Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

2019'dan beri ilk kez 75 doları geçti, petrol fiyatı 100 doları bulur mu?

Ham petrol fiyatlarında yükseliş dürüyor. Pazartesi gece Brent petrolün var,iş fiyatı 75,02 doları bularak, nisan 2019'dan beri ilk kez 75 dolar sınırını geçti. Bank of America, 2022'de 100 dolar fiyat görüleceği düşüncesinde.

Öte yandan The Financial Times gazetesi, önde gelen petrol ticareti şirketlerin varil fiyatı tahminlerini sayfalarına taşıdı.

Habere göre, piyasadaki orta vadeli beklenti fiyatın 100 dolar sınırına kadar ulaşacağı yönünde. Şu anda önde gelen markaların varil fiyatları 71 ile 73 dolar arasında. Gazete, petrol fiyatının en son 2014 yılında 100 dolar sınırını aştığını hatırlatıyor.

Gazeteye konuşan Trafigura temsilcisi, petrol yatırımlarının yıllık 400 milyar dolardan 100 milyar dolara gerilediğine dikkat çekiyor. Bu ise piyasaya arz edilen petrol miktarında düşüş demek.

The Financial Times'ın haberini aktaran İzvestiya gazetesi ise Rus uzmanların daha çekimser görüşlerine yer veriyor. Gazeteye konuşan GK Finam analisti Anna Zaytseva, petrolün 100 dolar sınırına ulaşmasını düşük olasılık olarak gördüklerini belirtiyor. Zaytseva, fiyat 100 dolara ulaşsa bile o seviyede tutunamayacağı kanısında.

Zira beklenti, petrol üreticilerinin piyasaya arzı 2022'nin ikinci çeyreğinden itibaren arttırmaya başlayacağı yönünde. Üretimin talebi aşması ise her zaman olduğu gibi fiyatları frenleyen bir etkide bulunuyor.

22.6.2021
 


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi