Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'dan bir ülkeye daha askeri üs

Son yıllarda küresel krizlerde etkisini arttıran Rusya, yurt dışındaki askeri üslerine bir yenisini daha eklemek için anlaşma imzaladı. Moskova'nın bu seferki adresi Afrika. Böylece yurt dışında 11. nokatada Rus üssü kurulacak.

Rusya ile Sudan arasındaki askeri iş birliği anlaşması Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Anlaşmaya göre, Sudan'da Rusya'nın 300'den fazla personel ve dört gemiyi barındıracağı, Rus donanması için lojistik destek noktası oluşturacak bir üs kurulacak.
 

Rusya Başbakanı Mikhail Mişustin, Rusya ile Sudan arasında, Sudan'da Rus Donanması için bir lojistik merkezinin kurulmasını sağlayan anlaşmaya imza attı.

Anlaşmada, Rus Donanması için Sudan'daki lojistik destek noktasının "bölgede barış ve istikrarı koruma hedefi olduğu, savunma amaçlı kurulacağı ve diğer ülkelere yönelik bir amacı olmadığını" belirtiliyor.
 
Anlaşmanın 25 yıl süreyle geçerli olduğu ve sonraki on yıllık dönemler için otomatik olarak yenileneceği belirtiliyor. Feshetmek için taraflardan birinin diğer tarafa bu niyetini sonraki dönemin sona ermesinden en az bir yıl önce bildirmesi gerekiyor. 
 
Rusya'nın şu anda Abhazya, Ermenistan, Belarus, Vietnam, Kazakistan, Kırgızistan, Suriye, Tacikistan, Güney Osetya ve Transdinyester'de (Moldova) askeri tesisleri bulunuyor.
 
11.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi