Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Çernobil dizisi eleştirileri: Hata çok

Çernobil Ulusal Müzesi yöneticileri HBO'nun tüm dünyada büyük ilgi gören dizisi "Chernobyl"in bazı boşluklar ve gerçeğe aykırılıklar içerdiğini ileri sürdü. Dizinin danışmanları arasında da yer alan, müzenin direktör yardımcısı Anna Korolevskaya dizinin geride pek çok soru işareti bıraktığını söyledi.

İşte Koroleskaya'nın eleştirilerinden bazı satır başları:

- İlk bölümde kurşun kaplı kamyonla yapılan radyasyon ölçümü aslında kazanın yaşandığı 26 Nisanda değil, sonraki günlerde yapılmıştı. O gece kamyon kaplamak için kurşun bulmak düşünülemezdi bile.
 
- Radyasyon ölçümü için reaktöre kamyonla değil, özel olarak hazırlanmış zırhlı araçlarla gidilmişti. Bu işi ise dizide gösterildiği gibi Moskovalı bir general değil, Kiev'den düşük rütbeli bir subay gerçekleştirmişti.
 
- Helikopter kazası dizideki gibi patlamanın hemen ertesinde değil, 2 Ekimde yaşanmıştı. Bu sırada reaktörün üstü kapatılmıştı.
 
- Korolevskaya'nın en çok tepki gösterdiği sahnelerden biri de ilk bölümde Pripyat halkının dışarıda ellerinde votkalarla patlamayı seyrettiği sahne. Korolevskaya o gece tüm Pripyat'ın uykuda olduğunu vurguluyor.
 
- Müze müdür yardımcısının eleştirisi, dizinin en çarpıcı sahnelerinden biri olan ithaiyecilerin çinko tabutlar içinde betona gömüldüğü sahneye yönelik. Buna göre, cenazede dizide gösterildiği gibi bir kalabalık yoktu ve definler de toplu değildi. Ölen her itfaiyeci oyalanmadan tek tek toprağa verilmiş, defin işlemi sırasında ise yakınları mezar başında bulunmamıştı.
 
- Dizinin beğeni toplayan "çıplak madenciler" sahnesi de Korolevskaya'nın eleştirilerinden nasibini aldı. Zira Korolevskaya'ya göre, tünellerde ısı gerçekten yüksekti, ama madenciler hiç çırılçıplak çalışmadılar.

3.6.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi