Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya: "Aşımız yüzde 92 etkili"

Yöneticiliğini Prof. Dr. Uğur Şahin'in yaptığı Alman biyoteknoloji şirketi Biontech ile Amerikan ilaç devi Pfizer tarafından geliştirilen aşının koronavirüse karşı korunmada yüzde 90 etkili olduğu açıklandıktan iki gün sonra, Rusya'dan da bir açıklama geldi. Dünyada "tescil edilen" ilk aşı olarak duyurulan Sputnik V'yi geliştiren tıp merkezi Gamaleya Center, "Rus aşısının koronavirüse karşı etkinliğinin yüzde 92 olduğunu" duyurdu.
 

 BFM'in haberine göre bu verinin, "aşının üçüncü aşama testlerinin ara sonucu olduğu" bildirildi.

Gamaleya Tıp Merkezi ve aşıyı finanse eden Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından yapılan açıklamaya göre, aşının yüzde 92 etkinliği, üçüncü aşamada 16 binden fazla kişiye iki aşamalı doz uygulanarak ölçüldü. Toplamda üçüncü aşama için aşının 40 bin kişi üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova , Kasım ayında 500 bin doz, Ocakta 1,5 milyon, Şubatta 3 milyon, Nisanda 6 milyon doz aşı üretilmesinin planlandığını söylemişti.

Alman biyoteknoloji şirketi Biontech ile Amerikan ilaç devi Pfizer tarafından geliştirilen aşı adayının koronavirüse karşı korunmada yüzde 90 etkili olduğu 9 Kasım'da açıklanmıştı.
 
Biontech ve Pfizer tarafından yapılan açıklamada üçüncü faz klinik deneylerde aşı adayının virüse karşı yüzde 90'ın üstünde koruma sağladığının tespit edildiği belirtilerek gelecek hafta ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) hızlandırılmış onay için başvuruda bulunulacağı bildirildi.

Sağlıklı denekler üzerinde yapılan araştırmalardaki ilk bulgulara göre koronavirüse karşı korumanın ikinci dozun uygulanmasından sonra yedinci, tek doz uygulanması halinde ise 28'inci günden itibaren başladığı kaydedildi.

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Albert Bourla faz üç aşamasında alınan ilk sonuçların, aşı adayının Covid-19'u engellediğini ortaya koyduğunu belirterek
"Dünyanın en fazla ihtiyaç duyduğu anda aşı programımızda kritik bir eşiğe ulaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

11.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi