Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Stalin'in torunu otopsi istedi

İosif Stalin'in büyük torunu Selim Bensaad, Kremlin Komutanlığı'na başvuruda bulunarak dedesinin naaşının çıkarılmasını istedi. Haber ajansları Bensaad'ın Stalin'in "gerçek ölüm nedenini ortaya çıkarmak", daha sonra da dedesinin vasiyetini yerine getirmek istediğini aktardı.
 
Bensaad'a göre, Stalin hayattayken pek çok kereler ikinci karısı Nadejda Alilluyeva'nın da yattığı Novodeviçi Mezarlığı'na gömülmek istiyordu.
 
1971 yılında Moskova'da doğan Selim Bensaad, Stalin'in Sachsenhausen toplama kampında hayatını kaybeden büyük oğlu Yakov Cugaşvili'nin torunu. Stalin 5 Mart 1953'te hayatını kaybettikten sonra mumyalanarak Lenin Mozolesi'ne konmuştu.
 
Komünist Partisi'nin 1956'da Stalin Kültü'nü kınamasından sonra ise naaşı mozoleden çıkarılıp önde gelen Sovyet liderlerinin de yattığı Kremlin duvarının dibine gömülmüştü.
 
Selim Bensaad geçtiğimiz haftalarda yaşadığı aile içi problemler nedeniyle Rus basınına konu olmuştu. Sputnik yaşananları şöyle haberleştirmişti:
 
Sovyet lider Josef Stalin'in torununun oğlu Selim Bensaad’ın babası ile yaşadığı bir çekişme sonrasında fiilen evsiz kaldığı ileri sürüldü. Rus 360 televizyonunun Bensaad’ın basın ataşesi Vadim Gorojankin’in demecine dayandırdığı habere göre Stalin'in torununun oğlu Selim Bensaad, Cezayir vatandaşı olan babası Hosin Bensaad ile yaşadığı bir çekişme sonrasında fiilen evsiz kaldı.
Gorojankin’in aktardığı üzere Salim, Moskova’da kayıtlı olduğu apartman dairesinin kilidi babası tarafından değiştirildikten sonra geceleri otomobilinde geçirmek zorunda kalıyor. Basın ataşesi, bu hamleyi Stalin’in torun oğlu Salim’in hayatına kast etmeye yönelik bir girişim olarak nitelendirdi.
 
Yazarlarından biri Bensaad’ın olduğu bir kitabın yayınlanmasından sonra aile fertlerinin arasındaki sıkıntıların büyüdüğünü anlatan Gorojankin, “Lana (Rus yazar Lana Parşina) tarafından Selim ile birlikte hazırlanan kitabın bu yakınlarda piyasaya sürülmesinden sonra durum çok ciddileşti” ifadelerini kullandı. Basın ataşesi, aile içi anlaşmazlığın Bensaad’ları dairesi üzerindeki mülkiyet hakkı ile ilgili yaşandığını sözlerine ekledi.
 
2019’da çıkan haberlerde, Stalin’in torun oğlunun Moskova’nın merkezinde sahip olduğu apartman dairesinden dolayı ‘kara emlakçılar’ tarafından ölümle tehdit edildiği iddia edilmişti.
Bensaad’ın çocukluğundan beri duyma bozukluğu olan 47 yaşında bir ressam olduğu ve eşi ile birlikte Moskova’nın merkez bölgesinde bulunan 80 metrekarelik bir dairede yaşadığı biliniyor.
Salim’in ve sürekli olarak Cezair’de oturan babasının payı olduğu dairenin kadastro raiç bedelinin yaklaşık 30 milyon ruble (4.1 milyon TL) olduğu ileri sürülüyor.
 
20.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi