Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Avrupa'nın en büyük nükleer santrali Rusya'ya geçti

ÖNEMLİ GELİŞMELER// 5 Ekim Çarşamba, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri operasyonunun 224. günü

23.35: Ağustos ayında Rusya'nın ABD'ye ihracatı 522,1 milyon dolara yükseldi. Toplamda, Ocak-Ağustos arasında ABD, Rusya'dan 12.1 milyar dolarlık ithalat yaptı, Rusya'ya ihracatı 1.3 milyar dolar oldu.
 
23.32: Rusya'da yıllık enflasyon % 13,49'a indi. Geçen hafta enflasyon % 13,71 idi.
 
23.27 Bulgaristan'ın yeni hükümeti, Rus petrol şirketlerine yaptırımları iptal etti. Gerkçe olarak, "ülkedeki zorlu akaryakıt krizinn kısıtlamaların kaldırılmasını zorunlu kılması" gösterildi. 10 Ekim'den itibaren Bulgar firmalarına Rus tarafılya sözleşme yapma izni verildi.
 
23.24: New York Times, siyaset bilimci ve filozof Aleksandr Dugin'in kızı Daria'nın öldürülmesiyle ilgili olarak ABD istihbarat servislerindeki kaynaklara atıfta bulunarak, "Ukrayna istihbarat makamlarının saldırıya karıştığı" iddiasını gündeme taşıdı.
 
18.54: Donetsk yönetimi başbakanı Hotsenko, RIA Novosti'ye demecinde, Türkiye'ye kömür ihraç ettiklerini söyledi. (M. Komsomolets)
 
18.51: OPEC+ ülkeleri, petrol üretimini kasım ayından itibaren günde 2 milyon varil azaltmayı resmen kabul etti. ABD Başkanı Joe Biden, "OPEC+'nın petrol üretimini kısma yönündeki dar görüşlü kararından dolayı hayal kırıklığına uğradığını" söyledi.
 
18.50: Enerji Bakanı Novak, Rusya'nın yaptırım yüzünden işletmeye alınmayan Kuzey Akım 2'nin hasarsız hattı üzerinden Avrupa'ya doğal gaz sevk etmeye hazır olduğunu söyledi. Novak diğer yandan Rusya'nın kendisine tavan fiyat uygulayacak ülkelere petrol tedarik etmeye devam etmesini uygun görmediklerini söyledi. Novak kendileri için petrolde uygun fiyatın 70 dolar olduğunu vurguladı.
 
18.43: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu'na bağlanan Zaporojye Bölgesi'ndeki Zaporojye Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) yönetiminin Rusya'ya geçmesini öngören kararnameyi imzaladı. Kararname kapsamında Putin, hükümete Zaporojye NGS'nin nükleer enerjisinin kullanımına yönelik tesislerin Rusya'nın federal mülkiyetine kabulünün temin edilmesi ve Zaporojye NGS'nin nükleer enerjisinin kullanımına yönelik tesislerin güvenliğinin temini için 'Zaporojye NGS İşletme Kuruluşu' adına bir federal devlet işletmesi kurma talimatı verdi. (Sputnik)
 
Altı reaktörüyle santral, toplam 5,7 Gigawatt kapasiteye sahiip ve Avrupa'nın en büyük nükleer tesisi. Moskova'nın askeri operasyonu öncesinde santral Ukrayna'nın toplam elektriğinin yaklaşık % 20'sini sağlıyordu.
 
16.40: Putin, üç kategorideki vatandaşlar için seferberliği erteleyen bir kararname imzaladı. Buna göre, ikinci öğretim, özel üniversite ve lisansüstü öğrencileri seferberlikten muaf tutulacak.
 
16.37: Rusya'da, kısmi seferberlik çağrısına uymayanlara karşı ilk ceza davası açıldı. Penza'dan 32 yaşında bir kişi, askerlik şubesinden gelen celbi imzalamayı reddetti ve polis tarafından gözaltına alındı. İsmi açıklanmayan şahsın, Ceza Kanunu'nun 328. maddesi uyarınca "askerlik hizmetinden kaçınmakla" suçlandığı ve bu madde kapsamındak iki yıla kadar hapiz cezası alabileceği bildirildi.
 
16.34: Çeçenistan lideri Ramzan Kadov, bugün kutladığı 46. yaş gününde Başan Putin'in kendisini bizzat arayarak tebrik ettiğini ve korgeneralliğe terfi ettirdiğini duyurdu. Kadırov, "Başkomutanımıza, liyakatimi yüksek takdir ettiği için çok minnettarım! Bu benim için büyük bir onur. Bu güveni haklı çıkaracağıma söz veriyorum” dedi. Operasyonun başlangıcından beri Kadırov ikinci kez terfi etmiş oldu.
 
16.30:  Putin, "Donbass, Herson ve Zaporojye bölgelerindeki referandumların sonuçlarının kendisini sadece memnun etmekle kalmayıp aynı zamanda şaşırttığını" söyledi. 
 
16.26: Reuters'in haberine göre, OPEC+ Bakanlar İzleme Komitesi, petrol üretimini günde 2 milyon varil azaltmayı kabul etti. Dün Financial Times kaynakları, Rusya ve Suudi Arabistan'ın günde 1-2 milyon varil veya daha fazla üretim kesintisi için bastırdığını bildirmişti. Gazetenin görüştüğü analistler, böyle bir hareketin, fiyat artışını frenlemek için stratejik rezervlerden petrol satışı dahil olmak üzere ABD'nin karşı önlemlerini tetikleyeceği görüşünde.
 
15.18: Rusya Savunma Bakanlığı, Nikolayev bölgesindeki Ukrayna ordusunun Voznesensk askeri havaalanında Bayraktar insansız hava araçlarının bulunduğu bir hangarı imha ettiğini duyurdu. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Korgeneral Igor Konaşenkov, saldırının İskender füzesi kullanılarak gerçekleştirildiğini söyledi.  Ayrıca Rus birliklerinin Murakhivka bölgesinde ABD yapımı bir AN/TPQ-36 radarını imha ettiği belirtildi. Konaşenkov, saldırılarda ait altı İHA'nın Harkov, Lugansk ve Donetsk'te düşürüldüğünü söyledi. 
 
14.53: Moskova Borsası'nda dolar kuru, 23 Eylül'den beri ilk kez 60 rublenin üzerine çıktı.
 
14.50: Sosyal medyada yayılan, Vladimir Putin'in bugün bir kez daha Rusya halkına seslenen bir konuşma yapacağı iddialarını Kremlin yalanladı. Peskov ayrıca, özel askeri operasyonun biçimini "terörle mücadele olarak" değiştirmenin planlanıp planlanmadığı sorusuna, “Bu devlet başkanının karar vereceği bir konudur. Şu ana kadar böyle bir karar alınmadı" karşılığını verdi.
 
14.48: EUobserver gazetesine göre, Avrupa Birliği elmas madenciliği şirketi ALROSA'yı Rusya'ya yönelik sekizinci yaptırım paketinin dışında tuttu. Bunun için, topraklarında dünyanın en büyük elmas borsasının bulunduğu Belçika'nın ısrarcı olduğu bildirildi. Belçikalı diplomatlar ve Antwerp Diamond Center lobicileri, Rusya'nın elmas sektörüne yönelik yaptırımların şehirde binlerce iş kaybına yol açacağı konusunda uyarmış ve muafiyet istemişti.
 
14.36: Uluslararası Boks Birliği (IBA) Yönetim Kurulu yaptığı oylamada, Rusya ve Belaruslu boksörlerin yarışmalara katılma yasağını iptal etti. IBA "siyasi konularda tarafsız ve bağımsız kalmak istediğini" vurguladı, ayrıca çatışmaların barışçıl bir şekilde çözülmesi çağrısında bulundu. Açıklamada, "IBA, siyasetin spor üzerinde herhangi bir etkisi olmaması gerektiğine inanıyor. Bu nedenle tüm sporculara eşit şartlar verilmelidir” denildi. Uluslararası Boks Birliği'nin başkanı eski Rus boksör Umar Kremlev.
 
14.32: Rusya'ya bağlanan Herson ve Zaporojye bölgelerinin sınırlarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnamede tanımlandığını belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, buna göre bu bölgelerin bazı kısımlarının halen özgürleştirilmesi gerektiğini ifade etti. Rusya'ya katıldıkları tarihte bu bölgelerde askeri-sivil idarenin bulunduğunu anımsatan Peskov, "Bazı topraklar her halükarda geri alınacak ve biz, Rusya'yla yaşama isteğini dile getiren nüfusla görüş alışverişine devam edeceğiz" dedi. Yeni bölgelerdeki tüm yerleşimlerin Rusya ordusunun kontrolü alına alınacağını söyleyen Peskov, 24 Şubat'tan beri süren özel askeri harekatın statüsünün terörle mücadele harekatı olarak değiştirileceğiyle ilgili iddiaları ise tekzip etti. Putin'in Donetsk Halk Cumhuriyeti, Lugansk Halk Cumhuriyeti, Herson ve Zaporojye bölgelerinin Rusya’nın parçaları hâline gelmesine ilişkin federal yasayı imzalamasıyla birlikte bu bölgelerin Rusya'nın bugün resmen daha da büyüdüğünü kaydeden Peskov, bunun çok önemli olduğunu söyledi.
 
ABD'nin Ukrayna'ya HIMARS sistemlerinde kullanılmak üzere Kırım'a kadar ulaşabilecek GMLRS roketleri tedarik etmesini eleştiren Peskov, "Bu tür açıklamalar, ABD'nin bu çatışmaya direkt olarak müdahil olduğunu hem doğrudan hem de dolaylı olarak teyit ediyor. Bu durum, son derece ama son derece tehlikeli bir durum oluşturuyor" diye konuştu. (Sputnik)
 
13.06: Türk finans çevrelerinden ismi açıklanmayan bir kaynak TASS'a verdiği demeçte, Türk ödeme sistemi TROY'un Rus Mir kartına alternatif olarak kullanılmasına ilişkin kararın, yakın gelecekte Rusya Federasyonu ve Türkiye Merkez Bankaları tarafından açıklanabileceğin, söyledi. Kaynak, "tarafların Türk bankalarının Mir kartlarını kabul etmeyi durdurmasının ardından sorunun üstesinden gelmek için başka seçenekleri de tartıştıklarını" sözlerine ekledi.
 
12.57: Rusya'nın drone saldırısısında Kiev'e 100 kilometre mesafedeki Ukrayna 72. Mekanize Tugayı kışlasını vurduğu iddia edildi. Lenta.ru'nun aktardığına göre,  Lugansk cumhuriyeti yetkilileri haberi doğruladı. Kiev yönetimi de saldırı haberini duyurdu. Yerel basına göre, insansız hava araçları, hava savunma sistemlerine rağmen ilk kez cephe hattından bu kadar uzağa ulaşabildi ve Kiev yakınlarındaki hedefleri vuradu. Saldırının İran'ın Shahed-136 (Geran-2) insansız hava araçları tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor. İran Dışişleri dün Rusya'ya İHA verdiği haberlerini "asılsız" olarak nitelemişti.
 
12.21: Kazakistan yetkilileri Ukrayna büyükelçisinin sınır dışı edilmesi yönünde Rusya'dan gelen talebi reddetti. Kazakistan yetkilileri, Rusya'nın diplomatik iletişimde kullandığı dilin "eşit stratejik ortaklar" arasındaki ilişkiye yakışmadığını söyledi. (Reuters)
 
12.10: Avrupa Birliği büyükelçileri Rusya'ya karşı sekizinci yaptırım paketi üzerinde uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. Yeni pakette Rusya'dan alınan petrolün üçüncü ülkelere tavan fiyatın üstünde bedelle satılmasına yasak getrilmesi, belirli çelik, plastik ve kimyasal ürünlere yasak getirilmesi ve Rusya'dan kuruluşlara bilişim ve hukuk hizmeti verilmesine yasak getirilmesi var.
 
11.38: Fransa, seferberlikten kaçan Rusya vatandaşlarının başvurularını incelemeye hazır olduğunu duyurdu. BBC'nin haberine göre, Fransız yetkililer "otomatik vize" sözü vermemekle birlikte her bireyin karşı karşıya bulunduğu riskleri dikkate alacaklarını belirtiyor.
 
11.17: Vladimir Putin, Ukrayna'ya bağlı dört bölgenin referandum sonrası Rusya Federasyonu'na katılımına ilişkin parlamento kararlarını onayladı. Devlet başkanı ayrıca bu bölgelere geçici yöneticiler atadı. Herson'a Saldo, Zaporojye'ye Balitski, LNR'e Paseçnik ve DNR'e Pişulin atandı.
 
10.56: Avrupa Komisyonu, Birlik ülkelerinin kullandığı doğal gazda Rusya'nın payının yüzde 7,5'e kadar düştüğünü açıkladı. Buna göre, kıtada Rus gazının yerini ABD ve Norveç'ten gerçekleşen sevkiyatlar aldı. Rezervuar doluluk oranı yüzde 90 (Kommersant).
 
10.52: Eski Pervıy Kanal çalışanı Marina Ovsyannikova, ev hapsi kararını reddettiğini açıkladı. Eski kocası'nın Ovsyannikova'nın ev hapsi kararını ihlal ederek kayıplara karıştığını duyurmasından sonra televizyoncu hakkında arama kararı çıkarılmıştı.
 
10.14: Ukrayna Başkanlık Ofisi, ülkenin NATO'ya üyeliğine 11 ülkenin destek verdiğini açıkladı. Açıklamada adı geçen ülkeler: Kanada, Polonya, Slovakya, Çekya, Romanya, Litvanya, Estonya, Letonya, Hırvatistan, Karadağ ve Kuzey Makendonya.
 
10.02: Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakere başlatma çabalarının "Kiev rejiminin Amerikalı hamilerinin emri üzerine" sekteye uğradığını söyledi.
 
09.41: Rusya, Macaristan'ın bu kış doğal gaz için para ödememesine onay verdi. Buna göre Budapeşte yönetimi, bu kış tüketeceği gazın parasını daha ileri bir tarihte ödeme şansına kavuştu. Konuyu haberleştiren Bloomberg, Orban'ın "Putin'in Avrupa'daki son müttefiki" olduğunu yazıyor.
 
09.36: Gazprom Avusturya ve İtalya üzerinden gerçekleşen Rus doğal gazı sevkiyatının yeniden başladığını açıkladı.

09.27: OPEC+ toplantısı öncesi Biden yönetimi, Suudi Arabistan başta olmak üzere üreticileri petrol üretiminin kısılmaması konusunda ikna etmeye çalışıyor. (CNN)

09.23: Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova'nın açıklamaları sonrasında Rus elçisini bakanlığa çağırdı. Zaharova, Ukrayna elçisi Vrublyoski'nin Astana'ya dönüşüne izin verilmesini eleştirmişti. Öte yandan Kazakistan yetkilileri Vrublyovski'nin ülkede istenmeyen kişi statüsünde olduğunu ve diplomatik toplantılara katılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

08.37: Politico, Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya'ya karşı uygulanacak yeni yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya vardığını yazıyor. Sekizinci paketin en önemli maddesi Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması olacak.

08.00: Rusya'nın Washington Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Rusya'nın, ABD'nin Ukrayna'ya yeni askeri yardım paketi sunma kararını "ülkenin stratejik çıkarlarına yönelik doğrudan tehdit" olarak kabul ettiğini belirtti. 

07.52: ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Laura Cooper, Ukrayna'nın Kırım'ı HIMARS füze sistemleri ile vurabileceğini söyledi. ABD'li yetkili, Ukrayna'nın ABD'den yeni yardım paketini almasının ardından "savaş alanındaki amaçlarının çoğuna ulaşabileceğini" öne sürdü. 

07.16: Rus medyası, Türk basınına dayandırdığı haberinde, Türkiye ile Rusya'nın Mir kartına alternatif olarak Troy ödeme sisteminin kullanımına geçebileceklerini yazdı. 

4 Ekim Salı
 
22.20: İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kanaani, "Tahran'ın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğini, ancak aynı zamanda ülkedeki savaştan ABD ve NATO'nun sorumlu olduğuna inandığını" söyledi. Kanaani, Rusya'nın referandum ve ilhak kararları ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, "uluslararası hukukun ve BM Şartı'nın temel bir kuralı olarak ülkelerin toprak bütünlüğü ilkesini" hatırlattı. Sözcü, İran'ın Rusya'ya insansız hava aracı verdiği iddiaları için "Asılsız" dedi.
 
21.17: Ukrayna ordusunun HIMARS'larla Herson'daki Antonovski köprüsüne düzenlediği saldırıda üç füzenin hedefi vurduğu, üçünün ise Rusya'nın hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği bildirildi. (M. Komomolets) 
 
21.16: Herson bölgesinin Rusya tarafından atanan yönetiminin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, "Herson cephe hattındaki durumun kritik olmadığını, Ukrayna birliklerinin nispi ilerlemeleri olduğunu ancak bunların durdurulduğunu" söyledi.
 
21.09: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın Astana Büyükelçisinin görevine devam etmesi nedeniyle Moskova'daki Kazakistan Büyükelçisini dışişleri çağırarak duyduğu memnuniyetrsizliği bildirdi.  BFM'in haberine göre, Kazakistan'daki Ukrayna Büyükelçisi Pyotr Vrublevskiy ağustos ayında, "Rusların öldürülmesi" çağrısında bulunan bir açıklama yapmış, bunun üzerine Rusya, Vrublevskiy'nin sınır dışı edilmesini talep etmiş, Kazak tarafı bunu yapacağına söz vermişti. Ancak, 8 Eylül'de Kiev'e giden Vrublevskiy'nin Astana'ya geri döndüğü ve misyonun başı olarak resepsiyonlara katılmaya devam ettiği ortaya çıktı. Rusya bu durumun "kategorik olarak kabul edilemez olduğunu" bildirdi ve "Kazakistan'ın Vrublevskiy'yi mümkün olan en kısa sürede sınır dışı etmek için adımlar atmasını beklediğini" tekrarladı. 
 
21.06: Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Kirill Şevçenkoi "ciddi sağlık sorunlarını" gerekçe göstererek istifa etti.
 
21.04: Dünya Bankası'nın tahminlerine göre, Ukrayna ekonomisi bu yıl % 35 küçülecek.
 
21.02: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansıi geçen hafta Rus ordusu tarafından gözaltına alınan ve pazartesi günü serbest bırakılan Zaporojye nükleer santrali Genel Müdürü Muraşov'un, görevini bıraktığını duyurdu. Muraşov, "Rusya Federasyonu yetkililerini itibarsızlaştırmaya yönelik faaliyetlerde bulunmak" suçlamasıyla Ukrayna tarafından kontrol edilen bölgeye sınır dışı edilmişti.
 
21.00: Zelenskiy ile telefonda görşen Biden, ABD'nin Ukrayna'ya yönelik yeni askeri yardım paketinde dört HIMARS füze sisteminin de bulunduğunu bildirdi. Yeni yardım paketinin değeri 625 milyon dolar.
 
19.01: Ekran kartı üreticisi Nvidia, Rusya’daki ana ofisini bu yılın sonuna kadar kapatacak. Moskova ofisinde halen çalışmakta olan 200’den fazla çalışana cuma günü tebligat yapıldı. (Forbes)
 
18.43: Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, Rus metalurji şirketi Norilsk Nickel tarafından sipariş edilen bir buz kırıcının Rusya'ya ihracatına izin vermedi.
 
18.42: Hindistan Başbakanı Modi, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Barış çabalarına her türlü katkıyı yapmaya hazırız" dedi.
 
18.39: Yarın yapılacak olan, üretimi azaltma gündemli OPEC+ toplantısının arifesinde petrol fiyatları yükselişte. Aralık vadeli Brent ham petrolünün varil fiyatı 92.23 dolara kadar yükseldi. Fiyat 22 Eylül'den bu yana ilk kez bu seviyede.
 
17.03: Avrupa Birliği, Zaporojye nükleer santralinde bir kaza olasılığına karşı Ukrayna'ya 5 milyon doz iyot tedarik etti.
 
17.01: Gazprom, "20 Ekim'e kadar doğal gaz borçlarını ödemesi durumunda Moldova'ya sevkiyatı tamamen durdurma hakkını saklı tuttuğunu" duyurdu. Gazprom en son dün İtalya'ya sevkiyatı durdurmuştu.
 
16.58: İsrail'in Ukrayna Büyükelçisi Michael Brodsky, ülkesinin, ulusal güvenlik çıkarları gereği "kırmızı çizgileri" geçmemek kaydıyla Ukrayna'ya yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. Brodsky, "İsrail aktif olarak Ukrayna'ya yardım ediyor, ancak kırmızı çizgileri aşmadan. Çok dikkatli olmalıyız ve her şeyden önce kendi güvenliğimizi hesaba katarak hareket etmeliyiz" diye konuştu.
 
16.19: Bloomberg'in "Botaş Rusya'dan gaz ödemelerinin kısmen 2024'e kadar ertelemesini istedi" haberini yorumlayan Rus siyaset bilimci Andrei Kortunov, "Bunu Türkiye'de zorlu bir ekonomik dönemden geçilmesi ve yaklaşan başkanlık seçimi ile değerlendirmek lazım. Erdoğan, erteleme ile ekonomik alanda olumlu haberler olduğunu ve her şeyin analistlerin anlattığı kadar kötü olmadığını göstermeye çalışıyor. Moskova'nın Türk liderin talebine nasıl tepki vereceği kesinlikle belirsiz, bu konuyu iki başkan çözebilir. Ancak Rusya şu anda faturalarda erteleme gibi cömert hediyeler için pek müsait durumda değil. Ayrıca Erdoğan'ın yeniden seçilmemesi durumunda yeni liderle ilişkilerin ve daha önce varılan anlaşmaların sürdürülmesinin mümkün olup olmayacağı sorusu ortaya çıkacak" dedi. (Veçernoye Moskva)
 
16.16: Flightradar uçak takip ortalından alınan verilere göre, Ukrayna sınırına yakın Polonya Rzeszow havaalanında, son günlerde NATO uçaklarının yoğun hareketliliği tespit edildi. Eylülün son günlerinde ABD'den İspanya'ya kadar farklı yerlerden gelen çok sayıda askeri kargo uçağının iniş yaptığı bildirildi. (M. Komsomolets)
 
16.13: Rusya Savunma Bakanlığı, Dnepropetrovsk yakınlarında bulunan Ukrayna'nın "Vostok" hava komutanlığı karargahının vurulduğunu duyurdu.
 
16.09: Eylül ayında ithalat yapılan ülke Rusya olurken, 2022 yılının ilk 9 aylık verilerine göre Türkiye 10,4 milyar dolar ticaret açığı verdi.  Rusya'dan ithalat yüzde 186,7 oranında artışla 6 milyar 926 milyon dolar oldu.
 
15.15:  Kısmi seferberliğin başlangıcından bu yana yaklaşık 700 bin Rusya vatandaşı ülkeden ayrıldı. (Forbes)
 
14.16: OPEC+ üyeleri 5 Ekim tarihinde Viyana'da buluşacak. Pandemi sonrasında ilk yüz yüze OPEC+ görüşme olma özelliği taşıyacak toplantıdan günlük 1 milyon varillik arz kesintisi kararı çıkması bekleniyor. Toplantıya Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da katılacak. (BloombergHT)
 
14.13: Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB), Japonya'nın Vladivostok Konsolosluğunda bir diplomatı  casusuluk suçlamasıyla gözaltına almasına karşılık olarak Japon hükümeti, ülkenin kuzeyindeki Hokkaido eyaletinde görevli Rus diplomatı "istenmeyen kişi" ilan etti. Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa, gazetecilere yaptığı açıklamada, ismini vermediği bir Rus diplomatın, Japonya'yı 10 Ekim'e kadar terk etmesini istedi.
 
14.11: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, da sosyal medya hesabından, Rusya'ya doğal gaz ödemelerinde ertele istendiği iddialarını yorumladı. Kılıçdaroğlu, paylaşımında "Türkiye, savaşta olan ülkeye, Rusya’ya borcunu ödeyemiyorum diyor. Halktan parasını aldığı gazın parasını ödeyemiyor. Kime? Savaşta olana! Türkiye hep ciddi devlet olmuştur ve itibar görmüştür. Her şeyi yok ettiler" dedi.
 
14.02: Peskov, Elon Musk'ın Rusya-Ukrayna ihtilafına barışçıl bir çözüm için seçenekler bulma girişimlerini memnuniyetle karşıladığını söyledi ve "Böyle insanların bunu düşünmesi iyi bir şey" dedi. Peskov "Kremlin, bu girişimin Avrupa'da birçok kişiyi uyanık tuttuğunu düşünüyor. Fikirlerinin çoğu dikkate alınmayı hak ediyor" diye konuştu.
 
13.58: Financial Times'ın haberine göre, AB vaat edilen dokuz milyar avrodan şimdiye kadar sadece bir milyar doları Kiev'e verdi.
 
13.57: Kremlin Sözcüsü Peskov, Kiev'in Moskova ile diyalogu reddetmesi konusunda, "Zelensky'nin veya Ukrayna'nın gelecekteki başkanının pozisyonunda bir değişiklik bekleyeceğiz" dedi.
 
13.56: "Batı'nın Ukraynalı radikalleri Donbass'ta güç senaryosunu uygulamaya utanmadan teşvik ettiğini" belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın doğusundaki 4 bölgenin Rusya'yla birleşmesinin Batı tarafından tanınmasının hiçbir ilkesel önem taşımadığını söyledi. Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri (DHC ve LHC) ile Zaporojye ve Herson bölgelerinin Rusya'ya bağlanması konusunda gazetecilere demeç veren Lavrov, Batı'nın Ukrayna'nın doğusunda bugüne dek izlediği politikayı eleştirdi. (Sputnik)
 
13.54: Savunma Bakanı Şoygu, kısmi seferberlik uyarınca Rusya silahlı kuvvetlerine 200 binden fazla katılım oldupunu duyurdu.
 
12.54: Alla Pugaçova İnstagram'da yayınladığı yeni bir mesajla kendisine yönelik eleştirlere yanıt verdi. Pugaçova şunları yazdı:
 
"Tanrım! Benden nefret edenlerin asla katlanamadığım kişiler olması ne mutlluluk.  Eğer siz beni beğenseydiniz, onca şarkıyı boşuna söylemişim, boşuna yaşamışım derdim. Nedeni ortada. Varsınlar dişlerini gıcırdatmaya devam etsinler. Serftiler, köle oldular."
 
12.37: Belarus lideri Lukaşenko: "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü özel askeri operasyona biz de katılıyoruz. Ama çatışma bölgesine asker göndermiyoruz, kimseyi öldürmüyoruz." (Belta)
 
12.33: Japonya, Rusya'nın Vladivostok konsolosunu sınır dışı etmesine cevap olarak Sapporo konsolosluğunun bir çalışanını sınır dışı edecek.
 
12.13: Rusya son olarak video yayın platformu Twitch'e "yalan haber yaydığı" iddiasıyla para cezası verdi. Taganski Semt Mahkemesi, Amerikalı platforma 4 milyon ruble ceza kesti.
 
12.00: Karadağ hükümeti, "gizli servislerle işbirliği yaptıkları" gerekçesiyle 28 Rusya vatandaşını ülkeden sınırdışı etme kararı aldı. Balkan ülkesi son olarak 6 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etmişti.
 
11.35: Ukrayna Başkanı Zelenskiy, Ulusal Güvenlik Konseyi'nin 30 Eylül tarihli "İlhak durumunda müzakere yapılamaz" kararını imzaladığı bir kararnameyle uygulamaya koydu. Zelenskiy, Putin başta olduğu sürece Rusya ile müzakere etmeyeceklerini söylemişti.
 
11.20: Rusya'da seferberlik kapsamında silah altına alınan erkeklerin ailelerine yapılan yardımlara bir yenisi eklendi. Geçtiğimiz hafta Tuva'da federal yetkililerin ailelere canlı koyun dağıttığı bildirilirken, bugün de Sahalin'de ailelere dondurulmuş balık verildiği öğrenildi (BBC)
 
10.36: Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi, Ukrayna'ya bağlı dört bölgenin ilhakını onayladı.
 
10.30: RİA ajansına konuşan bir Türk hükümet yetkilisi, Ankara'nın Moskova'dan doğal gaz ödemelerinde erteleme değil, fiyat indirimi istediğini söyledi. Habere göre, taraflar arasındaki müzakereler sürüyor.
 
10.16: Havacılık haberleri portalı Simple Flying, Türk Hava Yolları'nın, Rus yolcu uçağı pilotlarının simülatör eğitimi yapma talebini reddettiğini ileri sürdü. Habere göre, Rusya, belli süreler dahilinde simülatörde tazeleme eğitimi alması gereken pilotlar için THY’ye başvurdu. Ancak EASA tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olan THY Uçuş Eğitim Merkezi, bu kurumun Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara paralel olarak bu isteği kabul etmedi.
 
09.42: Kazakistan İçişleri Bakanlığı, 21 Eylülden bu yana ülkeye giriş yapan Rusya vatandaşlarının sayısının 200 bini geçtiğini açıkladı.
 
09.40: Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı İvanov, ilhak edilen bölgelerde yaşayan ancak şu anda ülke dışında olanların Rusya vatandaşlığı isteyip istemediklerine karar vermeleri için 1 aylarının olduğunu söyledi.

09.21: İsveçli perakende zinciri H & M, Rusya'daki mağazalarını kapatmaya başladı (Kommersant).

09.18: Yolsuzluk suçlamasıyla yargılanan eski Primorski Krayı vali adayı Andrey İşenko, seferberlik kapsamında silah altına alınarak cepheye gitmek istediğini söyledi.

09.00: Çin'in Rusya topraklarını kullanarak Avrupa'ya gerçekleştirdiği ihracat bu yıl yüzde 35 düşüş kaydetti. South China Morning Post gazetesi, Çin'in Rusya'ya alternatif güzergah arayışında olduğunu yazdı.

08.47: Polonyalı analist Konrad Muzyka, Rusya yanlısı bir askeri bloggerın yayınladığı bir videoda, Rusya'nın nükleer silahlarının depolanması ve taşınmasından sorumlu askeri birliğe ait konvoyun görüntülendiğine dikkat çekti. Ancak Muzyka görüntülerin "nükleer silah kullanma hazırlığından" ziyade Batıya mesaj vermek için sızdırıldığı kanısında. Önceki gün İtalyan La Repubblica da Rusya'nın nükleer başlık kapasitesine sahip "kıyamet torpidosu" Poseidon'u Karadeniz sularında deneme hazırlığında olduğunu yazmıştı.

08.40: Rus hükümeti, federal bölgelerin seferberlik kapsamında silah altına alınan birliklere insansız hava aracı ve askeri üniforma almalarına izin verdi.

08.29: ABD lideri Joe Biden bir sonraki başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmak istediğini açıkladı.

08.27: Kuzey Kore yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştiri. 4 Ekim sabahı ateşlenen füze Japonya'nın üzerinden geçerek Büyük Okyanus'a düştü. Japonya Savunma Bakanlığı füzenin 4 bin 600 km yol kat ettiğini açıkladı.

07.52: Kuzey Kore, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Zaporoje ve Herson bölgelerinin Rusya'ya bağlanması kararını desteklediğini duyurdu. 

3 Ekim Pazartesi
 
23.50: ABD'nin 625 milyon dolarlık yeni bir yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna'ya dört HIMARS kompleksi daha teslim edeceği iddia edildi. (Bloomberg).
 
23.42: Elon Musk, sunduğu "barış planı"na gelen tepkiler üzerine yeni bir anket sorusu yöneltti. "O zaman şunu deneyelim: Rusya'nın mı yoksa Ukrayna'nın mı parçası olduklarına Donbass ve Kırım'da yaşayan insanların iradesi karar vermeli. Evet mi hayır mı?".
 
Musk ayrıca yorumlarına devam etti: "Rusya kısmi seferberlik yapıyor. Kırım risk altına girerse tam seferberliğe gidiyorlar. Her iki tarafta da yıkıcı ölümler olacaktır. Rusya'nın nüfusu Ukrayna'nın 3 katından fazla olduğundan, topyekun savaşta Ukrayna'nın zafer kazanması pek olası değildir. Ukrayna halkını önemsiyorsanız, barış arayın."
 
20.11: Tesla'nın kurucusu ve sahibi Elon Musk, bir Twetter mesajı ile Ukrayna için kendi "barı planını" önerdi ve bir anket düzenledi.
 
Musk'ın mesajı şöyle:
 
Ukrayna-Rusya Barışı:
 
- BM gözetiminde, ilhak edilen bölgelerde seçimlerinin yeniden yapılması. Rusya, eğer halkın iradesi buysa gider.
 
- Kırım, 1783'ten beri olduğu gibi (Kruşçev'in yanlışına kadar) resmen Rusya'nın bir parçası olur.
 
- Kırım'a su temini güvence altına alınır.
 
- Ukrayna tarafsız kalır.
 
Musk mesajının devamında iki ayrı notla şunları ekledi:
 
"Sonunda sonucun bu olması kuvvetle muhtemeldir. Sadece soru, ondan önce kaç kişinin öleceği.
 
Şunu da belirtmekte fayda var ki, olası görmesem de, bu çatışmanın olası bir sonucunun nükleer savaş olduğunu da belirtmekte fayda var."
 
18.52: Çeçenistan lider Ramazan Kadırov, üç oğlunu Ukrayna'daki operasyon için cepheye göndereceğini söyledi. Kadırov'un oğulları 14, 15 ve 16 yaşında. Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, Kadırov, "Şaka yapmıyorum. Kendileri yeterince savaş eğitiminden geçtiler, şimdi gerçek savaş meydanında kendilerini göstermenin zamanı geldi. Bu onların seçimi, ben sadece memnuniyetle karşılıyorum" dedi.
 
18.51:  Cuma günü Rus ordusu tarafından gözaltına alınan Zaporojiye nükleer santralinin müdürü Muraşov serbest bırakıldı.
 
18.48: Avrupa Birliği, "özel eğitim misyonunun bir parçası olarak" 15 bin kadar Ukrayna askerini eğitme planını destekliyor. (Der Spiegel) 
 
18:47: Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Rusya sınırına çit çekilmesi önerisini destekledi.
 
18:45: Rusya'da Adil Rusya Partisi, seferberliğe katılanlara bir kereye mahsus 500 bin ruble toplu ödeme yapılmasına ilişkin teklifi hükümete yolladı.
 
18.44:  Çek Cumhuriyeti de Rusya'daki vatandaşlarına "ülkeyi terk etmeleri" çağrısında bulundu.
 
16.40: Rus basınına göre, Çeçenya lideri Ramzan Kadırov'un, Krasnıy Liman'ın Ukrayna'ya terk edilmesinin ardından Rus ordu yönetimine yönelik sert eleştirisi sonrası komuta kademesinde ilk üst düzey değişik gerçekleşti. Batı Askeri Bölgesi'nin komutanı General Aleksandr Juravlyov'un yerine Roman Berdnikov atandı. (RBC)
 
16.36: Rusya Savunma Bakanlığı, bir Ukrayna birliğinin Herson bölgesindeki Zolotaya Balka ve Aleksandrovka yerleşimleri civarında ilerlemeye çalışırken Rus ordusunun savunması arasında kulatıldığını, 130 askerin öldürüldüğünü, 23 zırhlı aracın imha edildiğini açıkladı. 
 
16.35: Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye’nin Rusya Federasyonu’ya bağlanmasına ilişkin yapılmış anlaşmaları oybirliğiyle onayladı. Oylamaya 450 milletvekilinden 411'i katıldı.
 
14.24:  Gazprom, Kuzey Akım'ın iki boru hattında da gaz sızıntısının durduğunu ve basıncın normale döndüğünü duyurdu. Dört paralel boru hattından sadece biri zarar görmemişti.
 
14.22: Ukrayna birliklerinin Lugansk Halk Cumhuriyeti (LPR) sınırını geçtiği bildirildi. Lugans resmi kaynakları Rus ajanslarına, “Verdikleri kayıplara rağmen, Ukrayna birlikleri cumhuriyetin sınırını geçmeyi ve Lisiçansk yerleşimi yönünde bir yeri kontrol altına almayı başardı” bilgisini verdi. 
 
14.20: Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patruşev Türkiye, Mısır ve İran'a yapılan tarım ihracatının yerel para birimi cinsinden ödenmesi konusunda görüşmeler yaptıklarını belirtti.
 
13.31: Peskov, Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov'un Rus ordusunu eleştiren açıklamasını yorumlarken, "Kadırov'un özel askeri operasyonun yürütülmesine büyük katkı sağladığını, ancak zor zamanlarda duygusal yaklaşımlardan uzak durulması gerektiğini" vurguladı. Peskov, "Böyle zamanlarda dengeli ve nesnel değerlendirmelere bağlı kalmak tercih edilmelidir" dedi. Peskov, "Çok duygusal bir andayız. Burada tabii ki bölge başkanlarının görüşlerini ifade etme, değerlendirme yapma yetkisine sahip olduğunu söylemek gerekiyor.  Ancak zor anlarda bile, duyguların herhangi bir değerlendirmenin dışında tutulması gerekir. Ancak bir kez daha tekrar ediyorum, Çeçen Cumhuriyeti'nin askeri operasyona katkısı çok önemlidir" diye konuştu.
 
12.42: Dmitri Peskov, Rusya'nın nükleer silaha başvurmasının ancak mevcut doktrin kapsamında olabileceğini söyledi.
 
12.31: Kremlin sözcüsü Peskov ilhak edilen Herson ve Zaporojye vilayetlerinin sınırları konusunda açıklama yaptı. Peskov sınırları "bölge halkıyla müzakere içinde" belirleyeceklerini söyledi. Peskov ayrıca Liman'ın düşüşü sonrası Kadırov'un Savunma Bakanlığı yetkililerine ve generallere yönelik eleştirilerine de yanıt verdi. Sözcü, Kadırov'un özel askeri operasyona büyük katkıda bulunduğunu hatırlattıktan sonra "zor zamanlarda değerlendirmelerde bulunurken duyguların bir kenara bırakılması gerektiğini" söyledi.
 
12.19: Ramzan Kadırov, yaşları 14 ile 16 arasında değişen üç oğlunu Ukrayna'ya savaşmaya göndereceğini açıkladı.
 
11.30: Ufa'da askerlikten kaçmak için rüşvet verdiği iddia edilen hokeyci Vladislav Lukin 2,2 milyon ruble (40 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.
 
11.18: Rusya Merkez Bankası, yeni yaptırım olasılığı nedeniyle döviz kuru belirleme yönteminde değişikliğe gideceğini duyurdu.
 
10.31: Ukrayna’nın MİLGEM Korveti first lady Olena Zelenska ve Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın katıldığı bir törenle İstanbul'da denize indirildi. Ukrayna donanmasının kullanacağı korveti Türk şirketi STM inşa etti.
 
10.15: Avrupa'da bazı havayolu şirketlerinin Rus pasaportlu yolcuların aktarma yapmasına izin vermediği haberleri geliyor. The Moscow Times'ın haberine göre, FinnAir Düseldorf'tan Helsinki'ye uçmak isteyen 5 Rus yolcunun aktarma kaydını yapmayı reddetti. Benzer bir olay da İstanbul'da yaşandı. Lufthansa aktarma yapmak için Frankfurt-am-Maine'a uçmak isteyen, ancak Schengen vizesi bulunmayan Rus yolcuları uçağa almadı.
 
10.11: ABD'li yetkililer, Rusya'da dolar işlemlerini şimdilik yasaklamama kararı aldı. The Wall Street Journal, Ukrayna'ya bağlı dört bölgenin Rusya tarafından ilhak edilmesinden sonra ABD Maliye Bakanlığı'nın yeni yaptırımlar kapsamında Moskova Borsası'na bağlı Ulusal Kliring Merkezi'ni hedef alma konusunu değerlendirdiğini, ancak şimdilik merkezin yaptırım kapsamı dışında tutulmasının kararlaştırıldığını yazıyor.
 
10.03: Özbeskistan'ın başkenti Taşkent'te, seferberlik kararından sonra ülkeden kaçan Rusya vatandaşları nedeniyle ev kiraları iki katına çıktı (Kommersant).
 
09.51: Ermitaj müzesinin modern sanat bölümünü yöneten Dmitri Ozerkov görevinden ayrıldığını duyurdu. 22 yıldır Ermitaj'da çalışan Ozerkov, İnstagram hesabında yayınladığı açıklamada Ukrayna'ya düzenlenen askeri operasyona eleştiriler yöneltti.
 
09.39: Yakutistan'da yanlışlıkla silah altına alındıkları anlaşılan 300 erkek cumhuriyete geri döndü.
 
09.38: Primorski kray yönetimi, askerlik şubeleri ve seferberlik noktaları yakınlarında alkol satışını yasakladı.
 
09.16: Avrupa Birliği'nin klılavuz kaptanları Rusya'ya uygulanan yaptırımların kapsamından çıkarmaya hazırlandığı öğrenildi. Bloomberg'in haberine göre, sınırlama nedeniyle Danimarka'daki petrol aktarma istasyonunun faaliyetine aksamalar yaşanıyor.
 
08.30: Habarovsk Krayı askerlik şubesi komiseri Yuri Layko görevden uzaklaştırıldı. Rus basını Layko'nun seferberlik kapsamında silah altına aldığı erkeklerin yarısına yanlışlıkla celp gönderildiğini yazıyor.
 
08.25: Letonya'da haftasonu yapılan seçimlerden iktidardaki Yeni Birlik partisinin zaferle çıkması bekleniyor. Ülkedeki Rus azınlığın desteklediği Rıza (Soglasiye) partisi ise bu kez meclise giremedi.
 
08.23: Rus polisi, ünlü televizyoncu Kseniya Sobçak hakkında "devlet hakkında yalan haber yaydığı" gerekçesiyle işlem yapılması için Soruşturma Komitesi'ne başvurdu. Sobçak'ın programına katılan yönetmen Vitali Manskiy, Moskova Uluslararası Film Festivali yönetiminin devlet tarafından tahsis edilen bütçenin yüzde 85'ini çaldığını iddia etmişti.

07.59: İtalyan La Repubblica gazetesi, NATO'nun, Rusya'nın "Poseidon" insansız nükleer sualtı aracını kullanabilen Belgorod denizaltısı ile radyoaktif tsunamiler yaratma ihtimalinden çekindiğini öne sürdü. 

07.52: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesinde, AB'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarına Fransa'nın da katılmayı planladığını belirttiği bildirildi.
 
21.08: NATO üyesi 9 ülkenin lideri, Ukrayna’nın ittifaka üyeliği ve Kiev’e yapılan askeri yardımların artırılması için destek çağrısı yaptı. Çekya, Estonya, Letonya, Litvanya, Makedonya, Karadağ, Polonya, Romanya ve Slovakya liderleri ortak yayımladıkları bildiride, “Rusya'nın işgaline karşı savunmasında Ukrayna'yı destekliyoruz, (Rusya'nın) işgal altındaki tüm bölgelerden derhal geri çekilmesini talep ediyor ve tüm müttefiklerin Ukrayna'ya askeri yardımlarını önemli ölçüde artırmalarını teşvik ediyoruz." ifadesini kullandı. Bu arada Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım talebiyle ilgili "Şu anda temel bir mesele değil." değerlendirmesini yaptı. Borrell, "Önemli olan şimdiye kadar olduğu gibi bu ülkeye askeri desteği ve Rusya'ya yaptırımları devam ettirmek" dedi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise cuma günü Beyaz Saray basın brifinginde Ukrayna'nın NATO üyelik başvurusunun ise başka bir zaman ele alınması gerektiğini, şu anda en önemli yardımın sahada destek olduğunu söylemişti.
 
21.04: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: "Ukrayna'nın ittifaka katılma başvurusu, 30 üye ülkenin tamamı tarafından desteklenmesi halinde onaylanacak."
 
21.03: ABD yönetimi, çatışmalar sona erene kadar Ukrayna'ya her ay 1,5 milyar dolar tahsis edecek. (Bloomberg)
 
21.02: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ‘hiçbir ırkçıya’ bağlı olmayacak şekilde gelişmesi gerektiğine inandığını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daha önce Batı’daki Rus düşmanlığının ırkçılıktan başka bir şey olmadığını anımsatan Lavrov, “Devlet Başkanımız, bizim yıllardır uyardığımız, kendilerine gelmeleri için çağrıda bulunduğumuz şeyleri toparlanmış biçimde söyledi, ‘Maskeler düştü’ dedi. Ben ırkçılığın hiçbir şekilde kaybolmadığına inanıyorum, daha önce bunun gizli ırkçılık olduğunu düşünüyorduk, şimdi ise (ırkçılığın) direkt ve içten, kaba olduğu ortada” diye konuştu. (Sputnik)
 
21.01: Rusya Devlet Başkanı, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmaları imzalamasının ardından onay için Rusya parlamentosunun alt kanadına gönderdi.
 
21.00: Zelenskiy, Liman'ın tamamen Ukrayna ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.
 
13.14: Rusya Federasyonu Anayasa Mahkemesi, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojiye bölgelerinin Rusya'ya katılımının kabulüne ilişkin belgeleri onayladı. Belgeler 30 Eylül'de Kremlin'de imzalandıktan sonra Anayasa Mahkemesi'ne sunulmuştu.
 
13.09: İngiliz Genelkurmay Başkanı Tony Radakin, "Rusya Londra'yı uzaydan da vurabilir" uyarısı yaptı. Radakin Telegraph'a verdiği demeçte, Rusya'nın güçlü bir nükleer ve denizaltı potansiyeline sahip olduğunu hatırlattı.
 
13.05: Rusya'nın medya denetim kurumu Roskomnadzor, "özel askeri operasyonla ilgili sahte haberler yayması nedeniyle" SoundCloud'a Rusya'da ulaşımın engellendiğini bildirdi.
 
13.04:  İsrail Başbakanı Yair Lapid, Rusya ve Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle her iki ülkeden de on binlerce yeni göçmen beklediklerini söyledi.
 
13.02: Rusya'nın da dahil olduğu OPEC+ petrol üreticileri platformu, fiyatları istikrara kavuşturmak için ham petrol üretimini günde 1 milyon varilden fazla azaltmayı değerlendirmek üzere 5 Ekm'de toplanacak. (RBC)
 
06.07: Bloomberg'de yer alan bir makalede, "Batı'nın sayısız Rus karşıtı yaptırımının, Rusya ekonomisinin durumunu önemli ölçüde etkilemediği, aksine ülkenin gelirini artırdığı" görüşüne yer verildi. ABD'li Senatör Bill Cassidy'nin sözlerini aktarıldığı yazıda, “Yaptırımların paradoksu, ekonomisini çökertmesinin aksine Rusya'nın yükselen enerji fiyatları nedeniyle gelirlerini artırmasıdır” denildi.
 
06.02: Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Vučić, Azerbaycan'dan Sırbistan'a doğal gaz sevkiyatının 2023 sonbaharında başlayacağını umduğunu söyledi. Bulgaristan üzerinden Sırbistan'a gaz tedariki için bir ara bağlantı hattı yapılıyor. Sırbistan topraklarında 109 km'lik Nis-Dimitrovgrad hattının inşası için AB 50 milyon euro sübvansiyon, Avrupa Yatırım Bankası 25 milyon euro kredi tahsis etmişti. Rusya şu anda Sırbistan'ın tek doğal gaz tedarikçisi konumunda.
 
05.58: Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, cumartesi günü Odessa'ya sürpriz bir ziyarette bulundu. Ukraynalı mevkidaşı Aleksey Reznikov ile bir araya gelen Lambrecth, "Kiev'e önümüzdeki günlerde IRIS-T SLM hava savunma sistemleri sağlama" sözü verdi.
 
05.55: Zaporojiye Nükleer Santrali Genel Müdürü Igor Muraşov'un Rus birlikleri tarafından gözaltına alındığı haberlerinin ardından, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı IAEA devreye girdi. Ajansın Genel Direktörü Grossi'nin gelecek hafta Moskova ve Kiev'i ziyaret edeceği bildirildi. IAEA, Rus resmi kaynaklarına dayanarak Muraşov'un sorgulanmak üzere "geçici olarak" tutulduğu açıklamasını yaptı.
 
05.52: Ukrayna'nın saldırısını önlemek için Rusya hava savunma sistemlerinin dün gece Herson bölgesindeki Nova Kahovka üzerinde devreye girdiği ve on kadar patlama kaydedildiği bildirildi. 
 
05.50: New York Times gazetesi Rusya'daki son durum için, "Putin Kızıl Meydan'daki son mitingde Batı'yı sonuna kadar savaşmaya hazır olduğu mesajını verdi" değerlendirmesini yaptı.Yazıda, Rus liderin Batılı ülkelerle olan çatışmaya ilişkin söyleminin eskisinden daha sert hale geldiği belirtilerek, "Putin "dost olmayan" devletlere ABD hegemonyasına karşı küresel bir harekete liderlik etme arzusunu gösterdi. Putin Batı'ya kararlılığını göstermeye çalıştı: Ukrayna'ya yönelik yaptırımların ve silah tedarikinin baskısına boyun eğmiyor ve savaşmaya devam edecek" denildi.
 
1 Ekim Cumartesi
 
21.03: AB Diplomasi Temsilcisi Josep Borrell, "Ukrayna'nın NATO'ya katılma arzusunun asıl mesele olmadığını" söyledi. Borell'e göre, "Kiev'in savunma yeteneğini korumak daha önemli."
 
21.02:  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, "Rusya yönetiminin Ukrayna'da nükleer silah kullanmaya karar verdiğine dair hiçbir belirti görmediklerini" söyledi.
 
21.00: Rusya Bakanlar Kurulu, Rus yük taşımacılarına kısıtlama uygulayan ülkelerin taşımacılarının Rusya içinde yük taşımasını yasakladı. Belgede, “Rusya Federasyonu vatandaşlarına ve Rus tüzel kişilere yönelik uluslararası karayolu yük taşımacılığı alanında kısıtlayıcı önlemler getiren yabancı ülkelerde tescilli yabancı taşıyıcıların sahip olduğu yük taşıma araçlarına Rusya Federasyonu toprakları üzerinde uluslararası karayolu taşımacılığı yapmalarının yasaklanması” ifadelerine yer verildi. Kararname AB, İngiltere, Norveç ve Ukrayna’yı kapsadı. (Sputnik)
 
17.37: Rusya Savunma Bakanlığı, "kuşatma tehdidi nedeniyle askerlerin Krasnıy Liman'dan daha uygun hatlara çekildiğini" duyurdu. Yapılan resmi açıklamada, "Uğradıkları kayıplara rağmen asker ve ekipman açısından önemli üstünlüğe sahip düşman takviyeler yaptı ve bu yönde taarruzunu sürdürdü" denildi. Bakanlık bu bölgedeki çatışmalarda 200'den fazla Ukraynalı askerin öldürüldüğünü bildirdi. Bu açıklamadan önce Ukrayna tarafı Liman'ı kuşatıldığı ve düşmek üzere olduğuna dair haber ve görüntüler paylaşmıştı.  Rusya yaz başında Liamn'ı ele geçirmişti. Rusya birlikleri daha önce de İzüm başta olmak üzere bazı yerleşim birimlerini Ukrayna ordusuna terk ederek geri çekilmişti.
 
14.28: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 73. yıldönümü vesilesiyle Çin lideri Şi Cinping'e tebrik mesajı gönderdi. Rus lider mesajında, iki ülkenin "adil bir dünya düzeni kurmak" için ortak çabalarını vurguladı. Moskova ve Pekin arasındaki ilişkilerin "uluslararası durumun karmaşıklığına rağmen" dinamik gelişimine de işaret eden Bakan, "Çin ile ortak çalışma çerçevesinde diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu" sözlerine ekledi.
 
14.19: Batılı kaynaklar, Donetks'deki Limn şehri çevresinde Ukrayna ordusunun kuşatmasının tamamlanmak üzere olduğunu, muhtemelen üç gün içinde şehrin kontrolünün ele geçirilebileceğini iddia ediyor. Rus tarafı ise iddiaları reddediyor. Ukrayna devlet başkanlığı ofisi, birliklerin Liman çevresindeki şehir tabelalarının önünde çekilmiş ilk fotoğraflarını sosyal medya üzerinden yayınladı.
 
14.12:  Antalya’ya hava yoluyla gelen turist sayısının 11 milyonu aştığı bildirildi. 2022 yılında Antalya’yı hava yoluyla ziyaret eden turist sayısı bakımından Ruslar birinci, Almanlar ise ikinci sırada yer alıyor. 1 Ocak-30 Eylül tarihleri arasında Antalya’ya en çok turist 2 milyon 339 bin 536 ile Rusya’dan geldi. Rusya’yı 2 milyon 195 bin 860 turistle Almanya, sonra da 952 bin 246 turistle İngiltere takip etti. Rusya yüzde 22,18, Almanya yüzde 20,82, İngiltere yüzde 9,03, Polonya yüzde 6,35 ve Hollanda yüzde 3,57 pay sahibi.
 
14.10: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TAP ve TANAP doğalgaz boru hatlarından oluşan Güney Gaz Koridoru'nun genişletilmesi konusunda partner ülkelerle istişarelerin sürdüğünü söyledi.
 
14.08: Moğolistan göçmenlik bürosu, talep eden tüm Rusya vatandaşlarına oturma izni vermeye hazır olduklarını duyurdu. Bu arada Kazakistan hükümetinin basın servisi, göç akışında artış gözlemlenen Rusya sınırındaki geçişler için ayrı yol şeridi tahsis edildiğini açıkladı.
 
14.05: Kremlin Sözcüsü Peskov, askerlik şubelerinden seferberlikten kaynaklanan yoğunluk nedeniyle rutin celp dönemi askere alma çağrısının 1 Kasım'a ertelendiğini açıkladı. Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, yeni askere alma çağrısını iptal etti, ancak şu an silah altında olanarın terhis edilmesini ikinci bir karara kadar durdurdu.
 
07.06: Zaporojiye bölgesinin Rus birlikleri tarafından kontrol edilen kısmının çıkış noktasında, sivillerle dolu bir araç konvoyunun bombalanması sonucu ölenlerin sayısı 30'a, yaralıların sayısı 88'e yükseldi. Bu bilgiyi bölgenin Rusya tarafından atanan askeri-sivil yönetiminin konsey üyesi Vladimir Rogov duyurdu. Taraflar saldırıdan birbirlerini sorumlu tutuyor. Rus birlikleri şu anda, Zaporojiye bölgesinin topraklarının yaklaşık % 73'ünu, Melitopol ve Energodar şehirlerini kontrol ediyor. Bölgenin başkenti Zaporojiye şehri ise Kiev'in kontrolü altında. (RBC)
 
07.05: Biden, Kiev'e 12,3 milyar dolarlık ek yardım yasasını imzaladı.
 
07.04: Rusya'dan ithal edilen 35 milyon litre dizel yakıtı taşıyan ilk tanker Brezilya'ya ulaştı.
 
07.00: Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuciç, "Sırbistan, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duyuyor" dedi. Vucic düb, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşarı Karen Donfried ile yaptığı telefon görüşmesinde bu görüşü ifade etti.  Aynı zamanda Vuciç, Sırbistan'ın toprak bütünlüğü söz konusu olduğunda diğer devletlerin bu ilkeye bağlı kalmadığını kaydetti. (Regnum)
 
06.38: ABD Hazine Bakanlığı, "Rusya'yı destekleyen ve yaptırım rejimini ihlal edenleri daha agresif bir şekilde cezalandırmaya hazır olduğunu" duyurdu. Kommersant'ın aktardığı açıklamaya göre, referandumların tanınmasının ardından yeni yaptırımları duyuran ABD makamları, “Eylemleri yaptrım karşıtı ve Rusya'ya maddi yardım olabilecek kişilere karşı mevcut ABD yaptırım programlarına uygun olarak yetkileri daha agresif bir şekilde kullanmaya hazırız” dedi. Bunun tüzel ve özel kişileri hedef alacağı belirtildi.
 
06.35: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ABD'nin Rusya'nın nükleer tehditlerini ciddiye aldığını ancak henüz nükleer silah kullanımına dair bir işaret görmediğini belirtti. Sullivan Rusya'nın bu ''karanlık yola'' girmesi durumunda atacağı adımlar konusunda Rusya ile doğrudan iletişimde olduğunu belirtti. Sullivan, "ABD'nin yeni açıkladığı yaptırımların Rus güçlerinin Ukrayna'yı tehdit etme yeteneğini baltalayacağını ve teknoloji, endüstri, savunma gibi ana sektörlerini zayıflatacağını" söyledi. Sullivan "böylece Rusya'nın güç gösterisi, tehdit, komşularına müdahale ve savaş çıkarma kapasitesinin zaman içinde azalacağını" kaydetti. (VOA)
 
06.32: Başkan Putin, kısmi seferberlikte ayrı olarak, 1 Kasım'dan itibaren 120 bin kişinin rutin sonbahar celbiyle silah altına alınmasına ilişkin bir kararnameyi imzaladı.
 
06.30: İtalya'nın yeni başbakanı olması beklenen aşırı sağcı İtalya'nın Kardeşleri Partisi lideri Giorgia Meloni, Ukrayna'nın 4 bölgesinin Rusya tarafından ilhak edilmesinin "hiçbir hukuki veya siyasi değerinin" olmadığını savundu ve “Putin, tüm kıtanın güvenliğini tehdit eden neo-emperyalist Sovyet tarzı vizyonunu bir kez daha göstermektedir. Ulusların bir arada yaşama kurallarına yönelik Rusya’nın bu son ihlali, Batı demokrasilerinin sıkı ve birlik olma ihtiyacını teyit etti” dedi.
 
06.20: Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov, Kuzey Akım-1 ve Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hatlarının üç kolunda, sızıntının gerçekleştiği anda yaklaşık 800 milyon metreküp gazın bulunduğunu belirtti. BM Güvenlik Konseyi toplantısına video konferans yoluyla katılan Kupriyanov, “Mevcut değerlendirmelere göre, doğalgaz boru hatlarının üç kolunda olay anında yaklaşık 800 milyon metreküp doğalgaz bulunuyordu” ifadesini kullandı. Kupriyanov, “Bu rakam, Danimarka’nın 3 aylık tüketimine eşit” diye kaydetti.
 
30 Eylül Cuma
 
23.26: Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev, Batı gizli servislerinin daha önce de boru hatlarını patlattığı olduğu ve Rusya’nın bunu anlatacağını belirtti. Rossiya 24 televizyonuna konuşan Patruşev, Kuzey Akım-1 ve Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hatlarını patlatanların Batı gizli servisleri olduğu yönünde ellerinde hiçbir delile sahip olmadıklarını belirterek, “Ama daha önce böyle bir şey yaptıklarını, boru hatlarını patlattıkları bilgisine sahibiz. Bunu daha önce yaptılar” dedi. (Sputnik)
 
22.54: Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna'nın NATO'ya üyeliğinin "başka bir zaman" ele alınmasının daha doğru olacağını söyledi.
 
22.52: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Rusya'nın Ukrayna'ya bağlı vilayetleri ilhak etmesinin kınanması yönünde ABD ve Arnavutluk tarafından sunulan karar tasarısını Rusya'nın vetosu nedeniyle reddetti. Oylamada 10 üye "evet", Rusya "hayır" dedi. Dört üye ülke de çekimser kaldı. Çekimser kalan ülkeler Çin, Gabon, Hindistan ve Brezilya.
 
22.45: Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, önümüzdeki hafta Ukrayna'ya "acil silah yardımında" bulunacağını açıkladı (AFP).
 
19.45: Başkan Putin, 4 bölgenin Rusya'ya katılım kararını onaylamasının ardından Kızıl Meydan'da düzenlenen kutlama konserine katıldı. Putin, "İnsanlar referandumda seçimini yaptı: Tarihi vatanlarıyla, Rusya ile birlikte olmak istediler" dedi.
 
19.42: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "NATO, Rusya'nın yeni bölgeleri ilhak kararını tanımıyor, ancak Ukrayna'yı hemen ittifaka kabul etmeyecek" mesajı verdi. ittifakın Ukrayna'daki çatışmaya taraf olmadığını belirten Stoltenberg, "Ukrayna toprakların ilhakı, gücün değil, zayıflığın bir tezahürüdür” dedi. Gazetecilerin, Kiev'in NATO'ya katılım başvurusuyla ilgili sorusuna NATO genel sektereri, "her demokratik ülkenin üyelik için başvurma hakkı olduğu" yanıtını verdi. 
 
18.21: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin "ülkenin acilen NATO'ya katılımı için bir başvuru imzaladığını" duyurmasının ardından, gözler bu akşam saat 19.00'da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in düzenleyeceği basın toplantısına çevrildi.  Zelenskiy, "NATO'ya resmi olarak kabul edilme kararının zaman ve fikir birliği gerektirdiğinin farkında olduğunu, bu nedenle, Ukrayna'nın NATO üyesi olarak kabul edileceği tarihe kadar, Kiev için bir toplu güvenlik anlaşması imzalamayı" önerdi. NATO'ya katılmak için ittifakın 30 üye ülkesinin tamamının desteğini almak gerekiyor. NATO  kuralları, çözülmemiş toprak anlaşmazlıkları olan ülkelerin kabul edilmesine izin vermiyor.
 
18.10: Putin'in Donbass, Herson ve Zaporojye'nin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzalamasının ardından, ABD, Rusya'ya karşı yeni geniş çaplı yaptırımlar açıkladı. Biden yönetiminin açıkladığı yeni yaptırımlar, Rusya'nın Ukrayna operasyonuyla bağlantılı oldukları gerekçesiyle 1000'den fazla kişi ve kuruluşu kapsadı.  Başkan Joe Biden, ABD'nin Ukrayna'nın elini askeri ve diplomatik olarak güçlendirerek topraklarının kontrolünü yeniden kazanma çabalarını desteklemeye devam edeceğini söyledi.
 
Rusya'nın referandumlarını destekleyen ABD vatandaşı olmayan herkesin yaptırım riski altında olduğunu duyuran ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yeni Rusya yaptırımlarının kapsamındaki bazı kişi ve kuruluşlar, Sputnik'in haberine göre şöyle:
* Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ile ailesi
* Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı ve eski Devlet Başkanı Dmitry Medvedev'in eşi ile oğlu
* Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun aile üyeleri
* Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ve Mir ulusal ödeme sisteminden sorumlu Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova
* Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksander Novak
* Moskova Belediye Başkanı Sobyanin ile bağlantılı kişiler
* Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin üyeleri
* Rus savunma tedarik firması Radioavtomatika
* Rusya'ya ihracat yapan Belarus devletine ait tekstil ve elyaf üreticisi Svetlogorsk Khimvolokno (Sohim) şirketi
 
17.39: ABD ve İngiltere, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ve Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak'ı yaptırım listesine dahil etti. Amerika Birleşik Devletleri Maliye Bakanlığı, Rusya'ya yardım ettikleri gerekçesiyle Çin, Belarus ve Ermenistan'dan şirketlere yönelik yaptırım kararı açıklayacağını duyurdu.
 
17.28: Vladimir Zelenskiy, Vladimir Putin başta olduğu sürece Ukrayna'nın Rusya ile müzakere masasına oturmayacağını söyledi (Kommersant).
 
17.10: Ukrayna lideri Zelenskiy, ülkesinin NATO'nun de facto (fiili) parçası olduğunu söyledi. Devlet başkanı bu ortaklığı de jure (resmi) yapmak için bugün itibarıyla başvuruda bulunacaklarını söyledi.
 
16.00: Vladimir Putin DNR, LNR, Herson ve Zaporojye'nin Rusya'ya katılımını öngören belgeyi imzaladı. Tören Rusya Federasyonu milli marşıyla sona erdi.
 
15.55: Putin: "Batıda satanizm güçleniyor."
 
Putin: "Avrupalı siyasetçilerin kendi vatandaşlarını daha az yemeleri, daha az yıkanmaları ve daha sıkı giyinmeleri için ikna etmesi gerekecek."
 
15.44: Putin Batının Kırım, LNR, DNR, Herson ve Zaporojye'de yaşayan insanların seçimleri konusunda ahlaki yargıda bulunma hakkına sahip olmadığını söyledi.
 
Putin ayrıca ABD'nin Hiroşima ve Nagazaki de atom bombası kullanarak nükleer silahların kullanımının önünü açtığını söyledi.
 
Putin Kuzey Akım boru hatlarındaki sabotajların "Anglo-Saksonların işi" olduğunu söyleyerek Batıyı suçladı.
 
15.29: Putin Kiev yönetimini 2014'te başlattığı savaşa son vermeye ve ateşkes ilan etmeye çağırdı ve müzakere masasına oturmaya hazır olduklarını, ancak Rusya'ya katılacak 4 bölgeyi müzakere konusu yapmayacaklarını söyledi.
 
Putin Batı'nın Rusya'yı kolonileştirmek ve soymak istediğini söyledi ve "Onların Rusya'ya ihtiyacı yok ama bizim var," şeklinde konuştu.
 
15.24: Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna'daki dört bölgenin Rusya Federasyonu'na katılımlarının ilan edilmesi beklenen törendeki konuşmasına başladı. Putin'in ilk ifadeleri, "İnsanlar seçimini yaptı," oldu. İşte satır başları:
 
"1991'de imzalanan ve Sovyetler Birliği'ni dağıtan Belovejskaya Puşa anlaşması toplumumuzu yıktı."
 
14.18: Japonya hükümeti, kimyasal silah yapımında kullanılabileceği gerekçesiyle 73 kimyasal maddenin Rusya'ya ihracatına yasak getirdi. 
 
14.00: Duma sözcüsü Volodin, Zaporojye, Herson, Lugansk ve Donetsk vilayetlerinin Rusya Federasyonu'na katılımı konusunda Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kendilerini bilgilendirdiğini açıkladı.
 
13.55: Rusya, polis teşkilatı mensuplarının yurtdışına çıkışını yasakladı.
 
13.39: Avrupa Birliği'ne üye ülkeler, Rusya'ya uygulanacak 8'inci yaptırım paketi üzerinde ön anlaşmaya vardı (Reuters).
 
13.22: Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Rusya sınırındaki Verhniy Lars kapısında yoğunluğun azaldığını ve trafiğin normale dönmeye başladığını açıkladı. Seferberlikten kaçmak için Gürcistan'a geçmeye çalışan Rusya vatandaşları Verhniy Lars sınır kapısında kilometrelerce uzunlukta araç kuyrukları meydana getirmişti.
 
12.36: Dmitri Peskov, Rusya'nın ilhak etmeye hazırlandığı Herson, Zaporojye, Donbas ve Lugansk'a yapılacak saldırıları Rusya'ya yapılmış sayacaklarını açıkladı.
 
12.30: DNR yöneticisi Denis Pişulin, Liman'daki durumun kritik olduğunu, şehrin Ukrayna birlikleri tarafından kısmen kuşatma altına alındığın açıkladı. Pişulin ayrıca, Liman yakınlarındaki Yampol ve Drobışevo'da kontrolü kaybettiklerini doğruladı.
 
12.26: Rus Ortodoks Kilisesi'nın başı Patrik Kirill'in koronavirüse yakalandığı öğrenildi.
 
12.23: Kremlin sözcüsü Peskov, nükleer tırmanmadan söz edenlerin sorumsuz davranan kişiler olduğunu söyledi.
 
12.01: Finlandiya'nın ardından Norveç'in de Rusya vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayabileceği bildiriliyor (Kommersant)
 
12.00: DNR yönetimi, kısmi seferberlik kapsamında silah altına alınan ilk Rusların özel askeri operasyon bölgesine ulaştığını duyurdu.
 
11.32: Zaporojye Vilayeti'nde sivil bir araç konvoyuna düzenlenen roket saldırısında 23 kişi hayatını kaybetti. Taraflar birbirlerini suçladı.
 
11.31: Türkiye'nin Rusya'ya gerçekleştirdiği ihracat ağustos ayında 950 milyon dolarla yeni bir rekor kırdı. Türkiye'nin ihracatının geçen yıla kıyasla yüzde 100, temmuza kıyasla da yüzde 27 arttığı bildiriliyor (RBC)
 
11.29: Moskova Borsası'nda dolar kuru 21 Temmuzdan bu yana ilk kez 56 rublenin altına indi.
 
11.22: Kamuoyu Araştırma Vakfı FOM'un anketine göre, Rusya halkının kaygı seviyesi yüzde 70.
 
11.14: Vedomosti gazetesi, Apple'ın Rusya'daki çalışanlarının büyük bölümünü Kırgızistan'a taşıdığını bildiriyor.
 
11.13: Moskova Borsası'nda euronun değeri 52,5 rubleye kadar geriledi. Bu, 2014'ten bu yana en düşük kura karşılık geliyor.
 
11.05: Rusya'ya bağlı Tuva Cumhuriyeti yönetimi, seferberlik kapsamında askere giden her erkeğin ailesine bir adet koyun verme kararı aldı. Cumhuriyetin halkla ilişkiler dairesinden yapılan açıklamaya göre, 91 aileye koyunları teslim edildi.
 
10.27: NATO genel sekreterliği bugün saat 19.00'da plan dışı bir basın toplantısı düzenleneceğini duyurdu.
 
09.45: Rus yönetmen Nikita Mihalkov, "önemli projelerde görevli" sinema endüstrisi çalışanlarının seferberlikten muaf tutulmasını istedi. Mihalkov özel askeri operasyonun destekçileri arasında yer alıyor.
 
09.36: Rusya yanlısı Herson yönetiminin güvenlikten sorumlu başkan yardımcısı Aleksey Kateriniçev'in dün gece düzenlenen roket saldırısında hayatını kaybettiği açıklandı (Kommersant).
 
09.28: Rusya yanlısı askeri bloggerlar, Ukrayna birliklerinin Liman kentini tamamen kuşattığını bildiriyor. Liman mayıs ayında Rus birliklerinin eline geçmişti.
 
09.25: Buryatya yetkilileri bölgede seferberlik kapsamında askere alımların tamamlandığını duyurdu.
 
09.25: Rusya ülkenin güneyindeki 11 havaalanında uçuş yasağını 10 Ekime kadar uzattı. Havaalanları özel askeri operasyonun başladığı 24 Şubat tarihinden bu yana kapalı.
 
09.24: Rusya Federal Anti-Tekel Servisi, özel kıyafet fiyatlarındaki artış için Voentorg, Sportmaster ve NAKKİ gibi perakende zincirlerinden açıklama istedi. Kısmi seferberlik kararı sonrası cephede kullanılabilecek türde kıyafet ve malzemelerin fiyatında artış yaşandığı haberleri yansımıştı.

09.02: Apple, VKontakte uygulamasının App Store'dan kaldırıldığını doğruladı. Karara gerekçe olarak İngiltere'nin aldığı yaptırım kararı gösterildi.

09.00: Amerika Birleşik Devletleri'nde savcılık makamı Rus milyarder Oleg Deripaska'yı yaptırımları delmeye çalışmakla suçladı. Deripaska'nın ABD'de doğan iki çocuğunu Amerikan vatandaşı yapmak için girişimde bulunduğu ve lüks konutlarının bakımı için Amerikan finans sistemini kullanmaya çalıştığı ileri sürüldü (DW).

08.56: Rusya'nın Karadağ'daki (Montenegro) konsolosluğu belirsiz bir süre için kapatıldı. İstenmeyen kişi kararları nedeniyle konsoloslukta çalışacak diplomat kalmadığı bildiriliyor. Karadağ makamları son olarak 6 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı.

07.44: Eski ABD Başkanı Donald Trump, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakerelere arabuluculuk yapma arzusunu dile getirdi. Trump kendi kurduğu sosyal ağ Truth Social'da, “Her iki tarafın da bir barış anlaşmasına ihtiyacı var. Bütün dünya tehlikede" diye yazdı. Trump, "müzakereciler grubuna liderlik edebileceğini" söyledi.

07.28: Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu, ülke vatandaşlığını alan ya da oturma izinlerini uzatan Ruslara özellikle Ukrayna'daki askeri operasyona yönelik tutumunun sorulmasını ve "sadakat beyanı" yapılmasını istedi. 

07.26: Referandumların gerçekleştiği Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye’nin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmaların imzalanacağı tören bugün Moskova saatiyle 15.00’te (Türkiye saatiyle aynı) Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

07.24: Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bu yıl bütçe açığının GSYİH'nın % 0,9'u olarak öngörüldüğünü, ancak "yeni görevler ortaya çıktığı için" bunu aşabileceğini söyledi. 

07.23: Finlandiya'daki Nosto ATM'leri 3 Ekim'den itibaren UnionPay kartlarını kabul etmeyecek. Banka, "ATM'leri 'boşaltan' Rus turist akını nedeniyle bu önlemleri almaya karar verdiğini" duyurdu.

29 Eylül Perşembe

22.55: Başkan Putin, ülkesinde kısmi seferberlik sürecinde hataların yapıldığını ve bunların düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Putin, Rusya Güvenlik Konseyi ile ülkede ilan edilen kısmi seferberlik sürecini istişare etti. Kısmi seferberlik kapsamında sadece askerlik tecrübesi olanların hizmete çağrılması gerektiğini belirten Putin, "Askerlik için çağrılanların birliklere gönderilmeden önce mutlaka ilave askeri eğitim almaları gerekiyor.” dedi. Putin, çok çocuklu, kronik hastalığa sahip veya yaşlı kişilerle ilgili durumların dikkatli bir şekilde ele alınması gerektiğini vurgulayarak, "Bir hata yapılırsa, bu düzeltilmeli ve uygun bir gerekçe olmadan askere alınanlar evlerine geri gönderilmelidir." ifadelerini kullandı. Doktorların, normal asker gibi görev yapmalarına tepki gösteren Putin, şunları kaydetti:

"Bazı doktorların veya diğer mesleklerden profesyonellerin, gerçekten ihtiyaç duyulan alanlar yerine, motorize piyade eri olarak askere alındıkları durumlar var. Neden? Askerlik şubelerine kendi imkanlarıyla gelen ve sayıları çok fazla olan gönüllüler de geri çevriliyor ve tecrübeleri olmadığı için geri çevriliyorlar. Bütün bunlar, hızlı ve ayrıntılı bir şekilde ele alınmalıdır."

21.11: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin son gelişmeler değerlendirildi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, uzun süredir üzerinde çalıştıkları Rusya-Ukrayna esir değişiminin başarıyla sonuçlanmasından ve Birleşmiş Milletlerin de katkısıyla geliştirdikleri İstanbul Mutabakatı’nın işlemesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.
 
Kasım ayında süresi dolacak olan mekanizmanın uzatılmasının müşterek menfaat olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus gübresinin ve tahıl ürünlerinin kesintisiz ihracı konusunda da çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha olumlu gelişmelerin önünün açılabilmesi için gerilimi düşürmeye yönelik adımlara ihtiyaç olduğunu, Rusya’dan da Ukrayna’daki bazı bölgelerin Rusya’ya katılımı meselesi başta olmak üzere, bu süreci kolaylaştıracak adımlar atmasının beklendiğini söyledi.
 
Rusya Devlet Başkanı Putin’den müzakerelere bir şans daha vermesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte kolaylaştırıcı bir rol oynamaya hazır olduklarını kaydetti."

18.45: Medya ayansıyan haberlere göre, Türk bankalarının tamamının Rusya ödeme sistemi Mir'den çıktığını açıklamasından sonra harekete geçen Türk turizmciler Mir karta alternatif olarak 'ticket' kart benzeri bir formülü devreye almaya hazırlanıyor. Rus turistlerin ağırlıklı olarak paket turlarla ülkemize geldiğine dikkat çeken turizmciler, otel ve uçak paketlerinin peşin satıldığını, bu kararın dışarıda yemek, alışveriş, eğlence gibi ekstra harcamaları etkileyebileceğini belirtiyor. Buna karşı önlem almak için harekete geçen turizmciler, ticket kart benzeri bir formül üzerine çalışıyor.

Rusya'nın en büyük tur operatörlerinden biri olan Pegas Touristik'in BDT Ülkeleri Koordinatörü Orhan Sancar, bu kararın tur operatörlerine olumsuz bir etkisinin olmayacağını söyledi. Sancar, "Mir kartlar daha çok münferit gelişlerde kullanılıyordu. Şimdi onlar da paket turlara yönelecektir. Çünkü biz paketi Rusya'da satıyoruz. Ödemesini alıyoruz. Bunu da Türkiye'deki otellere gönderiyoruz" dedi. Kararın ekstra harcamaları etkileyebileceğini anlatan Sancar, "Bizden paket alıp gelen bir Rus dışarıda yemek yediğinde, alışveriş yaptığında ya da rafting, kayak vs gibi ekstra turlara katıldığında kredi kartı kullanıyordu. Tüm bu harcamaları için yanında yüklü miktarda nakit getirmesi sıkıntı olabilir" diye konuştu.

Turizmciler, sorunun çözümü için yaptırımları delmeden ticket kart benzeri bir formül üzerine çalışıyor. Buna göre, Rusya'dan gelecek turistler tur paketlerini satın alırken 'ticket' benzeri bir kart için de para ödemesi yapacak. Restoran, alışveriş, eğlence mekanlarında bu kartı kullanabilecek. Rus turistlerin burada ticket kartlarıyla harcadığı parayı tur operatörleri restoran, alışveriş, eğlence mekanlarına gönderecek.

18.36: Rusya Merkez Bankası, "dost olmayan" ülkelerden yerleşik olmayan yatırımcıların yurt dışına fon transferine ilişkin yasağı altı ay daha uzattı.

18.35: Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, Kiev'in talebine rağmen Ukrayna'ya ağır silah tedarik etmeyeceklerini söyledi.

18.27: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, boru hatlarında sabotaj ihtimali üzerinde durarak, "Temmuz ayında aynı yerde Bornholm Adası yakınlarında, derin deniz araçlarıyla NATO tarafından tatbikatlar yapıldı. Son birkaç yıldır ABD'li yetkililerin söyledikleri dikkate alınırsa Kuzey Akım boru hattının kapanması ABD'nin Avrupa'ya LNG arzını artırmasını sağlayacak" dedi.

18.25: ABD Savunma Bakanlığı'nın bu yıl Ukrayna için onaylanmış Amerikan askeri yardımlarının listesinden 17 milyar dolar değerinde silah ve teçhizat çıktı. Listede on binlerce tanksavar sistemi, yaklaşık bir milyon top mermisi ve bir dizi ağır ve uzun menzilli silah platformu var. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, 'Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi HIMARS'ın gelecekte Ukrayna'nın savaş gücünün temel bileşeni olarak hizmet vermesinin amaçlandığını ve bunun Kiev'i uzun süreli savaşa hazırlamak için tasarlanmış büyük bir yatırım olduğunu' vurguladı. (Sputnik)

15.52: İzvestiya gazetesi, altı ay kadar İsrail'de kaldıktan sonra Kremlin'in Ukrayna politikalarını sosyal medyada yayınladığı mesajla sert bir dile eleştiren ünlü pop yıldızı Alla Pugaçeva'nın çocukları ile birlikte yeniden Rusya'dan ayrıldığını yazdı. Haberde, yakınlarına dayanarak "Pugaçeva'nın dönüş bileti yok" denildi.

15.50: Başkan Putin'in imzaladığı son kararname uyarınca Rusya, sınır komşusu bir ülke Rusya vatandaşlarına sınırını kapatmak kararı alırsa, bu ülkeye ait olup Rusya'dan transit geçecek TIR'lara sınırını kapatacak. Ruz lider hükümeri bu konuda yetkilendirdi.

15.47: Ruslar, seferberlik ve ülkeden toplu göç ortamında tekrar kripto para stoklamaya başladı. Kommersant'ın haberine göre, vatandaşlar öncelikle ABD dolarına sabitlenmiş USDT stabilcoini satın alıyorlar. 

15.44: Eski ağır siklet dünya boks şampiyonu Nikolay Valuev seferberlik celbi aldığını ve yakında askerlik şubesine gideceğini duyurdu.

15.42: Almanya'da eylül ayında yıllık enflasyon % 10'a çıktı. 

15.40: Finlandiya'nın Moskova Büyükelçiliği, Rus vatandaşlarının sadece "insani vize başvurularını kabul edeceğini" duyurdu. Turistik vize verilmeyecek.   30 Eylül'den itibaren Rus turistler için sınırın kapatılması onaylandı.

15.35: Kremlin Sözcüsü Peskov, Kuzey Akım'da yaşanan olayları devlet düzeyinde terör saldırısı olarak nitelendirdi.  Peskov, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğa gaz boru hatlarında meydana gelen ve ana hatların hasar görmesi sonucu meydana gelen olayları "benzeri görülmemiş nitelikte" olaylar diye niteledi. Peskov'a göre, yaşananlar, soruşturması uluslararası işbirliği gerektiren devlet düzeyinde bir terör eylemi. Peskov, "Elbette bu birkaç ülkenin işbirliğini gerektirecek bir olay... Bu, acil soruşturma gerektiren son derece tehlikeli bir durum... Bu bir olay. Şu ana kadar daha net bir niteleme veremiyoruz. Ancak yıkımın ölçeği, bunun gerçekten bir tür eylem olduğunu gösteriyor. Tabii ki, böyle bir terör eyleminin herhangi bir devletin dahli olmadan gerçekleşebileceğini tasavvur etmek çok zor” dedi.

15.34: NATO'dan Kuzey Akım sabotajıyla ilgili açıklama: Enerjinin ve diğer hibrit taktiklerin devlet veya devlet dışı aktörlerce cebri kullanımına karşı müttefikler hazırlıklı, caydırıcı ve savunma içinde olmaya devam edecek. Müttefiklerin kritik altyapılarına yönelik kasıtlı herhangi bir saldırı birlik içinde ve kararlı bir karşılık bulacak.13.41: Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu akşam Putin ile görüşmemiz olacak. Ukrayna ile olan sıkıntıları konuşacağız" dedi. (Sputnik)

13.17: Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, referandumlar sonucu yeni bölgelerin Rusya Federasyonu'na katılımına yönelik imza töreninin 30 Eylül Cuma günü saat 15.00'te Kremlin Sarayı'nda düzenleneceğini, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de törende konuşma yapacağını duyurdu. 

12.11: Rusya'da devlet üniversitelerinde tam zamanlı eğitim gören öğrencilerin yurt dışına çıkışlarında, üniversitelerin dekanlarından aldıkları belgeleri ibraz etmeleri gerektiği belirtildi. Yedek asker olan öğrencilerin yurt dışına çıkmak için askerlik şubesinden izin almaları gerektiği kaydedildi. 

12.06: Ziraat Bankası, Rus ödeme sistemi Mir kartının kullanımını durdurduğunu bildirdi. 

10.09: Finlandiya basını, Rusya sınırından geçişlerin cuma gecesi durdurulacağını iddia etti.

10.08: Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Akım boru hattında meydana gelen olayların, "Amerikan istihbaratının kontrolü altında olan bölgede yaşandığı" açıklaması yaptı.

09.56: Çek gazetesi Dnes, 2,9 milyar dolarlık Güney Kore üretimi silahların Çek Cumhuriyeti üzerinden Ukrayna'ya gönderileceğini duyurdu. Gazeteye göre silah partisi, uçaksavar füze sistemleri (SAM), mühimmat ve düşük irtifalarda uçan uçakların saldırılarını püskürtmek için kullanılan Chiron hava savunma sistemi ağırlıklı. Bunun Ukrayna'daki çatışmalar başladığından beri tek seferde yollanan en büyük silah partilerinden biri olduğu, Güney Kore şirketine ödemenin ABD tarafından yapıldığı belirtildi.

09.54: Duma Başkanı Volodin, "Kısmi seferberliğin ilan edildiği andan itibaren, orduya kayıtlı olan Rusya vatandaşlarının, askeri komiserliklerin izni olmadan yurt dışı dahil olmak üzere ikamet yerlerinden ayrılmaları yasaktır" dedi. 

09.52: Duma Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalnı, hasarlı Kuzey Akım boru hatlarının onarımının en az altı ay, hatta bir yıl sürebileceğini söyledi.

09.49: İngiliz Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak, Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarının uzaktan kumanda edilen patlayıcı ile tahrip edilmiş olabileceğini söyledi. (Sky News)

09.48: EUobserver gazetesi, AB temsilcilerinin Rusya'ya karşı yeni yaptırımlarla ilgili nihai kararı yarınki toplantıda vereceklerini duyurdu. AB, yeni bir yaptırım paketinin parçası olarak Gazprom Neft, Rosneft ve Transneft'i listeye almayı planlıyor. Ayrıca yeni AB yaptırımları, Rusya'dan havyar, sigara ve alkol ithalatının yasaklanmasını öngörüyor.

09.46: İsveç Sahil Güvenlik yetkilileri, Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hatlarında dört noktada gaz sızıntısı bulunduğunu bildirdi. Svenska Dagbladet gazetesi, bunlardan ikisinin İsveç ekonomik bölgesinde olduğunu duyurdu. İsveç hükümeti daha önce üç gaz sızıntısı bildirmişti.

06.53: Moskovski Komsomolets'e göre, referandum yapılan Ukrayna bölgelerinin Rusya'ya katılım töreni Kremlin'de 30 Eylül cuma günü (yarın) saat 15.00'de başlayacak. Belgelerin imzalanıp duyurulmasının ardından Kızıl Meydan'da halk konseri planlanıyor. 2014'te Kırım'ın Rusya'ya katılımı aynı şekilde yapılmış, Başkan Putin destek mitingi ve konser katılımcılarına hitap etmişti.

06.50: Türkiye'ye "son dakika" turlarının fiyatlarında rekor artış olduğu bildiriliyor. Forbes Rusya'nın haberine göre, 20 Eylül'de Türkiye'de iki kişilik bir hafta tatil paketi 120-150 bin rubleye satılırken, aynı turlar bu hafta 850 bin rubleye kadar fırladı. Seferberlik sonrası bu turları "Rusya'dan çıkış bileti" olarak kulanmak isteyenlerin sayısında artış olduğu belirtildi.

06.43: Rusya'nın son yıllarda rezervlerinde daha fazla pay ayırdığı, yaptırımlar sonrası halkın ve yatırımcılarının talebinde rekor yaşanan Çin yuanı, dolara karşı tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Dün Hong Kong borasaında yuan dolara karşı % 0,9 düştü, dolar 7.24 yuana yükseldi. Uzmanlar Çin'in zayıflayan ekonomiyi desteklemek için "gevşek para politikası"na önceik verdiğini vurguluyor. 

06.03: ABD Savunma Bakanlığı, Kuzey Akımı gaz boru hatlarında sabotaj oduğu sanılan olaylarla "hiçbir ilgisi olmadığını" açıkladı. Üst düzey bir Pentagon yetkilisi Reuters'e verdiği demeçte , "Kesinlikle hiçbir katılımımız yok" dedi. Buna karşılık ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, soruşturmanın ilk sonuçları alınana kadar ABD'nin herhangi bir ihtimali dile getiremeyeceğini söyledi.  Price, "Cevaplardan çok sorularımız var. Su altındaki inceleme ve soruşturma uzun zaman alabilir. Olayın açıklığa kavuşturulması için gerekli tüm yardımı sağlamaya hazırız" dedi. Daha önce, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova , ABD Başkanı Biden'ın "Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi halinde ABD'nin Kuzey Akım'ı sonlandıracağı" yönünde 7 Şubat'ta sarf ettiği sözlerini netleştirmesini talep etmişti. Beyaz Saray, Zaharova'nın sözlerine tepki gösterdi ve “Başkan, Kuzey Akım 2'nin işletmeye alınmayacağını ve bu konuda Almanya ile çalışacağımızı söyledi. Ve haklıydı, çünkü Almanya projeyi Şubat ayında dondurdu. Başkanın bahsettiği şey buydu" dedi.

05.53: Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov, "ABD'nin Ukrayna'daki durumu nükleer güçler çatışmasına doğru ittiğini" savundu. Antonov, "ABD'nin Ukrayna tarafında çatışmaya doğrudan katıldığı açık. Washington alenen Kiev'e ölümcül silah tedarikini artırıyor, Kiev'e istihbarat sağlanıyor, Rus ordusuna karşı ortak operasyonlar planlanıyor. Bu düşmanca eylemlere ve saldırılara karşı sabrımızı kontrol etmek istiyorlar. Aslında, Washington bu politikalarıyla durumu, büyük nükleer güçler arasında öngörülemeyen sonuçlarla dolu bir çatışmaya doğru itiyor" dedi. Rus elçi, herhangi bir nükleer silah kullanımının, yerel veya bölgesel bir çatışmanın hızla küresel bir felakete dönüşmesine yol açabileceği uyarısında bulundu. 

05.48: Papa Francis, "yaşanmakta olanı bir dünya savaşı olduğunu" savundu. Civilta Cattolica'ya demeç veren Papa, "Devam etmekte olan savaşı iyilerin ve kötülerin yer aldığı bir kovboy filmi gibi düşünmek yanlıştır. Aynı zamanda bunun Rusya ile Ukrayna arasındaki bir savaş olduğunu düşünmek de bir hatadır. Bu bir dünya savaşıdır." ifadelerini kullandı.

05.47: Moskova'nın merkezinde bazı cadde ve sokaklar 30 Eylül'de geçici olarak trafiğe kapatılacak. 13:00'ten itibaren Bolotnaya, Bolşaya Ordynka, Pyatnitskaya caddelerii ve Malı Moskvoretski köprüsü dahil trafiğin bloke edilmesi, medyada "referandumlarn ardından Rusya'ya katılımları kutlamak içim düzenlenecek mitingler ve konserler" ile açıklandı. 
 
28 Eylül Çarşamba,

23.16: Rus gazını Baltık Denizi üzerinden Avrupa'ya taşıyan Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında 3 noktada görülen gaz sızıntıları sonrası FSB, "Uluslararası Terörizm Yasası" kapsamında soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

22.36: Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk canlı yayınında sorular yanıtlarken, ortaya atılan nükleer tehditler konusunda, "Bunları konuşmak değil, düşünmek bile istemiyorum" dedi. Rusya'ya katılın konusundaki referandumları ve seferberlik kararını "endişe verici" diye niteleyen Erdoğan, "Bunlar diplomatik çabaları zora sokuyor, istikrarsızlığı derinleştiriyor. İşgal edilen bölgelerle ilgili Rusya'ya ihak kararı çıkarsa, ki bundan endişeliyim, çünkü tanıdığın Putin bir şeyi kafasına koyduysa yapar, o zaman sorun daha da derinleşit.O yüzden eğer randevu verilirse yarın Putin ile yapmak istedğim görüşmeyi önemsiyorum" dedi.

Erdoğan şöyle devam etti:

"İstisnasız olarak görüştüğüm devlet başkanları, başbakanlar olsun hepsi de şu ifadeyi kullandı: Rusya-Ukrayna arasındaki arabuluculuğunuz her türlü takdirin üstündedir. 200 esirin takası, tahıl sevkiyatı. Putin ile yaptığımız görüşmelerde de Zelenskiy ile yaptığımız görüşmelerde de esir takası olayı başarılı bir şekilde sona erdi. Şu an bundan sonraki bir süreç var. Barış için umutsuz değilim ama bir anda da netice alırız dersem gerçekçi olmaz. Referandum olayı örneğin bir sıkıntı getiriyor. Keşke diplomasi yolu ile çözebilselerdi. Kırım'da da aynı olay yaşanmıştı, Putin'e çağrıda bulunmuştuk. Zelenskiy Sayın Putin'i bu konuda ikna etmemiz bekliyor. Yarın Sayın Putin ile bu konuları etraflıca ele almayı düşünüyorum."

"Nükleer savaşa gitmenin bedeli felaket. Bunu bırak konuşmayı düşünmemek gerekir. Diplomasi yoluyla bu işi çözmek, en isabetli adım olacaktır."

22.26: Erdoğan Ukrayna'da barış konusunun "zor" olduğunu, ancak yine de "umutlu" olduğunu belirterek, son gelişmeler için, "Keşke böyle bir referanduma gidilmeseydi ve diplomatik çözüm çabaları sürseydi. Zelenskiy de bizde Putin ile konuşup ikna etmemizi istiyor. Yarın Putin  bu konuların görüşüleceği bir görüşme yapmamız için arkadaşlarımız hazırlık yapıyor" dedi. 

 20.19: Danimarka enerji kurumu, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hatlarının hafta sonuna kadar boşalabileceği açıklaması yaptı. Boru hatlarındaki gazın büyük bölümünün  denize sızdığını belirten kurum, hatlarda hafta sonuna kadar gaz kalmayabileceğini kaydetti.

20.18: Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Baltık Denizi'nde Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hatlarında yaşanan arızaların ardından TürkAkım doğalgaz boru hattının güvenliğinin titizlikle izlenmesi gerektiğini belirtti. Bugün itibarıyla TürkAkım'ın Rus gazının sorunsuz olarak Avrupa'ya taşındığı tek boru hattı olarak kaldığına dikkat çeken Szijjarto, "Ukrayna üzerinden gaz transiti kesilse bile, ülkenin gaz tedarikini (TürkAkım ile) garanti edebiliriz. Ancak son olaylar, boru hattının güzergahında bulunan ülkelerin hattın güvenliğini titizlikle izlemesi gerektiğini gösteriyor" dedi. Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıların Avrupa'yı öncesinden daha tehlikeli ve daha kırılgan hale getireceği uyarısında bulunan Szijjarto, "Eğer baskılara, yaptırım tehditlerine boyun eğip TürkAkım'ı inşa etmeseydik, şu anda çok büyük sorunlar yaşardık" ifadelerini kullandı. (Sputnik)

20.16: Herson şehri merkezinin Ukrayna tarafından bombalanması sonucu Politeknik Üniversitesi binasının hasar gördüğü bildirildi.

20.14: Rusya Devlet Duması Bilim ve Yüksek Öğrenim Komitesi başkanı Sergei Kabışev, Telegram mesajında, "Önümüzdeki günlerde, tüm üniversite öğrencilerini, yüksek lisans öğrencilerini, akademisyenleri kısmi seferberlikten muaf tutan ilgili yasalar yayınlanacak. Ülkenin hem askeri-politik hem de sosyo-ekonomik meselelerini çözmek için bilimsel ve teknolojik potansiyelini güçlendirmenin büyük önemi göz ardı edilemez" dedi.

20.11: Gürcistan'da, seferberlik kararı sonrası başlayan "Rusya vatandaşı akını" nedeniyle protesto gösterisi yapıldı. Ukrayna ve Gürcistan bayrakları taşıyan protestocular, yoğunluk yaşanan Rusya ile Gürcistan arasındaki Kazbegi sınır kapısı yakınlarında toplandı.  Muhalefet partisi Droa tarafından düzenlenen protesto gösterisinin organizatörlerinden Tamar Gvinianidze, "Kontrolsüz ve benzeri görülmemiş bu Rus akını Gürcistan için güvenlik riskleri taşıyor." ifadelerini kullandı.  Gvinianidze, "Gürcistan hükümeti göç krizini kontrol etmede başarısız olduğunu kanıtladığına göre sınırlar derhal kapatılmalı." şeklinde konuştu.  Gürcistan İçişleri Bakanı Vakhtang Gomelauri, 21 Eylül'den bu yana günde ortalama 10 bin kişinin Rusya'dan  giriş yaptığını açıkladı. (Euronews)

20.06: Romanya ve Letonya da vatandaşlarına "acilen Rusya'yı terk etmeleri" çağrısında bulundu.

20.00: Sırbistan Devlet Başkanı Vuciç, "Uluslararasu hukuk ilkeleri nedeniyle Donetsk, Lugansk, Hherson ve Zaporojye'de yapılan referandumları Sırbistan tanıyamaz" dedi.

19.59: Moskova Borsası'nda akşam saatlerinde dolar 57,54 rubleye, euro 55,47 rubleye düştü. Rusya Merkez Bankası 29 Eylül için resmi dolar kurunu 58.45 ruble, euro kurunu 55.72 ruble olarak açıkladı. 

19.55: Rusya milli takımında yer alan artistik patinajcılar 22 yaşındaki Dmitri Aliev ve 23 yaşındaki Makar Ignatov, kısmi seferberli kapsamında askere çağrıldı. Kommersant gazetesi, her iki sporcunun da askerlik yapmadığını ve herhangi bir askeri uzmanlıkları olmadığını yazdı. Ayrıca Dinamo Moskova ve Rusya milli futbol takımının 48 yaşındaki eski oyuncusu Sergey Grişin'e de seferberlik emri yollandığı bildirildi. 37 yaşındaki eski milli futbolcu Dinyar Bilyaletdinov'un babası da, oğlunun seferberlik için çağrı aldıüını açıkladı.
 
19.53:  İngiltere Başbakanı Liz Truss, Başkan Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, "Ukrayna'nın, Putin mağlup edilene kadar Londra'nın desteğine güvenebileceğini" söyledi.
 
19.52: Rusya'da yılın ilk sekiz ayında petrol üretimi % 3,1 arttı, gaz üretimi %10,4 azaldı. (Rosstat)
 
19.49: Rusya Devlet Duması, seferberliğe katılan vatandaşlar için "kredi tatili" ilan eden bir yasa kabul etti. Buna göre, seferberlik yoluyla askerlik hizmetine çağrılan bir borçlunun hizmet süresi boyunca tüketici ve ipotek kredilerinin ödemeleri asıya alınacak. Kredi tatili, seferber edilenlerin askerlik süresine  30 gün eklenerek hesaplanacak.  Kredi tatili, orduya katılanların aile üyeleri için de geçerli olacak. 1. gruptan seferberliğe katılanların ölümü veya maluliyeti halinde, asker ve ailesinin kredi borcu sona erecek.
 
18.01: Avrupa Birliği (AB) Rusya'nın kısmi seferberlik ilanı ve referandum kararının ardından yeni yaptırım paketi teklifi etti. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Kremlin'in tansiyonu artırmasının bedeli ödetmekte kararlıyız" şeklinde konuştu. Leyen teklifin bazı Rus ürünlerine ithalat yasağı ve Rusya'ya önemli teknolojilerin ihracatının yasaklanmasını içerdiğini belirtti. AB'nin yeni teklifi 3. ülkelere satılan Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması gibi tedbirleri de içeriyor. Leyen yeni yaptırım paketinin Rusya'yı 7 milyar euro ihracat gelirinden mahrum edeceğini bildirdi. Yaptırımların devreye alınması için AB'nin 27 üye ülkesi tarafından onaylanması gerekiyor. (Bloomberght)
 
15.50: Alman Tagesspiegel gazetesi, Almanya istihbarat servislerine atıfta bulunarak, Kuzey Akım 1 ve 2'nin oluşan hasarın ardından "sonsuz kadar" devre dışı kalma ihtimali olduğunu yazdı. Hükümet çevrelerinden bir kaynak, gaz boru hatlarının hızlı bir şekilde onarılmaması durumunda borulara çok fazla deniz suyu gireceğini ve tuzlu suyun da korozyona neden olacağını söyledi.
 
Haberde, olayın sabotaj olduğu iddiaları üzerine soruşturma yürütülürken, ilk adım olarak, Alman kara suları üzerindeki federal güvenlik kontrolünün güçlendirildiğini söylüyor. İhtimallerden biri, dalgıçların iki boru hattından birine patlayıcı yerleştirmiş olabileceği yönünde.
 
Tagesspiegel, "Noktasal patlamaların, sızıntıların çok büyük olduğunu ve buna bağlı olarak basınç düşüş oranının çok yüksek seviyeye ulaşrtğını gösteriyor" diye yazdı. Eldeki ilk verilerin, boru hatlarına yönelik hedefli bir saldırı ihtimalini arttırdığı vurgulandı.
 
Kuzey Akım 1 ve 2 doğalgaz boru hatlarında meydana gelen patlamaların yol açtığı sızıntılar hakkında Rusya'ya yöneltilen suçlamalara yanıt veren Peskov, ABD Başkanı Joe Biden'ın şubat ayında Kuzey Akım-2'den kurtulmaları gerektiğini söylediğini anımsattı. Peskov, Biden'ın bu sözlerle ne demek istediğini bilmediklerinin altını çizdi. Kuzey Akım boru hatlarıyla ilgili sorunların çözümü için tüm taraflar arasında diyaloğa ihtiyaç olduğunu söyleyen Peskov, fakat şimdiye dek böyle bir diyaloğun kurulamadığı vurguladı.

15.38: Seferberlikle ilgili sorular için kurulan resmi web sitesinden yapılan açıklamada, Rusya vatandaşları için pasaport alma kısıtlamalarının, yalnızca daha önce celp almış veya askere çağrılmış olanlar için geçerli olacağı bildirildi. Geri kalanlar normal prosedürde pasaport alabilecek.

15.36: Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, vatandaşlardan gelen şikayetlerin ardından, Moskova askerlik şubelerinden yanlış verilere dayanılararak verilen celplerin iptal edileceğini açıkladı.

15.34:  Kommersant'ın Alman basınına dayanarak verdiği habere göre, Alman istihbarat servisleri, Kuzey Akım 1 ve 2'de sabotaj sonucu oluştuğu sanılan hasar yüzünden, boru hattının "kullanılamaz hale geldiği" iddiasını gündeme taşıdı.

15.31: Gürcistan'a komşu Rusya Federasyonu cumhuriyeti idaresi, bir dizi istisna dışında bölgeye kayıtlı olanlar dışında otomobil girişini kısıtlayan ve "üst düzey teyakkuz" rejimine geçilmesine dair bir kararname imzaladı. (Kommersant)

15.30: Taliban rejimnin Afganistan'a gaz tedariki konusunda Rusya ile anlaştığı haber veriliyor. 

13.54: Peskov, bazı Türk bankalarının "ABD'den gelen benzeri görülmemiş baskı altında Mir kartlarıyla işlem yapmayı bırakmaya karar verdiğini" söyledi.

13.51: Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Lugans ve Donets ile diğer bölgelerin Rusya'ya ilhak edilmesinden sonra Ukrayna'daki askeri operasyonların devam edeceğini belirterek, "en azından Donetsk Halk Cumhuryeti bölgesinin tamamının kurtarılması gerektiğini" söyledi. Peskov, "En azından size kesin olarak söyleyebileceğim şey, Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin tüm bölgelerinin henüz kurtarılmadığını biliyorsunuz" dedi.

DHC'nin 2014 yılındaki sınırları dahilinde bulunan tüm toprakların henüz özgürleştirilmediğine dikkat çeken Peskov, bu nedenle en azından söz konusu toprakları özgürleştirme hedefinin halen geçerli olduğunu söyledi.

Kremlin Sözcüsü, özel askeri harekatı terörle mücadele harekatına dönüştürme planları olup olmadığı sorusuna, "Benim bir bilgim yok, her halükarda buna sadece ülkenin başkomutanı, devlet
başkanı karar verebilir" yanıtını verdi.
 
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Washington'un Kiev'e tedarik ettiği silahların Rusya'ya katılım referandumlarının yapıldığı bölgelere karşı kullanabileceğini söylemesini olumsuz bulduklarını belirten Peskov, "ABD tarafı bu çatışmaya giderek daha fazla giriyor, ABD tarafı bu çatışmanın tarafı olmaya giderek daha fazla yaklaşıyor, bu son derece tehlikeli" ifadelerini kullandı.

11.58: İsviçre, eski dünya satranç şampiyonu Anatoli Karpov'a vize vermeyi reddetti. Karpov, Cenevre'deki BM merkezinde 1978'deki şampiyonluk maçını anlatan "Dünya Şampiyonu" adlı filminin gösterimine katılmaya gidiyordu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, "bu vesileyle İsviçre'nin tarafsızlık politikası izleyemediğini gösterdiğini" söyledi. Uluslararası Satranç Federasyonu FIDE daha önce, Karpov'u "Putin'in Ukrayna politikalarını desteklediği için" suçlamıştı. Karpov, iktidar partisi Birleşik Rusya'dan Duma milletvekili ve AB'nin yaptırım listesinde bulunuyor.

11.46: AB Diplomasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "tüm kanıtların Kuzey Akım olaylarının kasıtlı bir eylemin sonucu olduğunu gösterdiğini" söyledi.

11.44: Referandumların yapıldığı dört bölgenin temsilcilerinin bugün "Rusya Federasyonu'na katılım kararının tanınması için Başkan Putin'e başvuracakları" bildirildi. 

11.40: Almanya Başbakanı Scholz, "Rusya'nın yaptırdığı referandumların sonuçlarının Almanya için hiçbir fark yaratmadığını" belirterek, "Bu sahte referandumların sonuçlarını kabul etmeyeceğiz ve Ukrayna'yı eksilmeyen bir kararlılıkla desteklemeye devam edeceğiz" dedi. Neue Osnabrücker Zeitung'a konuşan Scholz, kısmi seferberlik kararı için de "Putin hata üstüne hata yapıyor. Oysa askerlerini geri çekerek ve ardından Kiev ile görüşmelere başlayarak bu savaşı derhal sona erdirebilir" dedi.  Scholz, Kiev'in ağır silah taleplerinin karşılanmadığı eleştirileri için de, "Bazılarının Ukrayna'ya sadece kask teslim ediyormuşuz gibi davranmasına şaşırıyorum" diye konuştu.

11.31: Almanya'nın eski başbakanı Angela Merkel, Batı'yı Putin'in nükleer uyarı içeren son sözlerini ciddiye almaya çağırdı. Süddeutsche Zeitung'un haberine göre, Helmut Kohl Vakfı'nın açılışına katılan Merkel, bir zamanlar Rus liderin sözlerinin ciddiye alınması gerektiğini söylediğini hatırlatı ve şimdi bunun önemini bir kez daha vurguladı. Merkel, "Bu açıklamaları bir blöf olarak görmemek ve  ciddiye almak hiçbir şekilde bir zayıflık işareti değil, bir siyasi bilgelik işaretidir. Bu tutum manevra alanını korumaya yardımcı olur" dedi.

11.25: TASS ajansı muhabiri, "bu sabah Türk devlet bankaları Halkbank ve Ziraat bankalarının, yaptırım kapsamında olmayan Rus bankalarının Mir'in kartlarından lira çekilmesine izin vermeye devam ettiklerini" duyurdu. Haberde, VakıfBank'ın ise Mir kart kullanıcılarına nakit vermeyi durdurduğu belirtildi. Muhabir, "Bu bankadan nakit çekmeye çalıştığınızda ATM reddetti ve kartı veren bankayla iletişime geçmemizi önerdi" dedi. Ajans, üç Türk devlet bankasının şubelerinde çalışanların, "Rus Mir ödeme sistemi ile işbirliğinin durdurulması için herhangi bir emir alınmadığını" söylediklerini de aktardı.

11.19: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, İtalya'daki genel seçimleri kazanan ve ülkenin yeni başbakanı olması beklenen aşırı sağcı Giorgi Meloni'yi kutladı. Zelenskiy Twitter hesabından İtalyanca ve Ukraynaca yazdığı mesajda "Giorgia Meloni ve partisini seçimi kazandıkları için tebrik ederiz. Rusya'nın saldırganlığına karşı mücadelede İtalya'nın Ukrayna'ya verdiği desteğin devamını takdir ediyoruz. Yeni İtalyan hükümetiyle verimli bir işbirliğine güveniyoruz" dedi. Meloni de Zelenskiy'e İngilizce olarak yazdığı yanıtta "Sevgili Zelenskiy, Ukrayna halkının özgürlüğü davasına sadık desteğimize güvenebileceğinizi biliyorsunuz. Güçlü olun ve inancınızı koruyun" diye yanıt verdi.

11.18: Çin'in BM Büyükelçisi Zhang Jun, Ukrayna'daki referandumlarının ardından yaptığı açıklamada 'tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi' çağrısında bulundu.i Jun "Çin Ukrayna'daki son gelişmeleri not etmiştir ve tutumumuz açık ve sabittir; yani tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmelidir" dedi.

11.16: Zelenskiy’in yardımcısı Mykhailo Podolyak, Reuters’e verdiği demeçte, "Kiev’in nükleer tehditler veya ilhak yanlısı oylamayla etkilenmeyeceğini ve Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen tüm toprakları geri alma planlarını sürdüreceğini" söyledi.  Podolyak, referandumların düzenlenmesine yardım eden Ukraynalıların vatana ihanet suçlamalarıyla karşı karşıya kalacağını ve en az beş yıl hapis cezasına çarptırılacağını söyledi ancak oy kullanmaya zorlanan Ukraynalıların cezalandırılmayacağını da ekledi. Referandum sonrası Ukrayna topraklarının yaklaşık % 15'i Rusya Federasyonu'na katılacak.

10.52: Halkbank'tan bir yetkili, Rus RIA Novosti'ye İstanbul'da yaptığı açıklamada, Mir sisteminin kullanımının sona erdirilmesine ilişkin bildirimin bugün kamu bankalarına ulaşmasının beklendiğini söyledi. Daha önce, Bloomberg, ismi açıklanmayan üst düzey bir Türk yetkiliye atıfta bulunarak, devlet bankaları Halkbank, Ziraat Bankası ve VakıfBank'ın Rus Mir ödeme sistemini kullanmayı bırakma kararı aldığını bildirmişti. Ajansın haberinde, Türk bankalarının bu tür planları, "ikincil ABD yaptırımlarının ülkeleri Moskova'dan uzaklaşmaya nasıl zorladığının" bir örneği diye niteledikleri belirtildi. RIA, "Bankaların bu kararının Türkiye'nin Rusya Federasyonu'na yönelik yaptırımlara ilişkin tutumunda da bir dönüşe işaret ettiği iddia ediliyor" yorumunu yaptı.

09.49: AB vatandaşlarının Rusya devlet şirketlerinde üst düzey görevlerde bulunmalarını yasaklamak için bir Almanya öncülüğünde bir girişim başlatıldı. Konu AB gündemine taşındı. (Bloomberg)

09.45: Avrupa Birliği, yeni yaptırım paketinin bir parçası olarak Rus ham petrolüne bir tavan fiyat getirmeyi planlarken, diğer yandan Rusya'dan alınan gübrelerinin yanı sıra çimento ve diğer ürünlerde yasağı kaldırmayı tartışıyor. (Politico)

08.40: Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoli Antonov, "LPR, DPR, Zaporojye ve Herson bölgelerine yönelik silah saldırıları destekleyen" açıklamalar nedeniyle ABD'nin çatışmaya taraf olmaya yakın olduğu konusunda uyardı. Antonov, "Neo-Nazi suçluların patronları, defalarca ve açıkça uyardığımız tehlikeli sınıra yaklaşıyorlar. ABD, Ukrayna ihtilafına taraf oluyor” dedi. Dün ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, "referandumları tanımadıklarını, Ukrayna'ya sağlanan silahların bu bölgelerin savunulmasında kullanılmasına itirazları olmadığını" açıklamıştı. 

07.29: Reuters, ABD'nin referandumlara yanıt olarak Ukrayna'ya 1,1 milyar dolar tutarında yeni askeri yardım paketi hazırladığını, bu kapsamda Kiev'e yeni HIMARS füze sistemlerinin de verilmesinin planlandığını bildirdi. 

23.08: Türk kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı. Haberi NTV, Ankara'daki resmi kaynaklara dayanarak aktardı. Bloomberg HT ise, sistemden çıkılacağımı, ancak Mir’in yerini alacak alternatif sistemin ise şu an için düşünülmediği aktarıldı. ABD'den gelen yaptırım uyarıları sonrasında Rus ödeme sistemi Mir, Türkiye’deki kamu bankaları tarafından askıya alınmış olacak. Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, Mir ödeme sisteminden ayrılma kararı aldı. Bugün erken saatlerde alınan karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Mir'e alternatif ödeme sistemleri üzerine yaptığı görüşme sonrasında geldi. Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

19 Eylül tarihinde İş Bankası’nın "OFAC açıklamalarını gördük, değerlendiriyoruz. Bu süreçte Mir operasyonunu askıya aldık" açıklamasından bir gün sonra, Denizbank da Rus ödeme sistemi Mir'de hizmetleri askıya aldığını duyurmuştu. Türkiye'nin en büyük bankalarından Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank ve İş Bankası, Mir sistemine dahil olan bankalar arasında yer alıyorlardı. Mir, Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard dışında bir alternatif olarak geliştirilmişti.

23.03: Bloomberg ajansı Ankara muhabiri Fırat Kozok, Twitter hesabından Türk yetkilileri kaynak göstererek "Türk devlet bankalarının Rusya'nın Mir ödeme sisteminden çıkacağını" duyurdu.

22.44: Kuzey Akım 1 boru hattında yaşanan sorunlar ve sevkiyatın kesilmesinin ardından Gazprom'un Ukrayna üzerinden Avrupa'ya transit gaz tedarikini de durdurabileceği bildirildi. Kommersant'ın haberine göre, Gazprom, Ukrayna şirketi Naftogaz'ın Rus gazının transit sevkiyatından yaşanan ödeme sorunları nedeniyle uluslararası tahkimde davada ısrarlı olması halinde "olası sonuçlar" konusunda uyardı. Ukrayna üzerinden transit sevkiyat, şu anda Rus gazının Avrupa'ya tedariki için ana yol. İki hattan biri çalışmazken, Rus gazı sadece Sudja noktasından günde yaklaşık 42 milyon metreküp olarak Avrupa'ya gidiyor.  

20.28: Polonya ile Danimarka arasında inşaatı 20 yıldır süren Baltık Borusu doğalgaz boru hattının açılış töreni Polonya'nın Goleniow kentinde yapıldı. Açılışa Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve başnakanı Mateusz Morawiecki ile Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen katıldı. Morawiecki, "Gaz sektöründe Rus hakimiyeti dönemi sona eriyor" dedi. Baltic Pipe, Polonya ve komşu ülkelere Norveç'ten gaz tedarik edecek.  Yıllık kapasite 10 milyar metreküp olacak. Polonya yılda yaklaşık 20 milyar metreküp gaz tüketiyor. Daha önce, bu hacmin yarısına kadarı Rusya tarafından Yamal-Avrupa doğalgaz boru hattı üzerinden sağlanıyordu. Ancak, Nisan 2022'de Polonya, Rus gazı için ruble olarak ödeme yapmayı reddetti ve Gazprom teslimatları durdurdu. Mayıs ayında Polonya  1993'ten beri yürürlükte olan Rusya'dan gaz alım anlaşmasını erken feshetti .

19.38: Rusya Anayasa Mahkemesi üyesi yargıç Konstantin Aranovskiy görevi bıraktı. Aranovskiy, yaş sınırına gelmeden kendi isteğiyle istifa etti. Mahkeme, istifayı kabul etti. Mart 2010'da dönemin devlet başkanı Dmitri Medvedev'in önerisi üzerine Anayasa Mahkemesi yargıcı olarak atanan Aranovski, Kommersant'ın analizine göre, mahkeme kararlarına koyduğu "liebral, muhalif şerhler" ile biliniyordu.

19.22: Sputnik ajansının bildirdiğine göre, Rusya’da kurulan seçim sandıklarında Lugansk halkının pusulalarının yüzde 51.76’sı sayıldı: "Son duruma göre seçmenlerin yüzde 97.93’ü Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LHC) Rusya ile birleşmesinden yana oy kullandı. Bugün yayınlanan verilere göre, 147 bin 399 kişi ‘evet’, 2 bin 385 kişi ise ‘hayır’ oyu kullandı. Rusya’daki seçim sandıklarında oy kullanan Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) seçmenlerinin oylarının yüzde 75.23’ü sayıldı, buna göre seçmenlerin yüzde 98.72’si cumhuriyetin Rusya’nın parçası olmasından yana oy verdi. Herson halkının Rusya’daki seçim sandıklarında kullandığı oyların tamamı sayıldı. Son verilere göre seçmenlerin yüzde 96.75’i Rusya ile birleşmeden yana oy kullandı. Zaporojye bölgesinde ise pusulaların yüzde 29.19’unun sayıldığı, buna göre bölgenin Rusya ile birleşmesinden yana seçmenlerin yüzde 93.11’i oy kullandı."

19.06: Avrupa Komisyonu sözcüsü Tim McPhee, Kuzey Akım gaz boru hatlarındaki gaz sızıntılarının Avrupa'nın gaz arzını tehdit etmediğini söyledi. McPhee, "Kuzey Akım 1 üzerinden gaz tedarikinin durdurulduğunu ve  Kuzey Akım-2'nin zaten çalışma izni almadığını" söyledi. Ukrayna üzerinden Avrupa'ya transit gaz sevkiyatı ise devam ediyor.

19.05: AB sınır güvenlik kurumu Frontex'in verilerine göre, geçen hafta 60 bin Rusya vatandaşı AB ülkelerine giriş yaptı. Bu bir önceki haftaya kıyasla % 30 artış anlamına geliyor.

19.03: Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, olağanüstü bir toplantıya gerek olmadığını, 4 Ekim'de yapılması planlanan bir toplantıda, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin yanı sıra Herson ve Zaporojye bölgelerinde yapılan referandumlardan sonra Rusya'ya yeni bölgelerin katılımıyla ilgili yasaları ele alacaklarını söyledi.

18.59: Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarındaki sızıntı ve teknik arzıa sonrası Avrupa'da doğal gaz fiyatları bir günde yüzde 20 artarak yeniden 2 bin 100 doları aştı.

18.57: Kuzey Osetya yerel makamları, Gürcistan yönünde araç kuyruğunun 5 kilometreyi geçmesi nedeniyle bölgede oturma izni olmayan vatandaşların cumhuriyet topraklarına otomobille girişine kısıtlama getirebileceklerini bildirdiler.

18.53: RIA'nın haberine göre, Gürcistan'a sınır Kuzey Osetya'daki Yukarı Lars kontrol noktasında bekleyenler arasında bulunan, seferberlik kapsamında zorunlu askerliğe tabi olanlara celp emirleri teslim edilecek. Bölge yetkilileri, Rusya ile Gürcistan arasındaki sınır kapısı Yukarı Lars'ta daha önce seferberlik celplerinin yalnızca Kuzey Osetya'da ikamet edenlere verildiğini hatırlattı.

18.50:  Zimbabve Ulusal Meclisi Başkanı Jacob Mudenda, "Ukrayna'daki özel askeri operasyonun Rusya'yı düşmanı NATO'dan korumayı amaçlayan önleyici bir adım olduğunu" söyledi. Moskova'da Duma'da konuşan Mudenda, "Rusya Federasyonu, NATO'nun nükleer cephaneliğinin sınırlarından bir kol mesafesinde mevcudiyetini tehdit olarak algılamakta haklı ve Rusya'nın özel askeri harekatı bu bağlamda değerlendirilmelidir" dedi.

17.19: Danimarka ordusu, Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntının havadan çekilen videosunu yayınladı. Görüntülerde iki yerde yüzeye çıkan gaz kabarcıkları görülüyor. Danimarka Savunma Bakanlığı, ilk sızıntının su üzerinde 1 km çapında, ikincisinin yaklaşık 200 metre çapında dalgalar oluşturduğunu duyurdu. Kaza bölgelerinde bazı alanlar "yasak bölge" ilan edildi. Bu, deniz ve hava taşımacılığının güvenliği için gerekli görüldü. Sızıntı ve teknik arıza, zaten minimum olan Rusya'dan Avrupa'ya gaz sevkiyatına yeni darbe vurmuş oldu. 

17.13: Toyota'nın ayrılmasından sonra Isuzu Motors, kamyon ve pikap üretimi yaptığı Rusya'daki fabrikasını kapatabilir. Ulyanovsk'taki fabrikada otomobil üretimi 2022 baharında askıya alınmıştı. Japon Yomiuri gazetesi, araç montajı için parça tedarikinin imkansızlığından doları fabrikanın kapatılması planlanıyor. Bloomberg'in bildirdiğine göre, Japon otomobil üreticisi Mazda da 10 yıldır Vladivostok'ta Rus bir ortakla birlikte işlettiği montaj fabrikasını kapatma hazırlığında.

17.11: Gürcistan İçişleri Bakanlığı: "17 Eylül'den 26 Eylül'e kadar, Rusya Federasyonu'nun 80 bine kadar vatandaşı Gürcistan'a giriş yaptı, 62 binden fazla kişi ülkede kaldı, diğerleri transit olarak ülkeden çıktı."

17.10: İsveç Ulusal Sismoloji Merkezi, İsveç ve Danimarka'daki sismik istasyonların, Kuzey Akım gaz boru hatlarından gaz sızıntısı olan bölgelerde iki güçlü sualtı patlamaları kaydettiğini duyurdu. Patlamaların nedeni belli değil.

17.08: Rusya'ya katılım için dört bölgede yapılan referandumun yüzde 20'ye yakın oyları sayıldığında  "evet" oyu oranının yüzde 97-98 civarında olduğu açıklandı. (Kommersant)

15.16: Moskova Askeri Komiser Yardımcısı Maksim Loktev'e göre, yedek statüsünde askerlik hizmetinden sorumlu Moskovalılar için, ülke çapında serbest dolaşım ve yurtdışına seyahat etme hakkı konusunda bir kısıtlama bulunmuyor. (M. Komsomolets)

15.14: İddiaları yalanlayan Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Tiflis'in Rusya sınırını kapatmak ve Rusların girişini kısıtlamak için hiçbir neden görmediğini söyledi.

15.13: Rusya Devlet Duması seferberliğe katılanlar için iş güvencesi yasasını kabul etti. Buna göre orduya katılanlar, terhis edildikten sonra aynı işe ve aynı pozisyona geri dönebilecekler.

15.12: Kazakistan Dijital Kalkınma Bakanlığı, bir günde 13 bin Rusya vatandaşının vergi mükellef numarası almak için başvurduğunu, bunun normalde aylık başvuru sayısına eşit olduğunu duyurdu.

15.10: Rusya Savunma Bakanlığı, kısmi seferberlik ilan edilmiş olması nedeniyle ülkelerinden kaçıp Kazakistan ya da Gürcistan’da giden Rusya vatandaşlarının iade edilmelerine ilişkin bu ülkelere bir talep iletmediklerini ve iletmeyi planlamadıklarını duyurdu. (Sputnik)

14.30: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'ya uygulanan yaptırımların dünyadaki gıda durumunu daha da kötüleştirdiğini, bunun Rusya'nın Ukrayna'daki özel operasyonuyla bağlantılı olmadığını, tüm sorumluluğun "kolektif Batı'ya ait olduğunu" söyledi. Putin, "Yurt dışına hububat ve gübre sevkiyatı maalesef bizim için değil ama dünya gıda pazarı için zor. Rusya'ya yönelik yaptırımlar, durumu daha da kötüleştirmekle tehdit ediyor, küresel bir gıda krizine gidiliyor. Bunun, Rusya'nın Donbass'taki özel askeri operasyonuyla ilgisi yok. Çünkü önde gelen bazı ülkeler kendi çıkarlarına uygun olaral finans ve gıda politikalarını bu şekilde inşa ettiler" dedi.

14.28: Microsoft, Rusya'daki kullanıcıların bilgisayarlarını Windows 11 işletim sistemine yükseltme imkanına sınırlama getirdi. 

13.03: Kremlin, Putin'in Erdoğan ile ŞİÖ zirvesi sırasında Özbekistan'da yaptığı görüşmede, "Rusya Federasyonu'nun Ukrayna ile müzakerelere hazır olduğunu, ancak durum değiştikçe koşullarının da değiştiğini söylediğini" bildirdi. Bu bilgi, bir soru üzerine bugün Peskov tarafından brifing sırasında gazetecilere aktarıldı. Peskov, "Başkan, Rusya'nın elbette müzakereye hazır olduğunu ancak durum değiştikçe koşulların da değiştiğini söyledi" dedi.

12.48:  Kremlin Sözcüsü Peskov, Kuzey Akım doğalgaz boru hattında yaşanan basınç düşüşünün sabotaj sonucu yaşanmış olması olasılığını dışlamadıklarını, boru hattına saldırı gerçekleştirilmiş olması ihtimaline ilişkin haberler nedeniyle oldukça endişeli olduklarını söyledi. Peskov "Bu çok kaygı verici bir haber. Gerçekten de, boruda bir tahribattan bahsediyoruz, henüz ne tür olduğu belli değil. Basınç gerçekten önemli ölçüde düştü. Bu, acil araştırma gerektiren, daha önce benzeri görülmemiş bir durum. Sabotaj iddiasına gelince, artık kimse hiçbir seçeneği göz ardı edemez" dedi.

Gaz boru hatlarındaki hasarın "planlı bir saldırının sonucu olabileceği" iddiasını daha önce Alman Der Tagesspiegel gazetesine bazı resmi kaynaklar bildirilmişti.

11.53: Kuzey Akım boru hatları işletmecisi Nord Stream AG şirketi, hatta meydana gelen sızıntı ve basınç düşüşünün ardından sevkiyata normal seyrinde yeniden başlamasının vadesinin henüz tahmin edilemediğini açıkladı. Şirket, Kuzey Akım sisteminin açık denizdeki gaz boru hatlarının üç bölgesinde aynı gün eşzamanlı olarak meydana gelen tahribatın "benzeri görülmemiş" düzeyde olduğunu bildirdi. 

11.51:  Moskova Borsası'nda dolar 58.08 rubleden, euro 55.87 rubleden işlem görüyor.

11.49: Bloomberg, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah tedarikini artırma ihtimalinin olmadığını ve Kiev yönetimine ağır silah sağlamaya hazır olmadıklarını yazdı.  Ajansa konuşan Avrupa Birliği'nden (AB) üst düzey bir yetkili, "ABD'nin temkinli olması ve Avrupa'nın önemli silah stoklarının tükenmekte olması nedeniyle silah sevkiyatlarında keskin bir artış olması veya bu silahların türleri hakkındaki tabuların kırılması pek olası değil" değerlendirmesini yaptı.  Öte yandan dört kaynak, Avrupa'nın Ukrayna'ya ağır silah tedarik edip etmeyeceğine ilişkin 'hiçbir işaret olmadığını' vurguladı.  (Sputnik)

11.48: Kazakistan İçişleri Bakanı Marat Ahmetcanov, Rusya’daki kısmi seferberlik kararından kaçmak için Kazakistan’a gidenleri ülkelerine geri göndereceklerini duyurdu. Ahmetcanov, Rusya ile önceden yapılmış olan devletlerarası anlaşmalar doğrultusunda, seferberlikten kaçmış olmaları sebebiyle arananları ülkelerine iade etmek durumunda kalacaklarını kaydetti. (Sputnik)

11.30: Rusya'nın Kuzey Osetya'daki Verhnıy Lars kontrol noktasından  Gürcistan'a bir yaya geçidi açıldı. Otomobil ve TIR kuyruğunun 5,5 kilometreyi aşması üzerine bu karar alınddı. Kuzey Osetya İçişleri Bakanlığı'na göre, Gürcistan'a doğru hareket eden araç sayısı artmaya ve alınan tedbirlere rağmen durum son derece gergin olmaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı, yakın gelecekte sınır kapısında akserlik-seferberlik kontrol noktası kurmayı planlıyor. Bu arada Kuzey Osetya  FSB sınır idaresi kaykay ya da bisikletle Gürcistan’a geçmek isteyen Rusya vatandaşlarına izin verildiğini duyurdu.

11.00: Kremlin'e bağlı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Fadeyev, erkeklerin Rusya'dan çıkışına ilişkin kısıtlama hakkında herhangi bir kararname veya yasa olmadığı için bunun bir "insan hakları ihlali" olacağını, ancak şu ana kadar kendilerine herhangi bir şikayet ulaşmadığını söyledi.

10.59: 21 Eylül'den bu yana yaklaşık 98 bin Rusya vatandaşı Kazakistan'a giriş yaparken, bunlardan 64 bini daha sonra ülkeyi terk etti.

10.57: Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Rusya'nın "en korkunç silahı" kullansa bile NATO'nun Ukrayna'daki çatışmaya müdahale etmeyeceğini iddia etti. Medvedev, Telegram kanalında , Rusya'nın gerekirse ve ülkenin varlığına yönelik bir tehdit olursa nükleer silah kullanma hakkına sahip olduğunu yazdı. Medvedev, nükleer silah kullanma kararının, "Rusya'ya veya müttefiklerine benzer silahlar veya konvansiyonel silahlar kullanarak bir saldırı olması durumunda, ülkenin varlığı tehdit edildiğinde" alınabileceğini söyledi.

08.19: İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, ülkenin Ukrayna krizinde hiçbir tarafı desteklemediğini söyledi. İran'ın Rusya'ya insansız hava aracı tedarik ettiği iddiasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan bakan, "Ukrayna veya Rusya'ya silah tedarikini kınadıklarını" söyledi. Abdullahiyan, İran'ın Rusya ile savunma işbirliğinden yana olduğunu hatırlattı, ancak İran'ın "Ukrayna savaşındaki taraflardan hiçbirini desteklemediğini ve bu politikaya bağşı kalacağını" kaydetti.

07.25: Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, Rusya ile Ukrayna arasında barış sağlanması halinde Belarus'un "somut güvenlik garantilerine" ihtiyaç duyacağını söyledi. 

07.21: Rusya'nın kontrolündeki Zaporojye bölgesi yönetim konseyi üyesi Vladimir Rogov, Ukrayna ordusunun nükleer santralin bulunduğu Energodar'a saldırı girişiminde bulunabileceğini açıkladı. Rogov, Ukrayna birliklerinin Zaporojye Nükleer Enerji Santrali'ni ele geçirme planı bulunduğunu öne sürdü. 

06.42: Rusya ve ABD arasında bir yandan sert mesajlar ve nükleer tehditler ortamı gererken, diğer yandan  iki ülkenin üst düzey yetkililerinin "temas halinde kaldıkları” ve halka açık olmayan iletişim kanalları aracılığıyla birbirlerine "sinyaller gönderdikleri” belirtildi. Kommersant’ın haberine göre, son dönemde “nükleer bir çatışmaya gidiş” kaygısının yükselmesi nedeniyle temasların arttığı, tarafların birbirlerini karşılıklı olarak “sakinleşmeye” çağırdıkları bildiriliyor. Moskova, Washington'u Kiev'e daha fazla yardımın herkesi "tehlikeli bir çizgiye" götürebileceği konusunda uyarıyor. Özellikle 300 km menzilli füzelerin Ukrayna’ya verilmesinin “topyekun savaş” tehdidi yaratacağı kaygısı die getiriliyor. Washington ise Rusya'nın nükleer silah kullanması durumunda "felaket sonuçlar” doğuracağını vurguluyor. 
 
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, “ABD ile iletişim durmuyor. Telefon temasları, not alışverişi, kişisel mektuplar, elçilikler aracılığıyla temaslar… Tüm bunlar korunuyor ve bu devam edecek. Kelimenin tam anlamıyla kriz yönetimiyle uğraşıyoruz" dedi.
 
Daha önce, ABD Başkanı Joe Biden Vladimir Putin'i "Avrupa'yı açıkça nükleer bir savaşla tehdit etmekle" ve "nükleer silahların yayılmasını önleme rejiminin yükümlülüklerini pervasızca göz ardı etmekle" suçlamıştı. Putin de ABD ve müttefiklerini "nükleer şantaj" yapmakla suçlayarak karşılık vermişti.
 
26 Eylül Pazartesi
 
23.37: Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarından basınç düşüşü sorunu yaşandığı bildirildi. Bunun Kuzey Akım 1'de minimum da olsa devam eden Avrupa'ya gaz sevkiyatını nasıl etkileyeceği belli değil. Diğer yandan gazla doldurulmuş olan Kuzey Akım 2 hattı ise, Ukrayna operasyonu sonrası yaptırımlar yüzünden hizmete açılmadan askıya alınmıştı. Uzmanlar Almanya'ya uzanan Kuzey Akım 2'de, Danimarka'nın Bornholm adasının açıklarında potansiyel bir gaz sızıntısı meydana geldiğini bildirdi.
 
23.32: Aeroflot 1 Ekim'den itibaren Moskova Şeremetyevo Havalimanı'ndan Mısır destinasyonları Hurgada ve Şarm El-Şeyh'e düzenli uçuşlarını tekrar başlatacak. Uçuşlarda Airbus A330 uçakları kullanılacak. Nisan ayının başından bu yana Rusya, Mısır da dahil olmak üzere "dost" ülkelerle uçuşlara yeniden başlamıştı.Toplamda, Aeroflot Kazakistan, Türkiye, Özbekistan, Ermenistan ve İsrail'de 17 varış noktasına uçuşların yeniden başlamış oldu.
 
22.31:  Rusya vatandaşlığı alan eski CIA ajanı Edward Snowden'ın, kısmi seferberlik kapsamında zorunlu askerliğe tabi olmadığı, Rus avukatı tarafından açıklandı.
 
22.30: ABD Kongresi, Ukrayna'ya yaklaşık 12 milyar dolarlık yeni yardım paketi üzerinde anlaşmaya vardı. (Reuters)
 
22.29: Halkın sorularını yanıtlamak için kurulan resmi web sitesine göre, kısmi seferberlik kapsamında silah altına alınan Rusya vatandaşları ayda en az 195 bin ruble alacak.
 
22.28: Helsingin Sanomat gazetesi, Finlandiya hükümetinin Rusya vatandaşlarının ülkeye giriş kurallarını sıkılaştırma kararını en geç perşembe günü duyuracağını yazdı.
 
22.27:  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'da yaşanan gelişmeler nedeniyle "yeni bir AB-NATO deklarasyonu imzalamanın zamanının geldiğini" savundu.
 
22.25: Rusya Film Akademisi, 2022'de Oscar'a yabancı film dalında aday göstermeme kararı aldı. Kararın nedeni belirtilmedi.
 
22.22: Moskova Borsası'nda sert satışlar devam ediyor. Son beş yıl içinde ilk kez borsa endeksi 2000 puanın altına bir düşüşle kapandı. En çok teknoloji ve emtia sektörlerinin hisseleri düştü. Endeks 1933,35 puanla kapandı. Cuma gününe kıyasla düşüş %7,5 oldu. Uzmanlar 1700-1800 puana kadar gerileme bekliyor.
 
22.18: Rusya tarafından tanınan Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri (DPR ve LPR) ile Ukrayna'nın Herson ve Zaporojiye bölgelerinin Rus kontrolündeki kısmında Rusya'ya katılım konusundaki referandumun dördüncü günü sona erdi. Resmi açıklamalaya göre katılım oranları LPR'de % 83,61, DPR'de % 86.89, Zaporojiye'de % 66,43, Herson bölgesinde % 63,58 olarak gerçekleşti. Referandum yarın sona erecek. Medyadaki haberlerde, en geç 30 Eylül'de Başkan Putin'in referandum sonuçlarını tanıyacak açıklamayı yapmasının beklendiği belirtiliyor.
 
22.16: Kommersant gazetesi, Avrupa Birliği'nin Rus metal ürünlerinin ithalatına ek yaptırımlar getirmeyi düşündüğünü, ancak yasak kapsamına girecek ürünlerin henüz netleşmediğini yazdı. Yorumda, "Yeni yaptırımlar Rus işletmelerini vurursa, metalurjisi zaten yüksek enerji fiyatlarından musdarip olan Avrupa'nın kendi ayağına kurşun sıkması söz konusuolacak. Rus şirketleri ürünlerini başka pazarlara yönlendirebilir" denildi.
 
22.05: Rusya'da kısmi seferberliğin başlamasının ardından Finlandiya ve Norveç'e giden binek araç sayısı rekor kırdı. Finlandiya sınırındaki en büyük otomobil kontrol noktasından günde binden fazla Rusya plakalı araç geçti. En kuzeyde Norveç ile olan 195 kilometrelik sınırında bulunan Borisoglebsk sınır kapısından da 24 saatte 61 araç geçişi oldu. Yetkililer Norveç sınırından normal zamanlarda günde en fazla 20 araç geçişi olduğunu duyurdu. Rusya'nın sınırlarında en büyük araç yoğunluğu Gürcistan ile olan sınırda yaşanıyor.  Sadece otomobil sayısının 2 bin 500'ü aştığı, bazı Rusların yürüyerek sınırdan geçmeyi tercih ettiği bildiriliyor.
 
21.58: Türk Hava Yolları, bazı yurtdışı uçuşlarını durdurma kararını uzattı. THY'nin sosyal medya hesaplarından yapılan bilgilendirmede, "31 Aralık 2022 (dahil) tarihine kadar Yekaterinburg, Minsk, Soçi, Ukrayna, Krasnodar ve Rostov çıkışlı/varışlı uçuşlarımız iptal edilmiştir. Değişiklik ve iade işlemlerinizi acentenizden, web sitemizden ya da 0 850 333 0 849 numaralı çağrı merkezimizden tamamlayabilirsiniz" ifadelerine yer verildi.
 
18.51: Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Batı'nın savaştan, ülkesinin ise barıştan yana olduğunu savunarak, "Biz savaşı sürdürmek ve derinleştirmek yerine acil bir ateşkes ve barış görüşmeleri talep ediyoruz" diye konuştu. Orban, Ulusal Meclis'te yaptığı konuşmada, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın uzayacağını çünkü ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna'yı silah ve maddi olarak desteklediğini, Rusya'nın ise hem insan hem de silah bakımından rezervlerinin sınırsız olduğunu söyledi. Yaptırımların Rusya'ya zarar vermediğini, Avrupa vatandaşlarının bundan olumsuz etkilendiğini söyleyen Orban, Rusya'nın enerji ihracatından, savaşın başlangıcından bugüne kadar, artan enerji fiyatları nedeniyle 158 milyar avro para kazandığını öne sürdü.
 
18.46: Rusya Savunma Bakanlığı, "kısmi seferberlik sonrası, vatandaşların seyahat özgrülüklerine dair herhangi bir kısıtlama getirilmesinin öngörülmediğini" açıkladı.
 
18.25: FSB, Vladivostok'taki başkaonsoloslukta görevli Japonya konsolosu Motoki Tatsunori'yi casusluk suçlamasıyla gözaltına aldığını duyurdu. Japon diplomatın "suçüstü" yapılarak yakalandığı bildirildi. Yapılan açıklamaya göre, Rus istihbarat görevlileri, Rusya'nın Asya-Pasifik bölgesindeki ülkelerden biriyle işbirliğinin detayları ve Batı'nın yaptırım politikasının Rusya'nın Primorski Krayı'ndaki ekonomik durum üzerindeki etkisi hakkında bilgiyi para karşılığı alırken konsolos gözaltına alındı.
 
17.42: Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni'nin oğlu olan Uganda Genelkurmay Başkanı Muhuzi Kainerugaba, Rusya'ya yönelik saldırıyı Afrika'ya yönelik bir saldırı olarak nitelendirdi. Twitter mesajında Kainerugaba, "“Başkan Putin'in nükleer savaş tehdidinde bulunmasına gerek yok. Onu duyuyoruz. Rusya'ya yapılan saldırı, Afrika'ya yapılan saldırıdır!” diye yazdı .
 
17.40: AB ülkeleri, Rus petrolüne tavan fiyat getirilmesi konusunda anlaşmazlıkları gideremedi. Kıbrıs Rumları ve Macaristan öneriye karşı çıktı. (Bloomberg)
 
17.36: İngiltere, referandumlar nedeniyle Rusya'ya karşı yaptırımları genişletti. Toplamda yeni yaptırımlar listesinde 92 kişi ve tüzel kişi yer alıyor. Bunlar arasında Sberbank Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyesi olan 16 kişi, Gazprombank yönetiminden 23 isim,  iş adamları İskender Mahmudov, God Nisanov, Zarah Iliev, Igor Makarov da var.
 
15.01: Rusya'nın Kuzey Osetya'da Gürcistan sınır kapısında 3 bin 500'den fazla otomobil ve bin 300'den fazla TIR ile kamyonun kuyruk oluşturduğu bildiriliyor. Kuzey Osetya cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Irbek Tomaev, Tomaev, son birkaç gün içinde Gürcistan'a giden binek araç sayısının önemli ölçüde arttığını kaydetti. Bugün Yukarı Lars kontrol noktasından yaklaşık 3 bin 5 bin aracın geçmesi bekleniyor. Kısmi seferberlik ilanının ardından çok sayıda Rusya vatandaşının, vize uygulamayan Gürcistan'a geçmeye çalıştığı bildiriliyor.
 
Gürcistan'da muhalefet, bugünden itibaren Rusya vatandaşları için sınırların kapatılmasını teklif etmişti. Birleşik Ulusal Hareket Partisi milletvekili Nona Mamulashvili, "Gürcü hükümeti şu ana kadar bu büyük Rus akınını durdurmak için hiçbir şey yapmadı. Bize söyledikleri kadarıyla pazartesi günü sınırları 18 ila 55 yaş arasındaki erkeklere kapatacaklar" demişti.
 
14.17: Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Siti Bank, Mir ödeme sistemine hizmet vermeyi "teknik sebeplerden dolayı" askıya aldığını duyurdu.
 
14.15: FSB yönetimi, Rusya ile Gürcistan arasında sınır geçişlerinin gerçekleştiği Verhniy Lars mevkiye zırhlı personel taşıyıcısı gönderildiği yönündeki haberleri doğruladı. Kurumdan yapılan açıklamada aracın önlem amaçlı gönderildiği, askeri kontrol noktası kurulmadığı bilgisi yer aldı.
 
13.58: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, erkek nüfusun ülkeden çıkışının yasaklanması ya da sıkıyönetim ilan edilmesi yönünde herhangi bir kararın bulunmadığını söyledi. Günlük basın toplantısında, kısmi seferberlik kararının ardından Rusya'nın bazı bölgelerine ilişkin olarak gündeme gelen söz konusu iddialarla ilgili sorulara yanıt veren Peskov, "Bu konuda hiçbir bilgim yok. Şu anda hiçbir karar alınmadı" dedi. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik kararnamesinin uygulanması sırasındaki ihlallerin yüksek tempoda giderileceğini umduklarını belirtti.
 
13.32: Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaçenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de yaptığı görüşmede, "kısmi seferberlik nedeniyle Rusya'dan ayrılan vatandaşların yurt dışına çıkmak yerine Rus makamlarıyla anlaşmaya varabileceklerini" söyledi. Lukaşenko, "Bu, kimin neci olduğunu gösteren bir kriter. Bunda bir yanlışlık yok. Rusya'nın 25 milyon seferberlik kaynağı var. 30 bin, 50 bin kişi kaçsın! Zaten burada kalsalardı bizim insanımız sayılırlar mıydı? Bırakın kaçsınlar. Yine de dönüp gelecekler, ama sadece onlarla ne yapacağınıza bir karar vermeniz gerekiyor. Sonunda, Avrupa ve Amerika'ya koşmamak ve ülkesinde kalıp anlaşmak mümkün ”dedi. Örnek olarak ülkesini terk eden Belarusluları da gösteren Lukaşenko, "2020'de birkaç bin kişi kaldı, onlar da geri dönmek istiyorlar. Çoğu rica ediyor: Bizi geri alın diyor. Bırakın kaçsınlar. Nasılsa bunlar geri gelecek” dedi.
 
13.25: Rusya’da kısmi seferberlik kararının ardından, bu ülke pasaportuyla birlikte “ikinci vatandaşlık” sahibi olan kişiler için de belirsizlik sürüyor. Türkler dahil, farklı ülkelerden pek çok kişi aynı zamanda Rusya Federasyonu vatandaşlığına sahip. “Kendi vatandaşlarının Rusya’da seferberlik kapsamınında silah altına alınmaması” talebini Moldovya Devlet Başkanı Maya Sandu bugün gündeme getirdi.
 
Daha önce Kırgızistan da bunun kendi yasalarına aykırı olduğunu hatırlatarak, vatandaşlarına çatışmalara katılmanın yasak olduğunu bildirmişti.  
 
Sandu, Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya'dan çifte pasaport sahibi Moldova vatandaşlarının orduya alınmaması olasılığını değerlendirmesini isteyeceğini söyledi. Yüksek Güvenlik Konseyi toplantısının ardından bir brifingde bu açıklamayı yapan Sandu, "Dışişleri ve Avrupa Entegrasyon Bakanlığı'ndan, Rusya'da ikamet eden Moldova vatandaşlarının seferberlik sürecinden hariç tutulması için Rusya Federasyonu ile ikili istişareler başlatmasını istedim” dedi.
 
Maya Sandu ayrıca, Moldova Dışişleri Bakanlığı'nın da Rusya'dan evlerine dönmek isteyen Moldovalılara destek vereceğini belirtti. Sandu, "Büyükelçilik artan talebi karşılamak için şimdiden çalışıyor" dedi.
 
Daha önce, Sandu bir brifing sırasında, Rusya'nın yanında savaşmak için Mosova’dan Ukrayna'ya gidenleri vatandaşlıktan  mahrum edebileceklerini söylemişti.
 
11.58: Lukaşenko ile Soçi'de görüşen Putin, "Batı bize saygılı davranmalı" dedi.
 
11.43: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tokyo’da Japonya Ulusal Basın Kulübü'nde basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanımız Putin ve Zelenskiy ile temaslarını sürdürecek. Amacımız iki lideri bir araya getirerek liderler düzeyinde kararların alınmasını sağlamak. Savaşın bedelini tüm dünya ödüyor" ifadelerini kullandı.
 
Çavuşoğlu, "Savaşın kazananı yok. Bu savaşı sonlandırmak için her iki tarafında bunu idrak etmesiyle müzakere masasına dönme ihtimali daha yüksek. Adil bir barşın olması lazım, özellikle Ukrayna için. İşgal edilmiş topraklar Ukrayna'nın toprakları" dedi.
 
Çavuşoğlu ayrıca, "Kırım'ın ilhakını tanımadığımızı Rusya Federasyonu'na bildirdik ve beyan etmeye devam ediyoruz. Ukrayna topraklarında yapılan referandumların sonuçlarını tanımıyoruz" diye konuştu. 
 
11.31: M. Komsomolets'in bildirdiğine göre Belarus, topraklarına Rus askeri üslerini konuşlandırmayı kabul etmedi. Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, "savunma teknolojilerinin yüksek seviyesi göz önüne alındığında, Belarus topraklarında Rus askeri üslerinin bulunmasına gerek olmadığını, ancak gelecekte neler olabileceğini kimsenin bilmediğini" söyledi.  Makey, "Belarus topraklarına ek bir yabancı, bu durumda Rus askeri üsleri yerleştirmenin pek bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Rus askeri üslerini Belarus toprakları yerine Smolensk (Rusya) bölgesine kurmak yeterli olur" dedi.
 
11.29: Putin ve Lukaşenko'nun Soçi'de bir araya geldikleri bildirildi. Görüşme sürüyor.
 
10.50: Wall Street Journal gazetesi, ABD yönetiminin Ukraynalı yetkililere, referandumdan sonra Rusya'nın parçası ilan edilmesi beklenen bölgelere saldırı ve bombardıman için Amerikan silahlarını kullanma izni verdiğini yazdı. Öte yandan Biden yönetiminin, henüz Kiev'e 300 km'ye kadar menzile sahip ATACMS (taktik füze sistemi) balistik füzeleri sağlamaya yanaşmadığı da vurgulandı.
 
10.45:  Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aybek Smadiyarov, Rusya'ya katılım referandumları için, "Kazakistan makamlarının devletlerin toprak bütünlüğü ve egemen eşitlik ilkelerine bağlı olduğunu" söyledi.
 
10.43: Moskova Borsası endeksi 2000 puanın altını gördü. Şu dakikalarda dolar 58,19 rubleden, euro 56.35 rubleden işlem görüyor. 
 
10.41:  İş adamı Yevgeni Prigojin, "2014 yılında özel askeri birlik olan Wagner'in ortaya çıktığı bir grup oluşturduğunu" ilk kez itiraf etti. Yorum, Prihojin'in sahibi olduğu Concord şirketinin Vkontakte'deki sayfasında yayınlandı. (Kommersant)
 
10.40: Rusya yanlısı yönetimler, Zaporojiye ve Herson bölgelerindeki referandumlarda katılımın % 50'yi aştığını açıkladı.
 
10.38: Rusya'nın İjevsk şehrinde bir ilköğretm okulunda silahlı baskın gerçekleşti, öğrenci ve öğretmenler arasında yaralılar olduğu bildirildi. Zvezda TV, üç kişinin yaralandığını, saldırganın yakalandığını duyurdu.
 
10.25: Londra borsasında Brent ham petrolün varil fiyatı 14 Ocak'tan bu yana ilk kez varil başına 85 doların altına düştü.
 
10.22: Rus hacker grubu RaHDIt, Ukrayna istihbaratı için çalıştığı iddia edilen bin 500 kişinin listesini yayınladı. Nemesis web sitesinde Ukrayna Dış İstihbarat Servisi elemanları olduğu söylenen isimler listelendi. 

10.19: Rusya'nın Irkutsk bölgesi Ust-Ilimsk şehrinde askerlik şubesini basan bir gencin makineli tüfekle açtığı ateş sonucu asker alma komisyonunda görevli bir subay ağır yaralandı. Subayın komada olduğı bildirildi. Olay yerinde gözaltına alınan gencin 25 yaşında olduğu belirtildi.

08.18: Japonya, "kimyasal silah üretiminde kullanılabilecek malların Rusya'ya tedarikine" yasak getirdiğini duyurdu. Yeni yaptırımlar,  Rusya savunma sanayi ile ilgili 21 kuruluşu kapsıyor ve 3 Ekim'de yürürlüğe girecek.

08.05: Polonya'da Rusya vatandaşlarının limanlar ve havaalanlarından Schengen vizesiyle ülkeye girişine getirilen yasak bugün yürürlüğe girdi. Yasak, herhangi bir ülkede verilen Schengen vizeleri için geçerli. Geçen hafta, Rusların Polonya ve Baltık ülkelerine kara yolu gümrük noktalarından giriş yasağı başlamıştı. Geçen hafta 50'den fazla Rus'un girişine izin verilmedi.

07.27: Blinken, ABD'nin "Ukraynalıların kendini korumaları ve Rusya'ya karşı baskı uygulamaları için" mümkün olan her şeyi yapacağını söyledi. Çatışmaların yalnızca Rusya tarafından bitirilebileceğini belirten Blinken, Kiev'in buna son vermesi halinde "Ukrayna'nın sonunun geleceğini" öne sürdü. 

07.20: ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin Rusya ile nükleer tehdit konusunda doğrudan iletişime geçtiğini açıkladı. ABD'li Bakan ayrıca, Washington'ın Rusya'nın Ukrayna'da nükleer silah kullanma ihtimaline karşı eylem planı hazırladığını belirtti.  "Bir planınız var mı?" sorusuna Blinken, "Evet var" karşılığı verdi. 

01.26: Kısmi seferberlik kapsamında askere alınanların, güvenlik nedeniyle yanlarına video, fotoğraf, ses kaydı özellikleri olan akıllı telefon alamayacakları, sadece tuşlu cep telefonu alaibilecekleri uyarısı yapıldı. (Lenta)
 
01.22: Rusya'nın kontrolündeki Herson şehrinde gece 20 kadar patlama yaşandığı, Rusya hava savunma sisteminin çalıştığı ve en az 10 füze fıralttığı bildiriliyor. Ukrayna ordusunun Dinyeper Nehri üzerindeki Antonovski köprüsüne saldırdığı da gelen haberler arasında.  (K. Pravda)
 
00.08: Herson bölgesindeki Nova Kahovka şehri yetkilileri, şehrin Ukrayna ordusunun ateşi altında olduğunu duyurdu. İlk bilgilere göre dört patlama sesi duyuldu, hava savunma sistemi çalıştı, bazı bölgelerde elektrikler kesildi.
 
00.05: Financial Times gazetesi, ismi açıklanmayan yetkili kaynaklarına atıfta bulunarak, Rusya'nın özel askeri operasyon sırasında nükleer silah kullanması durumunda Batı'nın tepkisinin ne olabileceğini yazdı. Gazeteye konuşan İki kaynak, Batı'nın bu durumda aynı şekide nükleer silahla cevap vermeyeceğini, ABD ve müttefiklerinin konvansiyonel silahları kullanarak misilleme adımları atacağını iddia etti.  ABD Ulusal Güvenlik Başkan Yardımcısı Jake Sullivan, Washington'un Kremlin'i "herhangi bir nükleer silah kullanımının Rusya için feci sonuçlara yol açacağı" konusunda bilgilendirdiğini söyledi.
 
00.03:  Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov,  bir kez daha kısmi seferberliğe katılmak ismeyenleri eleştirdi ve "Bunu yapan sadece onur ve ahlaktan yoksun olmakla kalmaz, aynı zamanda prensipte erkek olarak kabul edilemez" dedi.
 
25 Eylül Pazar
 
23.17: Almanya Başbakanı Olof Scholz, "Ukrayna'daki çatışmaları Rusya ile NATO arasında bir savaşa dönüştürmemek için Kiev'e tank tedarikini reddetiğini" söyledi. Scholz, ülkenin Ukrayna'ya tank The New York Times'a verdiği bir röportajda, "Ukrayna'yı destekliyoruz. Bunu, durumu Rusya ile NATO arasında bir savaşa tırmandırmayacak şekilde yapıyoruz. Çünkü bu bir felaket olur” dedi.
 
Eylül ayı başlarında, Die Welt gazetesi, Ukrayna hükümetindeki kaynaklara atıfta bulunarak, Scholz'un Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'in Berlin ziyareti sırasında talep ettiği tank talebini  kabul etmediğini yazmıştı. Kiev Leopard tankları talep etmişti. 
 
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Almanya'nın tank vermeyi reddetmesi için tek bir ikna edici argüman görmediğini, sadece "soyut korkular ve mazeretler" gördüğünü kaydetti. Kuleba, "Ülkenin artık Leopard tanklarına ve Marder piyade savaş araçlarına ihtiyacı var. Berlin neden korkuyor, Kiev neden korkmuyor?” diye sordu.
 
Almanya Savunma Bakanı Christina Lambrecht, şimdiye kadar diğer partnerler ülkelerden hiçbiri böyle bir adım atmadığı için, kendilerinin de Ukrayna'ya tank vermeyeceğini duyurmuştu.
 
23.16: İsrail, ağır yaralı 20 Ukraynalı askeri tedavi için ülkesine kabul edeceğini duyurdu.
 
23.15: Zelenskiy, ABD'nin Ukrayna bütçesini desteklemek için ayda 1,5 milyar dolar ayırdığını söyledi. (CBS) 
 
23.12: Gürcistan'da muhaledet, 26 Eylül'den itibaren Rusya vatandaşları için sınırların kapatılmasını teklif etti. Birleşik Ulusal Hareket Partisi milletvekili Nona Mamulashvili, "Gürcü hükümeti şu ana kadar bu büyük Rus akınını durdurmak için hiçbir şey yapmadı. Bize söyledikleri kadarıyla pazartesi günü sınırları 18 ila 55 yaş arasındaki erkeklere kapatacaklar" dedi.
 
23.10: Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetleri, Rusya'ya katılım için yapılan referandumların üçüncü gününde seçmenlerin yüzde 50'den fazlasının oy kullandığını ve geçerlilik sağlandığını duyurdu. Buna göre Lugansk'ta yüzde 76,09, Donetsk'te yüzde 77,12 katılım olduğu belirtildi.
 
16.12: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl Özel Ödülleri Töreni’ndeki konuşmasında, "Başta kamu bankaları olmak üzere düşük faizle sizi yatırıma davet ediyorum. Faiz, enflasyon, kur dengesi teorilerinin aslında hiçbir soruna çözüm sağlamadığı bizzat bu işin sahipleri de ikrar etti. Dikkat ederseniz bu yöntemler artık kimse tarafından dile getirilmiyor. Getirilse de ciddiye alınmıyor. Artık birçok lider faizi düşürmenin faydasını söz ediyor. Rusya bizzat sayın Putin geçmişte faizi savunurken bugün düşürmeye başladı. 8.6'ya kadar indirdi" dedi.
 
16.11: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'nın Ukrayna'da 24 Şubat'tan bu yana sürdürdüğü işgalle ilgili yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın temel hedefi Sayın Putin ile Sayın Zelenski'yi bir araya getirmek. Bunun için de siyasi sürece dönülmesi adına güven arttırıcı adımlar da atılması gerekiyor" dedi.
 
16.09: Kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından çok sayıda Rusya vatandaşı karayoluyla Gürcistan'a geçmeye çalışıyor.  Rusya-Gürcistan sınırındaki "Yukarı Lars" Sınır Kapısında 14 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Sınır kapısındaki uzun kuyruk ve trafik nedeniyle bazı Rus vatandaşlarının Gürcistan’a geçişi 40 saati buldu. Yoğunluk nedeniyle, Gürcistan karayolunu transit olarak kullanan ve aralarında Türkiye, Ermenistan ve birçok ülkenin bulunduğu yüzlerce tır saatlerce beklemek zorunda kaldı.
 
16.05: Rusya Savunma Bakanlığı, Odessa'daki Ukrayna Güney Silahlı Kuvvetleri Komutanlığının karargahına saldırı düzenlendiğini açıkladı. Saldırının üç insansız hava aracı tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.
 
16.04: Japon şirketi Mazda, Rusya'da otomobil üretimini durdurma olasılığını düşünüyor. (Nikkei gazetesi)
 
16.01: Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Başkan Putin'in imzaladığı "üniversite öğrencilerini seferberikten muaf tutan" kararın sadece devlet ünversitelerini kapsadğını, özel üniversitelerde okuyan öğrencilerin kısmi seferberlik sırasında orduya alınabileceklerini bildirdi.
 
16.00: Bölge Valisi Aleksander Moor, "yanlışlıkla seferberlik kapsamına alınan Tyumen bölgesi sakinlerinin evlerine döneceklerini" duyurdu.
 
15.59: Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç, "uluslararası hukuk gereği, Donetks ve Lugansk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojiye bölgelerinde yapılan referandumların sonuçlarını tanımayacaklarını" açıkladı.
 
15.57: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve BM'nin, Karadeniz koridoru aracılığıyla Rusya'dan gübre ihracatını organize etmek için çalıştıklarını açıkladı.
 
15.55: Rusya'nın Nijni Novgorod şehrinde bir askerlik şubesine Molotof kokteyli attığından şüphelenilen 19 yaşındaki bir genç gözaltına alındı. Ülkenin değişik bölgelerinde birkaç gündür benzer saldırılar rapor edildi. (Kommersant) 
 
15.54: Rus doğal gazına alternatif arayan Almanya'nın BAE'den aldığı ilk sıvılaştırılmış doğal gaz, Aralık 2022'nin sonunda teslim edilecek.
 
15.52: Devlet portalı, "kısmi seferberlik nedeniyle askere çağrılanların özel operasyon bölgesinde geçirecekleri minimum ve maksimum sürenin belirlenmediğini ve duruma bağlı olacağını" bildirildi.
 
10.55: Bu sabah Herson şehir merkezinde bir oteli hedef alan roket saldırısında iki kişinn öldüğü, bunlardan birinin Ukrayna parlamentosu üst kanadı Verhovna Rada'nın eski milletvekili Oleksiy Juravko olduğu bildirildi. Rusya'yla yakın ilişkileri olduğu iddia edilen Juravko, Ukrayna istihbaratı tarafından suçlanıyordu. Basında, saldırısının HIMARS ile yapıldığı haberleri yer aldı. (Kommersant)
 
10.52: Rusya'nın Belgorod bölgesi valisi Vyaçeslav Gladkov, "seferberlik emriyle yanlışlıkla çağrıldığı anlaşılan 75 kişinin evlerine geri döneceklerini" söyledi. Duma Başkanı Volodin, bu yönde gelen çok sayıda şikayet üzerine konuyu inceleyeceklerini söyledi.
 
10.51: Rusya'nın desteğiyle referandum düzenlenen Ukrayna'daki bazı bölgelerde Ukrayna ordusunun düzenlediği saldırılar nedeniyle bazı sandıkların taşındığı, bazı yerlerde saldırı alarmı nedeniyle sığınaklara girildiği bildiriliyor. (RBC)
 
10.48: İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albarez, kısmi seferberlik nedeniyle ülkeden ayrılmaya çalışan Rusya vatandaşlarının AB ülkelerinden vize alabilmeleri gerektiğini söyledi.
 
10.47: Zaporojiye bölgesinin Rusya tarafından kontrol edilen kısmının yetkilieri, Melitopol şehrinde şideetli bir patlama olduğunu duyurdu. (Kommersant)
 
08.41: Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rusya'nın bölgelerinde, açıklanan kriterlere uymayan bazı vatandaşları kısmi seferberlik kararıyla silah altına çağırma olayları yaşandığını, bunların "kabul edilemez hatalar" olduğunu söyledi. Bu durumdaki vatandaşların tepkilerini haklı bulan Matviyenko, bölge valilerini bu şikayetleri kontrol etmeye çağırdı.
 
08.38: Cumartesi günü Rusya'nın bazı şehirlerinden kısmi seferberlik karşıtı izinsiz gösteriler yapıldı. Resmi olmayan kaynaklara göre, 300'den fazlası Moskova'da ve 100'den fazlası St. Petersburg'da olmak üzere 700'den fazla kişi gözaltına alındı.
 
08.34: Rusya'da üniversite öğrencilerinin kısmi seferberlik kapsamı dışında tutulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Kararnamede, “Devlet eğitim kurumlarında, bilimsel kuruluşlarda, devlet tarafından akredite edilmiş ortaöğretim ve yükseköğretim programlarında tam zamanlı ve yarı zamanlı eğitim gören öğrencilerin zorunlu askerlikleri ertelenir" deniliyor.
 
08.33: Bazı Rus haber ajansları, referandumların ardından Ukrayna topraklarının Rusya Federasyonu'na bağlanması kararının 30 Eylül'de ilan edilmesinin ve o tarihte Başkan Putin'in Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma ile üst kanadı Federasyon Konseyi'nden oluşan Federal Meclis'e sesleneceği geleneksel konuşmasını yapmasının beklendiğini duyurdular.
 
24 Eylül Cumartesi
 
20.00: Moskova ve St. Petersburg başta olmak üzere Rusya'nın bazı şehirlerinde bugün de kısmi seferberliği protesto eden izinsiz eylemler yapılırken polis çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.
 
19.55: Rusya'da Birleşik Rusya ve Rusya Federasyonu Komünist Partisi'nden milletvekilleri, Devlet Dumasına seferberlikle silah atına alınanlara bir defaya mahsus 300 bin ruble toplu ödeme yapılmasını öneren bir yasa tasarısı sundu. 
 
19.53: Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, ülkesinde, savaş karşıtı protestocuları akrabalarıyla birlikte Ukrayna'da savaş bölgelerine göndermekle tehdit etti. Telegram hesabından açıklama yapan Kadirov, "Kimileri kısmi seferberliğe karşı çıkmak gerektiğini söylüyor. Hiç kimse Putin'in kararını tartışmamalı sadece uymalıdır. Hepinizi bu saçma sapan gösterilerden uzak durmaya çağırıyorum" dedi.
 
19.51: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna arasındaki esir takası ve tahıl koridoruna dikkat çekerek, "Dünya bizleri konuşuyor" dedi. Erdoğan, Sakarya Demokrasi Meydanı'nda Sakarya Acil Durum Hastanesi, büyükşehir yatırımları ve eğitim yatırımları ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan şöyle konuştu:
 
"Rusya ve Ukrayna arasında savaş var. Tahıl koridorundan tahılı Karadeniz'den dünyaya dağıtan hangi ülke? Esir takasını Türkiye yaptı. Takası yapıp ülkelerine gönderdik. Ve şu anda Rusya, Ukrayna, BM Genel Sekreteri ve dünya bizleri konuşuyor. Ülkenin ve milletin her meselesiyle dertleneceksiniz."
 
16.43: Rusya, Zaporojye nükleer santraline doğru yol alan Ukrayna'ya ait bir Bayraktar İHA'sının düşürüldüğünü bildirdi.
 
16.42: Rusya Savunma Bakanlığı, "Nikolayev bölgesine düzenlenen füze saldırısında 300'e kadar yabancı paralı askerin ika edildiğini" duyurdu.
 
16.39:  Adigey cumhuriyeti, sözleşmeli asker ile seferberliğe katılan vatandaşlara 100'er bin ruble ödeyecek.
 
16.38: Bölge başkanı Kazbek Kokov, Kabardey-Balkar makamlarının cumhuriyetin kısmi seferberlik kapsamından orduya katılan sakinlerine aylık 25 bin ruble ödeyeceğini açıkladı.
 
16.36: Russia Today TV Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Moskova'daki Arbat Caddesi'nde kısmi seferberliğe karşı eyleme katılan 200'den fazla erkeğe askerlik şubesine çağrıldığını duyurdu.
 
16.35: Moskova askeri komiserliği, çalışanları seferberlik kapsamından silah alınan işverenler için açıklama yaptı. Buna göre, şirketlerin bu durumdaki olan sözleşmelerini feshetmeleri yasaklandı. Şirketler, kısmi seferberlik kapsamındaki çalışanlarının askerlik şubelerinde başvurmalarını sağlamak zorunda olacak.
 
16.34: Putin, Rus ordusunda görev yapan yabancılara basitleştirilmiş vatandaşlık hakkı tanıyan yasayı onayladı.
 
16.32: Rusya'nın Saratov bölgesinin Volski ilçesinde 59 yaşındaki emekli üsteğmen Aleksandr Yermolaev'in kısmi seferberlik kapsamında çağrılması kararının yasal kriterlere uyulmaması nedeniyle iptal edildiği bildirildi. Bu, alınan ilk iptal kararı oldu.
 
14.37: Başkan Putin, lojistikten sorumlu Savunma Bakan Yardımcı Genera Dmitri Bulgakov'u bu görevden aldı. Yerine Mihail Mizintsev atandı.  Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bulgakov'un başka bir göreve atandığı belirtildi ama hangi görev olduğu bildisi verilmedi.  Bu, Ukrayna'daki özel askeri operasyonun başlamasından bu yana kamuoyuna resmen yansıyan, Rusya Savunma Bakanlığı'ndaki ilk üst düzey değişiklik oldu.
 
11.04: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya'nın Türk bankaları üzerinden yaptırımları deldiği iddialarının gerçek dışı olduğunu belirterek, "Bu iddiaların bir aslı yok. Mir kartı dediğimiz şey, Rus turistlerin Türkiye'ye geldikleri zaman günlük harcamaları için sınırlı olan bir karttır" dedi.
 
09.21: Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD ile ilişkileri "kritik" olarak nitelendirdi. ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile gçrüşen ve "Rusya'yı desteklemenin sonuçları konusunda uyarıları" dinleyen Çinli bakan, Pekin ve Washington'un "birbirleriyle geçinmelerini sağlayacak doğru yolu bulmaları" çağrısında bulundu. Wang Yi, özellikle Tayvan sorununu gündeme getirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Amerikan tarafının eylemleriyle ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalamaya, "Çin'in barışçıl yeniden birleşmesini engellemeye" ve Tayvan'ın yardımıyla Çin'i yönetmeye çalıştığı belirtildi. Bakan, ABD'yi "tek Çin politikası" taahhüdüne geri dönmeye çağırdı. Wang Yi, Tayvan meselesinin ülkenin iç meselesi olduğunu ve ABD'nin müdahale etme hakkının olmadığını vurguladı. 
 
09.19: ABD'nin stratejik petrol rezervleri yaklaşık 40 yılın en düşük seviyesine geriledi. Petrol piyasasındaki durum nedeniyle ABD, bahardan bu yana stratejik rezervlerden günde 1 milyon varil petrol satıyor. Bu nedenle, rezervler 1984'ten bu yana en düşük seviyesine düştü. Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) haftalık raporuna göre, ham petrol stokları 16 Eylül itibarıyla 427,2 milyon varile geriledi.
 
09.14: Bölgede Rusya ile birleşme referandumunun başladığı gün, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kiev'in kontrolünde olmayan Lugansk bölgesinde 20 askeri idare kurulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.
 
 08.26: Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, St. Petersburg'daki Toyota fabrikasının kapatıldığını doğruladı. Bakanlık ve şehir yönetimi, fabrika tesisinin nasıl kullnılabileceği konusunda olası senaryolar üzerinde çalışıyor. Rusya'daki montaj tesisine ekipman- parça tedarik sorununu çözemeyen Toyota, ofis ve fabrika çalışanlarına 12 maaş tazminat ödeyerek üretim faaliyetini sonlandıracak. Ancak Toyota'nın henüz tümüyle Rusya'dan ayrılma planı yok.
 
08.21: ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı görüşmede Pekin'i Rusya'yı desteklemenin sonuçları konusunda uyardı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Blinken Çin'in Moskova'ya destek sağlaması halinde doğacak olası sonuçları sıraladı, Washington'un ortak çıkarlar çerçevesinde Pekin ile işbirliğine açık olduğunu teyit etti" denildi.
 
08.06: ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna^'da kontrol ettiği bölgelerde yapılan referandumları "saçmalık" olarak niteledi ve Washington'un "Ukrayna topraklarını asla Rusya'nın bir parçası olarak tanımayacağını" söyledi. Biden, "referanduma konu bölgelerin Rusya ilhak edilmesi halinde Washington'un müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte Rusya'ya ek ekonomik maliyetler getirecek yeni yaptırım kararlarını hızla almak için çalışacağını" duyurdu. Biden "Rusya’nın referandumu sahtedir ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi dahil uluslararası hukuka aykırı şekilde Ukrayna topraklarını ilhak etmek için bir bahanedir. ABD, Rusya’nın yapmacık referandumun sonucunu reddetmek konusunda dünyadaki tüm ortaklarıyla aynı noktadadır" dedi.
 
23 Eylül Cuma
 
21.46: G7 ülkeleri, Rusya'nın Ukrayna'da gerçekleştireceği referandumların sonuçlarını tanımayacak. (Reuters)
 
21.45: Macaristan, Rusya'ya karşı alınacak yeni yaptırım paketlerine destek vermeyecek. Rusya vatandaşlarına Schengen vizesi verilmeye devam edecek. İlgili açıklama ülkenin dışişleri bakanından geldi.
 
21.44: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözcüsü, Rusya'nın kontrolü altındaki bölgelerde yapılan referandumların sonuçlarını Türkiye'nin tanımayacağını açıkladı.
 
21.42: Kaliningrad'da kurulu Avtotor otomobil fabrikası Kia ve Hyundai model otomobillerin montaj üretimine bu ay içinde son verecek. Fabrikanın elindeki parça ve bileşenleri tükettiği bildiriliyor. Gün içinde St. Petersburg yakınlarındaki Toyota fabrikasının da kapanacağı bilgisi basına yansımıştı.
 
18.02: Finlandiyal başkanlık idaresi, Rusya vatandaşlarının ülkeye girişini ve bu kişilere yeni vize verilmesini "önemli ölçüde sınırlama" yönünde prensip kararı aldıklarını açıkladı.
 
17.19: Rusya sıvılaştırılmış doğal gaz üreticilerine iki yıl boyunca yüzde 32 vergi koydu. Elde edilen gelir bütçe açığının kapatılmasında kullanılacak.
 
17.06: Çin ve Ukrayna dışişleri bakanları New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler asamblesi sırasında bir araya geldi. AFP, Çinli Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Ukraynalı meslektaşına "Bütün ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını" söylediğini bildiriyor. Ajans Çinli yetkililerin 24 Şubattan bu yana ilk kez Ukraynalı yetkililerle yüz yüze görüştüğüne dikkat çekti.
 
16.39: Meduza haber portalı bakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberde seferberlik kapsamında silah altına alınacak insan sayısının 1,2 milyona ulaşacağını yazdı. Dün Novaya Gazeta Europe da başkanlık idaresi kaynaklarına dayandırdığı haberde benzer bir iddiayı dile getirmiş, ancak iddia Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov tarafından yalanlanmıştı. Peskov Meduza'nın iddiasının da gerçekliği yansıtmadığını söyledi.
 
15.53: Bloomberg ajansı Rusya'nın askeri harcamaları yüzde 43 arttırmaya hazırlandığını ileri sürdü.
 
15.45: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Rıbakov, Rusya'nın kimseyi nükleer silahla tehdit etmediğini söyledi. Rıbakov ayrıca ABD ve NATO ile açık çatışma içine girmenin Rusya'nın çıkarlarına olmadığını dile getirdi.
 
15.36: Erdoğan, esir takası kapsamında serbest bırakılan Viktor Medvedçuk'un Rusya'ya doğru yola çıktığını açıkladı.
 
15.35: Kremlin sözcüsü Peskov, toplumun bir kesiminin seferberliğe verdiği tepkiyi "isterik ve haddinden fazla duygusal" diye niteledi.
 
15.05: Moskova Borsası'nda dolar 57 rublenin, euro da 55 rublenin altına düştü.
 
15.02: Avrupa Birliği ve İsviçre'nin ardından Rusya'nın kuzey komşusu Norveç de Rusya vatandaşlarına kolaylaştırılmış rejimde vize verilmesi uygulamasını durdurdu.
 
14.59: Moskova'da 32 bin kişinin silah altına alınacağı tahmin ediliyor. Bu sayı Sergey Şoygu'nun açıkladığı 300 binlik hedefin onda birine karşılık geliyor.
 
13.58: Roskomnadzor, uçuş takip platformu Flightradar'ı uyardı. Kurum Flighradar'ın "seferberliğin itibarını zedelediği" iddiasında.
 
13.55: Rus devletine bağlı yayın organlarında çalışan gazetecilerin de seferberlik kapsamı dışında tutulacağı açıklandı.
 
13.42: Almanya, seferberlikten kaçan Rusya vatandaşlarına sığınma vermeye hazırlanıyor (BBC Almanca servisi).
 
13.34: Toyota St. Petersburg yakınlarındaki fabrikasını kapatma kararı aldı. Şuşarı'daki fabrika 15 yıldır otomobil üretiyordu. (Kommersant)
 
13.16: İsviçre yönetimi, DNR ve LNR bölgelerinde düzenlenecek referandumlar nedeniyle Avrupa Birliği'nin alacağı yaptırım kararlarına katılma konusunu değerlendireceklerini açıkladı.
 
13.04: Kremlin sözcüsü Peskov, referandum sırasında Ukrayna'nın Donbas'ı ve Rusya'nın kontrolündeki diğer bölgeleri geri almak için girişeceği denemeleri Rusya topraklarına yapılmış saldırılar olarak göreceklerini söyledi.
 
Peskov ayrıca Rusya'nın özel askeri operasyon çerçevesinde belirlediği hedeflere ulaşmak için Kiev yönetimiyle görüşmek zorunda olduğunu, ancak şu anda bu yönde bir gerekçe bulunmadığını da sözlerine ekledi.
 
12.16: Rusya'dan Gürcistan'a geçmek isteyenler scooterları kullanıyor. Bölgede yoğun trafik yaşandığı ve otomobillerin giriş yapmak için 8 saat beklediği bildirilirken, yaya olarak geçişe izin verilmeyen noktalarda Rusya vatandaşlarının kiraladıkları scooterlarla ülkeye giriş yaptığı öğrenildi.
 
12.12: Rusya Savunma Bakanlığı bilişim ve telekomünikasyon sektörlerinde çalışan belirli kategorilerdeki kişilerin silah altına alınmayacağını açıkladı.
 
12.10: A Haber'in yayınına atıfta bulunan Kommersant, Erdoğan'ın Mir'e alternatif olarak Rusya ile ortaklaşa bir ödeme sistemi geliştirilmesi için bakanlıklara direktif verdiğini ileri sürdü.
 
11.30: Kommersant gazetesi, aralarında Aeroflot'un da bulunduğu bir dizi havayolu şirketinin çalışanlarına da seferberlik kağıdı geldiğini yazıyor.
 
11.29: Rusya'nın ünlü restoran işletmecilerinden Aleksandr Orlov, Tanuki'deki yüzde 33'lük payını da satarak pazardan tamamen çekildi. Orlov'un bundan sonra sadece Avrupa, ABD ve yakın doğu ülkelerinde iş yapacağı bildiriliyor.
 
11.00: Rusya yanlısı DNR yönetiminin serbest bıraktığı İngiliz vatandaşlarının Roman Abramoviç'in özel jetiyle Suudi Arabistan'a getirildiği ortaya çıktı. The Sun gazetesi seyahat sırasında Abramoviç'in de uçakta olduğunu ve serbest bırakılan İngilizleri girişte karşıladığını yazıyor.
 
10.11: Zabaykal Krayı yönetimi, kısmi seferberlik uygulanan şehir ve köylerde alkollü içecek satışını yasakladı.
 
09.48: Rusya Program Geliştiricileri Birliği, Dijital Kalkınma Bakanlığı'na başvuruda bulunarak bilişim uzmanlarının seferberlikten muaf tutulmasını istedi. Birlik yetkilileri, aksi takdirde devlet kurumlarının verdiği işlerin aksayacağı uyarısında bulundu.
 
09.33: Birleşik Rusya partisi genel sekreteri Andrey Turçak, dört milletvekillerinin seferlerlik kapsamında özel askeri operasyona katılmak için dilekçe verdiklerini söyledi. Turçak'a göre bu milletvekilleri Hubezov, Sablin, Milonov ve Sokol.
 
09.30: Özbeskistan yetkilileri 23 Eylülden itibaren "teknik bir sebepten dolayı" MİR kartlara hizmet vermeyi durduracağını açıkladı.
 
09.16: Financial Times'ın haberine göre, Avrupa Birliği Rusya'ya yönelik yeni bir yaptırım paketi hazırlıyor. Pakette petrol fiyatı sınırlamasının yanı sıra, enformasyon teknolojileri ve siber güvenliğe yönelik sınırlamalar söz konusu olacak. 
 
09.14: Kısmi seferberliğin ilanından sonra erkek nüfusun Rusya'dan çıkışı sürüyor. Kazakistan ve Finlandiya yetkilileri sabah saatleri itibarıyla sınır geçişlerindeki canlılığın devam ettiğini açıkladı.

08.50: DNR ve LNR, Rusya'ya katılmak için düzenlenen referandumun sabah 08.00 itibarıyla başladığını duyurdu. Herson ve Zaporojye'de de referandum düzenleniyor.

08.48: Ramzan Kadırov, Çeçenistan'ın özel askeri operasyonda üstüne düşeni fazlasıyla yerine getirdiğini söyleyerek bölgesinin kısmi seferberliğe katılmayacağını açıkladı.

07.31: Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, kısmi seferberlik kapsamında askere çağrılmayan Rusya vatandaşlarının yurt dışına çıkışlarına yönelik bir sınırlama olmadığını açıkladı. 

07.05: Donetsk Halk Cumhuriyeti (DNR) lideri Denis Puşilin, çok sayıda Ukrayna birliğinin DNR'in kuzeyinde yığınak yaptığını, bölgede durumun çok zorlu olduğunu, Ukrayna ordusunun önümüzdeki günlerde karşı saldırıya geçme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı. 

22.25: Rusya kamuoyu araştırma şirketi VTsIOM tarafından Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri sakinleri arasında yapıldığı açıklanan ankete göre, askeri operasyonun ardından Rusya'ya katılmak isteyenlerin oranı yüzde 95 çıktı. "Bağımsız cumhuriyet olarak kalmak isteyenler" yüzde 3, kararsız olanlar yüzde 2 çıktı. Ankette bu sorular yöneltildi.

22.20: Moskova Belediye Başkan Sergey Sobyanin, kısmi seferberlikte askere giden kişilere kent yönetimi tarafından 50 bin ruble ek ücret ödeneceğini açıkladı. Yaralanma durumunda ödeme tutarı 500 bin ila 1 milyon ruble arasında olacak. Ölen askerlerin aile üyelerine ise 3 milyon ruble para yardımı yapılacak.

20.44: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batılı devletlerin Rusya’yı zayıflatmak için Ukrayna’daki çatışmaları uzatmaya çalıştığını belirterek, "Bu Batılı ülkelerin Ukrayna ihtilafına doğrudan müdahil olması anlamına geliyor" dedi. 

20.42: Finlandiya, Rusya'daki kısmi seferberlik ilanının ardından doğu sınırında trafiğin yoğunlaştığını bildirdi. Finlandiya Sınır Koruma Birimi'nden aktarılan bilgiye göre, Rusya'nın St Petersburg kentinden karayoluyla yaklaşık üç saat mesafedeki Vaalimaa sınır kapısında üç şerit halinde biriken araçlar yerel saatle öğlen 1.15 gibi 300-400 metre kuyruk oluşturdu. Yetkili çarşamba günü doğu sınırından ülkeye 4 bin 824 Rus'un giriş yaptığını ve bu sayında bir önceki haftaya göre üç bin 133 artı olduğunu vurguladı.

20.38: Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin'in Ukrayna'daki çatışmaya kayıtsız kalmayacağını duyurdu. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, "Pekin'in Ukrayna'daki çatışmanın kayıtsız bir gözlemcisi olmayacağını, ancak yangını körüklemek niyetinde olmadığını" söyledi. Wang Yi, Çin hükümetinin bir an önce barışı tesis etmek için Ukrayna'daki krizin çözümünde Avrupa Birliği'nin arabuluculuğunu destekleyeceğini kaydetti. Özel harekatın başlamasından bu yana Çin, Rusya'ya karşı yaptırımlara katılmayı reddetti.

20.29: Rusya Federasyonu'nun bölgeleri, seferberlikte silah altına alınacaklara yapılacak ödemeleri açıklamaya devam ediyor. Yamalo-Nenets Özerk Okrugu, bu durumdaki sakinlerine 300 bin ruble toplu ödeme yapacak.

20.28: Çek Cumhuriyeti, kısmi seferberlikten kaçan Rusya vatandaşlarına insani amaçla vize vermeyeceğini açıkladı.

20.25: Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş esirlerinin değişiminin "suçlular askerlerle değiştirilemeyeceği için Ukrayna şartlarına göre gerçekleştirildiğini" savundu. Kadırov, “Dünkü takastan son derece memnuniyetsizlk duyuyorum. Terörist olarak tanınan suçluların askerlerle değiştirilemeyeceğine inanıyorum. Eşdeğer bir takas olsaydı anlardım: Bir asker için bir asker, bir ajan için bir ajan..." dedi.

15.39: Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, seferberlik kapsamında 1 milyon Rusya vatandaşının silah altına alınacağı yönündeki haberleri yalanladı. Savunma Bakanı Sergey Şoygu silah altına alınacakların sayısını dün 300 bin olarak açıklamış, bugün öğle saatlerinde ise Novaya Gazeta Europe, başkanlık idaresi içinden bir kaynağa dayandırdığı haberde sayının 1 milyon olduğunu ileri sürmüştü.

13.39: Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna'yı "müzakereler yoluyla barış için çaba göstermeye" çağırdı.

13.37: Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya'da "ekonomik seferberlik kararı alınmadığını" vurguladı.

13.13: Reutres, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya'nın Mir ödeme sistemi iyle ilgili son durumu görüşmek üzere cuma günü "üst düzey bir toplantı" düzenlemeyi planladığını duyurdu.

13.08: Moskova Borsasında dolar 60 rublenin altına düştü. Dolar 59,92, euro 58,97 rubleden işlem görüyor.

13.07: Rusya Federasyonu'na bağlı Yakutistan Cumhuriyeti'nin askeri komiseri, kısmi seferberlik ile silah altına alınacaklara ayda 205 bin ruble veya daha faza ödeme yapılacağını söyledi. (Kommersant)

13.05: Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın kısmi seferberlik ilan etmesi ve referandum düzenleme kararının, yeni yaptırımların uygulanmasını kaçınılma kıldığını söyledi.  

13.03: Rusya Savunma Bakanlığı, müzakereler sonucunda Rusya, Donetsk ve Lugansk ordularından 55 askerin iade edildiğini bildirdi.

12.55: Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın bazı bölgelerinde yapılması planlanan referandumlar için "endişe" aöıklaması yaptı. Açıklamada, "Bu tür gayrı meşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır. Aksine, diplomatik sürecin hareketlendirilmesi çabalarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır" denildi. Devamında, "Bu vesileyle 2014’te Kırım’ın yasadışı ilhakından bu yana vurgulamakta olduğumuz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik desteğimizi yineliyor, süregiden savaşın sözkonusu hedef temelinde barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz" İfadelerine yer verdi.

10.13: Macaristan Başbakanı Orban, yaptırımların Avrupalılara Moskova'dan daha fazla zarar verdiğini savunarak Brüksel'i yıl sonundan önce yaptırımları kaldırmaya çağırdı. Orban'a göre enflasyon, Rusya'ya karşı yaptırımlar kalkar kalkmaz düşecek. Orban, yaptırımların Ukrayna'daki çatışmayı küresel bir ekonomik savaşa dönüştürdüğünü belirterek, bölgedeki çatışmaların gelecek yıl da devam edeceğini öne sürdü.

10.06: New York'ta BM genel kuruluna katılan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: "Ne kadar zaman alırsa alsın, Rusya’nın Ukrayna’daki özel askeri operasyon, ilan ettiği bütün hedeflere varılana kadar devam edecek" dedi.

09.56: Rusya Merkez Bankası, bankaların kısmi seferberlik kapsamına girenlere kredi tatili vermesini tavsiye etti. Bankalardan, "borç isteyyenlerin ihtiyaçlarını karşılamaları, özel kredi tatili ve yeniden yapılandırma programları geliştirmeleri veya mevcut olanları  yeni duruma uyarlamaları" istendi. Bankalara ayrıca seferber edilen vatandaşlara para cezası, vadesi geçmiş borçların veya konutların tahsilatının durdurulması, daha önce hacizli ipotekli dairelerin tahliye edilmemesi tavsiye edildi.

09.55: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ABD'den satın aldığı gaz miktarını artırmak istediğini söyledi.Çavuşoğlu ise, Türkiye'nin Rusya'dan gaz tedarikini reddedemeyeceğini belirtti. Türkiye'nin ana gaz tedarikçileri şu anda Rusya, Azerbaycan ve İran.
 
09.53: İsrail Başbakanı Yair Lapid , Rusya Federasyonu'nda kısmi seferberlik ilan edilmesinin ardından El Al havayolunun başkanını Rusya'dan uçuş sayısını artırmaya çağırdı. Lapid , kısmi seferberlik ilan edilmesinin ardından Rusya'daki Yahudilerin akıbetinden endişe duyuyor. İsrail'in Rusya'dan çok sayıda göçmen almak için şimdiden hazırlıklara başladığı da kaydedildi.

09.51: Rusya Duması Başkanı Volodin: "Bugün askerlerimiz ve subaylarımız sadece silahlı Nazi oluşumlarına değil, aynı zamanda NATO güçlerine de karşı savaşıyor: Ukrayna'da NATO eğitmenleri, NATO paralı askerleri, NATO teçhizatı, silahlar, mühimmat var.”

09.50: AB Diplomasi Yüksek Temsilcisi, referandumlar nedeniyle en kısa sürede Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayacaklarını duyurdu. Borrell, "Bugün, Ukrayna'ya silah tedarik ederek askeri destek sağlamaya ve geliştirmeye devam edeceğimiz aşikar. Ayrıca hem kişisel hem de sektörel yeni kısıtlamaları inceleyeceğiz ve kabul edeceğiz" dedi.

09.49: Çin Dışişleri Bakanlığı, "Rusya'yı BM'de oynadığı önemli rolden kimsenin mahrum edemeyeceğini" bildirdi. Bu açıklama, Zelenskiy'nin "Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyeliğine son verilmesi" çağrısı sonradı yapıld.

03.40: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucunda Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esirinin mübadelesinin bugün yapıldığını açıkladı. Erdoğan, New York'taki Türkevi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada  Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, esir mübadelesine imkan verdikleri için Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'e teşekkür eden Erdoğan, "Bu süreçte gayret gösteren bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum." dedi.

Rus basınına yansıyan bilgilere göre, mübadele kapsamında, aralarında Putin'e yakınlığı ile bilinen Ukraynalı muhalif siyasetçi ve iş adamı Viktor Medvedçuk'un da bulunduğu 50 mahkum Rusya'ya, 215'i Ukrayna'ya teslim edildi. Bu isimler arasına aşırı milliyetçi Ukrayna taburu Azov'un komutanları  Denis Prokopenko (Redis) ve Svyatoslav Palamar (Kalina) da var. Bazı esirlerin değişimi de Suudi Arabistan arabuluculuğunda yapıldı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı ofisi, toplam 108 Azov savaşçısının serbest bırakıldığını duyurdu. Strana.ua, 36. tugay Deniz Piyadeleri komutanı Serhiy Volyn (Volın) da dahil olmak üzere serbet kalanların bir fotoğrafını yayınladı.
 
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, gece yaptığı açıklamada, mübadele şartlarına göre 5 Azov komutanının, çatışmaların sonuna kadar "Türk cumhurbaşkanının kişisel garantileri altında" Türkiye'de olacağını söyledi.

03.36: Ukrayna'da Rusya’ya karşı savaşırken esir düşen 5’in İngiliz 10 savaş esiri, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın arabuluculuğu sonucu serbest bırakıldı. Serbest bırakılan İngilizler arasında Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde çıkarıldıkları mahkemece idama mahkum edilen Sean Pinner ve Aiden Aslin de bulunuyor. Serbest bırakılan esirler uçakla Suudi Arabistan’a getirildi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de Suudi Arabistan'a tutukluların serbest bırakılmasını sağlamaya yardımcı oldukları için teşekkür etti.

21 Eylül Çarşamba

22.30: Politico dergisi, AB Komisyonu’nun Avrupa Birliği daimi temsilcileriyle önümüzdeki Cuma günü Rusya’ya karşı yeni yaptırımları görüşebileceğini yazdı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün yaptığı açıklamada Lugansk, Donetsk halk cumhuriyetlerinde, Herson ve Zaporojye bölgelerinde referandum yapılması durumunda Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar uygulamakla tehdit etmişti.

22.39: Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "AB, Ukrayna'daki çatışmaya katılmayacak. Biz Ukrayna'yı sadece destekliyoruz" dedi.

22.27: Tataristan, Samara bölgesi ve Dağıstan cuhuriyeti askerlik şubelerinin de kısmi seferberlik kararı uyarınca, yedeklerin bir çağrı almamış olsalar bile bölgeyi terk etmelerini yasaklama karaını imzaladıkları bildirildi. 

22.23: Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, New York'ta düzenlediği basın toplantısında, Rus vatandaşlarının ülkeye girişini tamamen yasaklamaya hazırlandıklarını söyledi. Haavisto, ülkesinin "başkaları tarafından verilen Schengen vizeleri için transit ülke" olmak istemediğini belirterek, "Bugün bu turist akışını sınırlama veya tamamen engelleme konusunda bir karar hazırlığına başladık. Bu karar hızlı bir şekilde alınacak" dedi.

22.21: Rusya'nın Ukrayna'ya komşu Kursk bölgesinde askerlik şubesine kayıtlı ve yedekte bulunan vatandaşların bölgeden ayrılması yasaklandı. RBC'nın haberine göre, Bölge baş askeri komiseri Vladimir Rodionov, "Yedek kategorisinde olanların, askerlik şubesinin izni olmadan bölgeden ayrılmaları yasaktır. Kursk bölgesi dışında olanlar üç gün içinde geri dönmeli” dedi.

22.18: Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina'nın önceki yıllarda "geleneksel konuşmacısı"olduğı Kazan'daki Uluslararası Bankacılık Forumu'na bu yıl katılmaktan vazgeçtiği beirtildi. RBC ajansı Nabiullina'nın, 22 Eylül'de “Ekonominin dönüşümü ve gelişimi için finansal piyasanın düzenlenmesi” oturumunda konuşacağı iaken edilmişti. Son dönemde kulislerde Nabiullina'nın istifasını hazırladığı haberleri konuşuluyordu.

19.11: Putin'in açıklamaları sonrası 62 rubleyi geçen dolar, akşam saatlerinde 60.69 rubleye geriledi. Euroa da 60.15 rubleye indi.

19.10: Çin lideri Şi Cinping, Çin ordusunun 2015 yılında uygulanmaya başlayan askeri reformun "başarılı deneyimlerini" uygulaması ve savaşa hazırlanmaya odaklanması gerektiğini söyledi.

19.07: Putin'in 90'lı yılların başında yardımcısı olarak görev yaptığı eski St. Petersburg Valisi Anatoli Sobçak'ın dul eşi Lyudmila Narusova, askerlik hizmetinden kaçınanlara 10 yıla kadar hapis cezası getiren yasanın Federasyon Konseyi'nde oylanması sırasında karşı oy veren tek senatör oldu.

19.01: Rus devletinin doğuşunun 1160. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen bir konserde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın egemenliğini zayıflatmasının ölümcül derecede tehlikeli olduğunu, bundan böyle hiç kimsenin bu tür hatalara girmelerini beklememesi gerektiğini söyledi. Rus lider, “1160 yıl boyunca Rusya'nın egemenliğini bir süreliğine bile olsa zayıflatmasının, ulusal çıkarlarından vazgeçmesinin ölümcül derecede tehlikeli olduğunu kesin olarak öğrendik. Böyle dönemlerde Rusya'nın öz varlığı tehdit altında kalmıştır, bundan böyle hiç kimse bizden bu tür hatalar beklemesin. Şantaja ve yıldırmaya boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.  Putin, Rusya'nın yüzyıllar boyunca birçok milletten ve dinden insan için ortak ve kendilerine ait bir ev olarak inşa edildiğini sözlerine ekledi. 

Rusya Devlet Başkanı, “Egemenlik herkes için bir özgürlük garantisidir ve bizim geleneğimize göre bir kişi, halkı, Anavatanı, Rusya'sı özgür değilse gerçek anlamda kendisini özgür hissedemez. Devletimizde sorumlu, güçlü iktidar sadece Rusya halkına hizmet edecek, iç ve dış gündemin kilit konularında ona verilecek destek, ülkemizin şu anda oluşan daha adil çok kutuplu dünyanın merkezlerden biri olarak ülkemizin başarılı, güvenli kalkınmasının teminatıdır” ifadelerini kullandı. (Sputnik)

18.56: Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda konuşan ABD Başkanı Biden, "Kimse Rusya'yı tehdit etmiyor.  Bu savaş Ukrayna'nın varoluş hakkını ortadan kaldırmak için. Kim olursanız olun, bu sizin kanınızı dondurmalı" dedi. Biden, "ABD, Ukrayna'ya muazzam bir yardım sağladı. 25 milyar dolardan fazla bir destek söz konusu. Başka bir ülkenin toprağını işgal etmenin mazereti olamaz.  ABD bu savaşın adil bir şekilde bitmesini istiyor. Bir ülkenin toprağını güçle alamazsınız, bu hepimizin ortaklaştığı bir şart. ABD de bu savaşın bitmesini istiyor, tabii kendi kabul edeceğimiz şartlarda" diye konuştu. "Demokrasilerle otokrasiler arasında bir mücadele söz konusu. ABD demokrasiyi konumak konusunda kararlı. Çünkü demokrasi bizim en önemli aracımız" diye Biden, "Rusya'nın saldırganlığına karşı durmayı sürdüreceğiz. Şiddetin ve savaşın, ülkelerin sınırlarının genişletilmesi için kullanılmasını reddediyorum. Küresel korku politikalarını reddediyorum" şeklinde konuştu.

18.52: Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilanının 'çaresizliğin tezahürü' olduğunu savundu. 77. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun oturum aralarında basın mensuplarına demeç veren Scholz, "Rusya bu canice savaşı kazanamayacak. Putin, en son kararıyla her şeyi daha da kötüleştirdi" ifadelerini kullandı.

12.45: Rusya medyasına yansıyan haberlere göre, kısmi seferberlik ilanı nedeniyle, askerlik yükümlülüğü altına giren "yedek” statüsündeki Rusya vatandaşlarının da yurtdışına çıkmaları yasaklanmış oldu. Yasak kapsamına, yedek statüsündeki askeri ve teknik uzmanlar, askerliği devam edenler ve askerlik celbi çıkanlar giriyor.

12.43: Kremlin yönetimi kısmi seferberlik nedeniyle sınırların kapatılıp kapatılmayacağı konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Sözcü Peskov, yasada bu yönde bir düzenleme olduğunu ve konunun daha sonra aydınlığa kavuşturulacağını söyledi.

12.13: Letonya seferberlikten kaçacak Rusya vatandaşlarına insani yardım vizesi vermeyeceğini açıkladı.

10.50: Rusya'nın kısmi seferberlik ilan etmesinden sonra Moskova-İstanbul uçak seferlerine aşırı talep gözleniyor. THY'nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre 21 Eylül günü için bilet kalmamış durumda. 22 Eylül bilet fiyatı 81 bin, 23 Eylül bilet fiyatı ise 172 bin ruble (2 bin 800 dolar).

10.08: Moskova borsası Putin'in kısmi seferberlik kararının ardından güne yüzde 9,6'lık düşüşle başladı. Dün de hisslerde kayıp yüzde 8'i geçmişti.

09.55: Şoygu, askeri operasyonda Rusya'nın can kayıplarını 5 bin 937 olarak açıkladı.

09.40: Finam verilerine göre, Putin'in açıklamalarının ardından dolar 62,23 rubleye çktı.

09.38: Şoygu, yaklaşık 70 askeri ve 200'den fazla sivil uydunun tüm NATO grubu ile birlikte Ukrayna'nın çıkarları için çalıştığını söyleyerek, "Nükleer gücümüz dahil  olmak üzere her türlü silahımız görevlerini yerine getiriyor. Ukrayna ile değil, kolektif Batı ile savaştayız" dedi.

09.37: Rusya Savunma Bakanı Şoygu, seferberlik kapsamında olanların sayısını 300 bin olarak açıkladı.

09.35: Putin'in imzaladığı kısmi seferberlik kararı Kremlin resmi web sitesinde yayımlandı. Rus lider, seferberlik kapsamında özel askeri harekata katılan kişilerin ödeme ve sözleşmeli asker statüsü alacağını belirtti, kısmı seferberlik kararının bugünkü duruma uygun olduğunu söyledi. Rus lider, "Sadece şu anda yedekte bulunan ve her şeyden önce orduda görev yapmış, belirli askeri uzmanlıklara ve deneyime sahip olan vatandaşlar, kısmi seferberlik çağrısına tabi olacaktır" dedi.

09.32: Putin'in konuşmasından başlıklar:

"Batı'nın amacı Rusya'yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek, doğrudan 1991'de SSCB'yi böldüler, ve şimdi Rusya için zaman geldi. 

Amacımız Donbas'ı özgürleştirmek. Özel operasyonun ana hedefleri değişmedi, Luhansk tamamen kurtarıldı, Donetsk ise kısmen...
 
Donbas'taki müttefik kuvvetler, Donetsk topraklarını adım adım özgürleştiriyor, sistemli bir şekilde hareket ediyor, personeline sahip çıkıyorlar.
 
Batı, 2014'te bir savaş başlatarak Ukrayna halkını savaş topuna dönüştürdü. Batı Ukrayna ve Rusya arasında barış istemiyor. 
 
Ukrayna'da önleyici bir askeri operasyon kararı kesinlikle gerekliydi ve mümkün olan tek karardı, almak zorundaydık
 
Donbas halkını moral olarak yalnız bırakamazdık.
 
Ukrayna'nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını destekliyoruz.
 
Batı her çizgiyi aştı, sorumsuz politikacılar Ukrayna'ya saldırı silahları tedarikinden, Rusya'ya karşı teçhizat saldırılarından bahsediyor.
 
Batılı ülkeler bize karşı nükleer şantaj da dahil bütün tehditleri sergiliyor.
 
Toprak bütünlüğü tehdit edilirse Rusya elindeki tüm imkanları kullanacaktır. Bu bir blöf değildir".
 
09.22: Putin: "Batılı ülkeler Kiev'i askeri operasyonlarını Rusya topraklarına taşırmaya zorluyor."

09.20: Putin Batı'nın nükleer savaş açıklamaları ve uyarıları konusunda, "Toprak bütünlüğü tehdit edildiğinde Rusya tüm imkanları kullanır, buna en gelişmiş tüm silaharı dahil, bu bir blöf değildir" dedi.

09.13: Putin 'kısmi seferberlik' ilan etti. Ayrıca Donbass, Harkov ve Zaporojye'deki referandumları desteklediğini açıkladı.

09.06: Putin, "İstanbul görüşmelerinde ilerleme sağlanmasına rağmen Batı barış istemediği için Ukrayna'nın anlaşmadan vazgeçtiğini" savundu.

09.01: Başkan Putin'in halka sesleniş konuşması başladı.

09.00: İsviçre'nin Rusya'dan altın ithalatı arttı. İsviçrei ağustos ayında yaklaşık 320 milyon dolar değerinde 5,7 ton Rus altını ithal ettiğini ortaya koydu. Bu, 2020 yılı nisan ayından bu yana Rusya’dan İsviçre’ye gelen en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti. İsviçreli yetkililer, bu altının İngiltere'den gelen Rus altınlaı olduğunu düşünüyor. Diğer yanfan İsviçre’nin Türkiye’ye yaptığı altın ihracatı, 2013 yılı haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Rusya’nın Ukrayna operasyonu nedeniyle Batılı bankaları Rusya'da altın almayı daha önce durdurdu, İsviçre ise yaptırıma ağustos ayında katıldı.

08.31: BM Genel Sekreteri António Guterres ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York'ta tahıl anlaşmasına ilişkin atılacak adımları görüştü.

08.28: Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, BM Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, "Rusya, Ukrayna'ya savaş tazminatı ödemeli. Tazminatsız adalet olmaz" dedi. Duda,  28 dakika süren konuşmasının tamamını Ukrayna'ya ayırdı. Duda, Polonya'nın Almanya'dan talep ettiği savaş tazminatı konusuna da değindi ve "Bu, günümüzü ilgilendiriyor, aynı zamanda geçmişin çözülmemiş meselelerini de ilgilendiriyor. Bunu, büyük ölçüde tahrip olan İkinci Dünya Savaşı'nın korkunç deneyimini yaşayan ve üç milyonu Yahudi kökenli Polonya vatandaşı olmak üzere altı milyon vatandaşını kaybeden bir ülkenin başkanı olarak söylüyorum" dedi.

08.25: Herson bölgesel yönetiminin Rusya tarafından atanan başkan yardımcısı Kirill Stremousov, referandumdan sonra Herson bölgesinin Rusya Federasyonu'nun bir parçası olacağını söyledi. Dün Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgeleri Rusya'ya katılım için referandum yapılacağını duyurmuştu. Referandumların 23-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanıyor. 

08.23: İzvestiya gazetesinin haberine göre, Türk bankalarının ardından Vietnam, Kazakistan ve Drmenistan'daki bazı bankalar da Rus ödeme sistemi Mir ile işlem yapmayı durdurdu. Gazete, "Vietnam bankası BIDV ve Kazakistanlı Halık, şu anda Rus kartlarını kabul etmediklerini bildirdi. Bazı Ermenistan bankaları Mir kart ile nakit çekimine izin vermiyor" denildi. Bu arada Mir web sitesinde kartların kabul edildiği ülkelerin gösterildiği sayfa kapatıldı. Ermenistan Merkez Bankası ise, Mir kartı konusunda kararı her bankanın kendisinin vereceğini açıkladı. 

08.21: Ağustos ayında Rusya'dan Çin'e doğal gaz ve kömür satışı tüm zamanların rekorunu kırdı. Rusya'nın Pekin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre, son bir ayda Çin, Rusya'dan toplam 409 milyon dolarlık doğal gaz ithal etti. Ağustos ayında kömür ihracatı da 8,5 milyon ton ile son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yıllık bazda artış % 57 oldu. Askeri operasyon başladığından beri Çin'in Rusya'dan 44 milyar dolarlık petrol, gaz ve kömrü aldığı bildiriliyor.

07.59: Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan'ın lideri Ramzan Kadirov, Rusya'nın Ukrayna'daki özel askeri operasyonunda taktik değişikliğine gidildiğini ve bunun Ukrayna için "ağır sonuçları olacağını" söyledi. 

07.57: Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, Rusya'nın kontrolündeki bölgelerde yapılacak referandumlara katılacak kişilerin "beş yıl hapis cezası tehdidiyle" karşı karşıya olduklarını söyledi. 

07.55: Melitopol'de "Rusya İle Birlikteyiz" hareketinin başkanı Vladimir Rogov, şehirde ağır silahların da kullanıldığı "terörle mücadele" tatbikatının başladığını açıkladı.

07.51: Moskovski Komsomolets'in aktardığına göre, Google'ın Rus segmentinde "mobilizasyon" ve "Rusya'dan nasıl çıkılır" şeklindeki sorgulmaların sıklığı önemli ölçüde arttı. İstatistiklere göre, Rusça konuşan kullanıcılar 20 Eylül'de gün ortasından itibaren bu soruları daha sık sormaya başladılar. Salı günü, Devlet Duması seferberlik ve sıkıyönetim kavramlarını Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'na sokan bir yasa tasarısını kabul etti. Aynı zamanda Rusya'ya katılım konusunda referandumların yapılacağını duyurdu. 

20 Eylül Salı

23.15: Başkan Putin'in çarşamba sabahı halka hitaben bir konuşma yapacağı iddia edildi. Forbes dergisi, Kremlin kaynaklarına dayanarak Putin'in açıklamasının 21 Eylül'de yayınlanacağını yazdı. RBC ajansı, Putin'in konuşmasının salı gecesi 22.00'da yayınanacağını iddia etmişti, ancak bu gerçekleşmedi. Medyada, konuşmanın "Rusya'nın kontrolüne geçen Ukrayna topraklarında yapılacak referandum konusunda" olacağı yorumları yapılıyor.

Öte yandan gündemde "sınırlı" bir seferberlik kararının da olduğu iddialar arasında. Duma Savunma Komitesi Başkanı Andrey Kartapolov, Duma'da bugün kabul edilen, "seferberlik", "sıkıyönetim" ve "savaş zamanı" kavramlarını ceza kanununda düzenleyen değişikliklerin genel seferberlik için temel hazırladığı yönündeki yorumları yalanladı.  Kartapolov, "Genel bir seferberlik olmayacak. Başkan bu konuda defalarca konuştu" dedi.

23.11: Rusya Federasyonu'nun Lefkoşa Büyükelçiliği, Rusya ile KKTC arasında doğrudan hava bağlantısı başlatılacağı haberlerini yalanladı.  Açıklamada, haber "spekülasyon" olarak nitelendi ve bu konuda herhangi bir müzakere olmadığı bildirildi. Diplomatik misyon ayrıca, "Rusya'nın Kıbrıs sorunu konusundaki tutumunun aynı kaldığı" vurgulandı ve bunun "Kıbrıs sorununa adada iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyonun oluşturulmasını öngören BM kararı olduğu" belirtildi.

23.09: Rus ordusunda 1 yıldan fazla sözleşmeli olarak görev yapan yabancı ülke vatandaşlarının Rusya vatandaşlığı alma sürecini kolaylaştırılacak yasa tasarısı Duma'da kabul edildi.

23.07: ABD Başkanı Joe Biden, John Sullivan'ın emekliye ayrılmasının ardından boşalan Moskova Büyükelçiliğine, Erivan Büyükelçisi Lynne Tracy'yi aday gösterdi.

23.04: Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ordusundaki bazı askeri birimlere savaş zamanı standartlarına göre alarma geçilmesi talimatı verdi. Lukaşenko, Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Volfoviç ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Rusya ile savunma alanı oluşturduklarını ve aslında fiilen iki ülkenin ortak silahlı kuvvetleri olduğunu ifade etti. Lukaşenko, “Ukrayna'da savaşacağımızı ima edip bizi suçlamaya gerek yok. Bizim anavatanımızı korumamız gerekiyor. Ve Rusya'ya desteğe gelince, bir kez daha teyit ediyorum. Belarus üzerinden Rus birliklerine karşı arkadan, yandan, kanatlardan herhangi bir darbe olmamalıdır ve olmayacak. Bu bizim müttefikimize karşı yükümlülüğümüzdür. Durum çok ciddi. Tehlikeli bile diyebilirim ve hiçbir durumda işleri gevşetmemeliyiz. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Bazı askeri birimleri savaş zamanı standartlarına göre alarma geçirmemiz gerekiyor. Bu gerekli" dedi.

23.02: Dünyanın etrafında 7 bin tur atarak uzayda en uzun yolculuk rekorunu kıran Rus Kozmonot Varlery Polyakov  80 yaşında hayatını kaybetti.

21.44: Bugün Duma'da oybirliğiyle ceza kanununda değişikliklerin kabul edilmesi, askerlik görevinden kaçanlara 10 yıla kadar hapis cezası getirilmesi,  ayrıca “seferberlik” ve “sıkıyönetim” kavramları eklenmesinin ardından, seferberlik ilan edilebileceği iddiaları yeniden medyada yoğun olarak tartışılmaya başlandı. Federasyon Konseyi Başkanı Matviyenko, "Sizce seferberliğe gerek var mı?" diye soran gazetecilere, "Sizce var mı?" diye soruyla karşılık vermekle yetindi.

21.40: Beyaz Saray, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Scholz, Rusya'nın Ukrayna topraklarındaki referandumların sonuçlarının uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını söyledi. Macron önümüzdeki günlerde Vladimir Putin ile görüşecek.

21.38: Reuters'e konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, "ABD yönetiminin artan sayıda bankanın Mir ödeme sistemi ile çalışmayı reddetmesini beklediğini" söyledi.

19.08:  Zelenskiy'in ofisinden yapılan açıklamada, "Rusya'ya katılım konusunda yapılacak sözde referandumlar, anlaşmazlığı diplomasi yoluyla sona erdirme şansı bırakmayacak" denildi.

19.03: Bu akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetleri ile Ukrayna'nın Herson ve Zaporojye bölgelerinin Rusya'ya katılımı konusunda referandum yapılması konusunda Rusya halkına hitap edebileceği belirtildi. (RBC)

18.59: Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LHC) acil referandumla Rusya’ya katılma çağrılarını değerlendirdi. "Gelecekte Rusya’nın hiçbir lideri, hiçbir yetkilisi artık bu kararı geri döndüremez” diyen Medvedev, “Tam da bu yüzden referandumların yapılması gerekiyor” diye ekledi. (Sputnik)

18.57: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuştu. Erdoğan, "Dünyada yaşanan gelişmeler, enerji arz güvenliğinin önemini çarpıcı şekilde gündeme taşıdı. İİstanbul'da imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması, BM'nin son yıllarda imza attığı en büyük başarılardan biridir" dedi. Erdoğan Ukrayna krizi konusunda da, "Uluslararası kuruluşları ve tüm ülkeleri, Türkiye'nin kalıcı barışın tesisine yönelik çabalarına samimi destek vermeye çağırıyorum. Her iki tarafa da krizden onurlu çıkış imkanı verecek makul, adil ve uygulanabilir bir diplomatik çözümü beraberce bulmamız gerekiyor" dedi.

18.54: UEFA, Rusya'nın 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'ndan (EURO 2024) men edildiğini açıkladı.

18.50: Zaporojye Bölgesi'nde Rusya tarafından atanan askeri-sivil idarenin Başkanı Yevgeniy Balitskiy, 23-27 Eylül'de Rusya Federasyonu'na katılım referandumu yapacaklarını duyurdu.

15.38: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'de düzenlenen törenle 24 yeni yabancı büyükelçinin atama mektubu aldığı törende, "Dünya çok kutupluluğa ve demokrasiye doğru ilerliyor" dedi. Putin,  "uluslararası ilişkilerin radikal bir dönüşümünün yaşandığını" ve "çok kutuplu, demokratik ve adil bir dünyaya doğru gidildiğini" söyledi.

15.36: Moskova Borsa endeksi bugün % 10'dan fazla düşüşle 2 bin 200 puanın altına imdi. Kommersant'a göre bu satış dalgası, Ukrayna'nın bazı bölgelerinde Rusya'ya katılmak için referandum yapılacağı haberlerinden kaynaklandı. 

15.30: Rusya Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye, ŞİÖ'ye katılmak istiyorsa NATO'dan ayrılmak zorunda kalacak" açıklaması yaptı. RIA Novosti'nin bildirdiğine göre, Rusya Federasyonu Başkanı'nın ŞİÖ işlerinden sorumlu özel temsilcisi, büyükelçi Bakhtiyor Hakimov, "Türkiye'nin başvurusu her halükarda örgüt tarafından değerlendirilecektir. Ancak şu ana kadar bize ulaşmadı" dedi. Hakimov, "Avrasya bölgesine ait olmak, ŞİÖ üye ülkeleriyle aktif diplomatik, ticari ve ekonomik ilişkiler ve kültürel bağları sürdürmek, üye ülkelerle çatışma olmaması da dahil olmak üzere bir dizi kriteri sağlayan yeni üyelerin kabulüne ilişkin düzenlemelerimiz var" dedi. Büyükelçi, Türkiye'nin Rusya'yı "sadece bir hasım değil, bir numaralı düşman" ilan eden Kuzey Atlantik İttifakı'nın bir üyesi olduğunu da hatırlatarak, ŞİÖ üyeliği için NATO'dan ayrılmak gerektiğini belirtti.

14.30: DNR ve LNR, 23-27 Eylül tarihleri arasında Rusya'ya katılım için referandum yapacağını ilan etti. (RİA)

14.21: Rusya'da parlamentonun alt kanadı Duma, savaş ya da askeri operasyon sırasında teslim olan ya da görevden kaçan askerlere 10 yıl hapis cezası verilmesini öngören tasarıyı kabul etti. Yağmacılık suçunu işleyenlere de 15 yıl hapis cezası verilecek. Yeni yasa vicdani retçilere de 3 yıl hapis öngörüyor.

12.47: Avrupa Birliği, oy birliği yerine oy çokluğu usulüne geçilmesini tartışıyor. Almanya Başbakanı Scholz ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Borell oy çokluğu usulüne geçiş fikrine destek verdi. Bu sayede Rusya'ya karşı yaptırım kararlarının daha kolay alınmasının önü açılmış olacak.

12.04: PepsiCo Rusya'da Pepsi, 7UP, Mirinda ve Mountain Dew markalarının üretimine son verdi.

10.55: Rusya Dışişleri Bakanlığı biyometrik pasaportlarla ilgili teknik sorunun çözüldüğünü ve konsoloslukların yeni pasaport başvurularını kabul etmeye başladığını açıkladı.

10.49: Kremlin sözcüsü Peskov: "Ukrayna'daki sorunun diplomatik yollardan çözümü şu an için gündemimizde yok."

09.35:  ABD Hava Kuvvetleri'nin Avrupa ve Afrika'daki komutanı General James Hecker, Ukrayna'ya 2-3 yıl i.inde F-16 savaş uçakları tedarik edilebileceğini söyledi. ABD Temsilciler Meclisi, Ukraynalı pilotları ABD F-15 ve F-16 savaş uçaklarını kullanmak üzere eğitmek için 2023 savunma bütçesinde 100 milyon dolar bütçe ayırmıştı.

09.32:  İran'ın Azerbaycan toprakları üzerinden, günde 9 milyon metreküp Rus doğal gazı satın almayı planladığı bildirildi. Haberi İran'ın Fars ajansı, Petrol Bakanlığı'nın raporuna dayanarak duyurdu.

09.24: Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov, Grozni'den Donbass'a gitmek üzere yeni bir gönüllü  savaşçı grubunun hareket ettiğini söyledi. Kadırov, birliğin Gudermes'teki Rus Özel Kuvvetler Üniversitesi'ndeki eğitim kurslarını tamamladığını sözlerine ekledi.

09.21: Lugans Hak Cumhuriyeti'nin Rusya Büyükelçisi Rodion Miroşnik, Alçevsk ve Svatovo bölgelerinin dün gece yoğun bombardımana maruz kaldığını söyledi. Miroşnik'e göre, HIMARS sistemleriyle yapılan saldırılar, "Rusya'ya katılım için yapılan referandum çağrılarına yanıt olarak" yoğunlaştı. Donetsk belediye başkanı Aleksey Kulemzin de kentin Kievskiy ve Kuibyşevskiy semtlerinin bombalandığını bildirdi.

09.19: Rosaviatsia, Rusya'nın güneyindeki havaalanlarına uçuş yasağını 33. kez uzattı. Ülkenin güney ve orta kesimindeki 11 havalimanına sivil uçuşlar, askeri operasyon nedeniyle askıda.

09.17: Rusya hükümeti, bütçe açığını kapatabilmek için emtia ihracatçılarından yaklaşık 1,4 trilyon ruble ek vergi toplamak istiyor. Kommersant'a göre, 2023'te ihracat vergileri ve kıdem vergisi oranlarında artış planlanıyor. Gaz ihracat vergisinin % 50'ye çıkarılması, LNG ihracatı için vergi veya eşdeğeri bir vergi getirilmesi ve ayrıca Rusya içindeki gaz fiyatlarının yükseltilmesi öneriliyor. 

08.38: Bazı Türk bankalarının, ABD'den gelen yaptırım baskısı sonrası Rus Mir kart sistemini askıya almaları Rusya'da büyük yankı topladı. Kommersant gazetesti, Mir kartı ile ilgili baskılarımn başka ülkelere de yayılabileceğini yazdı. Gazetenin görüştüğü uzmanlar, her şeye rağmen "Türkiye'yi ziyaret eden Rus turistlerin durumdan bir çıkış yolu bulacağına inanıyoruz" dediler. Financial Times geçen hafta, ABD'nin "Rusya yaptırımlarının delinmemesi için" Türk bankalarına odaklandığını ve Brüksel'in de endişelerini doğrudan Türk yetkililere iletmek için bir heyet hazırladığını bildirmişti.

Rusya Tur Operatörleri Birliği'ne (ATOR) göre, Türkiye'de kart kabul eden mağaza ve ATM'lerin sayısı azalıyor ama tamamen reddedildiğini söylemek mümkün değil. Antalya havalimanının terminallerinden birinde pazar gününden beri sadece Halkbank ATM'sinin Mir kartlarına lira verdiği belirtildi. Intourist temsilcisi Daria Domostroeva, Rus turistlerin Türkiye'ye giderken yanlarında nakit (dolar, euro) bulundurmalarını tavsiye etti. ATOR, Türkiye'de nakit ruble değiştirmenin de mümkün olduğunu, ancak kurun tatmin edici omayabileceğini duyurdu.
 
Ulusal Ödemeler Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Alma Obaeva, Türkiye'deki durumun oldukça benzersiz olduğuna dikkat çekerek, “Diğer ülkeler (Mir kartının kullanılabildiği ülkeler kast ediliyor) üzerinde bu kadar bir baskı yok" dedi.
 
Bir Kommersant kaynağı, "Türk finans kuruluşlarına bir uyarı yapıldıktan sonra, diğer ülkelerdeki bankaların da Mir kartlarının kabulülünü ihtiyaten sınırlamayı tercih edeceklerini” söyledi.
 
ABD'li banka ve kredi kartları Mastercard ve Visa'nın ardından Apple ve Google'ın da ödeme hizmetlerini askıya alması sonrasında Rusların ulusal ödeme sistemi Mir'in kullanımı artarken,  Rus Vedomosti gazetesi temassız Mir kartın kullanımının geçen yıla göre 20 kat arttığını duyurmuştu.
 
2022 yılı ilk çeyreği sonu itibarıyla kullanılan Mir kart sayısı 125,5 milyona ulaştı. Vedomosti'nin haberine göre Mir kart kullanıcıları Temmuz ayında 5 kat artarken, aylık ödeme transfer sayısı ise yedi kat artış gösterdi.
 
Rusya, 2014 yılında Kırım'ın ilhakı nedeniyle bazı Rus bankalarına ve iş insanlarına yönelik Batı yaptırımlarının ABD merkezli Mastercard ve Visa ile yapılan işlemleri engelleyebileceği korkusuyla, Rusça'da "Dünya" veya "Barış" anlamına gelen kendi kartlı ödeme sistemi Mir'i oluşturmuştu. Mir daha sonra Rusların seyahat ettiği ve yaşadığı bazı yabancı ülkelerde de kullanılmaya başlandı.
 
Mir kart Rusya Federasyonu'nun yanı sıra Ermenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Belarus, Vietnam, Türkiye ve Kıbrıs dahil olmak üzere 12 ülkede kabul ediliyor.
 
08.36: AB Diplomasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in resmi sözcüsü Peter Stano, "Türkiye , Rusya'ya mevcut Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delecek çözümler sunmamalıdır” dedi. İzvetsiya’ya deme. veren sözcü, “AB'nin önemli bir komşu, AB ortağı ve AB'ye aday ülke olan Türkiye ile ilişkileri önemli. Türkiye'nin dış politikasının yaptırımlar da dahil olmak üzere AB dış politika kararları ve politikalarıyla tutarlı olmasının önemini vurguluyoruz. Türkiye'nin Rusya'ya mevcut AB yaptırımlarını aşmak için bir çözüm önermemesi de önemlidir. Bu bağlamda durumu yakından izlemeye devam edeceğiz” dedi.

08.19: Herson askeri sivil yönetimi başkan yardımcısı Kirill Stremousov, Ukrayna ordusunun Herson bölgesinde tüm karşı saldırı girişimlerinin bozguna uğradığını açıkladı. Stremousov, Ukrayna birliklerinin bölgedeki yerleşim birimlerine ateş açmayı sürdürdüğünü, bunun geçici bir durum olduğunu kaydetti.  Diğer yandan bazı kaynaklar Lugansk'ta Ukrayna ordusunun ilerleyişinin sürdüğü haberlerini geçiyor.

08.07: ABD Hava Kuvvetleri Avrupa-Afrika ve AIRCOM Komutanı General James Hecker, Ukrayna'ya 2-3 sene sonra F-16 uçakları gönderilebileceğini söyledi. Hecker, Batı'nın Ukrayna'ya askeri yardım konusunda uzun vadeli planlar yapmaya başladığını belirtti. 

07.59: Financial Times, İngiltere Başbakanı Liz Truss'ın, Londra'nın 2023 yılında Ukrayna'ya en az 2,3 milyar pound (2,64 milyar dolar) tutarında askeri yardım sağlayacağını duyurmaya hazırlandığını yazdı. 

07.55: ABD'nin eski başkanı Bill Clinton, Yeltsin ile NATO konusundaki görüşmesini aktardı. Clinton, "Kendisine 'Gerçekten Polonya’daki ABD üssünü Rusya’yı bombalamak için kullanacağımı mı düşünüyorsun?' diye sordum. 'Hayır, ama Rusya’da pek çok kişi böyle düşünüyor. Çünkü Hitler ve Napoleon'un yaptıkları Rus halkının tarihi hafızasında saklı duruyor' dedi" diye konuştu. Clinton, Ukrayna’daki askeri harekâtta NATO’nun kendi döneminde başlayan genişlemesinin de payı olduğunu düşünmenin mümkün olduğunu itiraf etti "Oysa ABD ve NATO, Rusya’yı tehdit etmeye niyetli değildiler. Yetsin'e NATO ile özel ortaklık dışında NATO’ya üyelik perspektifi bile önerdim" dedi.

19 Eylül Pazartesi

21.35: Amerikan tarımsal sanayi şirketi Bunge, Rusya'nın Voronej bölgesindeki yağlı tohum işleme tesislerini satma kararı aldı. 2008 yılında Bunge tarafından açılan tesis, yılda 540 bin ton hammadde işleme ve 200 milyon şişeden fazla ayçiçek yağı üreteme kapasitesine sahip.
 
21.32: Rusya Savunma Bakanlığı'nın iddiasına göre, "ABD, Ukrayna'daki psikiyatri hastanelerindeki düşük gelirli vatandaşlar ve hastalar üzerinde biyolojik araştırmalar yaptığını kabul etti." Bakanlığın açıklamasına göre, "5-9 Eylül tarihleri ​​arasında Cenevre'de Biyolojik ve Zehirli Silahların Yasaklanması Sözleşmesi'nde ABD, son 20 yılda barışçıl tıbbi ve tarımsal projelerin bir parçası olarak Ukrayna'da 46 biyolojik tesisin geliştirilmesini desteklediğini" bildirdi. 
 
20.42:  Litvanya sınır polisi, Schengen vizeli Rusya vatandaşlarına giriş yasağının ilk gününde 18 kişinin ülkeye girmesine izin vermedi.
 
20.35: Tek taraflı olarak Ukrayna'dan bağımsızlık ilan eden ve Rusya tarafından tanınan Lugansk ve Donetsk yönetimleri,  Rusya Federasyonu'na katılım için referandum yapılması için Başkan Putin'e başvuruyor.  Sputnik'in haberine göre, Donetsk Toplum Odası, Donetsk lideri Puşilin’e derhal Rusya'ya katılım referandumu yapılması için başvurdu Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC) Toplum Odası, DHC lideri Denis Puşilin’e başvurarak derhal Rusya Federasyonu'na katılım referandumu yapılmasını talep etti. Başvuruda, ""Donbass'ın Rusya olduğunu hepimiz uzun zamandır biliyoruz ve hissediyoruz, sekiz yıldır bunun için savaşıyoruz, bunun için her gün evlerimize, sokaklarımıza, hastanelerimize, okullarımıza, anaokullarımıza darbe alıyoruz. Var olmayanı silmenin zamanı geldi. Devletlerimiz arasındaki sınır, uzun zamandır kalbimizde silindiği için ve Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Rusya'ya katılması konusunda referandum düzenlemeye karar verildi" denildi. Lugansk'ta da Putin'e başvuru yapılması kararı alındı. Son olarak akşam saatlerinde, Rusya'nın denetimindeki Herson Bölgesi'ndeki askeri-sivil idarenin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, bölge sakinlerinin Rusya Federasyonu'na katılım konusunda garanti elde etmek için en kısa sürede referandum yapılmasını istediklerini söyledi. Sputnik'e demeç veren Stremousov, "Herson Bölgesi sakinleri bize başvuruyor ve mümkün olan en kısa sürede referandum yapılmasını istiyor. Zira Rusya'nın (bölgeden) ayrılmasından korkuyorlar ve terk edilmeyeceklerinden emin olmak istiyorlar. Rusya Federasyonu'nun bir bölgesi olacağımıza dair garantiden bahsediyoruz" dedi. Referandumun son nokta olmadığını da kaydeden Stremousov, bölge sakinlerinin bu konunun yasal zemine oturtulmasını da istediklerinin altını çizdi.
 
15.08: Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Türkiye ve Suriye dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi düşüncesini desteklediklerini ve gerekmesi halinde bu görüşme için platform sağlayabileceklerini belirtti.
 
Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Bogdanov, Suriye ve Türkiye dışişleri bakanlarının bir araya gelmeleri olasılığına ilişkin bir soru karşısında, “Tabii ki böyle bir görüşmenin yararlı olacağını düşünüyoruz. Burada temasların yeniden sağlanmasından bahsediyoruz. Şimdilik bu temaslar sadece savunma bakanlıkları ve istihbarat servisleri üstünden kuruldu. Söz konusu temasları destekliyoruz ve bir araya gelmeleri ve belirli pozisyonlarda ortak paydalar bulmaları için tarafları teşvik ediyoruz” dedi.
 
‘Bölgedeki diğer ülkeler için olduğu gibi Ankara ve Şam arasındaki devletlerarası ilişkilerin de normalleşmesini desteklediğini’ kaydeden Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, “İstemeleri halinde (tarafları Moskova’da) kabul etmeye tabii ki her zaman hazırız. Şimdiye dek farklı düzey ve formatlarda pek çok görüşme düzenledik. Yardımımızı sunmaya her daim hazırız” ifadelerini kullandı.
 
15.07: Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna'nın Zaporijya şehrinde ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar sistemlerine servis hizmeti veren bir tesisi yüksek hassasiyetli silahlarla vurduklarını bildirdi.
 
15.06: Ukrayna Devlet Bakanı Zelenskiy sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusya'nın dün gece Mikolayiv bölgesinde bulunan Yuzhnoukrainsk kenti yakınlarındaki Pivdennoukrainsk Nükleer Santrali çevresinde saldırılar düzenlediğini söyledi.
 
15.04:  Rusya'da iktidar partisi Birleşik Rusya, askeri operasyona katılan öğrencilere "akademik izin verilmesini" önerdi.
 
15.03:  Peskov, Çeçenistan lideri Kadırov'un "bölge yönetimlerinin seferberlik ilan etmesi" fikrinin Savunma Bakanlığı tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek youm yapmadı.
 
15.02: Lugnansk Halk Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesi bir AGİT çalışanını vatana ihanetten 13 yıl hapis cezasına çarptırdı.
 
15.01: Sputnik'in haberine göre Ukrayna güçleri, Donetsk'in Kubişevskiy semtine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda, 13 sivilin hayatını kaybettiği öğrenildi.
 
13.37: Günlük basın toplantısında konuşan Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, "hasım listesindeki ülkelerlerin temsilcileriyle bile" görüşmeyi sürdürdüklerini, diyaloğa açık olduklarını söyledi.
 
Peskov ayrıca Kırım'ın Rusya'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu, yarımadaya göz dikenlerin karşılığını alacağını söyledi.
 
13.35: Avrupa'da doğal gazın bin m3 fiyatı 1800 doların altına indi.
 
11.27: McDonald's Ukrayna'daki restoranların yarından itibaren yeniden açılacağını duyurdu.
 
10.03: Avrupa'da doğal gaz spot piyasa fiyatı  26 Temmuz'dan bu yana ilk kez bin metreküp başına bin 900 doların altına düştü.
 
10.02: Pop yıldızı Alla Pugaçeva’nın “Beni de yabancı ajan ilan edin” çağrısına Rusya Adalet Bakanlığı’nın tepkisi beklenirken, açıklamaları sosyal medyada bir günde yarım milyondan fazla beğeni aldı. Şarkıcıyla tepkiler de var. Duma Başkan Yardımcısı Pyotr Tolstoy, Telegram'a, "Ülkenin en popüler eski şarkıcısı Pugaçeva gerçeklikle bağlantısını kaybettiği ve bugün Rusya'nın yenilgisini dileyenlerle dayanışma içinde olduğu için üzgünüm. Yeri SSCB zamanlarının tarihi müzesinde olacak ve artık Rus halkından destek bulamayacak” dedi. TV sunucusu Vladimir Solovyov Telegram'da "Huzur içinde yat, Alla Borisovna... “ diye yazdı. TV sunucusu Ksenia Sobçak bu yoruma tepki gösterdi,"Alla Borisovna hepinizden daha uzun yaşayacak” dedi.

09.56: Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda can kaybı 94’e yükseldi. Kırgızistan’da 59, Tacikistan’da ise 35 kişi hayatını kaybetti. (Sputnik)

08.53: Rusya Büyükelçiliği,  Schengen vizesi ile ülkeye giriş yasağının yürürlüğe girmesinin ardından Rusya vatandaşlarının Letonya sınırını geçerken sorun ve provokasyonlarla karşılaştığını duyurdu. RBC'nin haberine göre bir diplomatik kaynak, “Vatandaşlarımızdan Rus makamlarını kınayan bir bildiriyi imzalamaları açıkça talep ediliyor. Bunu yapmayı reddetmesi durumunda, uygulamanın gösterdiği gibi, giriş sadece reddedilmekle kalmıyor aynı zamanda kara listeye yazılıyor" dedi.

08.51: BM Genel Sekreteri António Guterres, "Rusya ve Ukrayna'nın şu anda müzakerelere yeniden başlamaktan uzak olduğunu" söyledi.

08.50: AB ülkelerinin Mir ödeme sistemine karşı yaptırımları tartıştığı, görüşmelerin "gizli"  sürdürüldüğü bildirildi. (Kommersant)

08.48: Biden , ABD birliklerinin Tayvan'ı bir Çin saldırısına karşı savunacağına söz verdi. ABD Başkanı, ülkesinin Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğine dair güvence verdi. CBS ile yaptığı röportajda Biden, başkanlık seçimlerine yeniden katılmak için henüz "kesin bir karar" vermediğini belirtti. 

08.46: Rusya vatandaşlarının üç Baltık ülkesi ile Polonya'ya giriş yasağı yürürlüğe girdi. Schengen vizeleri geçerli olmayacak. Bu arada İsviçre de Ruslara basitleştirilmiş vize verilmesini bugün askıya aldı. Avrupa'ya girişte sorunlar yaşanıyor.

07.54: Zaporojye bölgesine Rusya'nın atadığı askeri-sivil yönetim konseyi üyesi Vladimir Rogov, Ukrayna kontrolündeki Zaporojye kentinde gece en az sekiz patlamanın duyulduğunu, kentin bir bölümünün elektriksiz kaldığını bildirdi. 

07.50: Rus Ria ajansı, Ukrayna'nın kontrolündeki Nikolayev'in Valisi Yuriy Kim'in Nikolayev'i terk ettiği iddiasına yer verdi. Kim'in, füze saldırılarının artması sonrası Odessa'ya gittiği öne sürüldü. 

18 Eylül Pazar
 
23.09: ABD Başkanı Joe Biden, Washington'un "Çin'den Rusya'ya silah tedarik edildiğine dair bir kanıtı olmadığını" söyledi. Biden, "Çin Rusya'ya uygulanan yaptırımları ihlal ederse, ABD Çin'deki tüm yatırımları durduracak" tehdidinde bulundu. Biden, CBS'ye verdiği bir röportajda, “Rusya'ya uygulanan yaptırımları ihlal ettiğiniz için Amerikalıların ve diğerlerinin Çin'e yatırım yapmaya devam edeceğini düşünüyorsanız, bence büyük bir hata yapıyorsunuz” dedi. 
 
 
23.06: Yunanistan'da anamuhalefetteki Radikal Sol İttifak'ın (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras, Ukrayna krizinin asıl kaybedeninin 'ABD veya Rusya değil, Ukrayna ile birlikte Avrupa olacağını' söyledi. (Sputnik)
 
23.04:  Alman spor giyim ve ayakkabı şirketi Adidas'ın, Rusya'da 10 milyar ruble vergi ödemediği bildirildi. Moskova'daki yerel denetim makamlarıi, "mali belgeleri inceledikten sonra şirketi vergi kaçakçılığından mahkum ettiklerini" duyurdular.
 
23.02: Ermenistan'ı ziyaret edip Azerbaycan'ı hedef gösteren ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Bakü'nün tepkisini çekti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, ABD hiyerarşisinin 3 numarası konumundaki Nancy Pelosi'nin Ermenistan ziyaretinde verdiği demeçlerle ilgili yazılı açıklamasında şöyle dedi: "ABD'de Kongre ara seçimleri döneminin yaklaştığını göz önünde bulundurursak, Pelosi'nin bu ziyaretini iç siyasi gündemi ve ABD'deki Ermeni lobi çevrelerinin desteğini kazanmak için kullandığı görülüyor. ABD'nin iç siyasi gündeminin entrikalarının ve lobi çevrelerinin çıkarlarının, Ermenistan üzerinden Güney Kafkasya'ya taşınması kabul edilemez."  (Sputnik)
 
16.41: Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, partner ülkelerden hiçbirinin Batı tarzı muharebe tanklarını Ukrayna'ya transfer etmediğini ve Berlin'in kendi adına tek başına hareket etmek istemediğini söyledi.Kiev yönetimi, Almanya'yı "özellikle tank tedarik etme konusundaki isteksizliği nedeniyle" kınamıştı. 
 
16.40: Kremlin Sözcüsü Peskov, yaptırımlar için "Rusya ile Çin arasındaki ilişkiler üzerinde olumsuz bir etkisi var, ancak onları önemli ölçüde etkileyemiyor" yorumunu yaptı. 
 
16.39: Herson şehri merkezinde altı güçlü patlama meydana geldiği bildirildi.
 
13.27: Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD'nin kışkırtıcı eylemlerin kaynağı olduğunu, Rusya ve Çin'in "bu tür istikrarsızlaştırıcı davranışların kabul edilemezliği" konusunda fikirilerinde "mutlak benzerlik" olduğunu söyledi. Sputnik'in aktardığına göre, Rusya ve Çin’in arasındaki ikili ilişkilere de değinen Peskov, “Rusya ve Çin, ikili ilişkilerini uygulamaya geçirirken hiçbir şekilde tüm dünyayı yönetme iddiasında değiller. Aslında diğer ülkelerin böyle bir eğilimde olduğunu biliyoruz” dedi.
 
13.22: Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, "Ukrayna'daki çatışmalar 2030'a kadar sürebilir ve sonundan Kiev topraklarının üçte birini veya yarısını kaybedebilir" dedi. Batı'yı da suçlayan Orban, "Ukrayna'daki çatışma bölgesel olacaktı, ancak Batı müdahale etti ve onu küresel hale getirdi. AB Rusya yaptırımları ile kendi ayağına kurşun sıktı. Enerji krizi, Avrupa sanayisinin yüzde 40'ını kışın durdurabilir" diye konuştu.
 
13.17: Kazakistan, Kırım'ın ilhakından sonra ilk kez BM'de yapılan bir oylamada, Zelenskiy'nin konuşma yapabilmesini desteklemek için Rusya'ya karşı oy kullandı. Zelenskiy, BM Genel Kurulu'nda söz almayı talep edince yapılan oylamada, ezici çoğunluk onay verdi. Rusya ile birlikte tıplamda yedi ülke "hayır" dedi: Belarus, Küba, Demokratik Kongo Cumhuryeti, Eritre, Nikaragua, Rusya,Suriye.
 
 
13.15: New York Times bölgeden kendi kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Ukrayna ordusunun Donbass'ta ağır kayıplar verdiğini ve bazı topraklardan geri çekildiğini yazdı. Haberde özellikle Rus ordusunun topçu saldırılarının etkili olduğu vurgulandı.
 
13.13: Alman basınına yansıyan haberlere göre, Berlin Ukrayna'ya ağır zırhlı araçlar yollama olasılığını gündeme aldı. Kiev'e Leopard 1 ve Leopard 2 tankları ile  Marder piyade savaş araçları ve Fuchs zırhlı personel taşıyıcıları yollanması tartışılıyor.
 
13.10: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve kongre üyelerinden oluşan bir heyet Ermenistan'daki temaslarına; Tsitsernakaberd 1915 anıtını ziyaret ederek başladı. Pelosi, "Ermenistan sınırında Azerbaycan'ın hukuka aykırı şiddetli saldırılarını kınadığını" söyledi. Pelosi bu açıklamayı, Erivan'da Ermenistan Meclisi Başkanı Alen Simonyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı.
 
09.35: ABD'nin eski başkanı Donald Trump, Almanların "ülkesiz kalma" riskiyle karşı karşı olduğunu savundu.  Trump, Alman makamlarının Rusya'ya enerji bağımlılığı riskiyle ilgili uyarılara güldüğünü, ancak şimdi durumun değiştiğini söyledi. Trump, bir beyaz bayrağı, Almanya'nın enerji kaynaklarına bağımlılığı nedeniyle Rusya'ya "teslimiyetinin" sembolü olarak eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'e gönderdiğini söyledi. 
 
Trump, "Ona bir bayrak gönderdim. Dedim ki enerjinizin %72'sini Rusya'dan alıyorsanız işte size beyaz bayrak, çünkü çok çabuk pes etmeniz gerekecek. Bunun bu kadar çabuk olacağını kim düşünebilirdi" dedi.
 
Trump, o zamanlar Almanya'nın Rusya'ya enerji bağımlılığı konusundaki uyarılarına güldüğünü belirterek, "Artık gülmüyorlar. Alman makamları şimdi "eski moda" önlemlere, özellikle de elektrik üretimi için kömür kullanımına geri dönmek zorunda kalıyor.  Ama başka seçenekleri yok. Bu gidişle bir ülkeleri olmayacak" diye ekledi.
 
17 Eylül Cumartesi
 
22.13: Vesti Kırım'ın haberine göre, Rusya'nın kontrolündeki Herson'da patlama ve otomatik silah sesleri işitildi. Rus güvenlik güçlerinin Herson şehri tren istasyonu yakınında terörle mücadele operasyonu yürüttükleri bildiriliyor. Operasyonda ağır sikahların da kullanıldığı belirtiliyor. RBC'nin aktardığına göre, bazı yerel gazeteciler, "Rus güvenlik güçlerinin bazı binalara mevzilenen militanlarla çatıştığını" bildirdi. 
 
19.48: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), Zaporojya nükleer santralinden Ukrayna elektrik şebekesine yeniden enerji verilmeye başlandığını duyurdu.  
 
19.47: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Ermenistan'ı ziyaret etti. Bu, Ermenistan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra ABD'den en üst düzey ziyaret oldu.
 
17.35: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi sonrası ABD'ye ziyareti sırasında uçakta gazetecilere konuştu. Erdoğan, "(Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliği) Şimdi bundan sonraki süreç bu işin en ileri kademesine doğru atılacak bir adımdır. Hedef o. Üye olmak olmamak ayrı ama bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınmış olacak" dedi.
 
Erdoğan ayrıca, "Akkuyu ile ilgili mutabakat sağlandı. Türk firması IC ile mutabık kaldılar. Süreci hızla devam ettirerek 2023 içinde birinci ünitenin açılışını yapabileceğiz" diye ekledi.
 
Cumhurbaşanı, "Tahıl koridorunun daha ziyade az gelişmiş ülkelere yönelik çalıştırılması gerekiyor, Putin'le onu konuştuk. Bundan sonraki süreçte bunun takipçisi olacağız" derken, Dağık Karabağ konusunda "Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik provokasyonlarından vazgeçmesi, taahhütlerine uygun davranarak barış ve iş birliğine odaklanması önem taşıyor" dedi.
 
17.33: Kazakistan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre ülkenin Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, anayasanın bazı maddelerine yapılacak değişiklikleri öngören kanunu onayladı. Söz konusu kanun kapsamında imzalanan kararname ile ülkenin başkentinin ismi Nur Sultan iken yeniden Astana oldu. Ayrıca, cumhurbaşkanlığı görev süresi 5 yıldan 7 yıla çıkartıldı ve tek dönemle sınırlandırıldı. Böylece dün parlamentoda onaylanan yasa tasarısı cumhurbaşkanı imzasıyla resmen yürürlüğe girdi.
 
17.32: Deutschlandfunk'a demeç veren Almanya Başbakanı Olaf Scholz, "Ukrayna'yı destekledik, bunu silah tedariki de dahil büyük ölçekte yapmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte ana amacımız, Rusya ile NATO arasındaki çatışmanın tırmanmasını önlemek" dedi. Ukrayna'yı gerektiği kadar destekleyeceklerini ve Kiev'in bu söze güvenebileceğini belirten Scholz, Ukrayna'ya IRIS-T tipi havadan havaya füzeler tedarik ettiklerini ve bu füzelerin Kiev ve Odessa gibi kentleri koruyabileceğini, gelecekte de bunlardan sevk edeceklerini kaydetti.  Scholz, bir soru üzerine, Ukrayna çatışmasıyla ilgili çok farklı bakış açılarına rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptıkları görüşmelerin her zaman dostane tonda geçtiğini söyledi. Putin'le son dönemde yapılan tüm görüşmelerin sonucunda birtakım ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çeken Scholz, ancak bunların çok kapsamlı olmadığını ekledi. (Sputnik)
 
17.28:  Kimliği belirsiz kişiler, Rusya devlet haber ajansı Russia Today'in genel müdürü, TV sunucusu Dmitriy Kiselyov'un Kırım'daki malikanesinin arazisine girerek cipini ve golf arabasını yaktı. (M. Komsomolets)
 
14.11: Bölge valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna ordusunun Belgorod bölgesindeki Krasnıy Hutor köyüne yönelik bombardımanı sırasında bir sivilin yaralandığını bildirdi.
 
14.10: Donetsk belediye başkanı, şehir merkezine Uktayna ordusunun bombardıman sonucu ölenlerin sayısının dörde yükseldiğini söyledi.
 
14.09: RİA Novosti muhabirinin aktardığına göre, Ukrayna ordusunun Herson şehrinin merkezine düzenlediği saldırıda belediye binasının yanına en az 5 HIMARS füzesi düştü. (Sputnik)
 
12.14:  Telegram hesabından Krasnolimanskiy yönündeki cephelerde son duruma ilişkin açıklama yapan Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin (DHC) lideri Denis Puşilin, "Düşman, sadece bugün (dün) Aleksandrovka ve Krınok yerleşimlerinde 6 kez saldırı girişiminde bulundu. NATO eğitmenleri, Ukrayna askerlerini fiilen yönetiyor ve bu nedenle bizim çocukların işi kolay değil. Fakat yine de çok güçlü duruyorlar, hem düşmanın saldırılarına karşı koyuyorlar hem de farklı yönlerde düşmanı vuruyorlar" dedi.  Son derece ciddi çatışmaların yaşandığı Yarovaya'nın doğusundaki durumun karmaşık olduğunu belirten Puşilin, Donetsk, Gorlovka ve Ugledar yönlerindeki durumun ise stabil olduğunu ekledi. (Sputnik)
 
12.12: BM Genel Sekreteri António Guterres, Avrupa ülkeleri ile Rus gübresinin ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılmasını görüştüğünü açıkladı. Guterres'e göre, Hollanda, Finlandiya, Belçika ve Almanya da dahil olmak üzere birçok ülke kısıtlamaları kaldırma olasılığını değerlendiriyor.
 
12.09: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın nükleer silah kullanılması durumunda doğacak sonuçlaı konusunda uyarıda bulunan ABD Başkanı Joe Biden'in sözlerini yorumladı. Rusya'nın bu tür silahları kullanıp kullanamayacağına ilişkin soruya yanıt olarak Peskov, ülkenin askeri doktrininin okunmasını önerdi. Peskov, “Doktrini okuyun. Orada her şey yazıyor" dedi. Askeri doktrinde özetle şöyle deniliyor: “Rusya Federasyonu, kendisine ve (veya) müttefiklerine karşı nükleer ve diğer tür kitle imha silahlarının kullanımı veya Rusya Federasyonu'na karşı saldırganlık durumunda nükleer silah kullanma hakkını saklı tutar."
 
10.56: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, silah yardımlarının hayati önem taşıdığını söyleyerek, "“Türkiye'den daha fazla yardım isterdik, Güney Kore'den daha fazla yardım isterdik. Arap dünyasından, Asya'dan daha fazla yardım isterdik" dedi. Reuters'a konuşan Zelenskiy, Almanya'nın "Nazi  rejimi geçmişi nedeniyle askeri teçhizat tedarikinde belirli psikolojik engellere sahip olduğunu ve onları aşamadığını" söyledi. "Kiev bir karşı saldırı başlatmamış olsaydı, Ukrayna'ya silah tedariki azalırdı" diyen Zelenskiy, "Bunun diğer bazı ülkelerin kararlarını etkileyen veya etkileyecek çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum" dedi.
 
08.37: ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ryder, önümüzdeki iki ay içerisinde Ukrayna’ya iki adet NASAMS hava savunma füze sistemi kompleksi göndereceklerini duyurdu. NASAMS hava savunma sistemi kısa menzilliden orta menzilliye birçok füzeyi ateşleme kabiliyetine sahip ve menzili 35 km'ye kadar çıkabiliyor. 
 
08.04: Newsweek dergisine konuşan Princeton Üniversitesi'nden profesör Alex Glaser, Rusya ile NATO arasında bir nükleer savaş halinde, beş milyardan fazla insan ölebilir. Dünyanın şu anki nüfusu sekiz milyar civarında Glaser, "Sadece çatışmanın ilk birkaç saatinde 90 milyondan fazla insanın öleceği ve yaralanacağı tahmin ediliyor" dedi.
 
07.57: ABD Başkanı Joe Biden, "Rusya'nın Ukrayna'da nükleer silah kullanması durumunda bunun karşılığı olacak ve ülke daha da büyük bir parya haline gelecek" dedi. CBS'ye konuşan Biden, "böyle bir adımın savaşın çehresini 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana hiç olmadığı kadar değiştireceğini" vurguladı. CBS muhabirinin ısrarlı, "Putin bu çizgiyi geçerse sonuçlarının ne olacağı" sorusuna ise Biden, “Dünyada hiç olmadıkları kadar dışlanmış olacaklar. Ve yaptıklarının derecesine göre nasıl bir tepki geleceği belirlenecek” dedi.
 
07.55: Bloomberg ajansı, Rusya'nın ham petrol ihracatını aralık ayında yasaklayacak AB'nin yerine yeni pazarlar bulabileceğini bildirdi. Endonezya, Pakistan, Brezilya, Güney Afrika, Sri Lanka ve Orta Doğu'daki bazı ülkelerin bu kış Rusya'dan günde 1 milyon varile kadar ham petrol satın alabileceği belirtildi.
 
07.45: Yunanistan, Almanya ile uzun süredir devam müzakerelerin ardından çok sayıda eski Sovyet yapımı paletli ve tam amfibik zırhlı muharebe aracını (hafif tank) Ukrayna'ya devretmeyi kabul etti. Yunanistan Ukrayna'ya 40 adet BMP-1 verecek ve karşılığında aynı sayıda modern Marder zırhlı aracı alacak. BMP-1'ler yaklaşık 60 yıl önce geliştirilmiş ve 40 yıl önce seri üretimi durdurulmuştu.
 
07.42: Ukrayna birliklerinin kontrolüne geçen İzyum kasabasında 450'den fazla sivilin mezarının tespit edildiği iddiasını ortaya atan Ukrayna lideri Zelenskiy uluslararası soruşturma istedi.
 
16 Eylül Cuma
 
21.36: Kremlin yönetimi Zelenskiy'nin dillendirdiği esirlere karşı amonyak koridoru önerisini reddetti. İlgili açıklama Dmitri Peskov'dan geldi. Zelenskiy gündüz saatlerinde, Rusya'nın elindeki esirleri Ukrayna'ya iade etmesi karşılığında, Rus amonyağının yeniden Ukrayna üzerinden ihraç edilmesine izin verebileceklerini söylemişti.
 
21.20: Rusya Adalet Bakanlığı komedyen Maksim Galkin'i yabancı ajan ilan etti. Galkin, Ukrayna'ya düzenlenen özel askeri operasyonu eleştirerek ülkeden ayrılmıştı.
 
20.52: Rusya yanlısı askeri Telegram kanalları Kupyansk şehrinin doğru yakasının da Ukrayna'nın eline geçtiğini açıkladı.
 
20.50: Putin'in iş dünyası ombudsmanı Boris Titov bu görevi bıraktığı yönünde çıkan söylentileri doğruladı. Interfaks'a konuşan Titov iki dönemdir bu görevi yürüttüğünü, böyle zor bir görevle 10 yıldan fazla uğraşmanın kolay olmadığını söyledi. Titov göreve 2012'de gelmişti.
 
20.25: Pentagon, NASAMS hava savunma kompleksinin iki ay içinde Ukrayna'ya verileceğini açıkladı.
 
18.49: Putin, Semerkand'da Erdoğan'la yaptığı görüşmede Erdoğan'dan Zelensiy ile buluşma yönünde bir teklif gelmediğini söyledi.

18.17: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın elinde tuttuğu esirleri iade etmesi durumunda, Rus amonyağının Ukrayna üzerinden ihraç edilmesine yeniden başlanacağını açıkladı.

17.52: Semerkant'ta Erdoğan'la bir araya gelen Putin, Türkiye'nin ithal ettiği doğal gazın yüzde 25'lik bölümünü ruble ile ödeyeceğini söyledi. Putin ayrıca Türkiye'nin doğal gaz tedariki için en güvenilir rotalardan biri olmaya devam ettiğini ve Türk Akımı hattının kesintisiz çalıştığını sözlerine ekledi.

Putin ayrıca tahıl anlaşmasına sunduğu katkıdan ötürü Erdoğan'a teşekkür etti.

"Erdoğan'ı Semerkant'taki zirvede görmekten çok mutluyum. Türkiye, bu bölgenin ülkesi ve bence Türkiye'nin ŞİÖ'de çalışmaya ilgi duyması son derece doğal" diye devam eden Putin, Rusya ve Türkiye'nin ortak çıkarları temsil eden örgütler içinde de olmak üzere önemli uluslararası konularda yoğun eşgüdüm içinde çalıştığını vurguladı.

Türkiye'nin ŞİÖ ülkeleriyle hızla gelişen ekonomik ilişkilere sahip olduğunu kaydeden Rusya lideri, "Türkiye ekonomisi için azami sonuç elde etmeyi hedefleyen politikanızı biliyorum. Tabii Türkiye'nin ŞİÖ üyesi ülkelerle çok iyi ve hızla büyüyen ekonomik bağları olduğuna dikkat çekmeden edemediniz. Türkiye'nin bu yapıda çalışmasından memnuniyet duyacağız" dedi.
 
Ukrayna tahılının sevkiyatına değindikten sonra Rusya'nın da önemli hacimlerde satış yaptığına dikkat çeken Putin, şöyle devam etti:
 
"Şu konuda sizi de bilgilendirmek isterim; ihracatçılarımız bizim ürünlerimizin de Türkiye üzerinden ihraç edilebileceğinin sinyalini aldı. Demek istediğim, Türkiye bu açıdan güvenilir bir partner ve kendi toprakları üzerinden dünyanın tüm ülkelerine güvenli tedarikleri sağlayabilir." (Sputnik)
 
16.57: Putin ile Erdoğan arasındaki görüşme başladı. Gündemin ana maddeleri tahıl anlaşması ve Azerbaycan-Ermenistan arasındaki son çatışmalar. Bloomberg'in haberine göre Erdoğan Putin'den doğal gazda yüzde 25 indirim ve ödemelerin kısmen lira ile yapılmasını isteyecek.

16.56: Rusya Maliye Bakanlığı Rusya-2023 ve Rusya-2043 eurbond yükümlülüklerine karşılık gelen 117,2 milon dolarlık ödemenin gerçekleştirildiğini duyurdu.

16.50: Vladimir Putin, Semerkant'taki ŞİO toplantısında Hint lider Modi'ye hitaben yaptığı konuşmada, "Ukrayna'daki operasyonla ilgili endişelerinizi anlıyoruz. Çatışmanın en kısa sürede sona ermesi için elimizden geleni yapacağız," ifadelerini kullandı.

16.40: Bloomberg ajansı, Erdoğan'ın bugünkü görüşmede Putin'den doğal gaz fiyatında yüzde 25 indirim isteyeceğini ileri sürdü.

16.38: Rusya'nın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki temsilcisi Ulyanov, kurumun Zaporojye Nükleer Enerji Santrali'yle ilgili kararının "Rusya karşıtı ve siyasi propagandan ibaret olduğunu" söyledi. Kurum, Rus birliklerine santralden çekilme çağrısında bulunmuştu.

15.47: Cenevre yakınlarındaki CERN bünyesinde faaliyet gösteren büyük hadron çarpıştırıcısı, enerji krizi nedeniyle iki haftalığına kapalı kalacak.

15.04: Melitopol'deki Rus yanlısı yönetim yetkilileri şehirde bombalı saldırı düzenlendiğini açıkladı. Gün içinde Herson, Berdyansk ve Luhansk'ta da benzer saldırılar düzenlenmişti. (Kommersant) 

15.00: İsviçre, Rusya'yla vergi bilgileri paylaşımını geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

14.15: Ukrayna'da Rus birliklerinini kontrolünde olan bölgelerde yerel yöneticilere bugün üçüncü kez saldırı düzenlendi. Kommersant gazetesi, Berdyansk'ta belediye başkan yardımcısının ve referandum komisyonunda görev yapan karısının hayatını kaybettiğini yazıyor. Sabah saatlerinde Herson ve Luhansk şehirlerinde Rus yanlısı yöneticilere saldırılar düzenlenmişti.

13.49: Rusya Merkez Bankası faiz oranını 50 baz puan düşürerek yüzde 7,5'e çekti. İlgili haberi okumak için tıklayın.

12.57: TASS ajansı, Rusya'nın kontrolündeki Luhansk şehrinde Genel Savcılık binasının içinde patlama olduğunu duyurdu. Habere göre, patlama Savcı Sergey Gorenko'nun odasında gerçekleşti. RBC gazetesi Gorenko'nun hastaneye kaldırıldığını, ancak kurtulamadığını yazıyor.

Sabah saatlerinde Herson'da Rus yanlısı yönetim binası da HİMARS roketlerinin hedefi olmuştu.

12.13: Rusya'da günlük koronavirüs vaka sayısının 60 bin sınırına dayanması üzerine 11 federal bölge maske rejimine geri döndü.

12.12: Vladimir Putin, şu anda Avrupa limanlarında bulunan Rus gemilerindeki suni gübreleri, yoksul ülkelere karşılıksız verebileceklerini söyledi. Şangay İşbirliği Örgütü oturumunda konuşan Putin, şu anda Avrupa'da Rusya'ya ait 300 bin ton suni gübre bulunduğunu söyledi.

11.57: Avrupa Birliği'nin ardından İsviçre de Rusya vatandaşlarına kolaylaştırılmış vize uygulamasını askıya alıyor.

11.46: Özbekistan Başkanı Şevket Mirziyoyev, Şangay İşbirliği Örgütü'nün Belarus'un üyeliğini onaylamak için çalışmalara başladığını açıkladı. İran'ın da birliğe katılım için mutabakat zaptı imzaladığı bildiriliyor. Bahreyn, Maldivler, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar ve Myanmar ise diyalog partneri statüsüne kavuşacak.

11.41: Magadan Valisi Sergey Nosov'dan Ramzan Kadirov'un ortaya attığı "kendi kendine seferberlik" fikrine destek geldi. Kadirov federal bölgelerin Kremlin'den emir beklemeden seferberlik başlatabileceğini söylemişti.

11.38: Herson'daki Rus yanlısı yönetim, şehrin idare binalarının roket saldırısına uğradığını duyurdu. Açıklamaya göre saldırıda hayatını kaybedenler ve yaralananlar var.

09.20: Letonyalı yetkililer, Schengen vizesine sahip olsalar dahi Rusya vatandaşlarının sınır geçişlerine 19 Eylülden itibaren sınırlama getireceklerini duyurdu.

09.06: Danimarkalı domuz eti üreticisi Goodvalley, Rusya'daki girişimini elden çıkardı. Şirketin Tambov vilayetinde bir üretim tesisi bulunuyordu.

08.55: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkand'da düzenlenen Şangay İşbirliği Örgütü toplantısında bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelecek. Daha önce Kremlin'den yapılan açıklamada, öncelikli gündem maddesinin "tahıl anlaşması" olduğu belirtilmişti. İstanbul’da imzalanan Ukrayna'nın tahıl ihracatına ilişkin anlaşmasının akibeti masada. Liderler dün zirvede birlikte ağaç dikti, sohbet etti.

08.53: Almanya, Rosneft'in ülkedeki operasyonlarını idare eden Rosneft Deutschland şirketinin yönetimine el koydu (Spectator Index).

08.52: Kazakistan parlamentosu ülkenin başkenti Nur-Sultan'ın adının yeniden Astana yapılmasını öngören tasarıyı kabul etti.

08.50: Kırgızistan ve Tacikistan yerel saatle 07.00'dan itibaren ateşkes ilan edilmesi konusunda uzlaşmaya vardı. İki ülke arasındaki sınırda son birkaç günde ağır silahların da kullanıldığı çatışmalar yaşanıyor.

07.57: Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov, Ukrayna ordusunun Belgorad'a bağlı Valuyki şehrine açtığı ateş sonucu bir sivilin hayatını kaybettiğini, iki kişinin yaralandığını, ayrıca trafo merkezlerinin zarar gördüğünü ve kentte elektrik kesintileri yaşandığını açıkladı. 

07.51: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun, Ukrayna'ya sağlanan yardımlar nedeniyle azalan kendi silah stoklarını yenilemek için çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. 

07.49: ABD Başkanı Joe Biden'ın, Ukrayna'ya 600 milyon dolar tutarında yeni askeri yardım için kaynak ayrılması talimatı verdiği bildirildi. 

22.04: Semerkant'taki Şanghay İşbirliği Örgürtü zirvesinde Şi Cinping ile Vladimir Putin arasındaki görüşmeden Batı'yı eleştiren mesajlar ve "dengeli dünya için ortak tavır" mesajları çıkmasına ABD'den ilk resmi yorum geldi. Pentangon Sözcüsü John Kirby, "Kimsenin kenara çekilip durmaması gerektiğini düşünüyoruz. Tüm dünya Putin'in yaptıklarına karşı çıkmalı. Şimdi onunla her zamanki gibi iş yapmanın zamanı değil" dedi. Putin, "Çinli dostların Ukrayna kriziyle ilgili dengeli duruşunu çok takdir ettiğini" söylemişti. Bu sözler hatırlatılan Kirby, "Çin Rusya’nın işgalini reddetmeli. Bütün dünya, Putin’in yaptıklarına karşı durmalı" dedi.
 
20.54: CNN'in haberine göre ABD, Ukrayna'ya ATACMS taktik balistik füzeleri tedarik etmeyecek. Kanalın kaynağa göre, Biden yönetimi, Kiev'e askeri teçhizat tedariği konusundaki yaklaşımını değiştirme niyetinde değil.  Bu nedenle 300 km'ye kadar uçuş menzili olan ATACMS füzelerinin Kiev'e tedarikine onay verilmiyor.  Beyaz Saray, bu füzelerim Rusya Federasyonu topraklarındaki hedefleri yok etmek için kullanılabileceğinden, bunun Rusya ile çatışma riski yaratacağından korkuyor. Bugüne kadar, Kiev'e sağlanan Amerikan silahlarının maksimum menzili 78 kilometreyi geçmiyor.
 
20.52: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev, Semerkant'taki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'ndeki ikili görüşme sırasında Tam Teşekküllü Stratejik Ortaklık Bildirisi'ni imzaladı. Putin ve Mirziyoyev'in imzalarıyla onaylanan belgeye göre iki ülke arasındaki ilişkiler tam teşekküllü stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldı. Belge uyarınca Rusya ve Özbekistan, terörle ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele, enerji, tarım, havayolu taşımacılığı, biyolojik güvenlik, eğitim, bilim-teknik, petrol tedariki, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı alanında işbirliğini geliştirecek. İkili ticarette ulusal para birimlerinin payını artıracak olan ülkeler, bunun ikili işbirliği açısından önemli olduğunun altını çizdi. (Sputnik)
 
19.34: ABD yönetimi, Rus ödeme sistemi "Mir"in Rusya Federasyonu dışında kullanımına karşı yaptırım önlemerini ele alıyor. Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), "Rusya'nın Ulusal Ödeme Kartı Sistemi (NSPK) ile anlaşma yapan finansal kuruluşların, yaptırımları delmeye yönelik eylemlerde bulunma riskiyle karşı karşıya olduklarını" duyurdu.
 
19.30: Rusya Merkez Bankası, 9 Eylül itibarıyla uluslararası rezervlerinin 557,4 milyar dolar olduğunu duyurdu. Bu, son bir haftada rezervlerde 4,5 milyon dolar düşüşü gösteriyor. Rerevlerin 300 milyar dolardan fazla bir bölümü Batı tarafından bloke edilmiş durumda.
 
19.27:  ŞİÖ zirvesi için Semerkant'ta bulunan Erdoğan ve Putin, sembolik ağaç dikme töreni sırasında ayaküstü kısa süre sohbet etti. Liderler yarın baş başa görüşecek.
 
19.25: Rusya'dan 40'dan fazla kişi ve 30 kadar şirket ABD'nin yeni yaptırım listesine dahil edildi. Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov ve ailesi de listede.
 
17.00: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Semerkant'taki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde, Batı blokuna karşı duran önde gelen ülkelerin liderleriye yaptığı görüşmelerde sert mesajlar vermeye devam ediyor. Putin, İran Cumhurbaşkanı Raisi ile görüştükten sonra bir araya geldiği Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile de Batı'ya mesajlar yolladı. Rus lider, "tek kutuplu bir dünya yaratma girişimlerinin son zamanlarda çirkin bir şekil aldığını, Rusya'nın bunun reddettiğini ve çoğu devlet için bunun kesinlikle kabul edilemez olduğunu" söyledi.
 
Putin, ardından "Moskova'nın Pekin'in Ukrayna krizi konusundaki dengeli duruşunu çok takdir ettiğini" vurguladı.
 
Ayrıca Rus lider, Moskova'nın "tek Çin politikasına" sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve ABD'yi Tayvan Boğazı'ndaki provokasyonlardan dolayı kınadığını söyledi.
 
Şi Cinpng de, "Çin'in Rusya ile birlikte değişen dünyada sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerlenmesi için işbirliğine her zaman hazır olduğunu" söyledi ve "birlikte sorumlu bir dünya gücü örneği gösterme" davetinde bulundu.
 
İki liderin açıklamalarından bazı başlıklar:
 
PUTİN:
 
"Komünist Partinin Ekim ayında yapılacak 20. Kongresinin arifesinde, sevgili Yoldaş Başkan, Çin ulusunun dinamik gelişimi için geniş ölçekli planı uygulamada size daha fazla başarı diliyorum.
 
Rus-Çin devletlerarası işbirliği bir model olarak kabul edilebilir. Moskova ve Pekin'in dış politika ikilisi, küresel ve bölgesel istikrarın sağlanmasında kilit bir rol oynuyor. Ortaklaşa, uluslararası hukuka ve BM'nin merkezi rolüne dayanan adil, demokratik ve çok kutuplu bir dünya düzeninin kurulmasını savunuyoruz, birilerinin ortaya koyduğu ve diğerlerine dayatmaya çalıştığı, neyin ne olduğunu bile açıklamadan dayatılan bazı kurallara değil, 
 
Genel olarak, tek kutuplu bir dünya yaratma girişimlerinin son zamanlarda kesinlikle çirkin bir şekil aldığını ve dünyadaki devletlerin büyük çoğunluğu için kesinlikle kabul edilemez olduğunu söylemeliyim.
 
Çinli dostlarımızın Ukrayna kriziyle ilgili dengeli duruşunu çok takdir ediyoruz. Bu konudaki soru ve endişelerinizi anlıyoruz. Bugünkü toplantıda elbette daha önce bu konuyu konuşmuş olmamıza rağmen bu konudaki tutumumuzu ayrıntılı olarak açıklayacağız.
 
Bizim açımızdan, Tek Çin ilkesine sıkı sıkıya bağlıyız. ABD ve uydularının Tayvan Boğazı'ndaki provokasyonlarını kınıyoruz. Bunu, en son Vladivostok'ta, parlamento başkanı (Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu) ile konuştuk.
 
Ülkelerimiz arasındaki çok yönlü bağlar aktif olarak gelişiyor. Geçen yıl ticaret yüzde 35 artarak 140 milyar doları aştı. Bu yılın ilk yedi ayında karşılıklı ticaret hacmi yüzde 25 daha arttı. Yıl sonuna kadar yeni rekor seviyelere ulaşacağımıza ve yakın gelecekte, mutabık kalındığı gibi, yıllık ticaret ciromuzu 200 milyar dolar veya daha fazlasına çıkaracağımıza inanıyorum.
 
Yarın Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Konseyi toplantısına katılacağız. Pandeminin neden olduğu üç yıllık bir aradan sonra şahsen gerçekleştirileceğini belirtmek isterim. Şimdi bu özellikle önemlidir, çünkü görev, yapıcı ve yapıcı bir etkileşim için bir platform olarak SCO'nun çok yönlü güçlendirilmesini sağlamaktır.
 
Örgüt, farklı kültürel ve medeniyet geleneklerine, dış politika ilkelerine ve ulusal kalkınma modellerine sahip ülkeleri içerir, ancak eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri üzerine inşa etmek, birbirlerinin egemenliğine saygı duymak ve içişlerine karışmayı reddetmek önemli kuraldır. Amacımız bu organizasyonu çok taraflı işbirliği için etkili bir mekanizmaya dönüştürmek.
 
ŞİÖ bugün, geniş bir coğrafi alanı ve gezegenimizin nüfusunun yaklaşık yarısını birleştiren dünyanın en büyük bölgesel organizasyonudur.
 
Bugünkü toplantımızın Rus-Çin stratejik ortaklığının hem ikili hem de uluslararası düzeyde derinleştirilmesine ek bir ivme kazandıracağına eminim."
 
Şİ CİNPİNG:
 
"Bu yılın Şubat ayında, baharın başlangıcını ve Kış Olimpiyatlarının açılışını birlikte kutlamak ve Çin-Rus ilişkilerinin gelişmesi için görkemli planları tartışmak bizim için bir zevkti.
 
Küresel bir salgın bağlamında, özellikle telefon görüşmeleri yoluyla etkili stratejik temasları sürdürmeye devam ediyoruz.
 
Zamanımızın küresel ölçekte, tarihimizde eşi benzeri olmayan devasa değişimleri karşısında, Rus meslektaşlarımızla birlikte sorumlu bir dünya gücü örneği göstermeye, sürdürülebilir ve olumlu bir gelişme yörüngesinde böylesine hızla değişen bir gücün ortaya çıkmasında öncü rol oynamaya hazırız. 
 
Sizinle ikili gündemin yanı sıra uluslararası ve bölgesel karşılıklı çıkar konularında görüş alışverişinde bulunmaya hazırım."
 
15.44: Penatgon Sözcüsü John Kirby, "ABD'nin Kiev'e güney ve doğuda savaşmak için ihtiyaç duyduğu silahları, gelişmiş füze sistemleri de dahil olmak üzere yakında sağlamayı planladığını" söyledi.
 
.15.39: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ŞİÖ zirvesi için gittiği Semerkant'ta İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi ile yaptığı görüşmede, Batı'yı sözlerini tutmamakla eleştirdi.  Putin, Raisi'nin "ABD'nin müzakereye yanaşmadığı ve AB'nin verdiği sözleri yerine getirmediği" sözlerine katıldığını söyleyen Putin, ironik bir yorumla "Onlar sözlerin efendisi. İsterlerse verirler, isterlerse alırlar" dedi.

14.21: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, "ABD'nin Ukrayna'ya daha uzun menzilli füze tedarik etmesinin Washington'u çatışmada taraf haline getireceğini" söyledi. Zaharova'ya göre, Ukrayna'ya daha önce Kiev'e gönderilenlerden daha uzun menzilli füzelerin teslimatının başlaması durumunda, ABD “kırmızı çizgiyi” geçecek ve çatışmanın taraflarından biri haline gelecek. Zaharova, "Bu durumda elimizdeki tüm araçlarla kendimizi savunma hakkımızı saklı tutuyoruz” dedi.

14.12: Lugansk Halk Cumhuriyeti Başkanı Leonid Peseçnik, Ukrayna ordusunun "tüm cephe boyunca saldırı girişimi başlattığını" duyurdu. Lenta.ru'nun aktardığına göre Peseçnik, "Bölgedeki durum gerginliğini koruyor, ancak müttefik kuvvetler (Rus ordusu ve Lugansk güçleri)  yerel halkın güvenliğini garanti ediyor. Düşman tüm cephe boyunca bir saldırı girişiminde bulundu. Bugün neredeyse LHC sınırlarına ulaştılar. Panik yapmak için bir neden olmadığına herkesi temin etmek istiyorum. Bu saldırı bastırılacak" dedi. 

13.08: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı için gittiği Özbekistan'ın tarihi Semerkant şehrinde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile gerçekleştirdiği görüşmesinde, “Rusya ile İran arasında yapılacak yeni bir büyük anlaşma üstündeki çalışmalarımızın son aşamasında bulunuyoruz, söz konusu anlaşma ilişkileri stratejik düzeye çıkaracak” dedi. (Sputnik)

12.09: Kremlin Sözcüsü Peskov, “Ukrayna için güvenlik garantileri ancak Ukrayna için durumun umutsuzluğunu anlayacak olan Ukrayna liderliği tarafından verilebilir” dedi.

12.07: Rusya Merkez Seçim Kurulu Başkanı Ella Pamfilova, 9-11 Eylül'de yapılan yerel seçimlerie katılım oranının yüzde 35 olduğunu duyurdu.

12.04: Avrupa'da gaz fiyatlarında günlük artış % 12'yi buldu, bin m3 fiyatı 2 bin 560 doları gördü.

12.03: Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Özbekistan'da gerçekleşen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi kapsamında yarın gerçekleştirecekleri görüşmede, İstanbul’da yapılan tahıl anlaşmasının ne derece etkili biçimde gerçekleştirildiğini ele alacaklarını belirtti. (Sputnik)

11.20: Avrupa spot piyasalarında doğal gaz fiyatları bu sabah %7 arttı ve 2 bin 400 doların üzerine çıktı. 

11.16:  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "yaşanan ekonomik skınıtılar nedeniyle Avrupa toplumunun bir kısmının Ukrayna'yı desteklemeyi bırakmaya meyilli olduğunu" kabul etti.

10.42: Rusya'nın petrol gelirlerinin, ihracattaki artışa rağmen ağustos ayında 17,7 milyar dolara gerilediği, bunun mart ayından bu yana en düşük rakam olduğu bildirildi. Bloomberg'in Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) bir raporuna dayandırdığı habere göre, Rusya'dan yapılan petrol ve petrol ürünleri ihracatı günde 220 bin varil artarak 7,6 milyon varile ulaştı. Ancak teslimatlardaki artış, fiyatlardaki düşüşü telafi edemedi ve sonuç olarak Rusya'nın geliri, temmuz ayına göre 1,2 milyar dolar azaldı. Maliye Bakanlığı'na göre, ağustos ayında Rus Ural petrolünde ortalama fiyat Temmuz ayına göre % 4,7 düştü ve 74,73 dolar oldu.

10.12: Sosyal medyada dün yayınlanan bir videoda, "özel ordu" olarak bilinen Wagner grubunun sahibi olduğu iddia edilen, Concord şirketinin başkanı Yevgeni Prigozjin'in  bir cezaevi avlusunda toplanan Rus mahkumlara "Ukrayna'daki özel operasyona katılmaları şartıyla af vaad ettiği" görüntüleri dikkati çekti. Bunun üzerine şirketten bu sabah yapılan basın açıklamasında, "Videodaki kişinin Prigojin'e korkunç derecede benzediğini doğrulayabiliriz. Konuşmasına bakılırsa, bu kişi özel harekat görevlerinin uygulanmasında bir şekilde yer alıyor ve bunda başarılı olduğu görülüyor. Buna ilave olarak videodaki kişinin konuşması tıpkı Yevgeni Viktoroviç  gibi çok anlaşılır iyi aktarılmış. Ayrıca Yevgeni Viktoroviç'e benzeyen kişi, sıradan insanlara basit şeyleri çok anlaşılır bir şekilde açıklıyor" denildi. Daha önce, Prigojin'in Concord şirketi, işadamının Wagner grubuyla hiçbir ilgisi olmadığını bildirmişti.

10.05: Ukrayna ordusunun Herson yönünde bu sabah başlattığı saldırının geri püskürtüldüğü bildirildi. Bölgenin Rusya tarafından atanan askeri-sivil yönetiminin başkan yardımcısı Kirill Stremousov, Ukrayna birliklerinin Herson bölgesine girmeye çalıştığını belirterek, "Kelimenin tam anlamıyla sabahın erken saatlerinde, Karadeniz tarafından bazı paraşütçü birlikleri de kullanılarak indirme operasyonu denedi. Ancak saldırı durduruldu, Naziler yok edildi. En az 120 Ukrayna askeri öldürüldü" dedi.  Ayrıca Stremousov,Ukrayna birliklerinin Herson bölgesine sızdığı yönündeki Kiev'den gelen açıklamaları yalanladı. 

08.45: Kamyon ve otobüs üreticisi MAN ve Scania, Rusya'daki tüm bayiliklerini satışa çıkardı. Bu markaların bazı modellerinin monte edildiği St. Petersburg yakınlarındaki tesis hala satılmadı. Ancak İzvestiya'ya konuan kaynaklar, Rusya varlıklarının satışının "MAN ve Scania'nın pazardan nihai olarak çekildiğinin bir işareti olduğunu", bunun Rusya ticari araç pazarını olumsuz etkileyeceğini ve mevcut araçlar için ciddi yedek parça sorunu yaşanacağını söylüyor. 

08.42: Rusya ve Japonya arasındaki dış ticaret hacmi, ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 31 artarak 219 milyar yen (yaklaşık 1.53 milyar $) oldu. Japonya Maliye Bakanlığı'nın ticaret istatistiklerine göre bu artışın nedeni enerji fiyatlarıdaki yükseliş. 

08.35: Başkan Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Konseyi toplantısı için bu sabah Özbekistan'ın Semerkant şehrine geldi. Putin bugün Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, İran, Pakistan ve Çin iderleri ile görüşecek. Cuma günü ŞİÖ Devlet Başkanları Konseyi toplantısı yapılacak. Putin, yarın Cumurbaşkanı Erdoğan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ikili görüşmelerde bulunacak.

08.31: Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Erivan ve Bakü'nün Ermenistan-Azerbaycan sınırında ateşkes konusunda anlaştıklarını söyledi. Grigoryan,  "Bunun uluslararası toplumun katılımıyla başarıldığını" söyledi.

08.04: Rusya'da Ukrayna'daki askeri operasyonun yürütüldüğü bölgelere sınırı olan idari birimlerin yöneticileri hükümete gönderdikleri ortak mektupta, "Güvenli kent" adlı sistem için 13,7 milyar ruble ek kaynak ayrılmasını talep etti. Eylül ayının başında Kursk, Bryansk, Belgorod ve Rostov illerinin valileri tarafından hazırlanan mektuba, daha sonra Kırım, Sevastopol, Voronej ve Krasnodarsk'ın idarecileri de imza attı. 

07.50: Rusya Savunma Bakanlığı, Rus ve Çin gemilerinin Pasifik Okyanusu'nda ikinci kez ortak devriye yürüttüğünü bildirdi. 

07.45: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, ABD'nin Ukrayna ordusuna "karşı taarruz" için gerekli silahların sevkiyatına devam etmeyi planladığını açıkladı. 

14 Eylül Çarşamba
 
22.39: Üç ay aradan sonra Putin ile ilk kez telefon görüşmesi yapan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Putin'i herhangi bir taviz vermeye ikna edemedi. Die Welt'in haberine göre Scholz yaptığı açıklamada, "Putin, savaşının yapılacak tek doğru şey olduğuna inanmaya devam ediyor" dedi. Scholz Putin ile yaptığı 90 dakikalık telefon görüşmesine atıfta bulunarak, "Maalesef size bu savaşı başlatmanın bir hata olduğunun farkına varıldığını söyleyemem. Ayrıca orada yeni bir tutum ortaya çıktığına dair hiçbir belirti yoktu" değerlendirmesini yaptı.
 
Scholz her şeye rağmen konuşmanın görüşlerini Putin'e açıklamanın hâlâ doğru olduğunu vurgulayarak, "Çünkü bölgede barışın bir şansı olması için Rusya'nın geri çekilmesi, askerlerini geri çekmesi gerektiğine kesinlikle inanıyorum. Her geçen gün bunun tek çıkış yolu olduğunu daha iyi anlıyorum” diye ekledi. 
 
19.58: Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan'la gerilimin yeniden tırmanması nedeniyle 15-16 Eylül'de yapılacak Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'ne katılmama kararı aldı. Ermenistan hükümetinden Sputnik'e yapılan açıklamada, "Paşinyan, Ermenistan'da oluşan durum nedeniyle Semerkant'taki ŞİÖ Zirvesi'ne katılmayacak" dendi. (Sputnik)
 
19.53: ABD Dışişleri Bakanlığı, Kazak petrolünün Hazar Denizi'nden Rusya'yı baypas ederek taşınması olasılıklarını tartışmaya aktif olarak katıldığını açıkladı.
 
19.52: İtalyan şirketi Eni, Rus petrolünün toplam satın alımlarındaki payını %18'den %7'ye düşürdü. 
 
19.50: BM Genel Sekreteri Guterres, Rusya'dan dünya pazarlarına gıda ve gübre teslimatı ile ilgili sorunları Başkan Putin ile görüştüğünü bildirdi. Guterres ve Putin, tahıl anlaşmasının olası bir uzantısını ve genişletilmesini tartıştı.
 
19.49: Rosstat'a göre, Rusya'da yıllık enflasyon bu hafta yıllık bazda %14.05'e geriledi. Art arda onuncu hafta (1 Temmuz'dan beri) deflasyon gözlemlendi. Ancak 12 Eylül haftasındaki hızı, bir hafta önceki eksi %0,13'ten eksi %0,03'e düştü.
 
14.58: Kremlin'den Rusya'nın Ukrayna'da anlaşmayı reddettiğini iddia eden Reuters'a yalanlama geldi. Reuters haber ajansında yer alan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Ukrayna konusunda danışmanlık yapan Özel Kalem Müdür Yardımcısı Dmitriy Kozak’ın Ukrayna’da şubat ayında başlatılan operasyonun başında durumu sükunete kavuşturabilecek geçici bir anlaşma sağladığı, ancak Rusya liderinin kabul etmediği yönündeki haberine Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan yorum geldi. Peskov, düzenlediği basın toplantısında, Reuters’ın iddiasının doğru olup olmadığı sorusuna, “Bunun gerçeklikle asla ilgisi yok. Buna benzer bir şey yaşanmadı. Bu tamamen yanlış bir bilgi” yanıtını verdi. (Sputnik)
 
14.55:  Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna birliklerinin Nikolayev-Krivoy Rog yönünde ilerleme çabasının başarıya ulaşmadığını, sekiz tankın ve 150'den fazla askeri personelin Rus birliklerince imha edildiğini açıkladı.
 
14.51: Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen, AB'deki doğal gaz fiyatlarının Kovid-19 pandemisinden önceki döneme göre 10 kat arttığını söyledi. Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu genel kurulundaki tartışma sırasında kendisini eleştiren Fransız milletvekili Manon Aubry'e, "Artan gaz ve elektrik faturalarının Rusya'ya gönderilmesini" önerdi. 
 
14.50:  Rusya'nın Belgorod bölgesi Valisi Gladkov, sınırdaki Krasnı Hutor köyünün Ukrayna ordusunca bombalandığını ve evlerde hasar oluştuğunu duyurdu.
 
14.49: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin, Rusya birliklerinin geri çekildiği ve Ukrayna ordusunun kontrolüne geçen Harkov bölgesindeki İzyum şehrini ziyaret ettiği bildirildi. (Reuters)
 
13.51: Kremlin sözcüsü Dmitir Peskov, Ukrayna'nın NATO'ya üye olma arzusunu muhafaza ettiğini söyledi. Ukrayna yönetiminin güvenlik garantileri ile ilgili açıklamalarını yorumlayan sözcü, "Rusya açısından tehdit devam ediyor," ifadesini kullandı.
 
13.48: Ukrayna Başbakan Yardımcısı Olga Stefanişina, Rusya'nın Kiev yönetimine müzakereleri yeniden başlatma önerisiyle geldiğini söyledi. France-24 televizyon kanalına konuşan Stefanişina, Rus tarafının son günlerde resmi ve gayrıresmi kanallardan girişimlerde bulunduğunu söyledi. Başbakan yardımcısı, "Rusya'nın Ukrayna ordusunun ilerleyişini durdurmak amacıyla bu yönde talepte bulunduğunu, ancak kendilerinin bu senaryoya katılmayacağını" sözlerine ekledi (BBC Rusça)
 
12.54: Norveç’in en büyük enerji şirketi Equinor, Rusya'dan tamamen çıkan ilk Batılı petrol üreticisi oldu. Medyaya yansıyan haberlere göre şirket bunun için ağır bir bedel ödedi. Reutres, Rus devlet petrol şirketi Rosneft’in, Equinor’un Rusya’dak varlıkları için sadece 1 euro ödediğini duyurdu. Devlet kontrolündeki Norveçli grubun, bu anlaşmayla Rusya  pazarına ilişkin gelecekteki yükümlülüklerinden ve yatırım taahhütlerinden vazgeçmesine izin verdi.
 
Anlaşma, Equinor ile Rosneft'in temsilcileri arasında haftalarca süren müzakerelerin ardından sonuçlandı. Kremlin’in de onay verdiği anlaşma ile, Equinor yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki varlıklarını, gelecekteki yatırım yükümlülüklerini ve taahhütlerini Rosneft'e devretti. Rusya'daki varlıklarının defter değerini şirket bu yılın ilk çeyreğinde 1,1 milyar dolar olarak bildirmişti.  Şimdi bu değer “sıfıra” indi.  Norveçli petrol ve gaz devi, 30 yılı aşkın bir süredir Rusya'da faaliyet gösteriyordu.

12.39: Rusya Duması, vatana ihanet ve casusluk suçlarında temyiz hakkı olmaksızın ömür boyu hapis cezası verilmesi ve suçluların vatandaşlıktan mahrum bırakılması önerisi gündeme getirildi. Tasarıyı, Liberal Demokrat Parti'den Devlet Duması milletvekili Andrei Lugovoy sundu.

12.38: Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), bir Vladivostok sakininin Primorskiy Kray bölgesindeki askeri tesislere ilişkin verileri Kiev'e ilettiği şüphesiyle gözaltına alındığını duyurdu. FSB, "Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi çıkarına casusluk yaparak vatana ihanet ettiğinden şüphelenilen bir Vladivostok sakininin eylemlerine son verildi" dedi. Zanlının Ukrayna askeri istihbaratının talimatıyla hareket ettiğini, Primorskiy Kray bölgesindeki kritik ve askeri tesisler hakkındaki verileri Kiev'e ilettiğini belirten FSB, gözaltındaki zanlının bu verilerin Rusya aleyhinde kullanılabileceğinin bilinciyle casusluk yaptığının altını çizdi. Devlete ihanet suçuyla yargılanacak zanlı, 20 yıla kadar hapis cezası alabilir. (Sputnik)

12.36: Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya'nın finansal sektörünün can çekiştiğini ve endüstrisinin yerle bir olduğunu" iddia etti. Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'ndaki konuşmasında "Putin kaybedecek ve Ukrayna ve Avrupa üstün gelecek" dedi.

10.05: Estonya'daki Rus Tiyatrosu'nun sanat yönetmeni Philip Los, ülkedeki Ruslara yönelik tutumu eleştirdiği ve II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin konumuyla karşılaştırdığı sosyal medya  paylaşımının ardından görevinden aldı.  Los, "Ukrayna krizi yüzünden başlatılan kampanyanın Rusya vatandaşlarının tüm özgürlüklerini ve haklarını çiğnemek için kullanıldığını" öne sürmüştü.

10.01: Coca-Cola ve PepsiCo, Rusya'daki marketlerde bulunan logolu içecek buzdolaplarının görünümünü değiştirmeyi planlıyor. RBC'ya göre, perakende satış noktalarında kurulu 400 bin Coca-Cola ve 200 bin PepsiCo soğutucusunda logoların kapatıması gündemde.

09.51: Özbekistan bankaları Rusya vatandaşlarının Visa ve MasterCard alma imkanlarını sınırladı. 12 Eylül'den başlayarak pek çok banka, hesap ve kart başvurusundan önce en az 15 gün Özbekistan'da ikamet etme şartı öne sürüyor. Özbekistan Merkez Bankası Başkanı Marmarizo Nurmuratov'a göre, 2022'nin ilk yarısının sonunda yabancıların banka hesabı sayısı 169 bine ulaştı. Bunların çoğunluğu Rusya vatandaşlarına ait.

09.38: Avrupa Birliği Dşplomasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, uygulanan Rusya karşıtı yaptırımların "bir diyet gibi çalıştığını" ve iptal edilmemesi gerektiğini söyledi. Borrel, yaptırımların Rusya üzerinde etkisi olduğunu, ancak sonucun hemen görünmediğini savundu. Borrell,  "Gerçek bir etki elde etmek için yaptırımlara devam etmek gerekir. Diet yaparken olduğu gibi, her şeyi aniden bırakırsanız, kilolar aynen geri gelebilir" dedi. Borrell dün yaptığı açıklamada da Moskova’ya yönelik yaptırımlara ve Ukrayna’ya askeri desteğe rağmen, AB’nin nükleer güvenlik ve küresel gıda arzı gibi kilit konularda Rusya ile diplomatik temasını sürdürmesi gerektiğini söyledi. Borrell , “Diplomatlar herkesle konuşmak üzere eğitildi ve şüphesiz Rusya Devlet Başkanı ile görüşmemiz gereken bazı şeyler var” dedi.

08.00: ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'nın çatışmalar sırasında "önemli ilerleme" kaydettiğine inanıyor. Biden "Ukrayna'nın önemli ilerleme kaydettiği açık, ancak bence hala uzun bir yol var" dedi. 

07.59: Gürcistan'da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin lideri İrakli Kobahidze, Ukraynalı yetkililerin dile getirdiği, Gürcistan'da Rusya'ya karşı "ikinci cephe" açılması önerisiyle ilgili Gürcü halkının fikrini almak üzere anket ya da referandum düzenlenebileceğini söyledi. Kobahidze, bunun halk tarafından verilmesi gereken bir karar olduğunu belirtti. 

07.54: Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nün Ermenistan'daki durumu değerlendirmek için ülkeye misyon göndereceği bildirildi. Genel Sekreteri Stanislav Zas başkanlığındaki misyonun bölgedeki gelişmelerle ilgili rapor sunacağı ve gerilimin azaltılmasına yönelik teklifleri hazırlayacağı belirtildi. 

07.43: Pentangon Sözcüsü John Kirby, Rusya'nın hala güçlü bir askeri kapasiteye sahip olduğunu ve birliklerini yalnızca Ukrayna'da değil, "potansiyel olarak başka yerlerde" de kullanabileceğini söyledi. Kirby, Ukrayna'nın Donbass'daki ilerleyişinin "sadece Rusya'yı şaşırttığını" savundu.

07.42: İstanbul'daki Ortak Koordinasyon Merkezi, Ukrayna limanlarından toplam 172 bin 962 ton tahıl taşıyacak yedi geminin daha kalkışına izin verildiğini bildirdi. Gemiler Bangladeş, İspanya, Türkiye ve İtalya'ya gidecek.

06.05: Zaporoje bölgesi yönetim konseyi üyesi ve "Rusya ile birlikteyiz" hareketi lideri Vladimir Rogov, sınır hattında Ukrayna birliklerinin sayısının artması nedeniyle, savunma hattının güçlendirildiğini açıkladı. 

13 Eylül Salı
 
21.30: Rusya Devlet Başkanı Putin'in dış politikadan sorumlu yardımcısı Yuri Uşakov, Başkan Putin'in, 15-16 Eylül'de yapılacak Semerkand'daki Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok sayıda konuyu masaya yatıracağını söyledi. Uşakov, "Bu konulardan biri, Türkiye'nin tahıl anlaşmasının imzalanmasında oynadığı pozitif rol" dedi.
 
21.23: AB Diplomasi Yüksek Temsilcisi Borrell, "AB, Ukrayna konusunda mümkün olan en kısa sürede barış görüşmelerinin yapılmasını istiyor, ancak buna Ukrayna liderliği karar verecek" dedi. Borrel, Zaporojya nükleer santralinin güvenliği de dahil olmak üzere bir dizi konuda Rusya ile müzakerelerin yapılması gerektiğini söyledi. Öte yandan AB'nin Kiev ordusunu destekleme çabalarını “iki katına çıkarmasını isteyen Borrell, Moskova’ya yönelik yaptırımlara ve Ukrayna’ya askeri desteğe rağmen, AB’nin nükleer güvenlik ve küresel gıda arzı gibi kilit konularda Rusya ile diplomatik temasını sürdürmesi gerektiğini söyledi. Borrell, "Diplomatlar herkesle konuşmak için eğitildi ve şüphesiz Rusya Devlet Başkanı ile görüşmemiz gereken bazı şeyler var” dedi. 
 
21.20: Ukrayna'nın 2023 bütçesi onaylandı. Bütçenin % 40'tan fazlasına karşılık gelen 29,8 milyar dolar, savunmaya harcanacak. Gelirlerin yaklaşık 34.6 milyar dolar, giderlerin 69.9 milyar dolar olması bekleniyor.
 
21.15: Putin-Scholz telefon görüşmesinin ardından Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Rus lider, "Rusya'nın güvenilir bir enerji tedarikçisi olmaya hazır olduğunu, enerji krizinin suçunu Rusya'ya yükleme girişimlerinin alay etmeye benzediğini" söyledi. Açıklamaya göre, "Putin, Scholz'un dikkatini Kiev'in uluslararası insani hukuku bariz ihlallerine, Donbass'ın devam eden bombardımanına, bunun sonucunda sivillerin öldürülmesine, Zaporojya nükleer santralinin büyük bir  felaket riski yaratacak şekilde Ukrayna'nın sürekli füze saldırılarına maruz kalmasına dikkati çekti."
 
21.10: Rusya vatandaşlarının Schengen vizesi krizinde son durum şöyle: Rusya vatandaşlarına turist vizesi vermeyi durduran ülkeler: Letonya, Litvanya, Estonya, Polonya, Çekya, Slovenya, Danimarka, Belçika ve Hollanda. Vize vermeye devam eden ülkeler: İtalya, İspanya, Yunanistan, Fransa ve Macaristan.
 
21.08: Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 12 Eylül gecesi ve 13 Eylül sabahı Ermenistan ordusunun Azerbaycan'la sınırın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan istikametlerinde geniş çaplı provokasyon gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada, Azerbaycan ordusundan 42, Devlet Sınır Hizmetleri askeri personelinden 8 toplam 50 askerin yaşamını yitirdiği bildirildi. (Sputnik)
 
21.01: İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in 19 Eylül'de düzenlenecek cenaze törenine, Rusya, Belarus ve Myanmar'ın davet edilmediği bildirildi.
 
20.28: Alman hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, Almanya Başbakanı Olaf Scholz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki telefon görüşmesinin 90 dakikaya kadar sürdüğünü belirtti. DPA'nın haberine göre Scholz, "derhal ateşkes ve Rus birliklerinin Ukrayna topraklarından tamamen geri çekilmesi yoluyla Ukrayna krizine mümkün olan en kısa sürede diplomatik bir çözüm bulunmasında" ısrar etti. Görüşmelerde Zaporojya nükleer santralinde güvenliğin sağlanması ve Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatına da değinildi.
 
20.26: JPMorgan Chase analistleri, hammadde talebinin piyasadaki arzını aşması nedeniyle petrol fiyatlarının 150 dolara kadar yükselebileceğini savundu. Rapora göre, alternatif enerji kaynaklarının boşluğu dolduraması imkansız.  (Bloomberg)
 
19.44: Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Ukrayna Devlet Başkanlığı tarafından yayınlanan güvenlik garantisi anlaşma taslağının kabul edilmesinin 3. Dünya Savaşı'na yol açacağını savundu. Medvedev, bu garantileri "diğer devletlerin, ittifak ülkelerinden birine saldırı durumunda birlikte savaşa girdiği" NATO Tüzüğü'nün toplu savunmaya ilişkin 5. maddesiyle kıyasladı. Medvedev'e göre, "Eğer Batılı ülkeler Ukrayna'ya en tehlikeli silah türlerini kontrolsüz bir şekilde pompalamaya devam ederse askeri harekat başka bir seviyeye taşınacak, çatışmanın taraflarının eylemlerinin görünür sınırları ve öngörülme ihtimali ortadan kalkacak, yeni katılımcıları içeren yeni bir askeri senaryo oluşacak."
 
19.37: Almanya Başbakanı Scholz, mayıs ayından beri ilk kez Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. İlk açıklamaya göre, taraflar "temasları sürdürme konusunda" anlaştılar. Görüşmede Ukrayna'daki durumun ve Zaporojya nükleer santralindeki gerlişmelerin öncelikli olarak ele alındığı bildirildi.
 
19.35: "Seferberlik ve savaş" açıklamaları yankı yaratan Rusya Federasyonu Komünist Partisi Genel Başkanı Gennadi Zyuganov'un sözcüsü, gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı. Sözcü, "seferberlik"ten kastın, "Rusya'nın ekonomisinin, siyasi sisteminin ve kaynaklarının seferber edilmesi" olduğunu belirtti. 
 
19.23:  Ukrayna, Kırım'ın statüsünü Rusya ile görüşmeyi 15 yıl ertelemek dahil, daha önce kabul ettiği bazı şartlardan vazgeçtiği yeni bir "Güvenlik Anlaşması" taslağını açıkladı. Kiev, bağımsızlığının garantörü olarak AB ülkeleri, ABD, İngiltere, Avustralya ve Türkiye'yi görmek istiyor. Taslak metne göre Ukrayna'ya yönelik bir saldırı durumunda bu ülkeler askeri savunma yardımını garanti edecek.
 
Daha önce "tarafsız ülke" statüsünü tartışmaya hazır olduğunu duyuran Kiev yönetimi, yeni taslakta "NATO ve AB'ye üyelik planlarını rafa kaldırmayacağını" ilan ediyor.
 
Belge, Ukrayna'nın askeri-sanayi altyapısına yabancı yatırım, büyük ölçekli silah ve istihbarat transferi, yabancı eğitmenler ve danışmanların katılımıyla ülkede askeri tatbikatlar öngörüyor. Belgede ayrıca AB ülkelerinin Kiev'e kalıcı bir silah tedariki kurması ve mali yardımda bulunması gerektiği de belirtiliyor.
 
Rusya basınıdaki ilk yorumlarda, "Ukrayna'nın Mart ayındaki görüşmelerde Rusya ile tartışılan tüm tavizleri reddediği ve Batılı ülkelere bir askeri ittifak teklif ettiği" vurgulanıyor.
 
Mart ayında tartışılan projeden farklı olarak Ukrayna, Kırım'ın statüsü tartışmalarını “dondurmaya” da artık sıcak bakmıyor. Askeri operasyonun ilk ayında, Rusya birlikleri Kiev yakınlarında durduğunda ve Başkan Putin Ukrayna'ya “müzakere” teklif ettiğinde, Kiev yönetimi, Kırım'ın geleceği konusunda 15 yıl sürebilecek müzakerelere açık kapı bırakmıştı. 
 
Yeni belgede Ukrayna, güvenlik garantilerinin ülkenin "uluslararası hukuk tarafından tanınan sınırları içindeki toprakları kapsaması gerektiğinde" ısrar ediliyor.
 
14.29: Moskova Borsası'nda dolar 31 Ağustos'tan bu yana ilk kez 60 rublenin altına düştü ve 59.78 rubleyi gördü.
 
14.28: Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR, Letonya, Litvanya, Estonya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Danimarka, Belçika ve Hollanda'nın artık Rusya vatandalarından turist vizesi için belge kabul etmediğini bildirdi.
 
14.27: Financial Times'a göre, ABD ve müttefikleri orta ve uzun vadede Kiev'e hava savunma sistemleri ve savaş uçakları sağlama olasılığını tartışıyorlar.
 
14.26: The Guardian'ın haberine göre, Avrupa Birliği büyük olasılıkla Rus doğal gaz fiyatlarına bir üst sınır getirilmesine karar vermeyecek, bunun yerine petrol ve gaz şirketlerinin aşırı karlarına özel bir vergi getirilmesi dahil başka seçenekler değerlendiriliyor.
 
14.25: ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Ukrayna'nın Rus ordusuna karşı saldırısı için "Daha yeni başladı" dedi. 
 
14.24: Lavrov ve beraberindeki Rusya heyettine, BM Genel Kurulu'na katılmaları için beklenen vize verildi. 
 
14.23: Peskov seferberlik olasılığı hakkındaki sorulara, "Bu söz konusu değil" karşılığını verdi.
 
14:22: Zelenskiy'nin baş danışmanı Aleksey Arestoviç, gönüllü olarak Rus pasaportu alan tüm Ukraynalıların vatana ihanetten mahkum edileceğini söyledi.

13.34: Rusya'nın Ukrayna'da düzenlediği özel askeri operasyonun en büyük destekçilerinden Komünist Partisi'nin genel sekreteri Gennadi Zyuganov iktidara seferberlik çağrısında bulundu. Duma'da konuşan Zyuganov, "Bu bir özel operasyon değil, savaştır" ifadesini kullandı. Komünist lider ayrıca "Bu savaşı kaybetme hakkımız yok" şeklinde konuştu.

Rusya'da "özel askeri operasyon" yerine "savaş" ifadesi kullanan kişiler hakkında "Ordunun itibarını zedelemek" suçlamasıyla soruşturma açılıyor.

10.14: Azerbaycan ve Ermenistan'ın Moskova saatiyle 8:00'den itibaren ateşkes konusunda anlaştıkları bildirildi. (Sputnik Azerbaycan) 

09.32: ABD'nin stratejik petrol rezervleri, 1984'ten bu yana en düşük seviye olan 434,1 milyon varile geriledi. Son verilere göre, yalnızca geçen hafta ABD petrol rezervindeki azalma 8,4 milyon varil oldu.

09.00: Duma Başkanı Volodin, "ABD'nin Ukrayna'daki rejimi desteklemeye devam ederken, bunun kendilerini etkilemeyeceğine inanması halinde büyük bir yanılgıya düşeceğini" söyledi. Volodin, “Washington, Nazi Kiev rejimini militarize etmeye, yeni suçlara itmeye devam ediyor. Ve eğer Washington, savaşı son Ukraynalıya kadar sürdürürse, bunun kendisine dokunmayacağını düşünüyorsa, o zaman büyük ölçüde yanılıyor" dedi.

08.55: Almanya Federal Meclisi Bundestag'ta, Leopard tanklarının Ukrayna'ya derhal teslim edilmesi istendi. Bundestag'ın Avrupa işlerinden sorumlu komitesinin Yeşiller Partisi üyesi başkanı Anton Hofreiter, muharebe tanklarının Ukrayna'ya hızlı bir şekilde gönderilmesi çağrısında bulundu. Hofreiter, "Er ya da geç, modern Batı muharebe tanklarının Ukrayna'ya teslimatından kaçınamayacağız. Başbakan Schozl artık gecikmemeli" dedi.

08.49: Ukrayna ordusunun Zaporojya bölgesinde tüm cephe boyunca yoğun askeri teçhizat yığmaya devam ettiği bildirildi. "Rusya İle Birlikteyiz" hareketi lideri ve il yönetim konseyi üyesi Vladimir Rogov, Rus ajanslarına yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Zaporojya Nükleer Santrali bölgesine büyük bir saldırı hazırladığını duyurdu. (Lenta)

08.46: Ermenistan Bakanlar Kurulu, Azerbaycan'ın saldırı başlattığı iddiasıyla, Rusya Federasyonu, Kollektif Savunma Örgütü (CSTO) ve BM Güvenlik Konseyi'ne başvurdu. Ermenistan Güvenlik Konseyi, Azerbaycan sınırındaki durumun ağırlaşmayla ilgili olarak yardım için resmi olarak Rusya'ya başvurmaya karar verildiğini duyurdu. Ermenistan Bakanlar Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "Azerbaycan'ın Ermenistan'ın egemen topraklarına karşı gece yarısı başlayan saldırgan eylemlerine karşı koyma amaçlı atılacak adımlar ele alındı" denildi.

06.54: The Wall Street Journal, Ukrayna'nın ABD'den yeni silahlar talep etmeye hazırlandığını yazdı. WSJ, listenin tanklar, insansız hava araçları, topçu sistemleri, 2 bin adet HIMARS çoklu roketatar, Harpoon gemisavar füzeleri ve ATACMS balistik füzeleri dahil 29 farklı silah türü içerdiğini bildirdi.

06.50: Azerbaycan Savunma Bakanlığı, "Ermenistan'ın provokasyonu sonucu sınırda çatışmalar başladı" açıklaması yaptı.
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi