Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Hedef 70, aşılanan 12 milyon kişi

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Rusya’da koronavirüs aşısının ilk dozunun 12.1 milyon kişiye, iki dozun 7.7 milyon kişiye yapıldığını söyledi.
 
Sputnik’in haberine göre Golikova, “Bu sabah itibarıyla 12.1 milyon vatandaşımıza aşının ilk dozu yapıldı, 7.7 milyon vatandaşımız da tamamen aşılandı” dedi.
 
Golikova’ya göre, toplam aşılanan kişi sayısının yüzde 47’sini 60 yaş ve üstü veya kronik hastalıkları bulunanlar oluşturuyor.
 
Golikova, “Bugün itibarıyla üç aşıdan da olmak üzere 28 milyon set aşı üretildi, ancak üretimine daha önce başlanan Sputnik V aşısı kuşkusuz sayı bakımından başı çekiyor. 17.4 milyon aşı da sivil dolaşıma sunuldu” dedi.
 
Rusya Sağlık Bakanlığı, mayıs sonuna kadar vatandaşların aşılanması için 57 milyon doz koronavirüs aşısının sivil dolaşıma sunulmasının beklendiğini bildirmişti.
 
Rusya’da kitlesel aşılama 18 Ocak’ta başlamıştı.
 
“70 milyon şart”
 
Diğer yandan K. Pravda’nın haberine göre, Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, sürü bağışıklığı oluşturmak için 70 milyon Rus'un, yani ülkenin yetişkin nüfusunun üçte ikisinin koronavirüse karşı aşılanması gerektiğini hatırlattı.
 
Medvedev, "Şu anda aşılananların sayısı yaklaşık 11 milyon, bu yüzden daha önümüzde epey uzun bir yol var" dedi.
 
Başkan Putin de daha önce bu konuda bir soruyu yanıtlarken, daha önce Rusya’da grip aşısı kampanyasında 69 milyon kişiye ulaşıldığını, Kovid-19’u yenmek için de en az bu sayıya ulaşılması gerektiğini söylemişti.

27.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi