Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Bakü ve Aşkabat Hazar'da anlaştı: 30 yıllık kavga bitiyor mu?

Azerbaycan ve Türkmenistan yönetimleri, Sovyetler Birliği'nin dağıldığı günden beri iki ülke arasında tartışma konusu olan Hazar denizindeki petrol ve doğal gazının paylaşımı konusunda nihayet anlaşmaya vardı. İki ülke Hazar Denizi'ndeki petrol arama, çıkarma ve işleme faaliyetlerinin ortak yürütülmesi hususunda bir mutabakat zaptı imzaladı.
 
Deutsche Welle'de yer alan habere göre, Trans-Hazar Boru Hattı projesini gerçekleştirmesinin önündeki son engel de böylece aşılmış oldu.
 
Trans-Hazar Boru Hattı projesi, doğal gazda Rusya'ya bağımlılığı azaltmak niyetindeki Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye açısından büyük önem taşıyor.
 
Doğal kaynak zengini Bakü ve Aşkabat, otuz yıldır anlaşmazlığı çözememişti. 

Tarihi anlaşma belgesi, Türkmenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları tarafından Aşkabat'ta imzalandı. Şimdi iki ülke Trans-Hazar boru hattı projesinin ortak uygulanması için yabancı yatırımcılarla ortak geliştirmeye çaba gösterecek.

2012 yılında, bir Türkmen jeolojik araştırma gemisinin Azerbaycan sınır muhafızları tarafından Hazar Denizi'nin ihtilaflı bölgesine yaklaşma girişimi sırasında durdurulmasının ardından ülkeler arasında şiddetli bir çatışma çıktmıştı. Mart 2020'de, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov'un Bakü ziyaretiyle sorun tatlıyabağlanmış ve tartışmalı sahada işbirliği konusunda anlaşma imzalanmıştı.
 
28.1.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi