Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
GÜNDEM

THY Rusya'dan Meksika'ya bilet satışını durdurdu

Rusya Tur Operatörleri Birliği, Türk Havayolları'nın Rus şehirlerinden Meksika'ya bilet satışını durdurduğunu açıkladı. Ancak THY'nin internet sitesini kullanan yolcular İstanbul çıkışlı olmak kaydıyla bütün Latin Amerika ülkelerine bilet alabiliyor.
 
Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov da konuyla ilgili bir açıklama yaparak THY'nin tavrının kabul edilemez olduğunu söyledi.
 
Bugünkü gelişmeler
 
Rusya'dan gelen yoğun şikayetler üzerine Türk Hava Yolları, Türkiye üzerinden transit olarak Latin Amerika'ya seyahat eden Ruslar için geçeri uyarı notunu bir notu Rusçaya çevirdi.  
 
RBC'nın aktardığına göre Türk havayolu şirketi Türk Hava Yolları, uyarı bilgisinin İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmasından yakaşık iki ay sonra Latin Amerika'ya seyahat eden yolcular için Rusça bilgi vermeye başladı.
 
Açıklamada Karakas (Venezuela), Mexico City ve Cancun (Meksika), Bogota (Kolombiya), Havana (Küba) ve Sao Paulo (Brezilya) havalimanlarına yapılan uçuşlarda yolculara uygulanabilecek ek talepler  listeliyor.
 
Moskovski Komsomolets gazetesi haberi, "THY Rus yolculara lütufta bulundu" ironik başlığıyla duyurdu.
 
Öte yandan Rusya'da devlet başkanlığına bağlı İnsan Hakları Konseyi, THY'nin bazı uçuşlara Rusyalı yolcuları almamasıyla ilgili olarak Türk büyükelçiliğine başvuruda bulundu. Konseyden yapılan açıklamaya göre Büyükelçi Tanju Bilgiç'e yapılan başvuruda "THY'nin Rusya vatandaşlarına karşı Rusofob nitelikte ve kaba davranışlarda bulunulduğundan endişe edildiği" dile getirildi.
 
Bu arada Rusya'nın Meksika Büyükelçiliği basın sözcüsü Andrey Zemski, RIA Novosti'ye verdiği röportajda, diplomatik misyonun Rusların Latin Amerika'ya uçuşunun engellendiği vakalarından haberdar olduğunu ve  Meksikalı yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi.  Zemski, "Meksika genel olarak, birçok insanın burayı geçiş ülkesi olarak kullanması da dahil olmak üzere, ülkede kötüleşen göç sorunu nedeniyle yabancılar için daha sıkı sınır kontrolünü gerekli görüyor" dedi.
 
ABD Gümrük ve Sınır Koruma kurumu verilerine göre, geçen yıl 2,8 milyondan fazla insan Meksika sınırını geçerek ABD'ye yasa dışı giriş yaptı. Bu, ülke tarihinde rekor oldu. Fox News'e göre yalnızca Aralık 2023'te Meksika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne giren yasa dışı göçmenlerin sayısı 300 bin kişiyi aştı.
 
Kommersant'ın haberine göre THY'nin Rusları İstanbul'dan transferle Latin Amerika'ya taşımayı reddetmesi, Rus turistlerin aktarma noktası olarak BAE, Orta Asya veya Küba bağlantılarını tercih etmeye zorlamaya başladı. Uzmanlar, bunun Rusya'dan Meksika'ya turist akışında yüzde 30-40 oranında azaltacağını  tahmin ediyor. 
 
Önceki gelişmeler:

Türk Hava Yolları'nın Latin Amerika ülkelerine pek çok Rusya vatandaşının uçuşuna izin vermemesi nedeniyle son bir kaç haftadır tırmanan gerginlik yeni bir aşamaya geldi. Türkiye'deki Rusya Büyükelçiliği, vatandaşlarına "uçuşlara erişimin engellendiğini belgelemek için THY'den yazılı bir talepte bulunmalarını ve uğradıkları zararın karşılanması için ikamet ettikleri yerde tazminat talebiyle dava açmalarını" tavsiye etti.

Diplomatik misyondan RIA Novosti'ye yapılan açıkamada Türk Hava Yolları'nın, diplomatik yollardan defalarca talep edilmesine rağmen, İstanbul üzerinden Latin Amerika ülkeleri uçuşlarına aktarma yapan transit Rus yolculara yönelik uçuşları engellemeye devam ettiği kaydetti. Rus yetkililer, "Havayolu yetkilileri ya ret nedenlerine ilişkin net bir açıklama yapmıyor ya da ilgili devletlerin belirlediği giriş kurallarına atıfta bulunuyor" bilgisini verdi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Ruslara "Türk Hava Yolları'nın hizmetlerinden yararlanmanın uygun olup olmadığı konusunda düşünmelerini" tavsiye etti.

RBC'nın akşam saatlerinde manşetten verdiği haberine göre Rusya Büyükelçiliği, bu çağrıyı "THY, ülke vatandaşlarını Latin Amerika ülkelerine transit uçuşlara amadığı için" yaptı.
 
Diplomatik misyonun basın servisi bunu RBC'ye verdiği demeçte  "Sorun ciddi. Türk yetkililerin olayın ciddiyetinin ne kadar farkında olduklarını bilmiyoruz. Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu, ortaya çıkan sağlıksız duruma havayolu şirketinin (THY) dikkatini çekti. Büyükelçilik de Türk Dışişleri Bakanlığı ile hem yazılı yani resmi notayla hem de sözlü olarak temasa geçti. Henüz net bir yanıt alınamadı" dedi. 
 
Büyükelçiliğe göre, son haftalarda İstanbul havalimanından Latin Amerika'ya transit uçuş için geçiş yapan Rus vatandaşlarının uçağa binmelerine izin verilmediği vakalar yaşandı. Eçlilik, bu yolcuara THY çaışanlarının "pek doğru olmayan davranışlar içine girdiğini" de savundu.
 
İddialara göre THY, varış ülkelerinin Rusların kabulüne ilişkin katı kurallar koyduğunu ifade ediyor ve bunları dönüş biletinin mevcudiyeti, nakit para bulundurulması, otel rezervasyonu, turizm dışında bir seyahat amacı olması durumunda gezinin amacıyla ilgili destekleyici belgeler olarak talep ediyor.
 
Büyükelçiliğin basın servisi, Türk Hava Yolları'nın bu bilgiyi internet sitesinde Türkçe ve İngilizce olarak yayınladığını ancak Rusça olarak yayınlamayı reddettiğini belirtti. Yaşanan bu sorun Rusya Büyükeliliği'nin  23 Nisan sabahı "Türk havalimanlarında hakları ihlal edilen Ruslara yönelik bir dizi tavsiye yayınlayacağiı" belirtildi.
 
Ocak 2023'te Rusya Tur Operatörleri Birliği, Meksika'daki sınır muhafızlarının, ülkeyi geçiş bölgesi olarak kullanma vakalarının artması nedeniyle Rusların girişine daha az izin vermeye başladığını bildirmişti.
 
Rusya Dışişleri'nden Ankara'ya 'THY engellemesi' sorusu
 
Türk Hava Yolları'nın son aylarda Arjantin ve Meksika'ya olan uçuşlarında Rusya vatandalarına zorluk çıkardığı haberleri ve şikayetlerinin yoğunlaşması tepkileri arttırdı. Bunun üzerine Rusya, resmi kanallardan Türkiye'ye başvurarak açıklama istedi. 
 
RIA Novosti'nin haberine göre, Türkiye'deki Rus diplomatlar, Rusların Latin Amerika'ya uçuşlarına izin verilmemesi olaylarıyla ilgili olarak ülkenin Dışişleri Bakanlığı ve Türk Hava Yolları ile temasa geçti.Rusya'nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, “Konu, resmi kanallardan Türk Hava Yolları'nın İstanbul ve Moskova yönetimi ile Türk Dışişleri Bakanlığı'nın dikkatine sunuldu. Uygun bir yanıt bekliyoruz" dedi.
 
Mart-Nisan aylarında Ruslar İstanbul'dan Arjantin ve Meksika gibi bazı Latin Amerika ülkelerine uçmakta zorluk çektiklerini beyan etmeye başladı.
 
Telegram haber kanalı SHOT'un bir kaynağına göre son aylarda yaklaşık bin Rus'un İstanbul'dan Latin Amerika'ya uçuşna izin verilmedi.
 
Rusya büyükelçiliği RBC'ye , Rusların Brezilya ve diğer ülkelere uçmasına izin verilmeyen olayların da yaşandığını bildirdi.
 
24.4.2024

 

Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
Türkrus reklam
Реклама
ANKET
Hayatınız ve işiniz için 2023'e kıyasla genel 2024 beklentiniz nedir?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама
Türkiye-Rusya haber sitesi
Реклама