Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya nihayet yolu 'yarıladı'

Ekonomisi büyük ölçüde petrol ve doğal gaz satışına bağlı olan Rusya, ham madde dışı ihracatını yıldan yıla arttırarak hidrokarbon kaynakları ihracatına bağımlılığını yüzde 50'ye indirdi. Bu ürünlerin ihracat hacmi geçen yıl yüzde 4 artışla 161,3 milyar dolara yükseldi.

Bu Rusya açısından yeni bir rekor işaret ediyor. Hammadde dışı ihracat rakamı 2018'de 154,3 milyar dolarken, 2019'da 155,1 milyar dolar olmuştu.
 
Örneğin 2012 yılında petrol ve gaz sektörü Rusya'da GSYİH'nin yüzde 16'sını, federal bütçe gelirlerinin yüzde 52'sini ve ihracat gelirlerinin yüzde 70'ini karşılıyordu. 
 
İzvestiya gazetesine değerlendirmede bulunan finans uzmanı ve akademisyen Valeriy Korneyçuk, Rusya’nın ham madde dışındaki ürünlerin ihracatını artırmaya devam edeceğini öngördü.

Ülkenin ihraç ürünlerinin başında petrol, doğal gaz, kömür ve diğer madenlerin olduğunu hatırlatan uzman, diğer yandan Rusya’nın ihracatında petrol ve doğalgaz başta olmak üzere doğal kaynakların ve enerji kalemlerinin payının geçen sene 2019’a kıyasla yüzde 62,7’den yüzde 50,4’e gerilediğini vurguladı.
 
Rusya’nın gıda ve kimya sanayi ürünlerinin ihracatının giderek arttığına dikkat çeken akademisyen, “Gıda ihracatında Rusya artık dünyada başı çekiyor. Silah satışıyla kıyaslanacak duruma geldi. Ham madde dışındaki ürünlerin ihracatı gelecekte artmaya devam edecek. Devletimizin stratejik çizgisi bu yönde” dedi. 
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen eylül ayında yaptığı açıklamada hidrokarbon kaynakların fiyatlarındaki dalgalanmalara geçmişteki kadar bağımlı olmadıklarını belirterek, "Rus federal bütçesinde petrol ve doğal gaz gelirlerinin payı 2021'de modern tarihte ilk defa yüzde 30'a düşecek" demişti.
 
Putin, "2011'de hidrokarbon kaynakların ihracatı bütçenin yarısını oluşturuyordu. Hidrokarbon kaynakların satışı önemini korumaya devam edecek ancak Rus federal bütçesinde petrol ve doğal gaz gelirlerinin payı yüzde 30'a düşecek" dedi.
 
Rusya pandemi yılı 2020'de 338,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu miktar bir önceki yıla kıyasla yüzde 20,7 oranında geriledi. Ülkenin ithalatı ise 233,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Rusya'nın ticaret fazlası 100 milyar doların üzerine çıktı.
 
2019 yılında 674,3 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşan Rusya, bu yıl yüzde 15'lik gerilemeyle 572 milyar dolarda kaldı. FTS verileri, ham madde ihracatının 1999'dan bu yana en düşük seviyeye gerilediğine işaret ediyor. 
 
FTS verileri içinde, altın ihracatındaki üç katlık artış dikkat çekiyor. Rusya'nın 2020 yılında gerçekleştirdiği altın ihracatının büyüklüğü 18,5 milyar dolar.
 
Dikkat çekici bir diğer gelişme de gıda ürünleri ihracatının gıda ithalatını yakalaması oldu. 2020'de 29,7 milyar dolarlık gıda ithal eden Rusya, 29,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
 
Bu arada 2020'de Rusya'nın federal vergi gelirleri yüzde 7,6 düştü ve 21 trilyon ruble oldu.
 
Ham madde dışı ihracatta Türkiye ilk beşte 
 
Rusya’nın enerji ve ham madde ürünleri dışındaki ihracatı geçen yıl 2019’a göre yaklaşık yüzde 4 artışla 161,3 milyar dolara yükseldi.
 
Türkiye, Rusya’nın geçen yıl en fazla ham madde dışı ürün ihraç ettiği ilk beş ülke arasında yer aldı. Bu ülkeler şöyle sıralanıyor:

Çin: 16,4 milyar dolar
Kazakistan: 12,3 milyar dolar
Belarus: 9,4 milyar dolar
Türkiye: 8,15 milyar dolar
Hollanda: 6,2 milyar dolar
 
18.2.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi