Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"46 bankanın lisansı iptal edilebilir"

Rusya'da uzmanlar Merkez Bankası'nın bankalara yönelik "temiz operasyonu"nda önümüzdeki dönemde de hız kesmeyeceği görüşünde. Analiz şirketi Expert RA'ya göre, önümüzdeki bir yıl içinde 46 bankanın daha lisansı iptal edilebilir. Bu, ülkede faal olan her 10 bankadan birinin 2020 Mayıs ayını göremeyeceği anlamına geliyor.

Küçük bankaların daha fazla risk taşıdığına dikkat çeken Expert RA, en büyük 100 bankadan da lisansları iptal edilenlerin olabileceğini tahmin ediyor.

Öte yandan RBC'nın haberine göre, sistem içerisinde yer alan herhangi bir bankanın iflas etmeme olasılığını gösteren Bankacılık Sektörünün Sağlığı Endeksi'nde üç aydır kesintisiz düşüş sürüyor. 1 Temmuz 2018 tarihinde yüzde 89,8 olarak hesaplanan endeks 1 Nisan 2019'da yüzde 89,1'e geriledi. 

Olası lisans iptallerinin nedeni olarak, bankaların kredi gücünün azalması gösteriliyor.

Rusya'da 2019'un ilk çeyreği itibariyla 99 banka kâr edemezken, 162 banka da yüzde 15'in üzerinde net kaynak çıkışı yaşadı.

16.5.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi