Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da 2'nci dalga beklentisi maaşları vurdu: Peşin kesinti dönemi

Koronavirüs salgınında ikinci dalganın yaşanacağını düşünen işverenler tasarruf sağlamak amacıyla maaşlarda kesintiye gidiyor. Vedomosti gazetesi, Sberİndeks'in araştırmasına dayandırdığı haberde ağustosta ortalama maaşların yıl başına kıyasla yüzde 4,5 oranında düştüğünü yazdı.

İnsan kaynakları portalı Rabota.ru'nun anketi de benzer sonuçlara işaret ediyor. Ankete katılanların yüzde 58'i pandemi döneminde maaşlarının düşürüldüğünü beyan etti. Bu kişilerin yüzde 81'i hala aynı düşük maaşlarla çalışmaya devam ediyor.

Vedomosti'nin görüşüne başvurduğu bir insan kaynakları yetkilisi, salgın nedeniyle pek çok insanın işini kaybettiğini, bunun da bazı sektörlerde personel arası rekabeti arttırdığını söyledi. İşini kaybeden bir insanın yeni bir işe girerken daha azla yetinme eğilimi de maaşların aşağı çekilmesinde etkili olan bir faktör.

Gazeteye konuşan Ancor Başkan Yardımcısı Aleksey Mironov da insan kaynakları portallarındaki özgeçmiş sayısının açık pozisyonlardan daha hızlı arttığını belirtiyor. Bu nedenle Mironov'a göre emek piyasasının toparlandığını söylemek için henüz erken.

Bir tasarruf tedbiri olarak maaşları düşürme yoluna gitmenin özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde yaygın olduğuna dikkat çekiliyor.

25.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi