Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Merkez Bankası uyardı: "Sıfır faiz, çift haneli enflasyona yol açar"

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon beklentilerinin yüksek olması nedeniyle halkın daha az tasarruf yaptığına dikkat çekerek, teorik olarak politika faizinin yüzde 0’a çekilmesinin iki haneli enflasyona yol açabileceğini belirtti.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin sorularını yanıtlayan Nabiullina, gelişmiş ülkelerdeki gibi sıfır faiz uygulamasının Rusya’da enflasyonun fırlamasına ve rublenin değer kaybına yol açacağını söyledi. 
 
Gelişmiş ülkelerde enflasyon beklentisi düşük olduğu için kriz dönemlerinde tüketimde çok ciddi talep artışı olmadığına işaret eden Nabiullina, “Rusya 25 yıldır yüksek ve sürekli dalgalanan enflasyon koşullarında yaşıyor. Sadece son beş yılda enflasyon yüzde 4 civarında (ortalama %3,8) kaydedildi. Mali otoritelere olan güven o kadar güçlü değil, bu yüzden enflasyon beklentileri hemen rekor seviyelere fırladı. Şimdi insanlar enflasyonun çift haneli oranlarda yükselmesini bekliyor. Bu da tüketici davranışlarını hızlandırıyor” değerlendirmesini yaptı. 
 
Enflasyon beklentilerinin yüksek olması nedeniyle halkın daha az tasarruf yaptığını belirten Merkez Bankası Başkanı, “Buna bir de düşük mevduat faizleri eklenirse kesinlikle tüketime yönelirsiniz. Bir de düşük kredi verirlerse kredi de alırsınız. Üretim hemen uyum sağlayamaz. Fiyatlar daha da hızlı artar. Netice olarak enflasyon sarmalı olur. Kontrol edilemeyen enflasyon herkese zarar verir” uyarısında bulundu.
 
22.6.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi