amerikan mikro devreleri ve diğer yüksek teknoloji ürünlerini sağladığı" gerekçesiyle 66 yaşındaki İlya Kan adlı bir iş adamını tutukladı. Kan 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. (The Jerusalem Post)
 
- Rusya'da Moskova Borsası'nda hisseleri işelm gören önde gelen para transferi ve finansal hizmetler şirketi Qiwi, Rusya varlıklarını 24 milyar ruble karşılığında, Yönetim Kurulu Başkanı