Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da üç aşının farklılıkları: Evrensel, anti-alerjik, saklaması kolay

Rusya'da geliştirilen Sputnik V ve EpiVacCorona'nın ardından CoviVac aşısı da ruhsat aşamasında. Virologlar üçüncü aşıya da iznin çıkmasıyla birlikte nüfusun yüzde 70-80'lik bir bölümünü kısa sürede aşılama olanağı elde edileceği düşüncesinde.

Uzman doktorların görüşüne başvuran İzvestiya gazetesi, üç aşının da farklı avantajlara sahip olduğunu, bunun da yetkililerin elini rahatlatacağını belirtiyor. Buna göre, Sputnik V evrensel nitelikteyken, EpiVacCorona alerjik bireylerde güvenli bir aşılama sağlıyor. CoviVac ise üç aşı arasında en kolay taşınabilen ve saklanabilen aşı olma özelliğinde.

Rusya şu anda Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V ile Biyoteknoloji ve Viroloji Merkezi Vektor tarafından geliştirilen EpiVacCorona aşılarını uyguluyor. Çumakov İmmünobiyoloji Araştırma Merkezi'nde geliştirilen CoviVac ise şu anda ruhsat aşamasında.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, haziran ayına kadar Sputnik V ile 70 milyon doz aşılama yapmayı planladıklarını açıklamıştı. 

İzvestiya, EpiVacCorona'nın seri üretimine şubat ayında başlanacağını, CoviVac ile ilk aşılamalarınsa mart ayında yapılacağını haber veriyor.

Gazeteye konuşan uzmanlar, aşılamanın ömür boyu bağışıklık kazandırmasının beklenmediğine dikkat çekerek, üç aşının sırayla kullanılmasının "en ideal çözüm" olduğunu dile getiriyor.

22.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi