Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'nın silah müşterisi NATO üyeleri

Rusya Federal Gümrük Servisi, SSSS koduyla gerçekleşen ürün ihracatının 2021'de ciddi oranda artış gösterdiğini açıkladı. RBC gazetesi, SSSS kodunun silah, nükleer teknoloji ve benzerleri gibi, içeriği açıklanmayan kalemler için kullandığını aktardı. Habere göre, Rusya'nın en çok "gizli ihracat" yaptığı 10 ülkenin 6'sının NATO üyesi olması dikkat çekti.
 
Ocak-eylül dönemini kapsayan verilerde, Rusya'dan SSSS koduyla ürün alan ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri ikinci sırada. ABD'nin Rusya'dan uranyum ve mühimmat aldığı tahmin edilmekte.
 
Bir diğer NATO üyesi Çekya'nın üçüncü sırada yer aldığı listede Almanya, İngiltere, Estonya ve Hollanda da bulunuyor.
 
Bu yıl Türkiye ilk 10 ülke arasında yer almadı. Ancak 2020'de Türkiye, ABD ve Estonya'yla birlikte Rusya'dan en çok silah ya da nükleer ürün alan üç NATO ülkesinden biriydi.
 
Rusya'nın bu kategoride en çok ürün sattığı ülke ise 985 milyon dolarlık tutarla Cezayir. Yılın ilk dokuz ayında gerçekleşen gizli ihracat tutarı 8,1 milyar dolar oldu. RBC bu tutarın 2020'nin tamamında 11,5 milyar dolar olarak hesaplandığını hatırlattı.
 
RBC'ya konuşan sektörel gözlemciler, Rusya'nın gizli ihracatındaki artışta savaş uçağı bakım ve modernizasyon çalışmalarının önemli bir rol oynadığı kanısında. 
 
18.11.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi