Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Erdoğan: "Ne Amerika, ne de Rusya..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip, resmi ziyarette bulunduğu Budapeşte'de, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile ortak basın toplantısında yaptığı açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan Suriye konusunda, "Bu harekatla şu ana kadar biz mücadelemizi sürdürüyoruz. ABD ile 120 saatlik bir teröristleri bölgeden çıkarma sözü aldık, mutabakatı böyle sağladık. Ardından Rusya ile Soçi Mutabakatı yaptık. Onlarla da 150 saatlik mutabakattı. Fakat ne ABD 120 saatlik sürede ne de Rusya teröristleri o süreler içerisinde bu teröristleri maalesef bu bölgelerden çıkarabildi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macaristan’da Başbakan Viktor Orban ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

"Suriye krizinde 1 milyon insan hayatını kaybetti. 12 milyon insan evlerini terketmek zorunda kaldı. AB'den bize gelen sadece 3 milyar Avro olmuşur. Biz gelse de gelmese de o varil bombalarından kaçan insanlara, bize sığınan bu insanlara her türlü desteği vermek zorundayız. İşte Barış Pınarı Harekatı dedik. Bu harekatla şu ana kadar biz mücadelemizi sürdürüyoruz. ABD ile 120 saatlik bir teröristleri bölgeden çıkarma sözü aldık, mutabakatı böyle sağladık. Ardından Rusya ile Soçi Mutabakatı yaptık. Onlarla da 150 saatlik mutabakattı. Fakat ne ABD 120 saatlik sürede ne de Rusya teröristleri o süreler içerisinde bu teröristleri maalesef bu bölgelerden çıkarabildi."

Suriyeli göçmenler konusunda:

"Destek gelse de gelmese de misafirlerimize ev sahipliğini yapmaya devam edeceğiz. Ancak bizde bu söz var bu terazi bu kadar sıkleti çekmez. Baktık ki olmuyor kapıları açarız. Kapıları açınca nereye gidecekleri malumdur, ama Macaristan'a uğramadan giderler onlar zaten bunu biliyor."

 S-400 konusu:

"Biz S-400'ü aldık bu iş bitti. Ama Amerika bize Patriot verecekse, şartlar uygun olması halinde Patriot alabiliriz. Bunu da kendilerine teklif ettik. Bu konuda Kongreden geçmesi lazım diyorlarsa kongreden geçirsinler, bize teklif versinler biz de değerlendirmemizi yapalım. Amerika'ya karşı şu ana kadar herhangi bir önkabülümüz olmamıştır. Dünyanın hava taşımacılığında en önemli markalarından bir tanesi olan THY bugün ihtiyaçlarının çok ciddi bir kısmını Amerika'dan karşılıyor. Geniş gövdeli Boeingler oradan alıyorlar. THY dünyada en fazla destinasyona uçan şirkettir, birinci şirkettir. Bütün bunları görmezden gelemeyiz. Buna göre adımlarımızı atmamız lazım."

Göçmenlerin dönüşü:
 
 Özellikle kapıları açma konusunu daha önce malum açıklamıştım. Şu anda güvenli bölgeyle ilgili çok ciddi plan ve proje çalışması yaptık. İlk hedef bu insanların kendi topraklarına, evlerine dönmesini sağlamaktır. Bunun için plan, proje herşeyi yapacaksın. Sadece Türkiye olarak bizim bu işin altından kalkmamız mümkün değil. Fakat biz Cerablus'ta örneğini verdik. Tahrip olmuş binaların bakımını yaptık, elektrik, altyapı, suyu hallettik. 365 bin kişi buralara döndü. Kendi evleri, toprakları orada. Aynı şey şu anda Tel Abyad'la Resulayn'da var. Biz diyoruz ki dönorlar toplantısı yapalım ve bize destek verilsin. Milli bütçemize para istemiyoruz. BM'nin garantörlüğünde adım atalım burada inşaatları yaparız. Dünyada müteahhitlik sektöründe bazen ikinci, bazen üçüncü sırada yer alan ülkeyiz. Bu projeyi pilot proje olarak hayata geçirelim, bu insanlar ülkelerine dönme imkanını bulsun.

7.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi