Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"İnşaatlarda işçi açığı artıyor"

“Moskova’da salgında göçmen işçilerin azalması nedeniyle yeni konutların fiyatlarında artış bekleniyor.” Rusya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergey Katırin bu tahminde bulundu.

 
Rossiysaya Gazeta’ya konuşan Katırin “Hükümet bir yandan konut kredisi faizlerini düşürmek için kaynak ayırıyor, diğer yandan ise inşaat maliyetleri artıyor, daha fazla kaynak gerekiyor” dedi.
 
İnşaat şirketlerinin göçmenlerden boşalan yerleri Rus işçilerle doldurmak istediğini belirten Katırin, Rusya vatandaşlarının göçmenlerin aldıkları maaşlara çalışmak istemediklerini vurguladı. 
 
Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, sınırların kapatılması nedeniyle başkentte kış döneminde göçmen işçilerin yetersiz kalabileceğini açıklamıştı.
 
Bu açığı kapatmak için Rusya’nın farklı bölgelerinden işçilerin Moskova’ya gelmesinin teşvik edildiği fakat şu ana kadar talebin beklenenin altında olduğu belirtiliyor.

Rusya’da koronavirüs salgını yüzünden inşaat sektöründe derinleşen kalifiye işçi açığını kapatmak için yeni bir öneri yıl sonunda geldi.  Rusya İnşaat Bakanlığı, göçmen inşaat işçilerinin Rusya'ya giriş koşullarını basitleştirmeyi önerdi. 
 
Ülkeye gelecek işçilerin giriş tarihinden önceki üç gün içinde yapılmış olması gereken Kovid-19 testini göstermeleri şartı ise korunacak.  
 
Rusya İnşaat Bakanlığı'na göre, ülkenin 50 bölgesinde sektör toplamda 190 binden fazla iş gücü açığı yaşıyor. 
 
Rusya hükümeti, önümüzdeki yıl için yaklaşık 102 bin yabancı işçi kotası belirlemişti. Kararnamede, "2021 için Rusya Federasyonu'na vize ile 101.871 işçi alınmasına izin verildiği” açıklanmıştı.
 
En büyük pay, 31 bin 625 kota ile madencilik ve inşaat çalışanlar için ayrıldı. Yaklaşık 17 bin yabancı vasıflı işçi, büyük ve küçük sanayi kuruluşlarının projeleri için, 12 bin kişilik kota da metal işleme ve makine yapımı endüstrilerinde çalışmak için Rusya'ya gelebilecek.
 
İnşaat kotaları, Rusya'da çok sayıda büyük projeyi yürüten Türk müteahhitlik şirketleri için de büyük önem taşıyor.  
 
30 Eylül'de İçişleri Bakanlığı Rusya'da çalışan yabancıların sayısının yaklaşık 1.8 milyon kişi olduğunu duyurmuştu.  Bir yıl önce, bu sayı yüzde 22,5 daha fazla, 2,3 milyon idi.
 
Bunların büyük çoğunluğunu eski SSCB ülkelerinden gelen ve patent ile çalışanlar oluşturuyor. Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı'na göre bu yıl vize alarak çalışan diğer yabancı ülkelerin vatandaşlarının sayısı  36 bin kişi azaldı.
 
Federasyon Konseyi, Rusya'da yakın gelecekte göçmen işçi açığının daha da artacağını öngörüyor. Devlet Duması da, pandemi ve bölgesel yönetimlerin sistematik bir yaklaşımının olmaması nedeniyle bu sorunun özellikle bazı endüstrilerde akut hale geldiğini belirtiyor. 
 
Rosstat verilerine göre, Ekim-Ağustos 2020'de Rusya’ya yurt dışından net göçmen girişinin bir önceki yılki 166,7 bin kişiye göre 2,4 kat azalarak 69,1 bin kişiye düştüğü biliniyor.
 
İçişleri Bakanlığı verileri de göçmen sayısındaki azalmaya işaret ediyor. 
 
Rusya'daki şirketlerin yarısı, maliyetleri daha düşük olduğu için eski SSCB ülkelerinden yabancı vatandaşları işe alıyor.
 
Göçmen işçilerin çoğu, inşaat şantiyelerinde, konut ve toplumsal bakım hizmetlerinde ve diğer hizmet sektörlerinde çalışıyor.
 
RBC'nin görüştüğü uzmanlar, yeterli sayıda işçi bulunmadığını, özellikle Moskova’daki boş kadrolara diğer bölgelerden gelenlerin ancak ücret artılıyla çekilebileceğini vurguluyor.
 
Moskova Devlet Üniversitesi İktisat Fakültesi Nüfus Ekonomisi ve Demografi Laboratuvarı başkanı Olga Çudinovski, daha önce göçmenler tarafından doldurulan  düşük vasıflı işçi kadrolarında  sıkıntının salgın süresince devam edeceğini öngördü. 
 
 
9.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?



©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi