Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

VIDEO// Rusya'dan 5. nesil jeti: Sesten iki kat hızlı uçuyor, 30 milyon dolar

Rusya’nın devlet savunma şirketi Rostec, ülkenin yeni beşinci nesil savaş uçağının tanıtımını gerçekleştirdi. Sunumu, Rusya lideri Putin’in önünde gerçekleştirilen uçağa ‘Checkmate’ (mat) isminin verildiği belirtildi.
 
Rusya’nın, şimdiye dek hakkında çok az şey bilinen beşinci nesil savaş uçağı, başkent Moskova’nın hemen dışında yer alan Jukovskiy havaalanında gerçekleştirilen MAKS-2021 havacılık fuarında tanıtıldı.

Tanıtımı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önünde yapılan yeni nesil savaş uçağına ‘Checkmate’ (mat) ismi verildi. Ancak bu ismin, jetin nihai ismi olmayabileceği belirtiliyor.
Yapılan sunuma göre yeni nesil jetin öne çıkan özelliklerinden birisi, kendini gizleyebilmesi. Jetin radarlar tarafından saptanmasının neredeyse imkansız olduğu kaydediliyor.

Ses hızının 2 katına kadar hızlanabilecek

Yeni nesil savaş uçağı, boyut bakımından Su-57 jetinden daha küçük ve sadece bir motoru bulunuyor. Uçağın ayrıca, ses hızının 1.8 ila 2 katı hıza ulaşabileceği, menzilininse 3.000 km olduğu belirtiliyor.

Jetin 7.400 kg cephane taşılabileceği de sunumda verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Yapay zeka pilota destek verecek

Bunun yanında Rostec yetkilileri, yeni uçağın, pilota destek verecek yapay zeka özellikleri ile başka yenilikçi teknolojiler içerdiğini belirtti.

Yeni jet, uçak üreticisi Sukhoi tarafından LTS adlı bir program çerçevesinde geliştirildi. LTS, ‘hafif taktik uçak’ anlamına geliyor.

2023’te havalanacak

Sukhoi şirketinin yetkilileri, yeni nesil jetin ilk uçuşunun 2023’te gerçekleştirilmesini planlıyor. Uçağın tedarikininse 2026’da başlayacağı sanılıyor.

Üreticileri, yeni jetin tasarımının pilotsuz uçak hâline ya da iki koltuklu bir modele dönüştürülebileceğini de kaydediliyor.

Rusya’nın beşinci nesil yeni savaş uçağı hakkında şimdiye dek pek bir şey bilinmiyordu. Ancak kısa süre önce Rosctec, jetin görüntüsünü içeren bir video yayınlamıştı.

Rus devlet savunma şirketi Rostech Başkanı Çemezov, Rusya’nın Cheсkmate adlı yeni beşinci nesil savaş jetinin fiyatının 25-30 milyon dolar olacağını bildirdi.
 
Rostech Başkanı Sergey Çemezov, MAKS-2021 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada Rusya’nın Cheсkmate adlı yeni beşinci nesil avcı uçağının fiyatının 25-30 milyon dolar olacağını belirtti.

Yeni Rus avcı uçağının fiyatını yurtdışındaki muadilleriyle karşılaştıran Çemezov, "Bizim uçağımızın fiyatı 25-30 milyon dolar olacak" diye konuştu.

Rostech Başkanı, bununla birlikte Fransa yapımı Dassault Rafale ve İsveç’in ürettiği Saab Gripen jetlerinin fiyatının 60 ila 90 milyon dolar arasında olduğuna dikkat çekti.

Çemezov, ayrıca yeni Checkmate avcı uçağında Su-57 jetlerinde kullanılan motorun aynısının kullanılacağı bilgisini verdi.

Rus yetkili, "Bu uçağı bu kadar hızlı yapabilmemizin nedeni, Su-57 için geliştirilen sistemleri kullanmış olmamız, motor da, aviyonik te buna dahil" açıklamasında bulundu.

Bu arada Su-57 avcı uçağında iki motor olduğu biliniyor, Checkmate’te ise tek motor kullanılıyor.

Yeni Rus avcı uçağının insansız hava araçları (İHA) ile aynı grupta hareket edebileceğini vurgulayan Çemezov, şunları söyledi: "Yakın gelecekte uçak, tek bir sistemde birleştirilmiş insanlı ve insansız hava araçlarıyla grup halinde hareket edebilecek. İnsansız hava araçları bilgi alışverişinde bulunabilecek, değişen savaş ortamına anında tepki verebilecek, herhangi bir zorluk derecesindeki görevleri otomatik olarak dağıtabilecek ve yerine getirebilecek."

'Gövdesinin içinde 5'e kadar füze taşıyabilecek'

Çemezov, yeni avcı uçağının gövdesinin içinde 5 adede kadar ‘havadan havaya’ füze ve diğer mühimmatları taşıyabileceğine dikkat çekerek, "Hafif taktik uçak Checkmate, göze çarpmayan konfigürasyonda çeşitli menzillerde 5 adede kadar ‘havadan havaya’ füze ve diğer uçak mühimmatlarını taşıma kapasitesine sahiptir" dedi. Rostech Başkanı, "Uçak, kusursuz aviyonik ve sınıfının en geniş iç silah bölmeleriyle donatılmış durumda" diye ekledi.

Çemezov, geleceğin savaş sistemi olan Checkmate taktik uçağı bazında saldırı maksatlı insansız hava aracının geliştirilebileceğini vurguladı.(Sputnik)Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi