Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Anasayfa

Rusya'da uzun tatilin son günü

Rusya'da son dakikada Başkan Putin'in kararıyla ilan edilen 1-10 Mayıs arasındaki kesintisiz resmi tatil pazartesi akşamı sona eriyor. Rusya'da salı sabahı yeniden işbaşı yapılacak.
 
Ülkede koronavirüs vakalarının artışa geçmesi sonrası mayıs tatillerinin süresinin uzatılması uygun görülmüştü.
 
Pek şirket, resmi tatil tavsiyesine rağmen bug günlerde de normal mesaisinde çalışmaya devam etti.
 
Devlette çalışanlar ise, 1-3 Mayıs ve 8-10 Mayıs günleri için, bu günler tatil günleri ve tatiller olduğu için Rusya Federasyonu İş Kanunu'nun 153. Maddesi uyarınca çifte ücret aldı.
 
2021 tatil hesabı: 30+28= 58 gün!
 
Mayıs tatşlinin 10 güne uzatılmasından önce, Rusya Çalışma Bakanlığı, gelecek yıl toplam resmi tatil günü sayısının 30’a çıktığını duyurmuştu. Ülkede yasalara göre, istisnalar hariç, ücretli yıllık iznin süresi de 28 takvim günü. Bu durumda Rusya’da bir çalışanın teorik olarak da olsa gelecek sene toplam 58 gün tatil yapma hakkı olacak. Normal hafta sonları da hesaba katıldığında, yılın üçte biri çalışmadan geçecek. 
 
10 günlük yılbaşı ve 6 günlük Mayıs tatili dönemi, en uzun kesintisiz resmi tatil dönemleri olarak öne çıkıyordu. Ancak son dakika kararı işle mayıs tatili 1-10 mayıs dönemini kapsayacak şekilde uzatıldı.
 
Bu yıl kısmen uygulansa da,  ülke genelinde gelecek yıldan itibaren 31 Aralık da resmi tatil takvimine eklendi. 
 
Rusya Çalışma Bakanlığı Rostrud tarafından açıklanan takvime göre, 2021’de şu tarihlerde tatil yapılacak:
 
1 – 10 OCAK: Yılbaşı ve Noel
21 – 23 ŞUBAT: Vatan Savunucuları (Erkekler) Günü
6 – 8 MART: Kadınlar Günü
1 – 3 MAYIS: İşçi Bayramı (Bu tatil 1-10 Mayıs oalarak düzeltildi)
8 – 10 MAYIS: Zafer Bayramı
12 – 14 HAZİRAN: Rusya Günü
4 – 7 KASIM: Anayasa ve Halkın Birliği Günleri
31 ARALIK: Yılbaşı
 
Rusya'da çalışanlar resmi izinleri konusunda hangi haklara sahip? 
 
Resmi tatiller dışında, Rusya’da çalışanların yasal tatil takvimine gelince:
 
Yasaya göre, ücretli yıllık iznin süresi 28 takvim günü. Yöneticiler ve eğitim kurumu mensupları ücretli izin süresini 56 güne çıkarma hakkına sahip. Anaokulu müdürleri ve öğretmenleri ise yılda 42 gün ücretli izin kullanabiliyor.
 
Yıllık iznin parçalar halinde verilmesi durumunda parçalardan biri en az 14 takvim günü olmalı. Ancak yıllık iznin parçalanmasına işveren tek başına karar veremiyor. Bu konuda çalışanın arzusunun göz ardı edilmesi durumunda işveren para cezasına çarptırılabiliyor.  
 
Çalışma Kanunu'nun ilgili maddesinin birden fazla kere ihlal edilmesi durumunda yöneticinin görevden alınması da gündeme geliyor.
 
Rusya'da kanunlar 18 yaşından küçük çalışanların yanı sıra tehlikeli sektörlerde istihdam edilenlere yıllık ücretli izin verilmemesini de yasaklıyor. Dahası, işverenler, eşi hamilelik ve doğum izninde bulunan erkek çalışana da talep etmesi halinde izin vermek zorunda.
 
10.5.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi