Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Dev satın alma operasyonuna veto

Rusya’da yankı yaratan büyük bir şirket satın alma anlaşması, Federal Antitekel Kurumu (FAS) tarafından reddedildi. Ülkenin en büyük online ilan sitesi Avito, yine alanından en büyük olan online emlak satış sitesi CIAN’ı satın almak üzere anlaşmıştı. 
 
Ancak antitekel kurumu bu anlaşmayı onaylamadı. Kurum bu kararına gerekçe olarak, anlaşmanın rekabetin kısıtlanmasına yol açacağı ve gayrimenkul segmentinde fiyatların artmasına neden olarak tüketiciye zarar vereceği görüşünü savundu.
 
FAS raporuna göre, iki şirketin birleşmesi  yüzde 50'den fazla payın tek bir elde toplanmasına ve rekabet şartlarının ortadan kalkmasına neden olacak.
 
Bağımsız uzmanlar, çok yüksek ihtimal olmamakla birlikte, düzenleyici kurumun piyasada açıkça tekelleşme yaratacak bu anlaşmayı onaylamayabileceğini söylüyordu.
 
Öte yandan şirket avukatları, Avito'nun mahkemede FAS kararına itiraz edeceğini duyurdu.
 
 
CIAN, Rusya'nın en büyük emlak satış sitesi. cian.ru Ağustos ayında 40,7 milyon ziyaretçi aldı. CIAN'in ana hissedarları Elbrus Capital ve Goldman Sachs.
 
Avito ise Ağustos ayında 296 milyon ziyaretçi alan en büyük online ilan sitesi. Site sadece emlak değil, iğneden ipliğe her mal ve hizmetin satışında etkili. Avito'nun yüzde 99,6’sı Güney Afrika şirketi Naspers'e ait.
 
6.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi