Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

VIDEO// "Sibirya'nın Gücü" gaz hattını liderler açtı Rusya ile Çin boruyla birleşti

Avrasya'da dengeleri değiştirmeye aday bir "mega proje" daha hayata geçti.  Rusya'nın doğal gazını Çin'e taşıyacak olan boru hattı resmen açıldı. Rusya lideri Vladimir Putin ile Çin Devlet Başkanı Şin Jinping, projeyi tele konferans üzerinden açtı. Geçen hafta da iki ülkeyi birleştiren ilk otoyolun inşaatı tamamlanmıştı.

"Sibirya'nın Gücü" aldı proje, 50 milyar euro ile Rusya'nın bugüne kadarki en maliyetli boru hattı projesi olarak niteleniyor. "Sibirya'nın Gücü" Çin'e yılda 38 milyar metreküp doğal gaz taşıyacak.


Putin,"Haydi gidelim!" diyerek düğmeye basıp başlattığı projeyi iki ülkenin stratejik işbirliğin pekiştirecek öenmli bir adım olarak niteledi.
Temeli 2014'te atılan projeye beş yılda 1,1 trilyon ruble harcandı.

2020'de Gazprom Çin'e 5 milyar metrek-p gaz taşıyacak, bu rakam 2022'de 15 milyara çıkacak. 

Devlete ait olan Rus Gazprom şirketi tarafından inşa edilen "Sibirya'nın Gücü" 50 milyar euroya mal oldu. Bu, Rusya'nın doğal gazını Baltık Denizi üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan ve yıl sonunda açılması planlanan Kuzey Akım 2 projesinin yaklaşık beş katı.

Sibirya'nın Gücü bugüne kadarki en büyük boru hattı projelerinden biri. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya göre Rusya 30 yıl boyunca Çin'e yılda 38 milyar metreküp doğal gaz aktaracak. Toplam uzunluğu 3 bin kilometre olan hattın 2 bin 157 kilometrelik kısmı daha önce devreye girmişti. Rusya dünyadaki en büyük doğal gaz ihracatçısı konumunda. Çin'in artan enerji ihtiyacı Rusya için büyüyen bir pazar olsa da, Moskova en fazla ihracatı yılda 201.7 milyar metreküple Avrupa'ya yapıyor.

Rusya ile Çin'i Amur Nehri üzerinden birbirine bağlayan ilk otoyol köprüsünün inşaatı da geöen hafta tamamlanmıştı. Köprünün, Rusya-Çin ekonomik ilişkilerini geliştirmesi bekleniyor.

Sputnik'in haberine göre köprü, Amur Nehri'nin iki yakasındaki Çin'in Heihe ile Rusya'nın Blagoveşensk kentlerini birleştiriyor. 1 kilometrenin üzerinde uzunluğa sahip köprü, 20 kilometre uzunluğundaki kilit öneme sahip iki şeritli otoyol projesinin parçası niteliğinde.

Rusya Uzak Doğu Kalkınma Bakanı Aleksandr Kozlov, aşırı soğukların görüldüğü bölgedeki hava koşullarının sınır ötesi ticaretin önünde yıllardır engel oluşturduğunu belirterek, yol hizmete açıldıktan sonra nakliye hacminin 8 kat artışla 4 milyon tona ulaşmasını beklediklerini vurguladı.

Yeni köprünün turizmi de teşvik edeceği ve Çin'den Rusya'ya giden turist sayısını 2 milyona yükselteceği de tahmin ediliyor.

300 milyon dolar maliyetli köprü projesinin inşasına Aralık 2016'da başlanmıştı. Köprünün denetim ve izin sürecinin ardından Nisan 2020'de hizmete girmesi planlanıyor. 


2.1.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi