Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'ya 'bıyıklı yabancı'lar Kıbrıs'tan

Yurt dışında ikamet eden ya da şirketi olan Türkler, Türkiye'de finansal piyasalarda yatırım yaptıklarında "gerçek yabancı" değil, aslında Türklerin sermaye sahibi olduğunu vurgulamak için "bıyıklı yabancı" terimi sıkça kullanılır. Rusya için de aynı durum, Güney Kıbrıs Rus Kesimi üzerinden ülkeye paralarını sokan Rusya vatandaşları sözkonusu olunva geçerli..

Nitekim Rusya’nın en fazla yabancı yatırım çektiği ülkeler sıralamasında ilk sırada Güney Kıbrıs Rus Kesimi var. Daha sonra Hollanda ve Lüksemburg ilk üçteki yerlerini koruyor.

Bu yatırımların büyük bölümünü ise offshore hesapları üzerinden ülkeye geri dönen Rus sermayesi oluşturuyor. Peki Rus şirketleri neden offshore üzerinden Rusya’ya para gönderiyor? 

Gazeta.ru’nun Rusya Merkez Bankası verilerine dayanan haberine göre, Rusya’nın en fazla yabancı yatırım çektiği ülkelerin başında, vergi cennetleri Güney Kıbrıs (160 milyar ruble- 2,5 milyar dolar), Hollanda (56 milyar ruble), Lüksemburg (50 milyar ruble) ve Bahamalar (29 milyar ruble) geliyor.

Kıbrıs Rus Kesimi'nden Rusya’ya en fazla imalat sanayi (47,5 milyar ruble), finans ve sigorta (24,6 milyar ruble), toptan ve perakende ticaret (18,2 milyar ruble), profesyonel faaliyetler, bilim ve teknoloji (14,3 milyar ruble) alanlarına yatırım yapılıyor.

Offshore ülkelerinden Rusya’ya yatırım yapan şirketlerin büyük bölümünün ise Rus sermayeli olduğu biliniyor. 

Güney Kıbrıs’ta gelir vergisi yüzde 12,5 iken, Rusya’da bu oran yüzde 20. Bu ülkede emlak vergisi ve menkul kıymet gelirleri vergisi de bulunmuyor. 

Uzmanlar, Rus şirketlerinin daha az vergi ödemenin yanı sıra, varlıklarını daha korunaklı kılmak adına da offshore ülkelerini tercih ettiklerine dikkat çekiyor.

Rusya’da özellikle rakip şirketlerin girişimi sonrası olası bir yargı baskısına maruz kalmaktan çekinen birçok şirketin offshore ülkelerine ilgi gösterdiği belirtiliyor.

Siteye konuşan Rusya Sanayici ve İşadamları Birliği Başkanı Aleksandr Şohin, “Rusya Ceza Kanunu’nun bir bölümü, sanki özellikle iş dünyasına korku salmak için yazılmış gibi” diyor.

Büyüyen bir şirketi “ele geçirmek” için can atan rakiplerinin girişimiyle açılan davaların yüzde 95’inin mahkumiyetle sonuçlandığına işaret eden Şohin, hapse girmekten korkan işadamlarının ülkeye yatırım yapmak istemediklerinin altını çiziyor.

İvolga Capital şirketi yöneticisi Dmitriy Aleksandrov, işadamlarının varlıklarını koruma altına almak istemelerinin yanı sıra, Güney Kıbrıs varandaşlığına geçmek istemelerinin de bu ülkeye yatırım yapmalarının nedenleri arasında olduğuna dikkat çekiyor. Bu ülkede en az 2 milyon euro tutarında yatırım yapan yabancılara vatandaşlık hakkı tanınıyor. 

10.12.2019


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi