Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

'Rus ekonomisine yapılan yatırımlar yavaşlıyor, devlete bağımlılık artıyor'

Rusya'da ekonomiye yatırımların 2010 yılına kadar yaşadığı hızlı tempo, son 10 yılda yerini "yavaşlamaya" bıraktı. Yüksek Ekonomi Okulu Kalkınma Merkezi'nin yayınladığı araştırmayı haberleştiren Kommersant gazetesi sayfalarında 1999-2010 ile 2011-2019 dönemleri yatırım artış oranlarını karşılaştıran bir değerlendirmeye yer verdi.

Buna göre, 1999-2010 yılları arasında ekonomiye yapılan yatırımlar yıllık yüzde 9,7 oranında artarken, sonraki on yıllık dönemde bu ortalama yüzde 1,9'a kadar geriledi. 

2020 yılında ise OPEC+ sınırlamaları ve karantinalar nedeniyle yüzde 7,6'lık gerilemeyle eksiye düştü. Yatırımları en çok düşen kesim ise küçük ve mikro işletmeler.

Gazete, büyük şirketlerinin elde ettiği kârlar ve küçük işletmelerin sermaye yatırımlarının düştüğü bir ortamda, ekonominin gitgide devlete daha bağımlı hale geldiğini yazıyor. Haberde, "Ne var ki Rus devletinin eli yatırımlar konusunda da yavaş" deniliyor. 

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'nın yayımladığı tahminler iyimser bir tablo çizerken bağımsız analizler 2020 yılında yatırım etkinliğinin daha da kötüye gideceğine işaret ediyor.

Bakanlık bu yıl ekonomik küçülme tahminini revize ederek yüzde 10,4'ten 6,6'ya çekmişti. FocusEconomics ise aksine küçülme tahminini yarım puanlık artışla yüzde 9,7 olarak güncelledi.

16.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi