Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'in 'tarihin en güçlü silahı' dediği Avangard: 'Sesten 27 kat hızlı'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hipersonik başlığa sahip "Avangard" kıtalar arası hipersonik füzenin özellikleriyle ilgili ayrıtıları paylaştı. Füzenin tasarlayıcısı Gerbert Yefremov ile video konferans yoluyla görüşen Putin, Rus “Avangard” füzesinin dünyada benzeri olmadığını söyledi.


Rus lider, ses hızından 27 kat hızlı ilerleyen füzenin yatay ve dikey olarak yön değiştirebildiği bilgisini aktardı.

Ülkesinin, tarihte ilk kez dünyanın en gelişmiş silahına sahip olduğunu belirten Putin, ABD'nin Anti-Balistik Füze Anlaşması'ndan çekilmesinin ardından, Rusya'nın hipersonik silahlar üretmek zorunda kaldığını kaydetti.
 

 
Askeri uzman İvan Konovalov, Business FM ile söyleşisinde, Rusya’nın hipersonik silah üretme yönündeki çalışmalara 1980’lerin ikinci yarısında başladığını hatırlattı. Konavalov, 1990’larda dondurulan projenin, Gerbert Yefremov tarafından 2000’lerin başında yeniden hayata geçirildiğini söyledi. 

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın’nın, Barack Obama’nın başkanlığı döneminde hipersonik roket teknolojisini ABD’den kopyaladığını iddia etmişti.

Trump, ülkesinin “insanlık tarihinin en güçlü silahına sahip olduğunu” ve Rusya ile Çin liderlerinin bundan dolayı ABD’ye imrendiğini ileri sürmüştü."Var olan tüm silahlardan katbekat üstün silahlara sahibiz"

Sputnik’in haberine göre ise Putin, Rusya’nın yıllarca yeni silahların üretimindeki gelişmeler konusunda diğer ülkelerle arayı kapatmak zorunda kaldığını, ancak bugün tarihinde ilk kez en modern silahlara sahip olduğunu kaydetti. Putin’e göre, gelişmeler konusunda arayı kapatmak zorunda kalma durumu, Rusya’yı çetin, hatta tehlikeli bir konuma sokuyordu.

“Bizi tehdit ettikleri, bizim de elimizde karşılık verebileceğimiz hiçbir şeyin bulunmadığı anlar oldu” diyen Putin, şöyle devam etti: “Şimdi Rusya’nın modern tarihinde ilk kez dayanıklılık, güç, hız ve en önemlisi hassasiyet bakımından geçmişteki ve bugün var olan tüm silahlardan katbekat daha üstün, en modern silahlara sahibiz. Bugün kimsenin elinde böyle silahlar yok.”  

Avangard hipersonik füze sisteminin geliştiricisinin ismini açıkladı

Avangard hipersonik füze sisteminin geliştirilmesinin arkasındaki başlıca ismin Yefremov olduğunu açıklayan Putin, “Sayın Gerbert Aleksandroviç, bu ülkemiz ve güvenliğinin sağlanması için muazzam bir olay” dedi.

Putin ayrıca Yefremov’a devlete üstün hizmetleri nedeniyle Rusya’nın en üst düzey nişanı olan kılıçlı Aziz Andrey Nişanı verilmesi talimatında bulunduğunu ifade etti.


 21.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi