Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Çin-Rusya Sibirya boru hattıyla birleşti, 'Kurnaz Çinliler' mi kazandı?

Rusya'nın doğal gazını Çin'e taşıyacak olan “Sibirya’nın Gücü” boru hattı projesi iki ülke liderlerinin telekonferansıyla açılırken, Rus basını projenin perde arkasını gündeme taşıdı. Yorumlarda "Pekin'in sıkı pazarlıkçı olduğu, kazanan tarafın Rusya olmadığı" iddiaları öne çıkıyor. 

Rusya lideri Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Şin Jinping, “mega projeyi” geçtiğimiz günlerde telekonferans üzerinden açmıştı.

Projenin net maliyetinin ve taşınacak doğal gaza Çin'in ödeyeceği fiyatının belli olmadığına dikkat çeken Moskovski Komsomolets gazetesi, “Rusya ile Çin arasında 2014 yılında imzalanan doğal gaz anlaşması, Avrupa ile ilişkilerin soğuduğu dönemde yeni jeopolitik gerçekliğe uyuyor. Rusya, zorlu iklim koşullarına rağmen, 2 bin kilometreden uzun boru hattının inşasını beş yılda tamamlamayı başardı” diye yazdı. 

“Sibirya’nın Gücü” projesinin maliyetinin ve Rusya’nın Çin’e satacağı doğal gazın fiyatının açıklanmadığına işaret edilen yazıda, “Beş yıl boyunca projeyle ilgili hiçbir bilgi verilmedi. Uzmanlar, Rusya’nın anlaşmayı imzalamak için ciddi tavizler vermiş olabileceğinden şüpheleniyor” denildi.

Maliyetin bilinmemesinin, projenin Rusya açısından karlılığı ve başarısıyla ilgili şüphe oluşturduğunu belirten Rus gazetesi, “Vladimir Putin ile Şin Jinping parayla ilgili hiçbir şey söylemedi. Putin, ‘Sibirya’nın Gücü’nün açılışının tarihi bir olay olduğunun altını çizdi” hatırlatmasında bulundu.

“Sibirya’nın Gücü”nün tam kapasitede çalışması halinde bile, Türkmen, Kazakistan ve Özbekistan gazını Çin’e taşıyan Orta Asya Doğalgaz Boru Hattı’nın gerisinde kalacağını öngören uzmanlar, “Rusya teoride Çin’in doğal gaz ihtiyacının yüzde 20’sini karşılamaya hazır. Ama bu zor gözüküyor. Kurnaz Çinliler işini sağlama alır, kendi pazarlarında hangi ürün olursa olsun yüzde 12’den fazla pay vermezler” yorumunda bulundu.

5.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi