Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Sadece Slava kiralık" ilanlarına yasak

Rusya'nın en büyük online emlak portalı TsİAN, bundan sonra "Sadece Slavlara" (Tolko slavyanam) fadesi içeren kiralık daire ilanlarına yer vermeyeceğini duyurdu. Şirket temsilcileri yaptıkları açıklamada "kararın sektörde bir standart hale geleceğine inandıklarını" söyledi.
 
Rusya'da Kafkasya ve Orta Asya kökenliler başta olmak üzere kimi Rusya vatandaşlarına ya da yabancılara evini kiralamak istemeyen ev sahipleri verdikleri ilanlara "Sadece Slavlara" ya da "Sadece Ruslara" ifadelerini koyuyor. Emlak piyasasında sık rastlanan pratik, ayrımcılık içerdiği ve anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle uzun süredir eleştiri konusu.
 
TsİAN yetkilileri 1 Şubat 2022'den itibaren geçerli olmak kaydıyla platformda yer alan ilanlarda etnik ayrımcılık içeren ifadelere izin vermeyeceklerini belirtti. Şirket ilan sahiplerine ilanları düzenlemeleri için süre tanıdı. 1 Şubattan sonra ise bütün ilanlar filtreden geçirilecek.
 
Konuyu haberleştiren Business FM platformda yer alan Moskova merkezli 23 bin ilanın yüzde 17'sinde "Sadece Slavlara" ifadesine rastlandığını yazdı. St. Petersburg'da da oran Moskova'ya yakın.
 
Bazı analistler uygulamanın başarısına şüpheyle bakıyor. Buna göre, önyargılı ev sahipleri ilan yasağının etrafından dolanmanın yollarını aramaya devam edecek.
 
Geçtiğimiz günlerde online kiralik daire topluluğu Flats for Friends de ilanlarda etnik ve cinsel ayrımcılığı yasaklama kararı almıştı. Ancak Flats for Friends örneğinde ayrımcılıkta ısrar eden ev sahipleri 499 ruble ödeyerek ücretli ilan verme imkanına sahip.
 
8.12.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında bir savaş çıkabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi