Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Dünya Demokrasi Endeksi'ne bakış: Rusya ve Türkiye nereye gidiyor?

İngiltere'de yayımlanan ekonomi dergisi The Economist, 2020 Demokrasi Endeksi Raporu'nda Rusya'nın yeri tartışılmaya devam ediyor. Rusya ise listede 124'üncü sırada ve "otoriter rejimler" arasında gösterildi. 10 üzerinden 3,31 puan verilen Rusya, Nijerya ile Etiyopya’nın arasında yer alıyor.

2019'da listede Rusya 167 ülke arasında 134'üncü sırada yer almıştı. Demokrasi puanı geçen yıl 2,94 iken bu yıl 3,11'e yükselen Rusya, 2020 raporunda 3,31 puana çıktı. 

Ancak uzmanlar bu yıl başında hızla kabul edilen, hak ve özgürlükleri kısıtlayan yasalarla Rusya'nın gelecek yıl yeniden gerileyeceği görüşünde. Özellikle Navalnıy vakasının ardından gösteri yürüyüşleri ile ilgili cezaları ağırlaştıran, internette kontrolleri artıran yasalar kabul edildi.

167 ülkenin değerlendirildiği raporda Türkiye 104’üncü sırada yer alıyor. Türkiye'nin demokrasi puanı 4,48 olarak belirlendi ve  otoriter rejimden demokratik rejime geçişini tamamlamamış siyasi rejimler için kullanılan "hibrid rejim" tanımı yapıldı. 

Listenin ilk beş sırasında Norveç, İzlanda, İsveç, Yeni Zelenda ve Kanada bulunuyor.

Estonya 27’nci, Letonya 38’inci, Litvanya 42’nci, Ukrayna 79’uncu, Moldova 80’inci, Ermenistan 89’uncu, Gürcistan 91’inci sırada.

Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kuzey Kore son sıraları paylaşıyor.

Araştırmada seçimler, çoğulculuk, iktidarın faaliyetleri, siyasi kültür, sivil demokrasi, halkın siyasete etkisi gibi kriterler göz önünde bulunduruldu.

Tam liste için tıklayın

İngiliz araştırma ve analiz şirketi Economist Intelligence Unit'in (EIU) hazırladığı 2020 Demokrasi Endeksi'nde Türkiye altı basamak yukarıya çıkmıştı. 167 ülkenin değerlendirmeye alındığı endekste bir önceki yıl 110'uncu sırada olan Türkiye 104'üncü sıraya yükseldi. 

Endeks, ülkelerin "seçim süreci ve çoğulculuk", "hükümetin işlerliği", "siyasi katılım", "siyasi kültür" ve "sivil özgürlükler" gibi beş başlıkta puanlanmasıyla oluşturuluyor.
Türkiye'nin "seçim süreci ve çoğulculuk" başlığında 2019 yılında 3.08 olarak hesaplanan puanı 2020 yılında 3.50 oldu. Raporda bu durumun "ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2019 yerel seçimlerinde güçlü bir varlık göstermesinin ardından kamuoyu yoklama anketlerinde de güçlü bir performans sergilemesinden kaynaklandığı" ifade edildi. Araştırma verilerine göre vatandaşların gösterilere katılma arzusunun arttığı ve siyasi partilere duydukları güvenin geliştiği belirtildi. Raporda Türkiye'nin sivil özgürlükler başlığında 2.35'lik puanı ile Batı Avrupa ülkeleri arasında açık arayla son sırada olduğuna dikkat çekildi.

Vicdan özgürlüğü, basın özgürlüğü, ibadet özgürlüğü, ifade özgürlüğü, toplanma ve gösteri özgürlüğü, kanun önünde eşitlik, adil yargılanma, yaşam hakkı, mülkiyet hakkı, savunma hakkı gibi hak ve özgürlükler, "sivil özgürlükler" arasında yer alıyor.
 
2020 Demokrasi Endeksi'nde ülkeler "tam demokrasi", "kusurlu demokrasi", "hibrit rejim" ve "otoriter rejim" olmak üzere dört kategoride sıralanıyor. Türkiye endekste "hibrit (melez) rejim" kategorisinde yer aldı. Bu kavram, otoriter rejimden demokratik rejime geçişini tamamlamamış siyasi rejimler için kullanılıyor.

En üst sırada Norveç'in bulunduğu endekste son sırada Kuzey Kore yer alıyor. 2020 Demokrasi Endeksi'nde iki Batı Avrupa ülkesinin "tam demokrasi" kategorisinden
"kusurlu demokrasi" kategorisine gerilediği belirtildi. Bu ülkeler Fransa ve Portekiz.

Tam demokrasi kategorisinde yer alan Batı Avrupa ülkeleri ise sırasıyla Norveç, İzlanda, İsveç, Finlandiya, Danimarka, İrlanda, Hollanda, İsviçre, Lüksemburg, Almanya, İngiltere, Avusturya ve İspanya.

28.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi