Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da imalat PMI mayıs ayından beri en düşük seviyeye geriledi

Rusya’da imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) kasımda bir önceki aya göre 0,6 puan gerileyerek 46,3 puana düştü.

Uluslararası finans kuruluşu IHS Markit'in açıkladığı, Rusya’nın kasım ayına ilişkin imalat PMI verilerine göre, endeks kasımda bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak 46,3 puana geriledi. Bu değerle endeks, mayıs ayından bu yana en sert düşüşünü gördü.

Böylelikle endeks, COVID-19 salgını nedeniyle ekim ayından sonra bir kez daha düşerek bu yıl ikinci defa küçülme sürecine girdi.

TASS raporlarına göre, endeksin 50 puanın üzerindeki bir değeri, ticari faaliyette bir artış olduğunu ve bu seviyenin altında bir yavaşlamayı gösteriyor.

Çalışmada belirtildiği gibi, "sonuç, Nisan antirekoruna kıyasla (31,3 puan) düşüşdeki yavaşlamaya rağmen, mayıs ayından bu yana iş ortamında en keskin kötüleşmeyi gösterdi. Analistler, "İmalat sektörü 2019 koronavirüs salgınından sonra ikinci resesyon aşamasına girerken, daralmanın hızı art arda ikinci ay için hızlanıyor" dedi.

IHS Markit, genel daralmanın, yeni siparişler 6 ayın en hızlı hızla düşmesiyle birlikte zayıflayan talepten kaynaklandığını da vurguladı. Şirketler, pandemi nedeniyle devam eden kısıtlamalar yüzünden talebin azaldığını bildirdi.

Rusya ekonomisinin Şubat-Mart 2020'de aynı anda iki olumsuz faktörün güçlü etkisi altında olduğu hatırlatılıyor:  Koronavirüs pandemisinin hızla yayılması ve küresel ekonomiye yıkıcı etkisi ve petrol fiyatlarındaki düşüş. Bu şartlarda ruble dolar ve euro karşısında önemli ölçüde değer kaybetti. 
 
Rosstat'ın ön tahminlerine göre, Rusya ekonomisinin 2020'nin üçüncü çeyreğinde üç ay önce yüzde 8 düştükten ve ilk çeyrekte yüzde 1,6 büyüdükten sonra yıllık bazda yüzde 3,6 daraldı. Ocak-Eylül döneminde GSYİH yüzde 3,5 düştü.

Daha önce, Eylül ayı başlarında, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Rusya'daki 2020 ekonomik durgunluk tahminini yukarı doğru revize etmişti. Haziran versiyonunda yüzde 4,8 iken son tahminşderde yüzde 3,9 oldu.

Daha sonra, Ekim ayının sonunda, Rusya Merkez Bankası, bu yıl Rusya ekonomisinin düşüşü tahminini biraz iyileştirdi. Temmuz tahmini olan yüzde 4,5-5,5, yüzde 4-5'e düzeltme yapıldı.

Bu arada Dünya gazetesinin haberine göre, Markit Ekonomisti Sian Jones, konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Veriler, COVID-19 salgınının Rusya’daki talebe yönelik önemli etkisini gösteriyor. Ancak, yeni ihracat satışları, mütevazı olmasına rağmen ufak bir ışık verdi. Tedarik zincirindeki aksamalar da belirginliğini sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Rusya'da sanayi üretimi endeksi ekimde yıllık bazda yüzde 5,9 düşmüştü.

Rusya Merkez Bankası tahminlerine göre, geçen yıl yüzde 1,3 büyüyen ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,5 ile 5 arasında küçülmesi bekleniyor.

1.12.2020


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi