Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Nükleer çanta"nın ilk görüntüleri

Rusya'da "bir ilk" gerçekleşti ve ordunun yayın organı olarak bilinen federal TV kanalı "Zvezda" (Yıldız), yıllardır spekülasyon konusu olan, devlet başkanının kullanım yetkisinde bulunan "nükleer çanta"nın fotoğraflarını yayınladı. "1 numaralı düğme" olarak anılan ve gittiği her yerde Devlet Başkanı Vladimir Putin'e eşlik eden çanta, "ülkenin tüm nükleer silahlarını ateşleyebilme özelliğine sahip" diye tanımlanıyor.

Çantanın görüntülerine yer veren Rus televizyon kanalı, "görüntülerin medyada ilk kez yayınlandığına" özellikle dikkat çekti.

Konuyu haberleştren Komsomolskaya Pravda gazetesi ise, nükleer çantanın Gorbaçov ve Yeltsin dönemlerinde kullanılan muadilinin Yekaterinburg'daki Yeltsin Merkezi'nde sergilendiğini yazdı.


Putin'in kullandığı çantanın Yeltsin'in çantasından bazı farklılıklar sergilediği görülüyor. Yeni çantada ateşleme düğmesi beyaz renkte iken (2), iptal düğmesi kırmızı renkte (1). Gri renkli üçüncü bir düğme ise (3) bütün emirleri iptal etme işlevine sahip. Çantadaki diğer düğmelerin ne işe yaradığı konusu ise belirsiz.

Gazete, Rus hükümetinin kullanımına tahsis edilmiş iki çanta daha olduğunu yazıyor. Buna göre, çantalardan biri savunma bakanında (Sergey Şoygu), diğeri ise genelkurmay başkanında (Valeri Gerasimov). Roketlerin ateşlenebilmesi için üç çantadan en az ikisinin çalıştırılması şart.Gorbaçov ve Yeltsin'in kullanımına verilen "nükleer çanta"

9.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi