Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Sermaye Rusya'dan 2,5 kat hızla çıktı...

Rusya’da yılın ilk yarısında sermaye kaçışında ciddi artış kaydedildi. Merkez Bankası verilerine göre Ocak-Haziran döneminde ülkeden 27,3 milyar dolar sermaye kaçışı yaşandı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 2,5 kat fazla.

Prime ajansının haberine göre, 2018 yılının son çeyreğinde ülkeden sermaye kaçışı 11 milyar dolar seviyesindeydi.

Merkez Bankası’nın 2019 yılının tamamı için sermaye kaçışı tahmini ise 20 milyar dolardı. 

Rusya’dan sermaye kaçışındaki hızlanmanın başlıca sebebi olarak, bankaların yurt dışına para transferlerindeki ve borç ödemelerindeki artış gösteriliyor.

Petrol satışları, Maliye Bakanlığı’nın döviz alımı ve Rus şirketlerinin yurt dışındaki aktiflerini artırması, iş iklimindeki kötüleşme ve yaptırım risklerinin sürmesi de sermaye kaçışını tetikleyen faktörler olarak gösteriliyor.

Rusya'da 2017'de 25,1 milyar dolar olan net sermaye çıkışı 2018'de 63,3 milyar dolara yükselmişti. 

Öte yandan, Merkez Bankası, yılın ilk yarısında ödemeler dengesinin geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 4 azalarak 45,8 milyar dolar fazla verdiğini açıkladı. Bu düşüşün, ihraç gelirlerinin ithalat giderlerine göre daha fazla gerilemesinden kaynaklandığı belirtildi. 

Dış borç ödemelerinin takvim dahilinde düzenli yapılmasından dolayı sermaya kaçışının normal bir gösterge olduğunu vurgulayan uzmanlar, ilerleyen dönemde bu veride azalma bekliyor.

11.7.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi