Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Moskova’da metroya "Zaha Hadid" damgası

Moskova metrosunun iki yeni istasyonu için açılan uluslararası proje yarışmalarında kazananlar belli oldu. Bunlardan “Kelnovıy Bulvar-2” istasyonunu, dünyada ses getiren mimari projelere imza atan Irak kökenli tasarım gurusu  Zaha Hadid’in Londra’daki proje ofisi kazandı. “Prospekt Mareşal Jukov” istasyonunu ise Rus tasarım ofisi Asadov yapacak.

Yenilikçi projeleri ile tanınan Zaha Hadid tasarım grubu, bugüne kadar Katar’daki stadyumdan Bakü’deki Haydar Aliyev Merkezi’ne kadar çok sayıda iddialı projeyi yapmıştı. 

İki istasyonun ihalesine 330 eser katılmış, 10 proje finale kalmıştı.

2016’da vefat eden Zaha Hadid, 2004 yılında mimarlık dünyasının Oscar’ı olarak kabul edilen Pritzker Ödülünü alan ilk kadın olarak tarihe geçmişti. Ölümünün ardından ekibi, Zaha Hadid proje ofisini  yeni başarılı projelerle yaşatmaya devam ediyor. 

Zaha Hadid proje ofisi Rusya'da daha önce de bazı projelere imza atmıştı. Bunlardan biri, Barviha'da bir Rus engini için yapılan aşağıdaki "futurist" villa:

31.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi