Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

AİHM: "Navalnıy'ı serbest bırakın"

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Rusya'ya hapisteki muhalif politikacı Aleksey Navalnıy'ı serbest bırakma çağrısında bulundu. AİHM'nin kararında, Rusya'nın bu talebi yerine getirmemesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ihlali anlamına geleceği vurgulandı. Rusya Adalet Bakanı Konstantin Çuyçenko, bunun "uygunsuz ve hukuki dayanaksız bir talep olduğunu" savundu ve talebi reddetti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da, bu talebin "uluslararası hukukun normlarını ihlal ettiğini ve Batı'nın kendi çıkarları için Rusya'ya baskı yaptığını" söyledi.

Bu ay başında tedavi gördüğü Almanya'dan Rusya'ya dönen Navalnıy, bir Moskova mahkemesi tarafından, hakkında daha önce verişen 3,5 yıllık cezası ertelenmiş mahkumiiyet kararının gözetim altında kalma şartlarını ihlal ettiği için 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Ceza, Navalnuy'ın uydurma olduğu gerekçesiyle reddettiği ve Avrupa mahkemesinin yasadışı olduğuna karar verdiği 2014 yılındaki bir "zimmete para geçirme" davası mahkumiyetinden kaynaklanıyor.
 
AİHM kararında, "başvuranın yaşamına yönelik riskin niteliği ve kapsamına" atıfta bulunarak yönetmeliklerin 39. maddesine işaret etti.
 
Rusya Adalet Bakanlığı, Tass haber ajansının yaptığı açıklamada, AİHM'nin talebinin Rusya'nın "yargı sistemine kaba bir müdahale" anlamına geleceği ve "kırmızı çizgiyi aşacağı" uyarısında bulundu.
 
Geçmişte Moskova, AİHM'nin Rus mahkemelerinde karara itiraz eden Rus vatandaşlarına tazminat ödenmesine ilişkin kararlarına uymuştu, ancak hiçbir zaman Avrupa mahkemesinin bir mahkumu serbest bırakma talebiyle karşı karşıya kalmadı.
 
Analistlere göre Rusya, AİHM kararlarından kaynaklanan tepkisinin bir yansıması olarak, geçen yıl ulusal mevzuatın uluslararası hukuka göre önceliğini ilan eden bir yasa değişikliği kabul etti. Rus yetkililerin  bu hükmü AİHM'nin kararını reddetmek için gerekçe yapması bekleniyor. 
 

17.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi